مهمترین اخبار بازار سرمایه چهارشنبه 14 آبان‌ماه 93

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورسی

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس در معاملات امروز که آخرین روز کاری هفته ای نیمه تعطیل بود 798 واحد صعود کرد و به رقم 76166 واحد رسید . نمادهای اخابر با 104 واحد ، رمپنا با 70 واحد و وبملت با 67 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای شبهرن با 8 واحد و فولاد با 6 واحد بیشترین تاثیر منفی را شاخص بورس گذاشتند، ارزش معاملات در این بازار به رقمی بیش از 280 میلیارد تومان رسید که بیشتر این حجم مدیون گروه بانکی بود که بسیاری نمادها در آن همچون وبملت، وتجارت، وبصادر بسیار پرحجم ظاهر شدندبگونه ای که بسیاری از نمادهای این گروه توانستند با صف خرید به کار خود پایان داده و عطش فروشندگان را برای عرضه در خود ببلعند.

در بازار فرابورس نیز ، شاخص ایفکس 5.10 واحد صعود کرد و به رقم 865 واحد رسید . نمادهای پترول ، وگردش و شرانل بیشترین تاثیر مثبت و جم بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند .

مهمترین اخبار اقتصادی

مهمترین خبر اقتصادی این روزهای جهان سقوط ادامه دار قیمت نفت است که حمایت مهم 80 دلاری برای هر بشکه را نیز شکست بگونه ای که نفت وست تگزاس هم اکنون 76.60 دلار برای هر بشکه معامله می شود ادامه این افت می تواند دنیا را با بحران جدیدی روبه رو سازد. به گزارش خبرگزاری رویترز از نیویورک، قیمت نفت خام در پایان معاملات روز سه شنبه (١٣ آبانماه) در حالی که توانسته بود افت چند ماه گذشته را اندکی جبران کند،  پس از انتشار خبر کاهش قیمت نفت خام صادراتی عربستان به آمریکا و افزایش نگرانی از عرضه بیش از اندازه نفت، دو درصد کاهش یافت.

قیمت نفت در بازارهای جهانی از ابتدای ماه ژوئن امسال تاکنون بیش از ٣٠ درصد سقوط کرده است که دلیل آن واکنش به تنشهای ژئوپلیتیکی در روسیه و اوکراین، افزایش تولید نفت آمریکا و عرضه بیش از اندازه نفت در بازارها در کنار کاهش تقاضای نفت بوده است. فیل فلین، تحلیلگر موسسه پرایس فیوچرز، معتقد است: عربها بر ضد تولیدکنندگان نفت آمریکا اعلام جنگ کرده اند، فکر می کنم آنها بر این باور باشند که تنها راه بقا در بلند مدت این است که قیمتها را در کوتاه مدت پایین بیاورند. پیر لوران، تحلیلگر اقتصادی ارشد موسسه ترفیگورا، گفت: می دانم که عربستان و اوپک برای بلندمدت بازی می کنند، قیمت کم نفت برای مدت معین، می تواند به نفع کشورهایی باشد که ذخایر نفت در دسترس با قیمت کم دارند.

دنبال کردن اخبار مرتبط با بازار نفت شاید بدین دلیل برای اهالی بازار سرمایه مهم می باشد چون منتظر اخبار و اتفاقات بودجه ای هستند، همانطور که می دانید کشور ایران وابستگی شدیدی به درآمدهای نفتی دارد و از این رو نرخ جهانی نفت برای کشور ما از هر اتفاقی مهمتر است، در همین راستا عزت اله یوسفیان ملا، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از پیش بینی قیمت نفت 65 تا 70 دلاری در بودجه 94 کشور خبر داد و یادآور شد: اگر قیمت نفت بالاتر از حد منطقی بسته شود، موجب کسری بودجه دولت خواهد شد و زمانی که پایین‌تر در نظر گرفته شود مازاد آن به صندوق توسعه ملی خواهد رفت که موجب شکوفایی و رونق تولید و طرح‌های زیرساختی می‌شود . 

وی در مورد قیمت دلار در بودجه نیز عنوان کرد:‌ این موضوع بستگی به مذاکرات هسته‌ای دارد و پیش‌بینی می‌شود، حدود 3 هزار و 200 تا 3 هزار و 500 تومان در نظر گرفته شود .  وی همچنین پیش بینی کرد که اگر مذاکرات به نتیجه نرسید نرخ دلار افزایش خواهد کرد و همچنین سال آینده احتمال دارد، یک میلیون بشکه نفت خام در روز بفروشیم که اکنون به خاطر مذاکرات اولیه هسته ای این میزان 1.2 میلیون بشکه در روز است.

از سوی دیگر در حوزه اخبار اقتصادی داخلی، همزمان با کاهش بيش از 2 درصدی قیمت مسکن در مهرماه در مقایسه با شهریور93، رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران موقعیت حال حاضر بازار مسکن را بهترین زمان برای خریدهای مصرفی متقاضيان اعلام کرد .حسام عقبایی، وضعيت كنوني بازار مسكن را براي هر دو طرف معامله، مناسب ارزيابي كرد و گفت: با قرار گرفتن در انتهاي دوره ركود و افزايش نسبي معاملات از يك‌سو و همچنين كاهش قيمت مسکن از سوي ديگر، در حال حاضر بهترين شرايط معامله براي متقاضيان مصرفي از اين بابت كه فايل فروش در بازار رو به افزايش و قيمت‌ها مناسب شده است و همچنین فروشنده‌ها نيز از اين بابت كه تقاضا به تدريج وارد بازار شده و كشش خريد ايجاد شده است .

حسام عقبایی که پیش از این نیز خبر از ثبات و حتی کاهش قیمت در برخی ماه‌های سال و طی هفت ماه گذشته داده بود، خطاب به خریداران مصرفی مسکن در پایتخت اعلام کرد: تعویق بيش‌ از اين در انجام معامله را به خریداران مصرفی توصیه نمی‌کنم. به گفته وی حتی تعویق و تاخیر در انجام معاملات به سود مالکان و متقاضیان فروش هم نیست . البته همه کارشناسان مانند آقای عقبایی فکر نمی کنند و رکود ادامه داری را برای بازار مسکن متصور هستند.

 

مهمترین اخبار سیاسی

اولین خبر مهم این بود که حزب جمهوری‌خواه آمریکا در نهایت موفق شد بعد از کسب ۶ کرسی لازم در انتخابات میاندوره‌ای، کنترل سنا را از دست دموکرات‌ها بیرون آورد، هنوز مشخص نیست تاثیر این خبر بر مذاکرات هسته ای ایران به چه صورت خواهد بود بنابراین به کابران محترم توصیه می شود از پذیرفتن هر گونه اظهارنظر غیرکارشناسی دراین زمینه خودداری نمایند.

در این راستا، فؤاد ایزدی کارشناس مسائل آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، در خصوص پیروزی جمهوری‌خواهان در انتخابات میان دوره‌ای کنگره و کسب اکثریت مجلس سنا و تاثیرات آن بر سیاست خارجی ایالات متحده گفت: این انتخابات کل مجلس نمایندگان بوده است. در خصوص مجلس نمایندگان شبهه‌ای نبود، چرا که پیش و پس از انتخابات در دست جمهوری خواهان بوده است، اما در خصوص سنا شک و تردید بود چرا که فاصله آنها نزدیک بود و امروز مشخص شد که جمهوری خواهان سنا را در دست می‌گیرند . وی این موضوع را نشانگر عدم محبوبیت اوباما نزد افکار عمومی دانست و اظهار داشت: مشکل رئیس جمهور دموکرات بود که محبوبیت وی به شدت پایین بود و این عدم محبوبیت حزبش را نیز تحت تاثیر قرار داد .

 از سوی دیگر در خبری داشتیم که اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا در قوانین مربوط به هواپیماهای خارجی که از آسمان ایران عبور می‌کنند یا فرود اضطراری در خاک این کشور دارند، به طور پنهانی تغییری اعمال کرده است . بر اساس بخشنامه جدید، خطوط هواپیمایی خارجی نمی‌توانند پرداخت‌های خود بابت عبور از آسمان ایران یا فرود اضطراری در خاک این کشور از طریق موسسات مالی آمریکایی انجام دهند و این موسسات تنها می‌توانند پرداخت‌های شرکت‌های حمل و نقل آمریکایی برای پرواز در آسمان ایران یا فرود اضطراری در خاک این کشور را انجام دهند .
 

فلزات اساسی، دلار و سکه

امروز و تا این لحظه دلار با یک ریال کاهش 2671.3 تومان، پوند با 91 ریال کاهش 4278.4 تومان و یورو با 101 ریال افزایش 3356 تومان معامله شدند.

طی معاملات روز سه شنبه در بازار فلزات لندن، فروش نقدی مس با کاهش رو به رو شد و به 6 هزار و 705.50 دلار رسید: خریـد نقدی مس در ساعـات معاملاتی روز سه شنبه در بـورس  لندن با کاهش همراه شد و با نرخ 6 هزار و 705 دلار بر تن معامله شد. همچنین سفارش خرید مس برای سه ماهه آینده به مبلغ 6 هزار و 660 دلار معامله شد.

این در حالی است که، خرید نقدی مس در ساعات معاملاتی روز دوشنبه به هر تن 6 هزار و 801 دلار رسیده بود. در این بین، خرید و فروش نقدی آلومینیوم با قیمت دو هزار و 50 دلار و دو هزار و 50.50 دلار معامله شد. قلع هم با نرخ 19 هزار و 600 دلار خریداری شد و به هر نرخ 19 هزار و 605 دلار در هر تن فروخته شد. گزارش ها حاکی از آن است که خرید و فروش روی با نرخ دو هزار و 285.50 و دو هزار و 286 دلار انجام شد. سرب هم در رینگ معاملاتی با نرخ دو هزار و 6 دلار خریداری و با قیمت هر تن دو هزار و 7 دلار به فروش رسید.

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه فلزات اساسی، معاملات تقریبا مثبتی را شاهد بودیم که از جمله نمادهای مثبت این گروه فنوال، فروس، ارفع و … بودند. در اخبار مرتبط با این گروه و نماد فملی،  مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران از قیمت گذاری مجدد مس خام در سال جاری برای بازار داخلی براساس دستور وزیر صنعت خبر داد و گفت: از ابتدای امسال قیمت مس کاتد تحویلی به صنایع سیم و کابل برمبنای نرخ بورس فلزات لندن با پایه حدود6700دلار در هر ماه، ضربدر نرخ ارز آزاد و منهای 3درصد تعیین می شود .

در گروه لیزینگی به جز نماد ولغدر سایر نمادها مثبت بودند، در این گروه خبرهایی در رابطه با افزایش سرمایه و فروش زمین وایران شنیده می شود. از سوی دیگر شرکت لیزینگ ایران در دوره شش ماهه با اختصاص 207 ریال سود به ازای هر سهم معادل 49 درصد از پیش بینی هایش را پوشش داد . شرکت لیزینگ ایران پیش بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 93 را مبلغ 420 ریال اعلام کرده است و طی دوره 6 ماهه با اختصاص 207 ریال سود به ازای هر سهم معادل 49 درصد از پیش بینی هایش را پوشش داد . مطابق با اطلاعات گزارش فعالیت هیئت مدیره شرکت منتشره در تاریخ 9 تیر ماه 93در سامانه کدال، شرکت در نظر دارد طی سال مالی جاری سرمایه شرکت را از مبلغ 600 میلیارد ریال به مبلغ هزار میلیارد ریال افزایش دهد.

گروه دارویی امروز یکپارچه مثبت و حتی صف خرید بودند ، در اخبار مرتبط با این گروه شنیده شده است که ظاهرا واردات داروهاي توليد داخل ممنوع شده است.

گروه ساختمانی از دیگر گروه های صف خریدی امروز بودند و تنها نماد منفی این گروه وتوس بود، کارشناسان از جمله دلایل رشد این گروه را این مسیله عنوان می کنند که در هنگام ریزش بازار بیش از سایر گروه ها دستخوش نزول و سقوط ارزش شدند، صف خرید وساخت و ثنوسا که جز لیدرهای این گروه محسوب می شوند جالب و دیدنی بود.

در گروه ماشین آلات و دستگاه های برقی شرکت کابل البرز با سرمایه 114 میلیارد ریالی سود هر سهم سال مالی منتهی 93.6.31 خود را با تعدیل منفی 66 درصدی نسبت به آخرین برآورد خود مبلغ 35 ریال محقق نموده است، یکی از نمادهای پراقبال این گروه نماد بترانس بود که توانست تا پایان معاملات نیز صف خرید خود را حفظ نماید.

در گروه بیمه ای که برخی از نمادها همچون دانا و آسیا همچنان صف خرید بودند، بیمه پارسیان اعلام کرده است جلسه هییت مدیره به منظور تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه بیمه پارسیان از مبلغ 1562 میلیارد ریال به 2000 میلیارد ریال از محل مطالبات و آورده نقدی در روز پنجشنبه مورخ 22 ام آبان 93 برگزار خواهد گردید .

در گروه قندی، سهامداران شرکتهای قندی این روزها برخلاف سایر سهامدارانی که از رشد قیمت‌ها خوشحالند، در ابهام و نگرانی به سر می برند زیرا با گذشت 8 ماه از سال هنوز وضعیت قیمت محصولات این صنعت مشخص نشده و به امروز و فردا موکول می شود، همچنین سهام برخی از این شرکت‌ها به دلیل عدم افزایش نرخ یا تعدیل منفی 50 درصدی مواجه شدند. در این میان دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر قیمت منطقی برای شکر را 2470 تومان می داند و معتقد است که امسال دولت به صورت دستوری در سه رکن اصلی تولید قند و شکر، افزایش قیمت اعمال کرد که این افزایش قیمت بیش از 80 درصد در تعیین قیمت نهایی شکر اثر‌گذار است و حداقل باید 30 درصد قیمت این محصول افزایش یابد .

اما عدم تصمیم گیری در خصوص قیمت شکر و پا برجا بودن اختلاف های موجود موجب شده است تا سهامداران قندی از رشد بورس عقب بمانند و حتی متضرر شوند زیرا این صنعت در یکسال گذشته حرکتی نکرده و افزایشی نداشته است و اکنون با آغاز روند صعودی بورس نیز تنها رشد سایر صنایع را مشاهد می کند . معاملات این گروه امروز نیمه مثبت و نیمه منفی بودند ، قشهد و قنقش و قشکر از جمله نمادهای مثبت این گروه بودند، در این گروه شرکت قند نقش جهان با سرمایه 100 میلیارد ریالی در گزارش پیش بینی درآمد سال مالی منتهی به 93.12.29 سود برآوردی هر سهم خود را 1348 ریال اعلام نموده که با توجه به عملکرد شش ماهه ابتدایی سال جاری 44 درصد آن محقق گردیده است.

براساس گزارش بورس نیوز “قنقش” در بودجه سال 93 خود نرخ فروش هر کیلو شکر تولیدی از چغندر را با در نظر گرفتن افزایش قیمت ها معادل 2200 تومان در نظر گرفته است. این در حالی است که در دوره شش ماهه نخست سال مالی جاری قیمت فروش شکر تولیدی در محدوده 1900 تومان به ازای هر کیلو برای شرکت محقق شده است.

سایر نمادها

شرکت قاسم ایران طی اطلاعیه ای در خصوص تحقق 25% از EPS بودجه پیش بینی شده در شش ماهه اول سال 93 اعلام نموده است بدلیل نوع فعالیت شرکت و همچنین روند گذشته ، تحقق بودجه فروش و به تبع آن EPS پیش بینی شده به مبلغ 911 ریال با فرض عدم تغییر شرایط اقتصادی و مقررات حاکم محقق خواهد گردید .

افزایش سرمایۀ شرکت دامین از مبلغ 100,000 میلیون ریال به‌مبلغ 580,000 میلیون ریال در تاریخ 1393/08/14 در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسید.

رمپنا که این روزها مجددا مورد اقبال بازار قرار گرفته است و کارشناسان بنیادی و تکنیکال اهداف 1000 تومان را برای آن اعلام می کنند امروز نیز باصف خرید همراه بود و گویا فروشنده 10 میلیونی آن صندوق توسعه بوده است.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار روزانه بورس تهران, اخبار مهم بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب