اخبار و رویدادهای بورس یکشنبه 18 آبان 93

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورسی

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس به 132 واحد افزایش به رقم 76،553 واحد رسید . نمادهای تاپیکو با 51 واحد و اخابر با 50 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای فملی با 28 واحد و وبصادر با 11 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند .

ارزش معاملات در این بازار به رقم 303.1 میلایرد تومان رسید که نماد مپنا با 13.6 و خساپا با 13 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کردند .

در بازار فرابورس نیز شاخص ایفکس 1.5 واحد صعود کرد و به رقم 864 واحد رسید نماد های وگردش و سمگا بیشترین تاثیر مثبت و نماد ذوب بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند .

ارزش معاملات در این بازار به رقم 133.8 میلیارد تومان رسید که نماد وگردش با 5.9 میلیارد تومان بیشترین ارزش معامله را به خود اختصاص داد .

امروز نیز بازار سرمایه به روند رو به رشد خود ادامه داد . آنچه بیش تر از مذاکرات به گوش می رسد اخبار مثبتی است که نتیجه را مثبت ارزیابی می کند . همان طور که در جریانید مذاکرات امروز در مسقط عمان شروع شد و تا لحظه نگارش این گزارش هنوز اخباری دقیق از نتیجه مذاکرات منتشر نشده است . در هر صورت آنچه در روند معاملات اخیر بازار سرمایه مشخص است افزایش ارزش معاملات است که روزانه در حدود 300 میلیارد تومان می باشد و در مقایسه با ماه اخیر روند رو به رشد به خود گرفته است . این افزایش ارزش می تواند روند صعودی بازار سرمایه را برای ماه های آینده سال تضمین کند که می تواند خبری خوش برای بازار و اقتصاد ایران باشد .

با بازگشت امید و اطمینان به بازار سرمایه و افزایش حجم معاملات شاهد عرضه های اولیه نیز در بازار می باشیم . این هفته بازار سرمایه ایران میزبان 2 مهمان تازه وارد خواهد بود . روز سه شنبه قرار است سهام شرکت لیزینگ بهمن و روز چهار شنبه قرار است سهام شرکت قاسم ایران برای اولین بار وارد بازار فرابورس ایران بشوند . حال با توجه به آنکه تعداد معدودی از سهم های مذکور قرار است عرضه شود نیاز به نقدینگی زیادی ندارد و به همین علت نباید نگران ریزش بازار باشیم .

مهم ترین اخبار اقتصادی

در خبری شنیدیم که ، مدیریت صندوق توسعه بازار سرمایه به مرکز مالی ایران واگذار شد ،این تصمیم در جلسه عصر دیروز مجمع سالیانه صندوق توسعه بازار سرمایه و با رأی مثبت سهامداران این صنـدوق، صورت گرفت . شرکت بورس اوراق بهادار تهران، شرکت فرابورس ایران، شرکت بورس کالای ایران، شرکت بورس انرژی و شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویـه وجوه، سهامداران مرکز مالی ایران هستند . به اعتقاد اغلب کارشناسان، صندوق توسعه بازار سرمایه، به عنوان یکی از نهادهای مالی مهم در بازار سرمایه، توانسته است اقدامات گسترده و مؤثری به منظور حفظ نقدشوندگی سهام و ایجاد ثبات در بازار سرمایـه، به ویژه طی ماههای اخیـر انجام دهـد.

در خبری دیگر داشتیم، با توجه به کاهش نرخ سود به 19.4 درصد و تورم نقطه به نقطه 14.6 درصدی در پایان مهر و پیش‌بینی کاهش بیشتر این نرخ تا رقم ۱۵ درصد، هم‌اکنون توجیه اقتصادی نرخ سود تسهیلات و سپرده ۲۲ درصد از بین رفته است .نرخ سود بانکی در بخش سپرده و تسهیلات در شرایطی سوم تیر 22 درصد (بالاترین نرخ سود در 30 سال گذشته) تعیین شد که نرخ تورم تیر ماه در خرداد ماه 27.7 درصد و تورم نقطه به نقطه 14.6 درصد بود .در همین باره وزیر اقتصاد در حاشیه جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی، گفت: برآورد ما این است نرخ تورم تا یک سال آینده از 15 درصد بیشتر نشود و به همین دلیل سایر مؤلفه‌های اقتصادی از جمله نرخ سوده سپرده و تسهیلات بانکی متناسب با تورم مورد انتظار در آینده نزدیک کاهش خواهد یافت .
 

مهم ترین اخبار سیاسی

از اخبار مهم این بخش می توان به ورود ظریف به مسقط اشاره کرد ، وزیر امور خارجه و رییس هیات مذاکره کننده هسته ای کشورمان برای گفت و گوهای سه جانبه هسته ای با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و کاترین اشتون هماهنگ کننده مذاکرات هسته ای و نیز انجام مذاکرات میان ایران و 1+5 وارد مسقط پایتخت عمان شد . قرار است ظریف امروز با همتای آمریکایی خود و کاترین اشتون نشست سه جانبه ای داشته باشد . معاونان وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و آمریکا نیز با یکدیگر دیدار و گفت و گو خواهند داشت .

هیاتی که محمد جواد ظریف را در این دور از مذاکرات همراهی می کنند متشکل است از سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر امور خارجه، حمید بعیدی نژاد مدیر کل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه، پژمان رحیمیان، محمد امیری ، داوود محمدنیا ، مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه و سید محمد علی حسینی مشاور وزیر امور خارجه . یک عضو تیم مذاکره کننده هسته ای جمهوری اسلامی ایران نیز به ایرنا گفت که در نشست مسقط درباره زمان و مکان دور بعدی مذاکرات با 1+5 گفت و گو و توافق می کنیم.

وی در پاسخ به پرسش دیگر مبنی بر این که آیا ظریف، کری و اشتون تا قبل از دور بعدی مذاکرات ایران با 1+5 دیدار سه جانبه دیگری نیز خواهند داشت؟ اظهارداشت: این امر بستگی به مذاکرات مسقط دارد .  در همین رابطه ، ظریف رسیدن به راه حل در پرونده هسته ای جمهوری اسلامی ایران را امکان پذیر دانست و گفت: چنانچه طرف های غربی بتوانند اطمینان حاصل کنند که هدف ما صلح آمیز است و اغراض سیاسی نداشته باشند اکنون زمان خوبی است تا چارچوب توافق مشخص شود . وزیر امور خارجه کشورمان گفت: تحریم‌ها قسمتی از راه حل نیست، بلکه قسمتی از مشکلی است که هیچ وقت کمکی به حل موضوع نکرده است .

از اخبار حاشیه ای شنیدیم که پایگاه خبری المانیتور گزارش داد که احتمالاً علی اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و مشاور رهبری در امور بین الملل راهی عمان می‌شود . المانیتور به نقل از منابع آگاه خبر داد که ولایتی در مذاکرات هسته‌ای میان جان کری و محمد جواد ظریف وزرای خارجه آمریکا و ایران که کاترین اشتون هماهنگ کننده 5+1 هم در آن حضور دارد، حضور خواهد یافت . البته این خبر تا این لحظه صحت نداشته و دکتر ولایتی وارد مسقط نشده است .

 از دیگر اخبار سیاسی امروز می توان به حضور نوری مالکی ، نخست وزیر سابق عراق در تهران اشاره کرد . معاون رییس‌جمهوری عراق در اولین سفر خود در دولت حیدر العبادی، عصر امروز (یک‌شنبه) در رأس هیأتی وارد تهران می‌شود .

فلزات اساسی ، دلار و سکه

در بازار های جهانی قیمت فلزات اساسی با توجه به تعطیلات آخر هفته تغییری نداشت. دلار امروز به قیمت 3252 تومان رسید و سکه در محدوده قیمتی 906 توان داد و ستد شد .

 

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود ؟

در گروه خودرویی و قطعه ساز،  اکثر نمادها را مثبت و بعضا با صف خرید نظاره کردیم ، خساپا ، خزامیا و خودرو هر کدام به ترتیب با 86 ، 32 و 30 میلیون بیشترین حجم معاملات این گروه را به خود اختصاص دادند .  خساپا و خزامیا از جمله نمادهایی بودند که با صف خرید معاملات خود را سپری کردند . در صورت توافق مذاکرات هسته ای گروه خودرویی از جمله مهم ترین گروه هایی هستند که می تواند تاثیر مثبت از آزاد سازی روابط ایران با سایر کشورها بگیرد .

همچنین در خبری شنیدیم که ، عبدالله بابایی، معاون فروش ایران خودرو گفت: با وجود اینکه تولید وانت پیکان تنها تا پایان سال جاری انجام خواهد شد و این موضوع قبلاً مصوب شده است، پلیس شماره‌گذاری این خودرو را متوقف کرده بود که امروز این مشکل برطرف شد . وی ادامه داد: پلیس خواستار دریافت تأییدیه‌های سازمان محیط زیست برای تولید وانت پیکان بود و به همین دلیل شماره‌گذاری وانت پیکان متوقف شده بود .

در گروه تجهیزاتی، خبرهای خوبی از مپنا و قرار دادهای جدید برقی ایران با سایر کشورها به گوش می رسد ، همچنین شنیدیم که قرار است دولت قدری از کسری بودجه ناشی شده از کاهش قیمت نفت را با صادرات برق جبران کند این اخبار مثبت باعث شده است تا مپنا برای مدتی با اقبال خوبی از طرف بازار سرمایه همراه شود . فاراک و فاذر معاملات متعادلی داشتند و در محدوده صفر تابلو معامله شدند .

در همین رابطه ، اسماعيل محصولي درباره مهمترین مذاکرات انجام شده با سرمایه‌گذاران خارجی و بین‌المللی برای بازگشت به صنعت برق و انرژی ایران، گفت: در حال حاضر مذاکرات متعددی با شرکت‌های بین‌المللی و به ویژه شرکت‌های سرمایه‌گذار اروپایی برای مشارکت و سرمایه‌گذاری در صنعت برق ایران انجام شده است . قائم مقام وزير نیرو در امور بين‌الملل با اعلام اینکه در طول چند ماه گذشته چندین هیات تجاری و اقتصادی خارجی به منظور مشارکت و سرمایه‌گذاری با وزارت نیروی ایران مذاکره کرده‌اند، تصریح کرد: با این وجود، تاکنون قراردادهای جدیدی با شرکت‌های اروپایی و بین المللی امضا نشده است . این مقام مسئول با تاکید بر اینکه خارجی‌ها منتظر تعیین تکلیف روند مذاکرات ایران و گروه 1+5 هستند، اظهار داشت: پیش بینی می‌شود با توافق جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 شاهد سیل بازگشت شرکت‌های بزرگ سرمایه گذار و صاحب دانش و فنآوری به صنایع آب و برق ایران باشیم .

در گروه لبنی و غذایی، روند معاملات متعادل بود ، تعدادی از نمادها را مثبت و تعدادی را منفی نظاره کردیم ، غپینو ، غمارگ ، غدام و غگرجی از جمله نمادهایی بودند که با صف خرید به کار خود خاتمه دادند .

خبری شنیدیم که لبنیات در آستانه گرانی مجدد قرار گرفته است .در همین رابطه ، محمدرضا اسماعیلی با بیان اینکه مردم توان خرید لبنیات با قیمتی بیش از قیمت‌های فعلی را ندارند، اظهار داشت: باید دید دولت چه سیاستی راجع به این موضوع اتخاذ می‌کند. در جلسه‌ای که بین مسئولان دولتی، دامداران و صنایع لبنی برگزار گردید، صحبت‌هایی شد که قیمت شیرخام 1440 تومان باشد و دولت مابه‌التفاوت آن را به دامداران یا به کارخانجات صنایع لبنی بپردازد . وی با اشاره به اینکه هنوز تصمیمی گرفته نشده و همه چیز در حد صحبت بود، افزود: 70 درصد قیمت تمام شده تولید فراورده‌های لبنی وابسته به بهای شیرخام است و در صورتی که کارخانجات این محصول را 1440 تومان خریداری کنند، حدود 26 درصد به قیمت تمام شده تولید آن افزوده می‌شود .

 در گروه لیزینگی ، اکثر نمادها را منفی و در محدوده 1.5 درصد منفی مشاهده کردیم . در این گروه در خبری شنیدیم که قرار است شرکت لیزینگ بهمن برای اولین بار وارد بازار فرابورس شود .

شرکت بهمن لیزینگ در تاریخ 16 آذر ماه سال 81 در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است این شرکت جزء شرکت های فرعی گروه بهمن می باشد و با هدف فروش محصولات گروه بهمن از طریق تسهیلات ویژه و حمایت از تولیدات و صنایع داخلی شروع به فعالیت کرده است . در حال حاضر این شرکت عضو انجمن و کانون شرکت لیزینگ ایران بوده و  شرکت دارای مجوز فعالیت در یک دوره بلندمدت 5 ساله از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران می باشد .

سهامدار عمده شرکت ، گروه بهمن می باشد که مالک 576 میلیون ( معادل 96 درصد ) از سهام ولبهمن می باشد ، شرکت مزدا یدک ، شاسی ساز ایران و بازرگانی عصر بهمن سایر سهامداران شرکت به حساب می آیند . بر اساس آخرین پیش بینی ارائه شده توسط شرکت ، درآمد حاصل از عملیات لیزینگ مبلغ 229.7 میلیارد تومان پیش بینی شده که نسبت به درآمد محقق شده سال 92 شاهد رشد 76 درصدی می باشیم این در حالی است که هزینه تامین منابع مالی نیز به میزان 90 درصد افزایش یافته است . شایان ذکر است که شرکت با سرمایه 60 میلیارد تومان سود عملیاتی هر سهم سال 93 را مبلغ 359 ریال و سود هر سهم را مبلغ 292 ریال پیش بینی کرده است که نسبت به عملکرد محقق شده سال 92 ، 15 درصد کاهش یافته است .

حال با توجه به اطلاعیه قرار گرفته روی سایت فناوری بورس اوراق بهادار، قرار است روز سه شنبه هفته جاری تعداد 60 میلیون سهم معادل 10 درصد از سهام شرکت بهمن لیزینگ با نماد ولبهمن برای اولین بار پس از پذیرش، در بازار اول فرابورس ایران عرضه گردد . با توجه به اطلاعات ارائه شده در آخرین پیش بینی شرکت عرضه در محدوده قیمتی 200 تومان دور از انتظار نیست . در مورد  میزان نقدینگی مورد نیاز برای هر سهمیه انلان با توجه به عرضه اولیه گذشته ، مبلغ 250 هزار تومان برای هر کد پیش بینی می شود . لازم به ذکر است قیمت سهم و میزان نقدینگی فقط در حد پیش بینی می باشد و تا زمان بازگشایی و اعلام ناظر بازار نمی توان آمار دقیقی ارائه داد.

در گروه معدنی،  که چندی است با اقبالی از طرف سهامداران همراه نمی باشد ، اکثر نمادها را قرمز و کم رمق مشاهده کردیم . همچنین در خبری شنیدیم که ، سنگ‌آهن صادراتی مصرف داخلی ندارد ، دبیرکل انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران گفت: بخش عمده‌ای از سنگ‌آهن صادراتی کشور برای واحدهای فولادسازی قابلیت مصرف ندارد، زیرا واحدهای فولادسازی داخلی از سنگ‌آهن با عیار بالا بهره می‌گیرند.علیرضا سیاسی‌راد اظهار کرد: سنگ‌آهن صادراتی ایران به‌طور عمده دارای عیار پایینی است که رهسپار بازار هدف می‌شود و در واقع به‌عنوان مازاد مصرف داخلی است.وی با بیان آنکه طی سال‌های اخیر ایران هیچ‌گونه واردات سنگ‌آهن دانه‌بندی نداشته، گفت: صنایع فولاد کشور، ظرفیت جذب سنگ‌آهن دانه‌بندی با عیار مزبور را ندارد .

در گروه قندی، روند معاملات متعادل بود ، شرکت قند ثابت خراسان در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به 93/04/31 شرکت را بر اساس عملکرد واقعی 12 ماهه مبلغ 22 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی با تعدیل منفی 45 درصدی همراه بوده است . سود عملیاتی شرکت با کاهش 11 درصدی نسبت به گزارش قبلی مبلغ 4 میلیارد تومان اعلام شده است .

در گروه کاشی و سرامیک ، شرکت گرانيت بهسرام  در جدیدترین گزارش خود زیان هر سهم منتهی به 93/12/29 شرکت را مبلغ 84 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تغییر گزارش شده است شرکت در دوره 6 ماهه خود به ازای هر سهم 13 ریال زیان شناسایی کرد و 15 درصد از پیش بینی هایش را پوشش داد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آخرین اخبار بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب