مهمترین اخبار بورسی و اقتصادی شنبه 3 آبان 93

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورسی

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس اوراق بهادار، 19 واحد افزایش پیدا کرد و به رقم 74،152 واحد رسید . نمادهای فملی با 75 واحد ، وپاسار با 25 واحد و وبصادر با 18 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای شاراک با 23 واحد ، وغدیر با 19 واحد و کچاد با 15 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 159.1 میلیاردتومان رسید که نمادها وخارزم با 9.4 و حفاری با 7.6 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کردند .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس تغییری نداشت و در رقم 842 واحد درجا زد . نمادهای مارون و بمپنا بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای وگردش و شرانل بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 80.5 میلیارد تومان رسید که نمادهای حسینا با 3.5 میلیارد تومان و بمپنا با 3.3 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از ان خود کردند .

جز برخی از گروه از جمله ساختمانی ، اکثر گروه ها را امروز با فشار فروش مشاهده کردیم . رشد شاخص در هفته گذشته باعث شد تا امروز اکثر نمادها با فشار فروش همراه شوند . ولی در نهایت شاخص بورس با رشد اندک 19 واحدی به کار خود خاتمه داد . گزارشات میاندوره ای شرکت ها با سرعت زیادی در حال منتشر شدن می باشد انچه در بیشتر گروه ها و نمادها  به چشم می خورد پوشش های مناسب ولی بدون تعدیل است .  لازم به ذکر است که ارزش معاملات امروز نسبت به معاملات هفته گذشته حدود 100 میلیارد تومان کاهش یافته است .

با نزدیک شدن به مهلت آخر مذاکرات هسته ای که تنها کم تر از یک ماه دیگر باقی مانده است اخبار خوبی از گوشه و کنار شنیده می شود . امیدواریم که در پایان مهلت قانونی، نتیجه مذاکرات مثبت باشد تا بار دیگر اقتصاد و بازار سرمایه به شرایط رونق و منطقی خود باز گردد.
 

مهم ترین اخبار اقتصادی

در خصوص سهام عدالت در خبری شنیدیم که دولت نماینده سهام عدالت شد ، رئیس سازمان خصوصی سازی با اعلام اینکه مصوبه تعطیل مانده دولت دهم در مورد سهام عدالت را پس از 5 سال اجرایی کرده‌ایم، گفت: بر اساس این  مصوبه نمایندگی سهام عدالت در شرکت‌های سرمایه پذیر که بخشی از سهام آنها بابت سهام عدالت تخصیص داده شده است تا زمانیکه سهام عدالت آزاد نشده است و در اختیار مشمولین قرار نگرفته، توسط دستگاه‌های اجرایی ذی ربط مدیریت می‌شود و البته این به معنای برگشت سهام به دولت نیست .

عبدالله پوری حسینی در جمع خبرنگاران در مورد ممانعت دولت از حضور نمایندگان سهام عدالت بانکها در مجامع آنها گفت: در سال 89 هیئت وزیران مصوبه ای را از سر می گذراند که به موجب آن دستگاه های اجرایی مکلف می شوند که تا زمانیکه سهام عدالت آزادسازی نشده است و بدهکار خزانه هستند، نمایندگی سهام عدالت را دستگاه های اجرایی ذی ربط بر عهده داشته باشند .

در مورد قیمت نفت و مذاکره دو غول نفتی، دور جدید مذاکرات نفتی وزرای ایران و عراق به عنوان دو قطب تولید نفت جهان و اوپک در حالی پشت درهای بسته در تهران به منظور مدیریت و ثبات بخشیدن به قیمت نفت در بازار جهانی انجام شده است که گزارش رسانه‌های سعودی از احتمال برکناری قریب الوقوع وزیر کهنه کار نفت عربستان حکایت دارد .

همزمان با سفر حیدر العبادی نخست وزیر عراق به تهران، دور جدید مذاکرات ایران و عراق با حضور بیژن زنگنه و عادل عبدالمهدی وزرای نفت دو کشور هفته جاری پشت درهای بسته در تهران انجام شد . بدون شک مهمترین محور این مذاکرات چند ساعته این دو غول نفتی اوپک و ایران، کاهش و سقوط آزاد قیمت جهانی طلای سیاه بود به طوری‌که مقامات دو کشور در طول چند هفته گذشته بارها نارضایتی خود را از کاهش قیمت نفت اعلام کرده بودند .

همچنین وزیر تعاون، کار و رفاه در سخنانی بیان داشتند ، دولت درصدد کاهش نابرابری‌ها است، وی افزود گفت: در نظر گرفتن سیاست‌های پولی برای اشتغال لازم است اما کافی نیست . علی ربیعی با تاکید بر اینکه کارآفرینی مشارکت گروه های مختلف اجتماعی را افزایش می دهد، گفت: اصلاح قانون حمایت از حقوق معلولان در حال اتمام است که به زودی پس از تصویب نهایی در کمیسیون اجتماعی دولت به هیات وزیران ارایه می شود .

مهم ترین اخبار سیاسی

مذاکرات کارشناسی ایران و گروه 1+5 که روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه در وین آغاز شده بود، پایان یافت . حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه، سرپرست هیات مذاکره‌کننده ایران با 1+5 بود . این مذاکرات در چارچوب تصمیم وزیران خارجه ایران و 1+5 و کاترین اشتون که هفته گذشته در وین برگزار شد، بود . به گفته حمید بعیدی‌نژاد عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای این نشست برای بررسی ابعاد مختلف تصمیمات و ایده‌هایی بود که در نشست سه‌جانبه ظریف، کری و اشتون مطرح شده بود .

همچنین معاون وزیر امور خارجه آمریکا به منظور دیدار با کشورهای عضو گروه 1+5 و گفت‌وگو در خصوص برنامه هسته‌ای ایران طی هفته جاری به لندن سفر می‌کند . وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه آمریکا قرار است دوشنبه هفته جاری برای دیدار با اعضای 1+5 کشور و گفت‌وگو درباره مذاکرات هسته‌ای ایران به لندن پایتخت انگلیس سفر کند . به نقل از خبرگزاری فرانسه، این سفر در حالی انجام می‌شود که تنها پنج هفته تا پایان ضرب‌الأجل 24 نوامبر برای حصول توافق نهایی میان ایران و گروه 1+5 فرصت باقی است . شرمن روز پنج‌شنبه از مقامات ایرانی خواست تا با توجه به فرصت کم باقیمانده تصمیم درست را اتخاذ کنند .

معاون وزیر امور خارجه آمریکا همچنین مسئولیت عدم حصول توافق را متوجه ایران دانست و گفت اگر ایران به معنای واقعی خواهان حل اختلافات با جامعه جهانی و هموار کردن مسیر لغو تحریم‌های اقتصادی است هیچ فرصتی بهتر از زمان باقیمانده تا 24 نوامبر ندارد .

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازارهای جهانی  که تعطیلات آخر هفته خود را سپری  می کنند ، قیمت فلزات اساسی نسبت به هفته گذشته تغییر اندکی داشت ، بر این اساس، مس به قیمت 6759 دلار، آلومنیوم 1950 دلار، روی 2264 دلار و سرب 2011 دلار برای هر تن معامله شدند . دلار نیز به قیمت 3221 تومان معامله شد و سکه در محدوده قیمتی 930 هزار تومان داد و ستد شد .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود ؟

در گروه پالایشگاهی ، در حالی شسپا توانسته است در 6 ماهه مبلغ 1421 ریال را محقق کند که بر اساس پیش بینی 3 ماهه شاهد پوشش 41 درصدی می باشیم . تا این لحظه شرکت گزارش پیش بینی 6 ماهه خود را منتشر نکرده است . شنفت نیز سود هر سهم خود را در گزارش پیش بینی جدید 8 ریال افزایش داد و به رقم 1350 ریال رساند . شرکت در 6 ماهه نخست سال توانست 551 ریال این پیش بینی که معادل 41 درصد می شود را محقق نماید . ونفت نیز همچنان جز نمادهای پر اقبال بازار است و روزانه حجم زیادی از ان معامله می شود و با صف خرید به کار خود خاتمه می دهد . شایعه فروش نفت قشم به بانک پاسارگاد باعث رشد قیمتی این سهم شده است .

در این گروه قیمت نفت بار دیگر روند نزولی به خود گرفت ، قیمت هر بشکه نفت برنت به 86.13 دلار و اوپک 81.67 دلار رسید .این در حالی است که روز پنج‌شنبه در پی اعلام خبر کاهش صادرات عربستان در ماه سپتامبر با وجود افزایش تولید این کشور در همین بازه زمانی قیمت‌ها قدری افزایشی بود. با این حال تحلیلگران بازار نفت نگاه متفاوتی بر این موضوع دارند. با انتشار این تحلیل‌ها بازار به روال کاهشی خود بازگشت. بر‌اساس گزارش بلومبرگ، ناظران بازار نفت در این خصوص اعلام کرده‌اند: از آنجا که تولید این کشور در ماه سپتامبر تغییر چندانی نکرده، کاهش صادرات عربستان تنها به معنی کاهش تقاضا و نشان از ضعف بازار است و این به معنی تغییر در سیاست‌های نفتی این کشور نیست.

  در خبری شنیدیم که آغاز ساخت ۸ پالایشگاه در سیراف از نیمه آبان آغاز شده است ، علی‌رغم تأخیر در اعلام نام سرمایه‌گذاران منتخبِ متقاضی برای حضور در ساخت طرح فراگیر پالایشی سیراف در سه زمان‌ تعیین شده، طبق اطلاعیه شرکت زیر ساخت فراگیر پالایشی سیراف پانزدهم ، (SRIC)  آبان ماه پاکتهای مالی در حضور پیشنهاد دهندگان باز خواهد شد و بدین ترتیب کار اجرایی این طرح عملاً آغاز می‌شود .

 در گروه خودوریی و قطعه ساز شاهد ارائه گزارشات میاندوره ای در اکثر نمادها می باشیم . نماد خودرو امروز به دلیل تعدیل با اهمیت در پیش بینی متوقف شد . خگستر، خمهر و خمحرکه از جمله نمادهایی بودند که با اقبال خوبی همراه شدند .

در خبری از سوی مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو شنیدیم که بیان داشت :‌ این گروه خودرویی هیچ ارتباطی با خودروسازان فرانسوی ندارند و متشکل از افراد برجسته فعال در بخش‌های مختلف صنعت خودرو از طراحی تا تولید، هستند . مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو از ورود یک تیم فرانسوی فعال در صنعت خودرو به ایران در آینده خبر داد . هاشم یکه‌زارع اظهار کرد: هم‌اکنون یک گروه آلمانی با تجربه 35 ساله در صنعت خودرو در حال بازدید از بخش‌های مختلف ایران خودرو برای آغاز همکاری به عنوان مشاور است .

خبهمن در جدیدترین گزارش 6 ماهه خود سود هر سهم منتهی به93/12/29 شرکت را مبلغ 300 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت بدون تغییر گزارش شده است  شرکت در دوره 6 ماهه خود به ازای هر سهم 59 ریال زیان شناسایی کرد .

خگستر در جدیدترین گزارش 6 ماهه خود سود هر سهم منتهی به93/12/29 شرکت را مبلغ 749 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی تغییری نداشته است  شرکت در دوره 6 ماهه خود توانست به ازای هر سهم 596 ریال سود کنار بگذارد و 80 درصد از پیش بینی هایش را محقق کند .

خاذین جدیدترین گزارش 6 ماهه خود زیان هر سهم منتهی به93/12/29 شرکت را مبلغ 239 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش ( 290 ریال زیان به ازای هر سهم )  قبلی 17 درصد با کاهش همراه بوده است شرکت در دوره 6 ماهه خود به ازای هر سهم 402 ریال زیان شناسایی کرده است و توانسته 168 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.  شرکت اعلام نموده است که علت تغيير اطلاعات پيش بيني سال مالي منتهي به 29/12/93 کاهش ميانگين بهاي تمام شده مواد اوليه نسبت به برآورد اوليه مي باشد.

ختوقا در جدیدترین گزارش 6 ماهه خود سود هر سهم منتهی به93/12/29 شرکت را مبلغ 140 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی ( 84 ریال )  با افزایش 66  درصدی همراه بوده است شرکت توانسته در دوره 6 ماهه خود به ازای هر سهم 12 ریال سود کنار بگذارد و 9 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد. خالص درآمد (هزینه) های متفرقه شرکت در این گزارش با افزایش 116 درصد اعلام شده است .

خساپا  در جدیدترین گزارش خود سود  هر سهم شرکت را مبلغ 9 ریال اعلام نموده  است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تعدیل همراه بوده است شرکت در دوره 6 ماهه خود به ازای هر سهم 90 ریال زیان  شناسایی نموده است .

خشرق در جدیدترین گزارش 6 ماهه خود سود هر سهم منتهی به93/12/29 شرکت را مبلغ 107 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تعدیل گزارش شده است شرکت در دوره 6 ماهه خود به ازای هر سهم 51 ریال سود شناسایی کرد و 48 درصد از پیش بینی هایش را توانست پوشش دهد .

خکاوه در جدیدترین گزارش 6 ماهه خود زیان هر سهم منتهی به93/12/29 شرکت را مبلغ 451 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با افزایش 3 درصدی گزارش شده است شرکت در دوره 6 ماهه خود به ازای هر سهم 412 ریال زیان شناسایی کرد و در دوره 6 ماهه خود 91 درصد از پیش بینی خود را پوشش داد. دلايل تغيير پيش بيني قبلي نسبت به پيش بيني فعلي تغيير در ترکيب تيراژ توليد و فروش و همچنين افزايش مبلغ فروش و کاهش هزينه هاي مالي شرکت ميباشد .

در گروه فولادی، فلزی و معدنی، خبری در مورد راه اندازی 3 طرح فولادی شنیدیم، رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه با راه اندازی طرح های فولادی، صادرات سنگ آهن تولید داخل به صورت خام کاهش می یابد، اعلام کرد: به زودی طرح های صنعت فولاد همچون کنسانتره و گندله سازی، آهن اسفنجی و فولادسازی وارد مدار تولید می شوند .مهدی کرباسیان” در جلسه مجمع عمومی ایمیدرو با بیان اینکه با راه اندازی طرح‌های فولادی، صادرات سنگ آهن تولید داخل به صورت خام کاهش می یابد، گفت : شرکت‌های فولادی، مصرف کننده عمده این ماده معدنی خواهند بود .معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت با اشاره به سیاست های کلان دولت، وزارت صنعت ومعدن و تجارت و همچنین طرح جامع فولاد برای ایجاد راهکاری به منظور جلوگیری از خام فروشی اظهار داشت:‌ پیش بینی ها نشان می دهد از سال 94 و 95 به طور مستمر شاهد کاهش صادرات سنگ آهن خواهیم شد، به این دلیل که طرح‌های صنعت فولاد همچون کنسانتره و گندله سازی، آهن اسفنجی و فولاد سازی وارد مدار تولید می شوند .

کمنگنز در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم شرکت را مبلغ 449 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تعدیل همراه بوده است شرکت در دوره 6 ماهه خود موفق به تحقق 26 درصد از این پیش بینی شده است و توانسته به ازای هر سهم 116 ریال سود کنار بگذارد.

فجام در جدیدترین گزارش 6 ماهه خود سود هر سهم منتهی به93/12/29 شرکت را مبلغ 1812 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی با افزایش 26 ریالی همراه بوده است  شرکت در دوره 6 ماهه خود توانست به ازای هر سهم 804 ریال سود کنار بگذارد و 44 درصد از پیش بینی هایش را محقق کند . شرکت اعلاام نموده است که این افزایش بابت وصول ذخيره مطالبات مشکوک الوصول به مبلغ يک ميليارد ريال بوده است .

فباهنر در جدیدترین گزارش خود سود  هر سهم شرکت را مبلغ 309 ریال اعلام نموده  است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تعدیل همراه بوده است شرکت توانست در دوره 6 ماهه خود به ازای هر سهم 158 ریال سود  کنار بگذارد و 51 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت توسعه معادن روي در جدیدترین گزارش 6 ماهه خود سود هر سهم منتهی به93/12/29 شرکت را مبلغ 355 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی ( 341 ریال )  با افزایش 4  درصدی همراه بوده است شرکت توانسته در دوره 6 ماهه خود به ازای هر سهم 1 ریال سود کنار بگذارد . سود حاصل از سرمایه گذاری شرکت با افزایش 4 درصدی نسبت گزارش قبلی اعلام شده است .

شرکت معدني و صنعتي گل گهر در جدیدترین گزارش 6 ماهه خود سود هر سهم منتهی به93/12/29 شرکت را مبلغ 639 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی ( 608 ریال )  با افزایش 5 درصدی همراه بوده است شرکت توانسته در دوره 6 ماهه خود به ازای هر سهم 294 ریال سود کنار بگذارد و 46 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت کالسيمين در جدیدترین گزارش 6 ماهه خود سود هر سهم منتهی به93/12/29 شرکت را مبلغ 574 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با افزایش 8 درصدی گزارش شده است شرکت توانسته در دوره 6 ماهه خود به ازای هر سهم 214 ریال سود کنار بگذارد و 37 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .  

در گروه تجهیزاتی ، جز مپنا که در قیمت 755 تومان روند معاملات متعادلی داشت نمادهای فاذر و فاراک با صف خرید به کار خود خاتمه دادند . در خبری ، معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه باید دستورالعمل دقیق و کاملی برای صادرات برق تهیه شود تا مبادا برق ارزان نسبت به قیمت گاز خام به کشورها صادر نشود، گفت:‌ وزارت نیرو باید فکری برای بالا بردن راندمان نیروگاه‌ها صورت دهد . اسحاق جهانگیری در همایش مدیران ارشد صنعت آب و برق گفت:‌ یکی از راهبردهای اصلی توسعه کشور بحث آب و برق است چرا که محدودیتی در صنعت آب و برق در کشور نداریم، بنابراین اگر به فکر توسعه کشور در آینده هستیم باید توسعه صنعت آب و برق را سرلوحه کار خود قرار دهیم .

در گروه دارویی ، اکثر نمادها را قرمز رنگ مشاهده کردیم . دامین و شتهران از جمله نمادهایی بودند که با افزایش تقاضا همراه بودند .

در خبری مربوط به این گروه شنیدیم که ،کاهش قیمت 200 قلم داروی وارداتی کلید خورد،رییس سازمان غذا و دارو افزود: این داروها که عمدتا برای بیماران خاص و صعب‌العلاج است حدود 200 قلم دارو را شامل می‌شود و عمدتا کاهش قیمت دارند. میانگین کاهش قیمت‌شان هم حدود 28 درصد است . دکتر رسول دیناروند در توضیح اقدامات انجام شده در جهت ادامه روند کاهش قیمت داروهای وارداتی در نیمه دوم سال، گفت: نتیجه اقداماتی که در این زمینه انجام داده‌ایم در نیمه دوم سال بروز می‌کند .

شرکت شيمي دارويي داروپخش در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم شرکت را مبلغ 1137 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با  تعدیل منفی 3 درصدی همراه بوده است شرکت در دوره 6 ماهه خود موفق به تحقق 35 درصد از این پیش بینی شده است و توانسته به ازای هر سهم 401 ریال سود کنار بگذارد. فروش شرکت نسبت به گزارش قبلی با کاهش 4 درصدی همراه بوده است .

شرکت داروئي و بهداشتي لقمان در جدیدترین گزارش 6 ماهه خود سود هر سهم منتهی به93/12/29 شرکت را مبلغ 539 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی با افزایش 3 درصدی همراه بوده است  شرکت در دوره 6 ماهه خود توانست به ازای هر سهم 188 ریال سود کنار بگذارد و 35 درصد از پیش بینی هایش را محقق کند . شرکت اعلام کرده است که باتوجه با پيش بيني افزايش جريان توليد و فروش محصولات در6 ماهه دوم سال 1393 تحقق فروش پبش بيني شده دور از دسترس نخواهد بود . همچنين با برنامه ريزيهاي انجام شده جهت دريافت تسهيلات مالي در 6 ماهه دوم سال سهم هزينه هاي مالي پيش بيني شده براي سال مالي 1393 غير محتمل نمي باشد .

شرکت داروپخش در جدیدترین گزارش 6 ماهه خود سود هر سهم منتهی به93/12/29 شرکت را مبلغ 3022 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی با افزایش 3 ریالی همراه بوده است شرکت در دوره 6 ماهه خود توانست به ازای هر سهم 27 ریال سود محقق  کند و 1 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت داروسازي ابوريحان در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم شرکت را مبلغ 3357 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی بدون تعدیل گزارش شده است شرکت در دوره 6 ماهه خود موفق به تحقق 1873 ریال سود به ازای هر سهم شده است و توانسته 56 درصد از پیش بینی هایش را پوشش ده

شرکت لابراتوارهاي داروئي رازک در جدیدترین گزارش 6 ماهه خود سود هر سهم منتهی به93/12/29 شرکت را مبلغ 3350 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی با افزایش 3 ریالی همراه بوده است شرکت در دوره 6 ماهه خود توانست به ازای هر سهم 1841 ریال سود محقق  کند و 55 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

شرکت کارخانجات دارو پخش در جدیدترین گزارش خود سود  هر سهم شرکت را مبلغ 1425 ریال اعلام نموده  است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با کاهش 8 درصدی همراه بوده است شرکت توانست در دوره 6 ماهه خود به ازای هر سهم 411 ریال سود  کنار بگذارد و 29 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد

در گروه بانکی، نماد بانک سینا با اقبال خوبی همراه شد و 28 میلیون از سهامش داد و ستد شد . سایر نمادها در محدوده صفر تابلو معامله شدند .

علی صالح آبادی در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی در خصوص دلایل نشست مسوولان سازمان بورس و بانک مرکزی درباره مشکلات ایجاد شده نسبت به اساسنامه بانک هایی که سهام شان در بورس است، افزود: برخی از سهامداران و بانک ها نکات و اشکالاتی را نسبت به اساسنامه نمونه ابراز کرده اند و به همین دلیل این نشست تشکیل شد . وی با بیان اینکه، برای رفع این مشکلات جلسه ای میان بانک مرکزی و بورس برگزار شد، اظهار داشت: با توافق وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی قرار شد که این بانک ها (صادرات، تجارت و ملت) مجامع خود را برگزار کنند و برخی از اصلاحات اساسنامه ای مجددا در شورای پول و اعتبار مطرح شود . صالح آبادی خاطرنشان کرد: سازمان بورس، معاونت بانک و بیمه وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی اقداماتی را درخصوص اصلاحات اساسنامه ای انجام داده اند .

 در گروه غذایی و لبنی، اکثر نمادها روند معاملات منفی داشتند ، غگرجی، غدشت و غنوش با افزایش تقاضا همراه بودند . در مورد وبشهر، شرکت توسعه صنایع بهشهر مجوز افزایش سرمایه 50 درصدی دریافت کرد. این افزایش سرمایه 189.1 میلیارد ریالی از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران تامین شده که سرمایه اسمی شرکت را از سه هزار و 628 میلیارد و 800 میلیون ریال به مبلغ پنج هزار و 443 میلیارد و 200 میلیون ریال رساند.

شرکت توسعه صنايع بهشهر در جدیدترین گزارش 6 ماهه خود سود هر سهم منتهی به93/12/29 شرکت را مبلغ 1296 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با افزایش 1 ریالی همراه بوده است شرکت در دوره 6 ماهه خود موفق شده است به ازای هر سهم 884 ریال سود کنار بگذارد و 68 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت سالمين در جدیدترین گزارش 6 ماهه خود سود هر سهم منتهی به 93/12/29 شرکت را مبلغ 170 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی ( 251 ریال )  با کاهش 32  درصدی همراه بوده است شرکت توانسته در دوره 6 ماهه خود به ازای هر سهم 37 ریال سود کنار بگذارد و 22 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت خوراک دام پارس در جدیدترین گزارش 9 ماهه خود سود هر سهم منتهی به93/09/30 شرکت را مبلغ 164 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با تعدیل منفی 35 درصدی گزارش شده است شرکت در دوره 9 ماهه خود به ازای هر سهم 103 ریال سود شناسایی کرد وتوانست  63 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت لبنيات پاک در جدیدترین گزارش 6 ماهه خود سود هر سهم منتهی به93/12/29 شرکت را مبلغ 393 ریال اعلام نموده است که تغییری نسبت به پیش بینی قبلی شرکت نداشته است شرکت در دوره 6 ماهه خود موفق شده است به ازای هر سهم 3 ریال سود محقق کند و 1 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

در گروه سیمانی شاهد معملات کم حجم و کم رمقی بودیم .شرکت سيمان بجنورد در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم شرکت را مبلغ 889 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تعدیل همراه بوده است شرکت در دوره 6 ماهه خود موفق به تحقق 65 درصد از این پیش بینی شده است و توانسته به ازای هر سهم 574 ریال سود کنار بگذارد.

شرکت سيمان فارس نو در جدیدترین گزارش خود سود  هر سهم شرکت را مبلغ 1370 ریال اعلام نموده  است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت ( 1367 ریال ) با تعدیل مثبت  3 ریالی همراه بوده است شرکت توانست در دوره 6 ماهه خود به ازای هر سهم 855 ریال سود  کنار بگذارد و 62 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد

شرکت سيمان اصفهان در جدیدترین گزارش خود سود  هر سهم شرکت را مبلغ 1368 ریال اعلام نموده  است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تعدیل گزارش شده است  شرکت در دوره 6 ماهه خود توانست به ازای هر سهم 600 ریال سود کنار بگذارد و 44 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

گروه مخابرات ، شرکت ارتباطات سيار ايران در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم شرکت را مبلغ 6606 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با  تعدیل مثبت 1 درصدی همراه بوده است شرکت در دوره 6 ماهه خود موفق به تحقق 46 درصد از این پیش بینی شده است و توانسته به ازای هر سهم 3029 ریال سود کنار بگذارد.

اخابر در جدیدترین گزارش 6 ماهه خود سود هر سهم منتهی به93/12/29 شرکت را مبلغ 535 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی بدون تغییر گزارش شده است است  شرکت در دوره 6 ماهه خود به ازای هر سهم 13 ریال زیان شناسایی نموده است .

 در گروه حمل و نقلی اکثر نمادها منفی معامله شدند ، شرکت حمل و نقل پتروشيمي در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم شرکت را مبلغ 89 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با  تعدیل مثبت  3 درصدی همراه بوده است شرکت در دوره 6 ماهه خود موفق به تحقق 43 ریال سود به ازای هر سهم شده است و توانسته 48 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد . فروش شرکت با افزایش 7 درصدی گزارش شده است .

در گروه پتروشیمی و شیمایی، شفارس و شلعاب با افزایش تقاضا همراه بودند ، سایر نمادها معاملات کم حجمی را پشت سر گذاشتند .شرکت پتروشيمي شيراز در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم شرکت را مبلغ 1405 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با  تعدیل منفی  4 درصدی همراه بوده است شرکت در دوره 6 ماهه خود موفق به تحقق 653 ریال سود به ازای هر سهم شده است و توانسته 46 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد . شرکت اعلام نموده است افزايش بهاي تمام شده بابت تغيير محاسبه گاز توسط شرکت گاز ميباشد (از نرمال متر مکعب به استاندارد متر مکعب) و کاهش خالص هزينه هاي متفرقه بابت منظور نمودن سود تسعير ارز ميباشد.

شرکت پتروشيمي شازند (پتروشيمي اراک) در جدیدترین گزارش خود سود  هر سهم شرکت را مبلغ 1239 ریال اعلام نموده  است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت 1 ریال افزایش یافته است  شرکت توانسته در دوره 6 ماهه خود به ازای هر سهم 359 ریال سود کنار بگذارد  و 29 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد

شرکت کربن ايران در جدیدترین گزارش خود سود  هر سهم شرکت را مبلغ 222 ریال اعلام نموده  است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت ( 393 ریال ) با تعدیل منفی 43 درصدی همراه بوده است شرکت توانست در دوره 6 ماهه خود به ازای هر سهم 32 ریال سود  کنار بگذارد و 14 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد . کاهش مقداري توليد ناشي از رکود بازار و کاهش مقداري ومبلغي فروش ناشي از واردات بي رويه دوده ورکود بازارهمچنين افزايش قيمت مواد اوليه و هزينه ها   از جمله دلیل کاهش سود هر سهم بوده است .شکربن امروز در محدوده 10 درصد منفی در قیمت 297 تومان بازگشایی شد ولی در ادامه با اقزایش تقاضا همراه شد و با صف خرید به کار خود خاتمه دادند .

شرکت صنايع شيميايي فارس در جدیدترین گزارش خود سود  هر سهم شرکت را مبلغ 342 ریال اعلام نموده  است که نسبت به پیش بینی شرکتتغییری نداشته است  شرکت در دوره 6 ماهه خود توانست به ازای هر سهم 139 ریال سود کنار بگذارد و 41 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

شرکت پتروشيمي فن آوران در جدیدترین گزارش 6 ماهه خود سود هر سهم منتهی به93/12/29 شرکت را مبلغ 4623 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با تعدیل مثبت 4 درصدی گزارش شده است شرکت در دوره 6 ماهه خود به ازای هر سهم 2859 ریال سود شناسایی کرد وتوانست  62 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت دوده صنعتي پارس در جدیدترین گزارش خود سود  هر سهم شرکت را مبلغ 50 ریال اعلام نموده  است که نسبت به پیش بینی قبلی ( 312 ریال )  شرکت با تعدیل منفی 83 درصدی همراه بوده است  شرکت در دوره 6 ماهه خود توانست به ازای هر سهم 19 ریال سود کنار بگذارد و 38 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.
 

گروه صنعتي پاکشو در جدیدترین گزارش خود سود  هر سهم شرکت را مبلغ 1909 ریال اعلام نموده  است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت 22 ریال افزایش یافته است  شرکت توانسته در دوره 6 ماهه خود به ازای هر سهم 592 ریال سود کنار بگذارد  و 31 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

سایر نمادها :

بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده مورخ 1393/03/26  افزایش سرمایۀ شرکت بورس از مبلغ 450,000 میلیون ریال به‌مبلغ 900,000 میلیون ریال ( از محل سود انباشته مبلغ 336000 میلیون ریال ، از محل اندوخته مبلغ 114000 میلیون ریال ، ) در تاریخ 1393/07/30 در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است .

شرکت سايپا شيشه در جدیدترین گزارش خود زیان هر سهم شرکت را مبلغ 325 ریال اعلام نموده است ( پیش بینی قبلی شرکت 2 ریال سود به ازای هر سهم بوده است ) شرکت در دوره 6 ماهه خود به ازای هر سهم 316 ریال زیان شناسایی نموده است و در این دوره توانسته 97 درصد از زیان خود را پوشش دهد  شرکت عمده ترين عامل افزايش زيان خود را عدم تحقق توليد وفروش عنوان نموده است .

شرکت صنايع کاشي و سراميک سينا در جدیدترین گزارش خود سود  هر سهم شرکت را مبلغ 1978 ریال اعلام نموده  است که نسبت به پیش بینی شرکت با فزایش 8 ریالی همراه بوده است  شرکت در دوره 6 ماهه خود توانست به ازای هر سهم 1141 ریال سود کنار بگذارد و 58 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد

شرکت حفاري شمال در جدیدترین گزارش خود سود  هر سهم شرکت را مبلغ 949 ریال اعلام نموده  است که نسبت به پیش بینی قبلی ( 935 ریال )  شرکت با فزایش 14 ریالی همراه بوده است  شرکت در دوره 6 ماهه خود توانست به ازای هر سهم 523 ریال سود کنار بگذارد و 55 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت فرآورده هاي نسوز ايران در جدیدترین گزارش 6 ماهه خود سود هر سهم منتهی به93/12/29 شرکت را مبلغ 2425 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تغییر گزارش شده است شرکت توانسته در دوره 6 ماهه خود به ازای هر سهم 1310 ریال سود کنار بگذارد و 54 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت کاشي سعدي در جدیدترین گزارش 6 ماهه خود سود هر سهم منتهی به93/12/29 شرکت را مبلغ 213 ریال اعلام نموده است که با تعدیل مثبت 15 درصدی نسیبت به گزارش قبلی گزارش شده است شرکت در دوره 6 ماهه خود موفق شده است به ازای هر سهم 102 ریال سود محقق کند و 48 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آخرین اخبار بورس, اخبار بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب