مهمترین رویدادها و اخبار بورس شنبه 17 آبان‌ماه 93

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بازار بورس تهران

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس با 253 واحد افزایش به رقم 76،420 واحد رسید . نمادهای اخابر با 112 واحد و تاپیکو با 77 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای وبملت با 31 واحد و وبصادر با 30 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 289.4 میلیارد تومان رسید که نمادهای خودرو با 16.6 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داده است .

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس 2 واحد نزول کرد و به رقم 863 واحد رسید . نمادهای پترول و ذوب بیشترین تاثیر منفی و نمادهای میدکو و شرانل بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند .

ارزش معاملات در این بازار به رقم 167.9 میلیارد تومان رسید که نماد سیستم با 7.8 میلیارد تومان بیشترین ارزش معامله را به خود اختصاص داد .

در اولین روز کاری هفته بازار سرمایه به روند صعودی هفته های اخیر خود ادامه داد . در گزارشات گذشته به این مهم اشاره کردیم از جمله مهم ترین علل این رشد می توان به اخبار خوبی که از مذاکرات هسته ای به گوش می رسد اشاره کرد خبر کاهش نرخ سود بانکی نیز به این رشد کمک شایانی کرده است . بهبود شرایط اقتصادی و روند رو به خروج اقتصاد از رکود نیز می تواند از جمله سایر موارد این رونق باشد .

بازار را امروز در اوایل ساعات معاملات مثبت و با افزایش تقاضا دنبال کردیم ولی در اواسط بازار با افزایش فشار عرضه در برخی نمادها از جمله خودرو بازار روند نزولی به خود گرفت ولی در نهایت شاخص توانست مثبت به کار خود خاتمه دهد .

برای روزهای اتی روند معاملات را بیشتر به اخبار حاشیه ای که از مذاکرات به گوش می رسد وابسته می دانیم . در هر صورت برای فردا بازار متعادل و مثبت دور از انتظار نیست .

مهم ترین اخبار اقتصادی

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت:کاهش نرخ تورم طی یکسال گذشته که با انضباط مالی دولت یازدهم تحقق یافت، توفیق چشمگیری دولت تدبیر و امید است . علی طیب نیازدر خطبه های پیش از نمازجمعه تهران افزود: با به حرکت درآمدن بنگاههای بزرگ،زمینه رونق اقتصادی در همه بخش های دیگر فراهم خواهد شد . وی اظهار داشت: نرخ تورم در سال گذشته بیش از 40درصد و تورم نقطه به نقطه بیش از 45درصد بود که هم اکنون نرخ تورم به 19.4 و نقطه به نقطه به کمتر از 15درصد رسیده است . وی تصریح کرد: کاهش نرخ تورم به معنای کاهش قیمت ها نیست بلکه از سرعت افزایش قیمت ها کاسته شده که این مهم تاثیر خود را بر هزینه های زندگی مردم می گذارد

 همچنین شنیدیم که ،قسط‌ چهارم از دور دوم آزادسازی دارایی‌های مسدود شده ایران به حساب بانک مرکزی واریز شد. به گزارش سایت رسمی بانک مرکزی، مبلغ 500 میلیون دلار آمریکا براساس توافق ایران و گروه 1+5 بابت بدهی کشور هندوستان در قالب قسط چهارم از طریق بانک مرکزی امارات دریافت و به حساب بانک مرکزی ایران واریز شد. با احتساب واریز قسط چهارم، مبلغ 9/1 میلیارد دلار از کل مبلغ 8/2 میلیارد دلار به حساب بانک مرکزی واریز شده است

طی هفته‌های گذشته شورای پول و اعتبار مصوبه‌ای را از تصویب گذراند که بر مبنای آن، بازپرداخت بدهی‌های ارزی باید با نرخ روز تعیین شده از سوی بانک مرکزی تسویه شود که این امر، مخالفت شدید فعالان اقتصادی را در پی داشت . اگرچه شورای پول و اعتبار ظرف هفته‌های گذشته مصوبه‌ای برای بازپرداخت بدهی‌های ارزی تولیدکنندگان با نرخ روز صادر کرد، اما به دلیل بازتاب‌های منفی این مصوبه، ابلاغ آن متوقف شده است. حال طرحی در دستور کار قرار گرفته است که در صورت تصویب نهایی، 5200 واحد تولیدی را طبقه‌بندی کرده و براساس نوع صنعت و میزان معوقات، نرخ بازپرداخت بدهی ارزی از سوی کارگروهی متشکل از نمایندگان بانک مرکزی، فعالان اقتصادی و قوه قضاییه تعیین خواهد شد .

همچنین شنیدیم که ،قسط‌ چهارم از دور دوم آزادسازی دارایی‌های مسدود شده ایران به حساب بانک مرکزی واریز شد. به گزارش سایت رسمی بانک مرکزی، مبلغ 500 میلیون دلار آمریکا براساس توافق ایران و گروه 1+5 بابت بدهی کشور هندوستان در قالب قسط چهارم از طریق بانک مرکزی امارات دریافت و به حساب بانک مرکزی ایران واریز شد. با احتساب واریز قسط چهارم، مبلغ 9/1 میلیارد دلار از کل مبلغ 8/2 میلیارد دلار به حساب بانک مرکزی واریز شده است.
 

مهم ترین اخبار سیاسی

از مهم ترین اخبار این بخش می توان به مذاکرات هسته ای اشاره کرد ، نمایندگان ایران و 1+5 به وین می روند تا آخرین دور از مذاکرات خود را پیش از موعد 24 نوامبر انجام دهند . به نقل از ایتارتاس، این نشست که با حضور “کاترین اشتون ” مسئول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا و “وندی شرمن” معاون وزیر امور خارجه آمریکا، برگزار می شود به منظور هماهنگی مدیران سیاسی کشورهای 1+5 ترتیب داده شده است . این نشست در حالی برگزار می شود که قرار است در روزهای آینده اشتون نشستی سه جانبه را با حضور وزیران امور خارجه ایران و آمریکا در عمان برگزار کند و پس از آن مذاکرات ایران و کشورهای 1+5 در مسقط پایتخت عمان انجام می شود .

در مورد تمدید مذاکرات هسته ای ، کری در پاسخ به سوالی در مورد تمدید مذاکرات هسته‌ای گفت:‌ در حال حاضر ما هیچ نیتی مبنی برگفت‌و‌گو درباره تمدید برای دستیابی توافق نداریم. اگر ما به توافق در زمان مقرر دست نیابیم اندکی مسائل پیچیده تر می‌شود اما تمدید غیر ممکن نیست. ولی فکر نمی کنم که تمدیدی داشته باشیم . جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در دیدار با لوران، فابیوس همتای فرانسوی‌اش اعلام کرد:‌ ایران حق دستیابی به برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای دارد نه سلاح هسته‌ای .

یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه تازه‌ترین گزارش فصلی خود با موضوع برنامه هسته‌ای ایران را منتشر کرد .بنا بر اعلام آقای آمانو، در سه ماهه اخیر میزان ذخایر اورانیوم با غنای 5درصد ایران، افزایش یافته و به بیش از 8 تن رسیده است. این رقم در گزارش پیشین مدیر کل، 7765 کیلوگرم بود و نسبت به گزارش پیش از آن، کاهش یافته بود .مدیر کل در گزارش جدید با بیان اینکه دو اقدام عملی از سومین گام چارچوب همکاری هنوز اجرایی نشده، نوشته است که ایران و آژانس توافق کرده‌اند تا بعد از تاریخ 24 نوامبر (سوم آذر) یعنی ضرب‌الاجل توافق موقت ژنو، در سریعترین زمان ممکن، دیداری فنی داشته باشند. همچنین آژانس قرار است سوالات بیشتری در رابطه با اقدامات عملی باقی‌مانده، به ایران ارائه دهد .

در خبری شنیدیم که اوباما به رهبر ایران نامه ای نوشته است و در آن برای مقابله با داعش در خواست همکاری کرده است . در همین رابطه روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز مدعی شد در نامه‌ای که ماه گذشته باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی نگاشته ضمن تأکید بر منافع مشترک دو کشور در مقابله با گروه داعش ادعاهایی درباره حضور آمریکا در منطقه مطرح کرده است . بنا به گفته یک مقام آمریکایی، اوباما در نامه مذکور مدعی شده حضور آمریکا در منطقه خاورمیانه تنها به منظور مقابله با گروه تروریستی داعش است که این موضوع به نفع ایران هم هست. این مقام آمریکایی می‌گوید اوباما در این نامه نوشته است: «ما تنها برای مقابله با داعش در آنجا (خاورمیانه) هستیم و شما به ما اجازه انجام این کار را بدهید، چون این به شما هم کمک خواهد کرد .» روزنامه نیویورک‌تایمز همچنین مدعی شده در بخش دیگری از این نامه، اوباما مسائلی را در خصوص موضوع هسته‌ای ایران مطرح کرده است .

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی که تعطیلات آخر هفته خود را سپری می کنند قیمت فلزات اساسی نسبت به هفته گذشته نوسان اندکی داشت . بر این اساس مس به قیمت 6720 دلار ، آلومنیوم 2077 دلار ، روی 2228 دلار و سرب 1997 دلار برای هر تن معامله شدند . دلار نیز به قیمت 3255 تومان معامله شد و سکه به قیمت 905 هزار تومان داد و ستد شد . انس جهانی طلا نیز به قیمت 1179 دلار معامله شد .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود ؟

در گروه بانکی در ابتدای ساعات معاملات اکثر نمادها مثبت و با افزایش تقاضا همراه بودند ولی در ادامه و اواسط بازار نمادها اکثراً با فشار فروش هماره شدند و قرمز رنگ شدند . وبصادر نزدیک به 100 میلیون از سهامش معامله شد و به قیمت 94 تومان رسید .

در خبری مربوط به این گروه شنیدیم ، وضعیت سیستم بانکی در پایان سال گذشته نشان می‌دهد ۱۶ بانک نسبت ۸ درصدی کفایت سرمایه را رعایت نکرده‌اند و در بخش بنگاه‌داری هم 13 بانک از نسبت 40 درصد تعیین شده عبور کرده‌اند .بر اساس این گزارش بانک‌های گردشگری، ایران زمین، حکمت ایرانیان، دی، سینا، خاورمیانه، پاسارگاد، کارآفرین، رفاه کارگران، توسعه تعاون، توسعه صادرات، صنعت و معدن نسبت تعیین شده درصد را رعایت کرده و برخی بانک‌ها بسیار بیشتر از این نسبت هم، کفایت سرمایه دارند .

در گروه مخابرات ، اخابر با اقبال خوبی همراه شد و توانست با صف خرید به قیمت 293 تومان به کار خود خاتمه دهد .در خبری شنیدیم که ، با توجه به تصمیم هیئت مدیره شرکت مخابرات ایران و با دستور مدیرعامل، فرآیند ادغام وظایف شرکت ارتباطات ثابت در شرکت مخابرات ایران رسما آغاز شد .

در گروه تجهیزاتی، نماد مپنا متعادل معامله شد و به قیمت 832 تومان رسید . فاراک و فاذر نیز معاملات قرمزی را پشت سر گذاشتند . فاراک در گزارش 12 ماهه خود و بر اساس عملکرد واقعی خود سود هر سهم را مبلغ 570 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی با افزایش 3 درصدی همراه بوده است . سود عملیاتی شرکت مبلغ 50 میلیارد تومان و هزینه های مالی شرکت مبلغ 913 میلیون تومان گزارش شده است.

در خبری مربوط به این گروه شنیدیم که توافقنامه ای بین وزارت نفت با شرکت های برق به امضا رسیده است ، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور پیش از این با اشاره به لزوم تدوین دستورالعمل دقیق و کاملی برای صادرات برق گفته بود: اگر برق صادراتی ارزان است می‌توانیم به جای آن گاز صادر کنیم . مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران از نهایی شدن قیمت گاز تخصیصی برای برق صادراتی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: قیمت گاز ارسالی به نیروگاههای بخش خصوصی بر اساس قیمت گاز صادراتی در مرزهای مختلف، متفاوت خواهد بود . به نقل از روابط عمومی وزارت نفت علیرضا کاملی با اشاره به استقبال بخش خصوصی برای صادرات برق اظهار کرد: در حال حاضر با تعداد زیادی از شرکتهای بخش خصوصی برای صادرات برق توافقنامه (اولیه) امضا شده است و این شرکتها برای ساخت نیروگاه در مرزهای ایران اظهار تمایل کرده اند .

در گروه پالایشگاهی ، ونفت 10 میلیون از سهامش معامله شد و به قیمت 282 تومان رسید . سایر نمادها در این گروه معاملات کم حجمی را تجربه کردند .

همچنین در خبری شنیدیم که وزیر نفت به عشق آباد سفر کرده است ، وزیر نفت ایران در این ملاقات گفت : ایران از سیاست خارجی صلح‌آمیز ترکمنستان که عامل کلیدی حفظ و حمایت از صلح و ثبات منطقه است استقبال و حمایت می‌‏کند . وزیر نفت از آمادگی ایران برای صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی به ترکمنستان خبر داد . زنگنه عصر روز گذشته با «قربانقلی بردی‌‏محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان دیدار و سلام گرم رئیس جمهور روحانی را به وی ابلاغ کرد و گفت: بی‌صبرانه منتظر افتتاح خط آهن ایران-ترکمنستان-قزاقستان هستند .

در مورد قیمت نفت ، چندی است که نفت مسیر نزولی را طی می‌کند و هفته گذشته برای هفتمین هفته متوالی بهای نفت برنت نزولی شد. به گزارش بلومبرگ، این تداوم کاهش قیمت برای نفت برنت از سال 2001 تا کنون بی سابقه بوده است. این کاهش قیمت برای کشورهای تولید‌کننده نفت مخصوصا کشورهای حوزه خلیج فارس که عمدتا اقتصادی وابسته به نفت دارند، زنگ خطر کسری بودجه طی چند ماه باقیمانده از سال را به صدا درآورده است. اما در بین این کشورها اینکه ایران با کاهش قیمت نفت با مشکلات بیشتری رو‌به‌رو شود، محتمل‌تر است؛ چراکه از بیش از دو سال پیش با تشدید تحریم‌های غرب علیه کشورمان میزان صادرات نفت به شدت کاهش یافته به‌طوری که در حال حاضر کمتر از نصف قبل از دوران تحریم نفت صادر می‌کنیم .

در گروه پتروشیمی و شیمایی ، شپلی و پاکشو از جمله نمادهایی بودند که با افزایش تقاضا همراه شدند ، تاپیکو نیز در اواخر بازار با فشار خرید همراه شد و توانست با صف خرید راهی معاملات روز آینده شود . در سایر نمادها شاهد معاملات کم حجم و کم رمقی بودیم .

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی اظهار کرد : تاکنون تفاهم‌های صورت گرفته میان ایران و کشورهای 1+5 در زمینه هسته‌ای تاثیر چندانی در رفع مشکلات حاصل از تحریم‌های بین‌المللی در صنعت پتروشیمی نداشته است، در زمینه صادرات اصل بر انتقال پول محصولات فروخته شده است که متاسفانه گلوگاه انتقال پول در دست کشورهای تحریم‌کننده است. شعری‌مقدم با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی کشورمان ابراز تمایل کرده‌اند، گفت: برای جذب سرمایه خارجی باید اصولی همچون تعیین قیمت خوراک برای دراز‌مدت، ایجاد زیرساخت‌ و ثبات قوانین رعایت شود .

در گروه خودوریی و قطعه ساز ، خساپا با اقبال خوبی همراه شد ، هر چند که بارها صف خریدش عرضه شد ولی در نهایت توانست با صف خرید به کار خود خاتمه دهد، خاور ، خزر و خفنر از دیگر نمادهای صف خریدی این گروه بودند .

خاور،  در جدیدترین گزارش خود زیان هر سهم شرکت را مبلغ 318 ریال اعلام نموده است که در مقایسه با پیش بینی قبلی بدون تغییر گزارش شده است شرکت در دوره 6 ماهه نخست خود به ازای هر سهم 354 ریال زیان شناسایی کرده است و  111 درصد از پیش بینی هایش را پوشش داد. سهم مذکور امروز در قیمت 803 ریال بازگشایی شد و مورد استقبال سهامداران قرار گرفت .

در روزهایی که بحث اوج‌گیری واردات خودرو هنوز هم داغ به‌نظر می‌رسد، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گزارشی تحلیلی از روند ورود خودروهای خارجی به کشور تهیه و از وجود رانت در بازار وارداتی‌ها خبر داده است. در این گزارش، این طور نتیجه گرفته شده که مقررات فعلی و اتخاذ برخی تصمیمات از جمله ممنوعیت ثبت سفارش خودروهای بالای 2500 سی‌سی، سبب بی‌ثباتی و در نتیجه بروز رانت در بازار خودروهای وارداتی و همچنین تغییر غیر‌منطقی قیمت‌ها شده است .از همین رو، مرکز پژوهش‌های مجلس راهکارها و توصیه‌هایی را برای جلوگیری از رانت بیشتر در بازار خودروهای وارداتی و کنترل واردات ارائه کرده، که عدم اختصاص ارز مبادلاتی به واردات، یکی از مهم‌ترین آنهاست.

در مورد خپارس شنیدیم که ، شرکت پارس خودرو درحالی با توقف نماد معاملاتی از 23 مهر مواجه است که طی روزهای اخیر شایعاتی مبنی بر مشارکت این شرکت 677 میلیارد تومانی با شرکت رنو فرانسه و اعلام تعدیل مثبت و بازگشایی نماد با رشد قیمت قابل توجه مطرح شده است .در این رابطه محمدرضا معتمد مدیر اداره نظارت بر ناشران بورسی سازمان بورس ،توضیح داد: چنین شایعاتی صحت ندارد. این شرکت تاکنون اطلاعی در مورد نهایی شدن مشارکت با رنو نداده است. بلکه هفته پیش از تعدیل منفی خبر داده که ناشی از وضعیت تولیدات آن است. بنابراین مسولان پارس خودرو درخواست افزایش کارمزد تولید پراید را مطرح کرده اند .حسن امیری معاون مالی و اقتصادی گروه سایپا هم گفت:موضوع قرار داد شرکت پارس خودرو با رنو در مراحل اولیه بوده و هنوز توافقات به اعداد و ارقام و قطعیت منتهی نشده است. چرا که طرف مقابل منتظر آینده و تحولات احتمالی است .

در گروه دارویی، اکثر نمادها را سبز رنگ نظراه کردیم ، البته فشار فروش در اواسط بازار بر معاملات این گروه نیز تاثیر گذاشت و روند معاملات را متعادل کرد . دکیمی ، دامین و دلقما از جمله نمادهایی بودند که با صف خرید به کار خود خاتمه دادند .

دلر در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم شرکت را مبلغ 1301 ریال اعلام نموده است که در مقایسه با پیش بینی قبلی با تعدیل منفی 71 درصدی همراه بوده است شرکت در دوره 6 ماهه نخست خود به ازای هر سهم 818 ریال زیان شناسایی کرده است . شرکت دلایل این تعدیل منفی را به شرح زیر اعلام نموده است :

1 – نظر به کاهش 40% فروش به دليل تغيير رويه شرکت براساس کشش بازار و هدفمند کردن فروش و جلوگيري از پرداخت هزينه هاي تبليغات و بازاريابي و همچنين برگشت از فروش، حجم سود به اين ميزان کاهش يافته است .

2 – با توجه به پيش بيني اوليه شرکت ميني بر 18% افزايش هزينه هاي دستمزد و سربار و افزايش ابتداي سال دستمزد 25% و همچنين سربار بالاي 30% مابه التفاوت پيش بيني انجام شده باعث بالا رفتن بهاي تمام شده گرديده است .

3 – عدم افزايش قيمت در محصولات اصلي و عمده شرکت و بالا رفتن هزينه هاي بسته بندي و همچنين افزايش 2% ماليات ارزش افزوده از 6% به 8% باعث کاهش سود ناخالص گرديده است .

4- افزايش هزينه هاي مالي ، عدم تحقق کاهش نرخ بهره هاي بانکي و عدم کاهش تسهيلات باعث افزايش هزينه هاي مالي و پايين آمدن سود قبل از کسر ماليات گرديده است.

در گروه قندی ، در این گروه تمام نمادها را سبز رنگ نظاره کردیم ، قثابت ، قزوین و قشکر از جمله نمادهایی بودند که با افزایش تقاضا همراه شدند .

عرضه اولیه سهام شرکت قاسم ایران درحالی به دلایلی چون لزوم انتشار آخرین اطلاعات و نبود فرصت کافی برای بررسی اطلاعات توسط فعالان به تعویق افتاد که طبق برنامه اعلامی مسئولان فرابورس و شرکت قاسم ایران، مقرر شده این عرضه اولیه در هفته جاری انجام شود . در این رابطه فرهاد رمضان مدیرعامل هلدینگ خودکفایی آزادگان خبر داده بود که این عرضه چهارشنبه جاری 21 آبان انجام و طی آن 36 میلیون سهم شرکت قاسم ایران، برای عموم عرضه خواهد شد. روز سه شنبه نیز جلسه معارفه ایی برای فعالان بازار برگزار خواهد شد .

 شرکت قند مرودشت در جدیدترین گزارش 12 ماهه خود سود هر سهم منتهی به 93/04/31 شرکت را مبلغ 511 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با کاهش 10 ریالی همراه بوده است  . شرکت بر اساس عملکرد واقعی 12 ماهه فروش خود را مبلغ  45 میلیارد تومان ، سود عملیاتی 9 میلیارد تومان و هزینه های مالی را مبلغ 2 میلیارد تومان اعلام کرده است .

در گروه فولادی و فلزی ، فولای و زنگان با افزایش تقاضا همراه بودند فسرب در جدیدترین گزارش خود زیان هر سهم شرکت را مبلغ 107 ریال اعلام نموده است این در حالی است که در گزارش قبلی شرکت مبلغ 97 ریال سود به ازای هر سهم شناسایی کرده بود  شرکت در دوره 6 ماهه نخست خود به ازای هر سهم 54 ریال زیان شناسایی کرده است .  شرکت اعلام کرده است که در 6ماهه دوم سال 93 نرخ lme هر تن شمش روي 2050 دلار و هرتن شمش سرب 2100 دلار و همچنين نرخ تسعير دلار 28500 ريال پيش بيني گرديده است .

سایر نمادها :

مرقام در جدیدترین گزارش 12 ماهه خود سود هر سهم منتهی به 93/06/31 شرکت را مبلغ 397 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با کاهش 2 ریالی همراه بوده است  . شرکت در این گزارش فروش 97 میلیارد تومان ، سود عملیاتی 24 میلیارد تومان و هزینه های مالی شرکت مبلغ 6 میلیارد تومان گزارش شده است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار روزانه بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب