مهمترین اخبار و رویدادهای بورس سه‌شنبه 6 آبان ماه 93

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس تهران

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس با 9 واحد افزایش به رقم 73،967 واحد رسید . نمادهای فارس با 63 واحد و مپنا با 37 واحد بیشترین تاثیر منفی و نمادهای حکشتی با 52 واحد و کگل با 30 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند .

ارزش معاملات در این بازار به رقم 152.2 میلیارد تومان رسید که نمادهای ونفت با 10 و خودرو با 8.3 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از ان خود کردند .

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس تغییری نداشت و به رقم 847 واحد رسید . نمادهای پترول و زاگرس بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای ذوب و میدکو بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 133.3 میلیارد تومان رسید که پترول با 28.3 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کرد .

 

مهم ترین اخبار سیاسی

در خبری شنیدیم که معاون ظریف در بلروس در حال رایزنی هایی می باشد، معاون وزیر امور خارجه ایران هم‌چنین در دیدار با همتای بلاروسی خود نیز طیفی از موضوعات از جمله مسائل مربوط به همکاری سیاسی دو جانبه، چندجانبه و منطقه‌ای را مورد بررسی قرار داد . ابراهیم رحیم‌پور، معاون آسیا، اقیانوسیه و مشترک المنافع وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با وزیر امور خارجه بلاروس با ابراز خرسندی از وضعیت روابط دو کشور در ابعاد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، چشم‌انداز آینده همکاری‌ها رامثبت ارزیابی کرد .

در مورد مذاکرات هسته ای ، مجید تخت روانچی درباره نحوه لغو تحریم ها گفت: طبقه بندی تحریم ها را قبول نداریم، غرب باید تحریم ها علیه ایران را یکجا بردارد. تخت روانچی در برنامه صبح با خبر افزود: جمهوری اسلامی ایران نمی پذیرد تحریم ها دانه دانه لغو شود یا اینکه توافق شکل دیگری پیدا کند . وی گفت: ما قبول نداریم طبقاتی برخورد کردن با تحریم ها را ، یعنی یک طبقه تحریم های اقتصادی، یک طبقه تحریم های تجاری و یک طبقه تحریم های سیاسی و یا چیزهای مختلف باشد، بلکه با تحریم ها باید بصورت واحد برخورد شود .

 در همین رابطه ، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امروز -دوشنبه- به همراه اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای از تاسیسات فردو و نطنز بازدید و از تلاشهای ارزشمند دانشمندان هسته ای کشورمان و کلیه دست اندرکاران و نیروی انسانی شاغل در این حوزه تشکر و قدردانی کردند .

مهم ترین اخبار اقتصادی

با امضای تفاهم نامه همکاری فیمابین شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه ایران و چین، بورس ایران با سومین بورس بزرگ دنیا مرتبط می شود . این تفاهمنامه با موضوع ایجاد زمینه های سرمایه گذاری بین المللی و انتقال تجربیات فیمابین ایران و چین، همزمان با برگزاری اجلاس سالیانه اتحادیه تسویه و پایاپای آسیا – اقیانوسیه در پکن، به امضای مدیران عامل شرکت های سپـرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه ایران و چین رسید . براساس این تفاهم نامه، مقرر شد امکان سنجی لازم به منظور سرمایه گذاری و تامین مالی متقابل سرمایه گذاران و سرمایه پذیران در بازار سرمایه دو کشور ازطریق توسعه زیرساخت های بورس دو کشور صورت پذیـرد .

 علی صالح آبادی در پاسخ به چرایی کاهش عرضه سهام دولتی در بورس در سالجاری گفت: بر اساس توافقی که میان سازمان خصوصی سازی، سازمان بورس اوراق بهادار و فرابورس ایران صورت گرفت، مقرر شد با توجه به شرایط بورس، واگذاری سهام دولتی با هماهنگی انجام پذیرد و این گونه نباشد که عرضه های خصوصی سازی برای بازار سرمایه مشکل ایجاد کند . رئیس سازمان بورس در خصوص رونق معاملات بازار سهام در روزهای گذشته نیز تصریح کرد: ورود نقدینگی جدید به بورس و خبرهای مثبت منتشر شده از توافق نهایی میان ایران و کشورهای 1+5 از جمله عواملی هستند که باعث بازگشت اعتماد به بورس شده اند، بعلاوه این که گزارشات 6 ماهه شرکتها نیز بر روند مثبت بازار سرمایه طی روزهای گذشته اثرگذار بوده است .

در مورد نرخ تورم ، نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به مهر ماه 1393 نسبت به دوازده ماه منتهی به مهر ماه 1392 (تورم میانگین) معادل 19.4درصد است . بانک مرکزی نرخ تورم میانگین با ۱.۷ درصد کاهش به ۱۹.۴ درصد و تورم نقطه به نقطه با ۰.۲ درصد افزایش به ۱۴.۶ درصد رسیده است .

فلزات اساسی ، دلار و سکه

در بازار های جهاتی قیمت فلزات اساسی با اندکی نوسان همراه بود ، بر این اساس مس به قیمت 6800 دلار، آلومنیوم 1963 دلار ، روی 2249 دلار و سرب 1987 دلار برای هر تن معامله شدند . دلار در محدوده قیمتی 3235 تومان و سکه 928 هزار تومان داد و ستد شد .

 
در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود ؟

در گروه پالایشگاهی ، نمادهای شبهرن و ونفت با صف خرید همراه بودند . ونفت نیز بارها صف خریدش عرضه شد و در نهایت با صف خرید به کار خود خاتمه داد . ونفت مالک 100 درصدی شرکت سرمایه گذاری نفت قشم می باشد و تعداد کل 594 میلیون سهم نفت قشم را در اختیار خود دارد. شرکت سرمایه گذاری نفت قشم پروژه دخیره سازی مخازن نفت روی دریا که در حال حاضر  حدود 30 درصد طرح پیشرفت داشته است را دست اجرا دارد. 

حال شنیده می شود که این شرکت جهت اتمام پروژه نیاز به تسهیلات دارد که شرکت جهت تامین این تسهیلات قرار است از عاملیت بانک پاسارگاد استفاده نماید . آنچه در این بین اهمیت دارد آن است که این طرح در خشکی انجام شده است ولی قرار است که برای اولین بار روی دریا نیز انجام شود و بر این اساس نرخ بازدهی خوبی به شرکت سرمایه گذازی نفت قشم خواهد رسید و می تواند تاثیر بسزایی در سود ونفت داشته باشد .

در پی کاهش نزدیک به 25 درصدی قیمت نفت خام طی پنج ماه گذشته، موسسه گلدمن ساکس پیش‌بینی خود از قیمت نفت در سال 2015 را کاهش داد. به گزارش رویترز، این بانک سرمایه‌گذاری آمریکا اعلام کرده است که افزایش تولید باعث خواهد شد که عرضه از تقاضا سبقت بگیرد. ارقام جدید بر قیمت پایه نفت خام برنت فشار بیشتری را وارد کرده است و همزمان اغلب موسسات، پیش‌بینی خود از آینده قیمت نفت را به دلیل کند شدن رشد اقتصادی جهان و تقویت قیمت دلار و عرضه فراوان نفت، کاهش داده‌اند .

در خبری دیگر ، به نقل از نیشن پاکستان، یک هیئت پاکستانی برای احیای پروژه 7.6 میلیارد دلاری خط لوله انتقال گاز به تهران سفر کرده است . قرار است وزیر نفت پاکستان با بیژن نامدار زنگنه، همتای ایرانی اش دیدار کند تا بر ضرورت افزایش حجم مبادلات تجاری و ارتقاء روابط بین وزارتخانه های تجارت دو کشور تاکید نماید . ایران و پاکستان در سال 1995، موافقتنامه ای را برای ساخت خط لوله انتقال گاز به امضا رساندند. در فوریه 1999، هند نیز با امضای موافقتنامه ای با ایران به این خط لوله پیوست

در گروه پتروشیمی و شیمیایی، پترول با اقبال خوبی همراه شد و توانست نزدیک به 118 میلیون از سهامش را معامله کند و به قیمت 242 تومان برسد . شپلی نیز در پی انتشار اطلاعیه ای با صف خرید به کار خود خاتمه داد ، شرکت پلی اکریل ایران طی اطلاعیه اعلام نموده است که پس از انجام مذاکرات فیمابین بانک تجارت و این شرکت ، توافق نهایی مبنی بر استمهال بدهی های شرکت به مبلغ 1,547,358 میلیون ریال صورت پذیرفت . همچنین شرکت اعلام کرده که این قرارداد بر پیش بینی هزینه های مالی سال مالی منتهی به 30 آذر 93 موثر نمی باشد .شکربن که در پیش بینی 6 ماهه حدود 44 درصد تعدیل منفی شناسایی کرده بود امروز با افزایش تقاضا همراه شد ، شرکت کربن ایران اعلام نموده است که با توجه به افزایش قیمت سهام شرکت در بازار سرمایه طی روزهای اخیر و ایجاد سوالاتی در خصوص وضعیت شرکت ، تا این تاریخ هیچگونه تصمیمی در خصوص دارایی های شرکت که موثر بر قیمت سهام باشد گرفته نشده است . چنانچه تغییراتی در این خصوص بوجود بیاید پس از حصول نتیجه بلافاصله اطلاع رسانی خواهد شد .

خبری شنیدیم که یک سوم ظرفیت پتروشیمی کشور خالی است ، مدیران جدید صنعت پتروشیمی ایران برای محقق ساختن این هدف مصمم هستند، چرا که پس از لغو تحریمهای صنعت پتروشیمی ایران براساس توافق هسته ای ژنو امیدها برای این منظور افزایش یافته است. امید می‌رود کاهش تحریمها سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی را به سرمایه‌گذاری بیشتر در این صنعت تشویق کند. دولت حسن روحانی رییس جمهور ایران قصد دارد یک صندوق توسعه‌سرمایه‌گذاری پتروشیمی برای تسهیل سرمایه‌گذاری و تزریق اعتبار به پروژه‌های پتروشیمی تاسیس کند .

در خبری دیگر شنیدیم که  تولید گاز از فاز18 پارس جنوبی آغاز شد، مشعل فاز 18 میدان گازی پارس جنوبی روز یکشنبه با بهره گیری از گاز ترش یک حلقه چاه این فاز روشن شد . با روشن شدن مشعل این فاز، تولید از سکوی فاز 18 آغاز شده که با تکمیل فعالیت های بخش خشکی فاز یادشده در این میدان مشترک، تولیدات این سکو که معادل 17 مترمکعب است به شبکه سراسری گاز کشور تزریق خواهد شد . عملیات استارتاپ فاز 18 این میدان مشترک با بهره گیری از چاه شماره سه این فاز (از مجموع 11 حلقه چاه فاز18) آغاز شده است .

 در گروه حمل و نقلی، نمادهای چون حکشتی و حپترو با اقبال خوبی همراه شدند ،همچنین لازم به ذکر است که در پايان معاملات امروز نماد معاملاتي شركت كشتيراني جمهوري اسلامي ايران جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي ،متوقف شد. حسینا نیزامروز در محدوده قیمتی 4790 تومان داد و ستد شد .  

در گروه فولادی ، فلزی و معدنی ، محمدرضا نعمت‌زاده در حاشیه مراسم افتتاح مجتمع تولید فولاد زرندیه گفت: علیرغم شرایط سخت اقتصادی که تاکنون پشت سر گذاشته‌ایم و همچنان ادامه دارد، جای تقدیر است که دست‌اندرکاران این پروژه نسبت به راه‌اندازی آن اقدام کرده‌اند . وی ضمن ابراز امیدواری در خصوص ادامه روند راه‌اندازی واحدهای تولیدی و رونق تجارت و تولید در کشور با همت صنایع و تولیدکنندگان، از دولت بابت حمایت از تولیدکنندگان قدردانی کرد و گفت: خروج از رکود کار ساده‌ای نیست .

 کطبس،  در جدیدترین گزارش 6 ماهه خود سود هر سهم منتهی 93/12/29 شرکت را مبلغ 346 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی بدون تعدیل گزارش شده است شرکت در دوره 6 ماهه  خود توانسته به ازای هر سهم 202 ریال سود کنار بگذارد و 58 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

ومعادن ، فپنتا و فباهنر از نمادهایی بودند که در این گروه با اقبال خوبی از طرف سهامداران همراه شدند .

در مورد دامپینگی چینی‌ها در بازار فولاد ایران شنیدیم که ، بهرام سبحانی در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران از افزایش 33 درصدی واردات فولاد به کشور خبر داد و گفت: واردات در حالی صورت می گیرد که چین با مشوق های دولتی حرکت دامپینگی را در بازار صورت داده و متاسفانه دولت هنوز برای افزایش تعرفه واردات فولاد چاره اندیشی نکرده است . رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد افزود: رشد واردات در حالی صورت گرفته که تولید کشور به 9 میلیون و 282 هزار تن رسیده و تولید فولاد خام نیز از رشد مناسبی برخوردار بوده در حالی که به موازات رشد تولید واردات نیز 74 درصد رشد داشته است .

وی درخصوص پیشنهادات برخی تولیدکنندگان عرب برای مشارکت در پروژه های فولادی ایران ادامه داد: اگر آنها را خوب مدیریت کنیم جای هیچگونه نگرانی نیست، این در حالی است که تولیدکنندگان فولاد در کشورهای عربی هم اکنون می‌خواهند در استخراج از معادن ایران مشارکت کرده و گندوله را به کشورشان ببرند در حالی که در مقابل این پیشنهاد ایران می تواند دو سیاست در پیش گیرد؛ اول آنکه خام فروشی کرده و این اجازه را به پیشنهاد دهندگان عرب بدهد و دوم اینکه مواد اولیه را تبدیل به فولاد کرده و ماده با ارزش افزوده را صادر کند، ضمن اینکه اگر بر روی فولاد سرمایه گذاری شده و تولید کیفی و اقتصادی انجام شود هیچ مشکلی بروز نخواهد کرد .

سبحانی از تهیه نقشه راه تولید فولاد از سوی ایمیدرو خبر داد. در همین حال، خلیفه سلطان گفت: موضوع صادرات از سوی واحدهای بزرگ تولیدکننده از جمله فولاد مبارکه، فولاد خوزستان و ذوب آهن اصفهان به شدت پیگیری می شود و پیش بینی بر این است که امسال نسبت به سال 92 رشد خوبی در صادرات داشته باشیم به نحوی که پیش بینی می شود صادرات فولاد کشور حداقل تا 2 سال آینده 50 درصد رشد کند . همچنین احرامیان عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد نیز گفت: به خاطر سقوط قیمت سنگ آهن حاشیه سود چینی ها در محصولات فولادی در حداکثر قرار گرفته و سونامی ورود محصولات چینی به بازار در حال رقم خوردن است .

در گروه خودرویی و قطعه ساز ، نمادهایی چون ، خموتور، خریخت و ختراک با افزایش تقاضا همراه شدند . خودرو نیز در حدود 28 میلیون از سهامش معامله شد و به قیمت 294 تومان رسید . خاهن نیز با توجه به ابهام در اطلاعات دريافتي،متوقف شد

خنصیر در جدیدترین گزارش خود سود  هر سهم شرکت را مبلغ 327 ریال اعلام نموده  است که نسبت به پیش بینی قبلی با کاهش 5 ریالی همراه بوده است شرکت توانسته در دوره 6 ماهه خود به ازای هر سهم 112 ریال سود کنار بگذارد و 34 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد. شرکت در خصوص اطلاعات اخير عنوان نموده است:”عطف به اطلاعيه قبلي ارسالي در مورخ 29 مهر 1393 ،لازم به ذکر است که بنا بر مذاکرات و پيگيري انجام شده از سوي اين شرکت ، نامه افزايش قيمت از سوي مگا موتور در تاريخ اول آبان 93 واصل شده است که در پيش بيني شش ماهه پيوست لحاظ گرديده است.

همچنين اين شرکت در خصوص افزايش قيمت از سوي ساپکو در حال پيگيري مي باشد که به محض نهايي شدن و دريافت الحاقيه به اطلاع سهامدارن رسانيده خواهد شد . در خصوص افزايش بهاي تمام شده نيز اعلام مي دارد ضمن افزايش قيمت مواد خام از سوي ريخته گر ،تعديل افزايش قيمت مواد خام در شش ماهه ابتداي دوره نيز اعمال گرديده است و در خصوص فروش نيز به همين ترتيب ضمن در نظر گرفتن افزايش قيمت شش ماهه دوم ، افزايش شش ماهه اول نيز اعمال گرديده است.”

شرکت ريخته گري تراکتور سازي ايران در جدیدترین گزارش 6 ماهه خود سود هر سهم منتهی 93/12/29 شرکت را مبلغ 103 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی بدون تعدیل گزارش شده است شرکت در دوره 6 ماهه  خود توانسته به ازای هر سهم 75 ریال سود کنار بگذارد و 73 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

سایر نمادها :

شرکت سرمايه گذاري پارس توشه در جدیدترین گزارش خود سود  هر سهم شرکت را مبلغ 710 ریال اعلام نموده  است که نسبت به پیش بینی قبلی بدون تغییر همراه بوده است شرکت توانسته در دوره 6 ماهه خود به ازای هر سهم 426 ریال سود کنار بگذارد و 60 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

شرکت کنتورسازي ايران در جدیدترین گزارش 3 ماهه خود سود هر سهم منتهی 93/12/29 شرکت را مبلغ 1351 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی بدون تعدیل گزارش شده است شرکت در دوره 3 ماهه  خود توانسته به ازای هر سهم 61 ریال سود کنار بگذارد و 5 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب