تحلیل بنیادی ولساپا چهارشنبه 14 آبان 93

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بررسی بنیادی ولساپا

شرکت رایان سایپا ابتدا با نام شرکت تولید قطعات برقی خودرو سایه روا (سهامی خاص)در تاریخ 28/12/1376 با سرمایه یک میلیون ریال تاسیس گردید. این شرکت در بهمن ماه 1377 به شرکت تولید لوازم برقی سایپا و سپس به رایان سایپا و در سال 1387 به لیزینگ رایان سایپا تغییر نام داد.

این شرکت در زمینه فروش قسطی خودرو (لیزینگ) خدمات بیمه‌ای و کارت از اوایل سال 1380آغاز فعالیت نمود و طی سالهای فعالیت خود به نحو چشمگیری توسعه یافت. و درحال حاضر فعالیت عمده شرکت به لیزینگ خودروهای تولیدی گروه سایپا گسترش یافته و گاهاً در زمینه لیزینگ دارایی‌های منقول نیز فعالیت می‌کند.

سرمایه و ترکیب سهامداران ولساپا

آخرین سرمایه شرکت 9600 میلیارد ریال می‎‌باشد که از سال 91 تا کنون تغییر نداشته است ولی قرار است درسال 93 شرکت از محل آورده نقدی دست به افزایش سرمایه 100 درصدی بزند و ترکیب سهامداران شرکت به شرح جدول زیر است.

تحلیل بنیادی وساپا

لازم به ذکر است شرکت بیمه ایران از اواسط مهر ماه در حدود 18 میلیون از سهام لیزینگ رایان سایپا را در بازار عرضه کرده است و درصد مالکیت خود در این شرکت را به 08/4 درصد رسانده است.

بررسی درآمدهای لیزینگ رایان سایپا

بر طبق اولین پیش بینی 93 ، درآمد حاصل از عملیات لیزینگ شرکت به شرح زیر است.ولی در پیش بینی بر اساس عملکرد 6 ماهه این مقدار با 15 درصد افزایش به 1589میلیارد ریال رسیده است.

تحلیل بنیادی وساپا

چنانچه ملاحظه می کنید 54 درصد از درآمد شرکت مربوط به اقساط سال 93 می‌باشد و در کل 87 درصد از درآمد شرکت از محل اقساط تامین می‌گردد. در آمد ناشی از اقساط به طور کلی به تعداد خودروی لیزینگ شده، میزان تسهیلات پرداختی به هر خودرو و نرخ تسهیلات و کارمزد لیزینگ و مدت زمان پرداخت اقساط وابسته است.

تحلیل بنیادی وساپا

 بررسی تعداد خودروهای لیزینگی در بودجه

تحلیل بنیادی وساپا

 

چنانچه در جدول فوق مشاهده می‌کنید تعداد فروش همگن در سال 90 در حدود 143 هزار خودرو بوده است ولی به دلیل شرایط خاص به وجود آمده (تحریم‌ها) این مقدار درسال 92 با کاهش چشم گیری روبرو و به تعداد 40 هزار خودرو رسیده است.

ولی در اولین پیش بینی سال 93 با توجه به بهبود حاصل شده در وضعیت کلی صنعت خودرو شرکت لیزینگ رایان سایپا میزان فروش همگن خود را 70000خودرو پیش بینی کرده است[1]. که بنابر اطلاعات بدست آمده از مسئولین شرکت این مقدار به 82000 عدد خواهد رسید و در شش ماهه در حدود 39000خودرو لیزینگ شده است. لازم به ذکر است با توجه به نظر کارشناسی احتمال لیزینگ 90000خودرو در سال 93 دور از انتظار نیست.

تحلیل بنیادی وساپا

همچنین افزایش مقدار فروش سایپا نیز که در جدول فوق مشاهده می‌کنید بیانگر این موضوع است که شرکت لیزینگ رایان سایپا می تواند تعداد خودروهای لیزینگی خود را افزایش قابل ملاحظه‌ای بدهد[2].

میزان تسهیلات اعطایی ولساپا

شرکت لیزینگ رایان سایپا در بودجه 93 به ازای هر خودرو به صورت متوسط 85 میلیون ریال تسهیلات در نظر گرفته است. روند تسهیلات اعطای این شرکت به صورت جدول زیر می باشد.[3]

تحلیل بنیادی وساپا

محاسبه درآمدهای لیزینگ در سال 93

در آمد ناشی از لیزینگ به صورت 15 درصد بهره وام اعطایی و 15 درصد کارمزد (جمعاً 30 درصد) در بودجه لحاظ شده است.

باز پرداخت تسهیلات به صورت 36 ماهه می باشد از این رو بخشی از درآمدهای سال 93 مربوط به خودروهای لیزینگی در سال 92 و 91 می باشد و در آمدهای خودروهای لیزینگی در سال 93 هم مربوط به این سال و هم مربوط به سال های 94 و 95 خواهد شد. لازم به ذکراست سود ناشی از تسهیلات اعطایی به عنوان درآمد لیزینگ محاسبه می گردد و از روش IPMT جهت محاسبه سود تسهیلات پرداختی استفاده می شود.

با توجه به روش IPMT در آمد های شرکت را می توان به شکل زیر پیش بینی کرد. لازم به ذکر است در پیش بینی انجام شده لیزینگ 90000خودرو در سال 93 مبنای پیش بینی قرار گرفته است. و زمان نرمال کردن 30000خودروی واگذاری شده در سال 92 نیز خرداد 93 لحاظ شده و برای 6 ماهه اول سال لیزینگ 39000خودرو ( 30000خودرو در خرداد ماه و 9000خودرو در شهریور ماه نرمال شده اند) و برای 6 ماهه دوم 51000خودرو (51000خودرو 6 ماهه دوم به صورت مساوی در هر ماه لیزینگ شده) لحاظ شده است.

تحلیل بنیادی وساپا

با در نظر گرفتن فروش 90000 خودرو در سال 93 بخشی از درآمد به سال 94 و 95 انتقال می‌یابد که سهم در آمد سال‌های 94 و 95 به ترتیب 1766میلیارد ریال و897 میلیارد ریال برآورد می گردد.

بررسی هزینه‌های تامین منابع مالی عملیات لیزینگ

نسبت هزینه‌های تامین منابع مالی عملیات لیزینگ به درآمدهای ناشی ازاقساط لیزینگ و مشارکت خرید از شرکت سایپا طی سالیان گذشته به شرح زیر بوده است.

تحلیل بنیادی وساپا

با توجه به اعداد ذکر شده نسبت هزینه تامین مالی به درآمد حاصل ازعملیات لیزینگ در پیش بینی کارشناسی برابر با 73 درصد در نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است عمده بدهی های جدید شرکت با نرخ 28 درصد بوده است.

که با در نظر گر فتن این نرخ هزینه تامین مالی برابر با 1،566،247میلیون ریال برآورد می‌گردد.

 پیش بینی سود هر سهم سال 93 ولساپا

با در نظر گرفتن موارد فوق نرخ سود شرکت درسال 93 به شرح زیر برآورد می گردد لازم به ذکر است همان طور که قبلا ذکر شد بخش قابل توجهی از سود خودروهای لیزینگی سال93 در سال 94 و 95 شناسایی می شود و همچنین با توجه به افزایش تولید خودرو در شرکتهای خودرو ساز به نظر می‌رسد در سال‌های 94 و 95 شرکت سود قابل توجهی نسبت به سال 93 بسازد.

تحلیل بنیادی وساپا

[1] بر اساس پیوست گزارش حسابرسی شده بودجه 93 شرکت از تعداد 70000عدد خودرو ی پیش بینی شده 30000 عدد آن در تاریخ 26 بهمن 92 پیش فروش شده است.جهت شناسایی سود از محل این لیزینگ،فرض بر فروش در آخر اردیبهشت سال 93 می باشد.

2- مدیر عامل شرکت رایان سایپا در مجمع عادی این شرکت به نقل از مدیران گروه سایپا اعلام کرده است این شرکت قصد دارد تا 30 درصد از خودروهای تولید خود را از طریق لیزینگ رایان سایپا به فروش برساند.[2]

[3] جهت مقایسه مناسب فروش همگن سال 92 با سالهای قبل در جدول فوق مبلغ همگن با پراید هر دستگاه خودرو 35 میلیون ریال در نظر گرفته شده است.

برگرفته از بورس نیوز – واحد تحقیق و مطالعات کاگزاری بورس بیمه ایران

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: تحلیل بنیادی سهام, ولساپا

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب