مهمترین اخبار و رویدادهای بورس دوشنبه 5 آبان 93

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس و فرابورس ایران

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 18 واحد صعود کرد و به رقم 73،958 واحد رسید . نمادهای فملی با 67 واحد و شخارک با 26 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای فارس با 57 واحد و کچاد با 40 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 192 میلیارد تومان رسید که نماد خودرو با 23 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد .

در بازار فرابورس نیز ، شاخص ایفکس 3 واحد رشد کرد و به رقم 847 واحد رسید . نمادهای پترول و ذوب بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای جم و شرانل بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 73.8 میلیارد تومان رسید . نماد سمگا با 4.1 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد .

بازار سرمایه امروز نیز با فشار فروش همراه شد. ولی نمادهایی از جمله فملی باعث شد که شاخص رنگ قرمز به خود نبیند . کم کم به پایان گزارشات میاندوره ای شرکت ها نزدیک می شویم . در مجموع گزارشات با پوشش های خوبی همراه بودند ولی جز برخی تک نمادها که با تعدیل پیش بینی درآمد همراه شدند سایر نمادها بدون تعدیل گزارشات خود را ارئه دادند .  آنچه هم اکنون بازار سرمایه را در کانون توجه قرار داده است مذاکرات هسته است . روز گذشته به این نکته اشاره کردیم که با توجه به نزدیک شدن پایان مهلت قانونی مذاکرات زمزمه های تمدید مذاکرات شنیده می شود . در هر صورت بازار سرمایه امیدوار است که در همین مرحله به نتیجه برسند و باعث رونق به اقتصاد و بازار سرمایه بشود.

مهم ترین اخبار اقتصادی

در مورد شرایط خریدوفروش سهام عدالت ،پوری حسینی با اشاره به این که همه فعالیت ها و کارهای مربوط به سهام عدالت بر اساس قانون انجام می شود و به هیچ وجه این طرح یا سهامداران عدالت فراموش نشده اند، بلکه بموقع و در بستری قانونی کارها پیش می رود گفت: امیدواریم حداقل تا پایان سال آینده تکلیف آزادسازی سهام عدالت و اجازه خرید و فروش آن مشخص می شود.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی افزود: بر اساس قانون باید همه اقساط سهام از محل سود آن تسویه شود و اگر تا پایان سال آینده این اقساط پرداخت نشود، باید باقیمانده را مردم پرداخت کنند یا اینکه بخشی از سهام عدالت که پول آن پرداخت شده است آزادسازی شود . پوری حسینی گفت: همه سهام 62 شرکت به صورت مشاع در میان همه سهامداران عدالت توزیع می شود و سهام خوب یا بد نخواهیم داشت و مردم مطئن باشند که در شرایط برابر از سهام عدالت برخوردار هستند .

رئیس کل بانک مرکزی در سخنانی بیان کردند: تلاطم های بازار ارز و تورم شتابنده در زمان روی کار آمدن دولت یازدهم، اکنون دیگر رخت بر بسته و نرخ متوسط ارز در یکسال گذشته نسبت به دوره مشابه سال قبل، حدود 7.5 درصد کاهش پیدا کرده است . رئیس شورای پول و اعتبار سپس به کاهش متوسط نرخ ارز اشاره کرد و خاطرنشان نمود: دامنه نوسانات قیمت ارز حدود 60 درصد پایین آمده که نشان دهنده حاکمیت ثبات و آرامش در بازار است. هیچکس نوسانات ارزی شدید گذشته را فراموش نمی کند. خوشبختانه اکنون ثبات نسبی مطلوب حاکم شده است .

علی محمد احمدی در ارتباط با بررسی لایحه خروج از رکود در جلسه دیروز کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی، اظهار داشت: عصر دیروز و صبح امروز بررسی درباره این لایحه در کمیسیون انجام شده ولی هنوز جمع بندی نهایی صورت نگرفته است . وی با بیان اینکه فردا بعد از ظهر جمع بندی لایحه خروج از رکود نهایی می شود، افزود: کمیته ویژه بررسی ماده 24 (تسویه بدهی از محل تسعیر نرخ ارز) چند پیشنهاد را برای تصمیم گیری به کمیسیون ارائه داده که مهمترین آنها عبارت است از “جمع بندی دقیق بدهی دولت به بانک مرکزی و بانک ها تا سال 91 و ارائه گزارش حسابرسی در اینباره “.

همچنین امروز در خبری شنیدیم که ،  مدیریت سردار حسین دقیقی پس از حدود 11 سال در مجموعه بزرگ ساتا پایان یافت . سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح(ساتا)، شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی(شستا) و صندوق بازنشستگی صنعت نفت به عنوان بزرگ‌ترین فعالان اقتصادی و به واسطه زیرمجموعه‌های خود بزرگ‌ترین‌های بازار سرمایه ایران محسوب می‌شوند . مصطفی اثباتی از مدیران قدیمی صنایع دفاع جایگزین سردار دقیقی در سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح شد .

مهم ترین اخبار سیاسی

در حوزه داخلی شنیدیم که ،طرح استیضاح وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تدوین شده و فردا تقدیم هیات رئیسه مجلس خواهد شد .
حجت‌الاسلام حمید رسایی نایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به اصرار آقای جنتی بر سیاست‌های غلطی که موجب اعتراض و نگرانی متدینین و دلسوزان و علما شده، بیش از این نمی‌توان مماشات کرد و بر همین اساس طرح استیضاح وی را تحویل هیأت رئیسه مجلس می‌کنیم .

در مورد مذاکرات هسته ای ، خبرگزاری رویترز در گزارشی به قلم تریتا پارسی تحلیلگر مسائل ایران نوشت که با در نظرگرفتن همه موارد، ایران به تمامی وعده‌ها و تعهدات خود عمل کرده است و از روی بی‌میلی امور این دست و آن دست نکردند. آنها تلاش نکردند که تقلب کنند . در گزارش خبرگزاری رویترز به مذاکرات راه حل جامع هسته‌ای ایران و ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) که تا ۲۴ نوامبر مهلت دارد اشاره شده است و نوشته شده که مذاکرات با ایران درباره آینده برنامه هسته‌ای این کشور هنوز به نتیجه نرسیده است و برخی از اعضای کنگره آماده ایجاد یک بحران سیاسی در خصوص توافق نهایی هستند .

بر اساس این گزارش، ممکن است که «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا در ابتدا کنگره را نادیده بگیرد و تحریم‌های تحمیل شده علیه ایران را به منظور رسیدن به توافق هسته‌ای به حالت تعلیق درآورد و بعد از آن از نمایندگان کنگره بخواهد تا وقتی قطعی شد که ایران به طور کامل به تعهدات خود طبق توافقات حاصل شده عمل کرده است، به طور کامل به تحریم‌ها پایان دهد .

همچنین ، رضا چاکان تکین سفیر جدید ترکیه در جمهوری اسلامی ایران، بعداز ظهر روز یکشنبه با دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و رونوشت استوارنامه خود را تقدیم وی کرد . در این دیدار، وزیر امور خارجه کشورمان مناسبات بین جمهوری اسلامی ایران و ترکیه را خوب توصیف و ابراز امیدواری کرد که روابط دو کشور در تمام ابعاد بیش از پیش توسعه یابد .

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی قیمت فلزات اساسی با اندکی نوسان همراه بود، بر این اساس مس به قیمت 6759 دلار،آلومنیوم 1950 دلار ، روی 2264 دلار و سرب 2011 دلار برای هر تن معامله شدند . دلار در محدوده قیمتی 3225 تومان و سکه به قیمت 929 تومان داد و ستد شد .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود ؟

در گروه بانکی امروز اکثر نمادها قرمز و در محدوده صفر تابلو معامله شدند بانک صادرات  امروز 23 میلیون از سهامش معامله شد و به قیمت 84 تومان رسید.

امروز در خبری مربوط به این گروه شنیدیم که ، علی طیب نیا افزایش سرمایه بانک های دولتی را از جمله دغدغه های اصلی دولت عنوان کرد و گفت: افزایش سرمایه بانک ها در لایحه خروج از رکود دولت مدنظر قرار گرفته و در صورت تصویب مجلس، کمک شایانی برای ارتقای عملکرد بانک ها خواهد شد .وزیر اقتصاد در مجمع بانک ملی گفت: خوشبختانه طی یکسال گذشته، روند خوبی در بانک ملی ایران آغاز شده که جایگاه این بانک را ارتقا خواهد داد. طیب نیا با تقدیر از تلاش های صورت گرفته توسط بانک ملی ایران در زمینه فروش دارایی های مازاد، تسریع در واگذاری این دارایی ها را مورد تاکید قرار داد .

در گروه خودوریی و قطعه ساز در ابتدای ساعات معاملات با توجه به گزارش تعدیل مثبت خودرو شاهد جو مثبتی در گروه بودیم . ولی بعد از بازگشایی ایران خودرو با توجه به آنکه با اقبال خوبی همراه نشد معاملات گروه را تحت تاثیر خود قرار داد .

ایران خودرو سود هر سهم خود برای سال مالی 93 را بر اساس پیش بینی 6 ماهه، 102 درصد تعدیل مثبت داده است و با سرمایه 1200 میلیارد تومان سود 160 ریالی را به 324 ریال افزایش داده است . همچنین شرکت در 6 ماهه نخست سال مالی توانسته است مبلغ 210 ریال این پیش بینی را که معادل 65 درصد می شود پوشش دهد.

پیش بینی سود عملیاتی نیز با 23 درصد رشد از 937 ریال به 1154 ریال افزایش یافته است و شرکت توانسته است در 6 ماهه، 54 درصد این پیش بینی را محقق نماید . مبلغ فروش به واسطه افزايش حجم و تركيب محصولات  به میزان 253 میلیارد تومان افزايش یافته و به مبلغ 14،278 میلیارد تومان رسیده است که شرکت توانسته است در 6 ماهه نخست 48 درصد این مبلغ را پوشش دهد . تغييرات در بهاي تمام شده كالاي فروش رفته به دليل اصلاح طبقه بندي فروش مواد اوليه در بودجه فعلي نسبت  به بودجه قبلي مي باشد. که بر این اساس، بهای تمام شده در مقایسه با گزارش قبلی به میزان 14 میلیارد تومان افزایش یافته است .

در این گروه امروز خاهن با اقبال خوبی همراه شد . نزدیک 27 میلیون از سهامش داد و ستد شد و به قیمت 261 تومان رسید . از خاهن شنیده می شود شرکت در 6 ماهه 100 % سود پیش بینی شده خود را پوشش داده است. خبهمن نیز امروز با اقبال خوبی همراه شد و توانست برای دقایقی به صف خرید تبدیل شود .

امروز در خبری شنیدیم که برخی از خودرو سازان به سمت فروش اقساطی روی آورده اند . امیرحسین یزدانی معاون فروش و بازاریابی شرکت کرمان موتور گفت: با توجه به سطوح مختلف توان مالی مشتریان در بازار خودرو، استراتژی خودروسازان نیز باید مبتنی بر ارائه تسهیلات متنوع خرید خودرو باشد و به طور حتم این رویکرد تاثیر مستقیم بر رونق بازار خودرو خواهد داشت .

 در خبری شنیدیم که  خودروسازان کشور به‌دنبال آن هستند که علاوه بر تولید محصولات رنو، واردات خودروهای این شرکت فرانسوی را به دست بگیرند . آنها البته بیکار ننشسته و کارهایی را نیز در این مورد انجام داده‌اند، چه آنکه پارس‌خودرویی‌ها پیش‌تر «کلئوس» را وارد کردند و ایران خودرو نیز به تازگی از واردات «کبچر» و «کلیو4» (دو خودرو دیگر رنو) خبر داده است

در گروه پالایشگاهی ، شرکت پالایش نفت تهران در نظر دارد سرمایه خود را از مبلغ 476 میلیارد ریال به مبلغ 8000 میلیارد ریال برساند که این افزایش سرمایه 7519 میلیارد ریالی ، مبلغ 4319 میلیارد ( معادل 906 درصد ) آن از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران ،  مبلغ 3200 میلیارد ریال از محل سود انباشته و مابقی آن مبلغ 3 میلیارد ریال از محل سایر اندوخته های شرکت می باشد .

شرکت نفت بهران در جدیدترین گزارش 6 ماهه خود سود هر سهم منتهی 93/12/29 شرکت را مبلغ 2301 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی  با افزایش 3 درصدی گزارش شده است شرکت در دوره 6 ماهه  خود توانسته به ازای هر سهم 929 ریال سود کنار بگذارد و 40 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد. شرکت در خصوص فروش ضد يخ اعلام نموده است در 6ماهه اول سال نسبت به پيش بيني لازم به توضيح است، به دليل فروش بيشتر ضديخ در نيمه دوم سال، اطلاعات پيش بيني تغيير نمي کند.شبهرن امروز در قیمت 1139 تومان بازگشایی شد .

ونفت که طی دوهفته اخیر با اقبال خوبی همراه شد و حجم زیادی از سهامش معامله شد . امروز با فشار فروش سنگینی همراه شد و در پایان بازار برای دقایقی تبدیل به صف فروش شد .

در خبری مربوط به این گروه شنیدیم که ، شرکت ملی نفت دفتر فاز ۱۱ پارس‌جنوبی را تعطیل کردفاز 11 تنها فاز میدان گازی پارس‌جنوبی است که تاکنون اقدامی برای توسعه آن صورت نگرفته است. توسعه این فاز در سالهای پایانی دولت هشتم – سال 1383 (2004) – به شرکت‌های توتال فرانسه و پتروناس مالزی واگذار شد اما این دو شرکت بعد از گذشت پنج سال از حضور در این طرح صرف نظر کردند . چینی‌ها گزینه بعدی ایران برای توسعه فاز 11 پارس‌جنوبی بودند. طرح در سال 1388 با هزینه چهار میلیارد دلار به آنها واگذار شد. طبق قرارداد، شرکت سی.ان.پی.سی چین موظف شد توسعه این فاز مرزی با کشور قطر را طی 52 ماه تکمیل کند. اما شرکت چینی کوچکترین اقدام در جهت اجرای قرارداد صورت نداد. شرکت ملی نفت ایران نیز 50 ماه بعد قرارداد با چینی‌ها را فسخ کرد .

امروز خبری شنیدیم در مورد نمادهای پالایشی ، پالایشی های بورس که رفته رفته به غائبان بزرگ بازار سرمایه تبدیل شده اند، سهامدارانی دارند که با غیبت طولانی این صنعت، از دسترسی به داراییشان محروم مانده اند . ، تاکنون پیگیری از سرانجام پالایشی های بورس به شرکت پالایش و پخش و شرکت های پالایشی ختم شده، در این خصوص مسئولان بورسی نیز در گفتگوهای مختلف از پیگیری برای حل و فراهم کردن زمینه بازگشایی نماد معاملاتی این شرکت ها گفته اند.

ابهامات صنعت پالایشی بورس، مدتهاست نمادهای متوقف را عاید سهامداران کرده است، به گفته قالیباف مدیر عامل شرکت بورس، با توجه به دستورالعمل افشای اطلاعات، این شرکت ها باید بودجه را به بورس بدهند، تا زمینه بازگشایی نمادهای معاملاتی اشان فراهم شود . نکته اینکه سهامداران فی مابین شرکت های پالایشی و شرکت پالایش و پخش، قرار گرفته اند و دستورالعمل های بازار سرمایه جایی برای دسترسی سهامداران به داراییشان تعریف نشده است . تفسیرهای مداوم و سالانه در قانونی که این صنعت به آن وابسته است، تنها یک مغبون دارد و آنهم سهامدار است .

در گروه قندی، که شاهد گزارشات نچندان دلچسب 6 ماهه بودیم . روند معاملات با تقاضای خوبی همراه بود و اکثرنمادهای گروه را سبز رنگ نظاره کردیم . نمادهای قشرین ، قنقش و قصفها با اقبال خوبی همراه شدند .

 بهمن دانایی ، در پاسخ به اینکه دلیل درخواست انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر ایران برای افزایش قیمت شکر چه بوده است؟ گفت: قیمت چغندر قند ماده اصلی برای تولید شکر امسال 45 درصد افزایش یافته است و قیمت این محصول 65 درصد قیمت تمام شده شکر را تشکیل می‌دهد . دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر ایران افزود:‌ قیمت چغندر قند سال گذشته کیلویی 165 تومان از کشاورزان خریداری می‌شد که این قیمت را امسال دولت 240 تومان اعلام کرده است . وی ادامه داد: همچنین قیمت دستمزد را امسال دولت 18 تا 20 درصد بالا برده که همین مؤلفه حدود 15 درصد در قیمت تمام شده شکر نقش دارد . دانایی گفت:‌ بنابراین دولت تنها با افزایش قیمت‌های چغندر قند و دستمزد، 80 درصد در بالا رفتن قیمت تمام شده شکر نقش داشته است.

در گروه دارویی، اکثر نمادها در محدوده صفر تابلو معامله شدند و شاهد معاملات کم حجم در این گروه بودیم . دامین نیز از جمله نمادهایی بود که با صف خرید به کار خود خاتمه داد .

فاتحی مدیرکل گمرک فرودگاه امام (ره) در زمینه واردات دارو گفت: میزان واردات دارو از گمرک فرودگاه امام (ره) در 6 ماهه نخست سال جاری 615 میلیون و 371 هزار و 966 دلار است که عمده کشورهایی که دارو از آنها وارد می شود هند، کانادا، هلند، فرانسه، آلمان و انگلستان هستند . وی افزود: در 6 ماهه امسال 19 هزار و 28 تن کالا به ارزش 2 میلیارد و 439 میلیون دلار از طریق این اداره کل وارد کشور شده که از نظر ارزش دلاری 23 درصد، از نظر وزن 20 درصد و از لحاظ تعداد اظهارنامه 30 درصد رشد نشان می دهد .

در گروه غذایی و لبنی ، نیمی از نمادها مثبت و با صف خرید و نیمی دیگر قرمز و با صف فروش همراه بودند. نمادهای غبشهر ، غمینو و غاذر با صف خرید و نمادهای غدام و غسالم با صف فروش همراه بودند . غصینو که مالک 100 درصدی قاسم ایران می باشد امروز در پی خبر عرضه اولیه قاسم با اقبال خوبی همراه شد .

غگل در جدیدترین گزارش ( اصلاحیه ) خود سود هر سهم منتهی به 94/06/31 شرکت را مبلغ 2668 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی با افزایش 52 ریالی همراه بوده است شرکت اعلام نموده است که با توجه به تصويب افزايش سرمايه به ميزان 38 ميليارد ريال و پيش بيني تسويه قسمتي از تسهيلات بانکي، پيش بيني هزينه هاي مالي از 215 ميليارد ريال به 210 ميليارد ريال کاهش يافته است همچنین ، غگل  در جدیدترین گزارش خود سود  هر سهم شرکت را مبلغ 5384 ریال اعلام نموده  است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با تعدیل مثبت 7 درصدی گزارش شده است  شرکت توانسته در دوره 9 ماهه خود به ازای هر سهم 3302 ریال سود کنار بگذارد و 61 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد . فروش شرکت با افزایش 3 درصدی نسبت به گزارش قبلی اعلام شده است .

در گروه فلزی ، فولادی و معدنی به جز فملی که با حجم زیادی معامله شد سایر نمادها با کم رمقی همراه بودند . در مورد فملی ، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: نه تنها کالایی را مانند مس خالص به کشوری مانند ترکیه ، ارزان نمی فروشیم بلکه تاکنون براساس قیمت های بین المللی و بر اساس قیمت ارز آزاد فروخته ایم .احمد مرادعلیزاده درباره اینکه اتحادیه سیم و کابل ادعا کرده است شرکت ملی صنایع مس ؛ این فلز را به قیمت ارز مبادله ای به ترکیه صادر می کند ، افزود: اسناد و مدارک ما نشان دهنده فروش مس به قیمت ارز آزاد است و وارداتی به عنوان سیم و کابل از ترکیه نداریم واکر سیم و کابلی از ترکیه وارد ایران می شود بر اساس ضوابط دولت است .وی اضافه کرد: پیشنهاد ما این بود که همه چیز متعادل باشد یعنی وقتی مس در بازار ایران براساس ارز آزاد معامله می شود واردات ان نیز باید براساس ارز آزاد باشد و اگر وارداتی صورت می گیرد ، بر اساس روندی بوده که وجود داشته است و ربطی به شرکت ملی صنایع مس ندارد .

فلوله در این گروه ، در جدیدترین گزارش 6 ماهه خود سود هر سهم منتهی 93/12/29 شرکت را مبلغ 31 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی  با کاهش 43 درصدی گزارش شده است شرکت در دوره 6 ماهه  خود به ازای هر سهم 52 ریال زیان شناسایی کرد .

فروس در جدیدترین گزارش 6 ماهه خود سود هر سهم منتهی 93/12/29 شرکت را مبلغ 422 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی  با افزایش 13 درصدی گزارش شده است شرکت در دوره 6 ماهه  خود توانسته به ازای هر سهم 232 ریال سود کنار بگذارد و 55 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد. شرکت اعلام نموده است که تحقق درآمد حاصل از فروش ارز به همراه تحقق ساير در آمد ها و هزينه هاي غير عملياتي  و نيز انعقاد قرارداد جديد با شرکتهاي توليد کننده فولاد و تغيير تسعير نرخ ارز از نرخ مبادله اي به نرخ ارز آزاد به موجب دستورالعمل شماره   524/93/200  مورخ    22/06/1393 امورمالياتي  عمده دليل تغيير اطلاعات بوده است.

در گروه ساختمانی،  ثنوسا شفاف سازی کرد و طی اطلاعیه ای اعلام نموده است در راستای رعایت مفاد مواد 13 و 14 از بخش 3 فصل سوم دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت های ثبت شده نزد سازمان بورس اوراق بهادار تهران و به منظور حفظ حقوق سهامداران شرکت و جلوگیری از انتشار اطلاعات غیر مستند ، پیش بینی های به عمل آمده و گزارش شده در خصوص سود هر سهم ( EPS ) جهت عملکرد سال مالی منتهی به 93/06/31 و 94/06/31 بر اساس وقایع مالی تحقق یافته و پیش بینی شده ناشی از فعالیت های شرکت انجام پذیرفته و اعلام میدارد در حال حاضر هیچگونه رویداد با اهمیت و موثر بر فعالیت های شرکت که مستلزم تعدیل EPS شرکت باشد ، به وقوع نپیوسته است .

در گروه پتروشیمی و شیمیایی ، شرکت پتروشيمي خارک در جدیدترین گزارش خود سود  هر سهم شرکت را مبلغ 3307 ریال اعلام نموده  است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تعدیل گزارش شده است  شرکت توانسته در دوره 6 ماهه خود به ازای هر سهم 2302 ریال سود کنار بگذارد و 70 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

در گروه سیمانی، شرکت سيمان داراب در جدیدترین گزارش خود سود  هر سهم شرکت را مبلغ 540 ریال اعلام نموده  است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با تعدیل منفی 9 درصدی گزارش شده است  شرکت توانسته در دوره 6 ماهه خود به ازای هر سهم 236 ریال سود کنار بگذارد و 44 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد

در گروه کانی های غیر فلزی ، شرکت پشم شيشه ايران در جدیدترین گزارش 6 ماهه خود سود هر سهم منتهی 93/12/29 شرکت را مبلغ 1074 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی  با افزایش 2 درصدی گزارش شده است شرکت در دوره 6 ماهه  خود توانسته به ازای هر سهم 409 ریال سود کنار بگذارد و 38 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

سایر نمادها :

لخزر در جدیدترین گزارش خود سود  هر سهم شرکت را مبلغ 1046 ریال اعلام نموده  است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با تعدیل منفی 8 ریالی گزارش شده است  شرکت توانسته در دوره 6 ماهه خود به ازای هر سهم 725 ریال سود کنار بگذارد و 69 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت بهمن ليزينگ در جدیدترین گزارش خود سود  هر سهم شرکت را مبلغ 292 ریال اعلام نموده  است شرکت توانسته در دوره 6 ماهه خود به ازای هر سهم 85 ریال سود کنار بگذارد و 29 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد . شرکت اعلام نموده است علت کاهش هزينه هاي مالي به ميزان25درصد ،کاهش  ميزان تسهيلات موجود در مقايسه با دوره مشابه سال قبل  مي باشد. همچنين کاهش خالص ساير درآمدها وهزينه هاي عملياتي بعلت کاهش ميزان چک هاي برگشتي در دوره 3 ماهه مورد گزارش و وصول بخشي از آنها ونيز طبقه بند ي در حسابها مي باشد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب