بورس تا 3 آذر چه روندی در پیش خواهد گرفت؟

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

افزایش حجم و رونق معاملات بازار سهام طی هفته های اخیر و رشد میزان عرضه و تقاضای سهام موجب شد تا ریسک سرمایه گذاری در بورس کاهش یابد. به گونه ای که به نظر می رسد اصلاح روند قیمتی سهام شرکت های بورسی طی دو هفته اخیر آثار مثبتی بر کلیت بازار سرمایه در پی داشته باشد.

معاون سرمایه گذاری های شرکت ارزش آفرینان پاسارگاد با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: با توجه به نزدیک شدن به زمان دستیابی به توافق جامع هسته ای و حجم معاملات کنونی بورس، به نظر می رسد طی زمان باقیمانده تا مذاکرات نهایی شاهد روند نوسانی معاملات باشیم که البته انتظار می رود این روند نوسانی در پی خوش بینی های موجود میان سهامداران نسبت به نتایج نهایی در مسیر مثبت شکل گیرد.

خدّام افزود: روند کنونی مذاکرات هسته ای کشور به گونه ای پیش می رود که به نظر می رسد حتی در صورت عدم دستیابی به توافق جامع در موعد مقرر یعنی سوم آذرماه امسال، در نهایت این پدیده مهم سیاسی رخ دهد و گشایش روابط بین المللی کشور و نیز لغو تحریم ها اتفاق افتد که تحقق این امر به طور قطع بر وضعیت اقتصادی کشور و بازار سرمایه تأثیرگذار خواهد بود.

وی به وضعیت دو گروه مورد توجه سهامداران یعنی بانکی ها و خودرویی ها اشاره کرد و اظهار داشت: انتشار اخبار مثبت تأثیرگذار بر وضعیت سودآوری بانکی ها موجب شده تا این گروه مورد توجه فعالان بازار سرمایه قرار گیرند. به گونه ای که به نظر می رسد افق نرخ تورم موجب کاهش هزینه های پولی در صنعت بانکداری کشور شود و همچنین کاهش نرخ سپرده های قانونی بانکها نزد بانک مرکزی سبب افزایش منابع مالی در اختیار آنها گردد.

معاون سرمایه گذاری شرکت ارزش آفرینان پاسارگاد افزود: فروش اموال و دارایی های مازاد بانکها در کنار گشایش تبادلات مالی و ارزی این صنعت سبب افزایش نقدینگی و درآمدهای آنها می شود. علاوه بر این، قیمت سهام اغلب مجموعه های فعال در این گروه و نیز نسبت پی بر ای آنها پایین بوده و از پتانسیل رشد برخوردارند.

خدّام همچنین در خصوص وضعیت خودروسازان گفت: این مجموعه ها با مشکل ساختاری و زیان انباشته قابل توجه دست به گریبان هستند و به نظر می رسد دستیابی به سود عملیاتی و سودآوری مستمر توسط این گروه نیازمند گذر مدت زمان طولانی باشد. البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که شرکت های خودروساز با افزایش میزان تولید و فروش محصولات خود از ابتدای امسال تاکنون گام های ﻣﺆثری در مسیر بهبود وضعیت سودآوری خود برداشته اند.

وی در خاتمه پیرامون شرکت های فعال در صنعت لیزینگ تصریح کرد: به نظر می رسد همراه با تحقق برنامه های دولت جهت کاهش نرخ تورم، نرخ بهره بانکی نیز کاهش یابد. این در حالی است که اغلب شرکتهای فعال در گروه لیزینگ تسهیلات بانکی کوتاه مدت از بانکها دریافت کرده و در مقابل قراردادهای بلند مدت با متقاضیان خود منعقد کرده اند. بر همین اساس این مجموعه ها از پتانسیل منتفع شدن از محل کاهش نرخ بهره بانکی و افت هزینه های مالی خود و در مقابل افزایش درآمدها برخوردارند. به گونه ای که می توان چشم انداز مناسبی را پیش روی این مجموعه ها متصور بود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب