کاهش قیمت محصولات پتروشیمی تا یک ماه آینده / معایب و مزایای فرمول جدید نرخ‌گذاری خوراک پتروشیمی‌ها

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
کاهش قیمت محصولات پتروشیمی محسوس خواهد بود

 معاون اسبق وزیر نفت در امور پتروشیمی با اعلام اینکه از یک ماه آینده کاهش قیمت محصولات پتروشیمی محسوس خواهد بود، معایب و مزایای فرمول جدید برای تعیین نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی گازی را تشریح کرد.

 به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از وزارت نفت، غلامحسین نجابت گفت: برای جلوگیری از سودها و ضررهای کلان در صنعت پتروشیمی بایستی قیمت خوراک و محصولات پتروشیمی با یکدیگر ارتباط داشته باشند که خوشبختانه در فرمول جدید تهیه شده توسط وزارت نفت این موضوع به خوبی دیده شده است.

 او یکی از معایب فرمول جدید خوراک مجتمع های پتروشیمی را کم رنگ شدن بحث صرفه جویی و ابتکار عمل در احداث واحدهای جدید دانست و گفت: با توجه به ثابت بودن نرخ بازگشت ٢٥ درصدی در این فرمول، سرمایه گذاران تلاشی برای کاهش هزینه ها و رفتن به سمت تولید محصولات پایین دستی نمی کنند، زیرا برای سرمایه گذار جذابیتی در ساخت واحدهای پایین دستی در این فرمول دیده نشده است.

وی ادامه داد: به عنوان نمونه هم اکنون با توجه به فرمول جدید خوراک مجتمعهای پتروشیمی بازگشت سرمایه در طرحهای متانول و پروپیلن یکسان دیده شده است، درحالی که فناوری و سرمایه گذاری در زمینه پروپیلن تفاوت زیادی با متانول دارد.

 

کاهش محسوس قیمت محصولات پتروشیمی از یک ماه آینده

نجابت با بیان این که قیمت محصولات پتروشیمی در جهان تابعی از قیمت نفت و گاز است، گفت: هم اکنون بیش از یک ماه است که شاهد کاهش شدید قیمت جهانی نفت هستیم، از این رو دو تا ٦ ماه آینده قیمت محصولات پتروشیمی نیز در بازارهای بین المللی و داخلی کاهش خواهد یافت.

وی با اشاره به این که کاهش محسوس قیمت محصولات پتروشیمی حداکثر از یک ماه آینده در داخل و خارج کشور آغاز خواهد شد، اظهار کرد: فرمول جدید خوراک مجتمعهای پتروشیمی در صورت تصویب می تواند از بروز چنین مشکلات و چالاشهایی در صنعت پتروشیمی جلوگیری کند.

معاون اسبق وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: هم اکنون گازطبیعی بخش زیادی از خوراک مجتمعهای پتروشیمی کشور را تشکیل می دهد؛ قیمت گاز از یک ماه گذشته تا چند ماه آینده تغییری نخواهد داشت، اما بزودی قیمت جهانی محصولات تولید شده از گاز کاهش خواهد یافت و این امر به معنی متضرر شدن شرکتهای پتروشیمی است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: نرخ خوراک پتروشیمی ها

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب