تالار بورس چشم به راه مسقط

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
گزارش بازار بورس

روزنامه دنیای اقتصاد، گروه بورس – محبوبه مغانی: بورس تهران روز گذشته را نیز در ادامه روند رو به رشد هفته‌های اخیر خود در شرایطی با صعود 133 واحدی به پایان رساند که به عقیده فعالان بازار مذاکرات پایانی و نشست‌های هفته جاری را پیرامون موضوع هسته‌ای مثبت ارزیابی می‌کند.

بر این اساس با آغاز نشست سه‌جانبه وزرای خارجه ایران، آمریکا و رئیس سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مذاکرات مدیران سیاسی گروه 1+5 با ایران در پایتخت عمان علاوه بر اینکه شاخص کل بورس تهران با صعود ملایمی همراه بود، ارزش معاملات و حجم معاملات نیز با روند مطلوبی همراه بود، به‌طوری‌که حجم معاملات با حدود 21 درصد و ارزش معاملات با 24 درصد رشد نسبت به میانگین ماهانه آن روبه‌رو‌ شده است. بر این اساس روز گذشته در بازار سرمایه 875 میلیون و 310 هزار سهم به ارزش 2 هزار و 427 میلیارد و 494 میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت و شاخص به رقم 76هزار و 553 واحد رسید.  

در چنین فضایی انتشار اخباری چون حضور علی‌اکبر ولایتی در مذاکرات هسته ای، سبب‌ساز گمانه‌زنی برخی از منابع خبری خارج از ایران مبنی بر بروز نشانه‌هایی از نزدیک بودن توافق هسته‌ای با ایران شد. حضوری که بعدا از سوی ایران مورد تکذیب قرار گرفت. با این حال فعالان بازار سرمایه  با نگاهی مثبت در انتظار به پایان رسیدن هفته جاری هستند.  روز گذشته در کنار خوش‌بینی‌ها به مذاکرات بازدهی 8/1 درصدی را در گروه خودرو شاهد بودیم، به‌طوری‌که جز نماد نیرومحرکه سایر نمادها روند صعودی را تجربه کردند.

 این در حالی است که به گزارش «ایسنا» در هفت ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهد رشد بیش از 71 درصدی تولید بودیم که به این ترتیب میزان تولید انواع خودرو در کشور به 625 هزار و 320 دستگاه رسیده است. بر‌اساس این گزارش در هفت ماه امسال تولید خودروهای سواری با رشدی معادل 8/70 درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال به تعداد 530 هزار و 313 دستگاه رسیده است.

 روز گذشته، رشد شاخص در فضایی به ثبت رسید که شرکت تامین سرمایه امین، مدیریت صندوق توسعه بازار را به مرکز مالی ایران واگذار کرد. این واگذاری مدیریت در شرایطی صورت گرفت که بنا به ادعای گردانندگانش، با افزایش نقدینگی صندوق از 30 به 603 میلیارد تومان، در روزهای افول بازار ارزش ذاتی آن تنها 3 تومان کاهش یافت و به ازاي هر واحد در حال حاضر نیز خالص ارزش دارایی‌های صندوق توسعه بازار از رقم 107 تومانی برخوردار است. در چنین شرایطی بازار سرمایه از این پس با تغییر رویکرد در فعالیت‌های این صندوق در روزهای خوب بازار مواجه خواهد بود.  

مدیر‌عامل شرکت سرمایه‌گذاری سرمایه‌آفرینان متین در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» حرکت بازار سرمایه طی روزهای اخیر را حرکتی رو به جلو توصیف کرد که در این ایام علاوه بر رشد تعداد و حجم معاملات، صعود شاخص را هم در پی داشته است؛ به نحوی که شاهد افزایش‌های روزانه بیش از یک هزار واحد بوده و شاخص کل پس از 100 روز کاری از مرز 75 هزار واحد عبور کرده و از این مرز نیز فراتر رفته و اینک منتظر شکسته شدن سایر مقاومت‌ها نیز هستیم.

وی دلیل این امر را ورود نقدینگی پر‌قدرت و فزونی تقاضا بر عرضه‌های سنگین در روزهای اخیر عنوان کرد که مدت‌ها بود شاهد آن در بازار نبودیم. محمد‌رضا صادقی که این امر را ناشی از انتظارات آتی سرمایه‌گذاران می‌داند، به طرح این سوال پرداخت که «چه شرایطی رخ داده که انتظارات مثبت در بازار به‌وجود آمده است»؟
وی در تبیین چرایی تغییر روند بازار، یکی از این موارد را انتشار اخبار مثبت از مذاکرات هسته‌ای و خوش‌بینی به نتایج آن عنوان و اضافه کرد: اظهار نظرهای مثبت سیاستمداران کشورهای 1+5 و اراده طرفین برای به نتیجه رسیدن مذاکرات تا سوم آذر ماه و عدم تمایل به تمدید مدت مذاکرات، خوش‌بینی‌هایی را به وجود آورده است.  

مدیر‌عامل شرکت سرمایه‌گذاری سرمایه‌آفرینان متین ادامه داد: دولت اوباما به رغم مخالفت کنگره، تمام تلاش خود را بر رسیدن به توافق با ایران متمرکز کرده است، چرا که در بعد سیاست خارجی در بسیاری از مناطق شکست خورده و توافق با ایران برای او و سایر هم‌حزبی‌هایش جزو معدود برگ‌های برنده خواهد بود که می‌تواند مانند دوره نیکسون که با تحول در ارتباط با چین، توانست این کشور را با خود همراه و به یک شریک اقتصادی تبدیل کند، بتواند تحول اساسی و تاریخی در رابطه ایران و آمریکا ایجاد کند و قادر باشد حل مساله هسته‌ای ایران را به نام خود تمام کند.

وی تصریح کرد: بر این اساس به نظر می‌رسد پیروزی حزب رقیب در انتخابات اخیر، در این مساله تسریع ایجاد کند. ضمن اینکه بتواند در مسائل بین‌المللی از جمله داعش با ایران همکاری کند. این کارشناس بازار سرمایه یادآور شد که دولت روی این توافق سرمایه‌گذاری سنگینی انجام داده و در صورت حل این مشکل علاوه بر رفع تدریجی تحریم‌ها، خواهد توانست بسیاری از سیاست‌های اقتصادی خود را به پیش ببرد.  

وی همچنین به وقوف بازار به این مساله اشاره کرد که از هم‌اکنون بسیاری از سرمایه‌گذاران خارجی نیز منتظر اعلام نتیجه مذاکرات هستند تا سیل سرمایه‌هایشان را به ایران سرازیر کنند. صادقی در بررسی دیگر عوامل تاثیر‌گذار بر روند مثبت بازار، به مواردی همچون گزارش‌های نسبتا خوب 6 ماهه برخی از گروه‌ها و شرکت‌ها، اعلام خروج از رکود در سه ماه اول سال، اعلام آمار کاهش نرخ تورم، دستور بانک مرکزی به بانک‌ها برای کاهش نرخ سود سپرده‌ها همزمان با اعلام تجدید نظر در سود سپرده‌های بانکی و کاهش آن متناسب با کاهش نرخ تورم، اعلام کاهش نرخ سپرده قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی و تقویت قدرت وام‌دهی بانک‌ها، اقدامات حمایتی و توجه دولت به بورس اشاره کرد.

وی اقدامات حمایتی مسوولان بورس و برگزاری جلسات متعدد با وزرای کلیدی، خوش‌بینی به تثبیت سیاست‌های اقتصادی در بلند‌مدت و رکود همراه با کاهش نرخ‌ها در بازارهای موازی را از دیگر مواردی برشمرد که موجب چرخش روند بازار سرمایه شده است.

مدیر‌عامل شرکت سرمایه‌گذاری سرمایه‌آفرینان متین اضافه کرد: هرچند مجموعه عوامل فوق موجب افزایش امید و اعتماد و رشد حجم و قیمت سهام شده و می‌تواند موجب رشد پی بر ای کل بازار شود اما نباید به چالش‌های پیش رو نیز بی‌توجهی نشان داد.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه اظهارات خود به برشمردن چالش‌های پیش روی بازار پرداخت و در ابتدای امر به وضعیت نه چندان مناسب اقتصاد جهانی خصوصا در منطقه یورو و چین که می‌تواند موجب افت تقاضا و قیمت نفت و فلزات شود، اشاره کرد.

وی ادامه داد: کاهش قیمت نفت از یک طرف درآمد بودجه‌ای کشور را تحت‌الشعاع قرار داده و کسری بودجه حدود5/2 میلیارد دلاری و افزایش احتمالی قیمت ارز را در پی خواهد داشت و از طرف دیگر بر قیمت محصولات پتروشیمی و فلزات اثر‌گذار خواهد بود. هرگونه برآورده نشدن انتظارات فعالان بازار از نتیجه مذاکرات می‌تواند هیجان منفی در بازار ایجاد کند کما اینکه گزارش نه چندان مناسب آژانس انرژی هسته‌ای در شرایط موجود دور از انتظار بود و تا حدی تاثیر منفی خود را گذاشت.

صادقی همچنین از عدم بهبود واقعی در فضای حقیقی اقتصاد و وجود رکود نسبی در اغلب فعالیت‌ها و تولید زیر ظرفیت در غالب شرکت‌های تولیدی، به‌عنوان چالش مهم دیگر پیش روی بازار یاد کرد.

وی عدم تحقق وعده‌های مسوولان در مورد نرخ سپرده‌ها و سپرده قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی و عدم تصویب لایحه خروج از رکود در مجلس متناسب با انتظارات دولت را مورد تاکید قرار داد و اضافه کرد: انتظار رسیدن قیمت‌ها به قیمت خرید برای کسانی که در چند ماه گذشته سهام خود را نگهداری کرده‌اند و هنوز در زیان هستند و موج فروش آنان در شرایط عدم حمایت جدی حقوقی‌ها، چالش دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد.

بر این اساس بود که مدیر‌عامل شرکت سرمایه‌گذاری سرمایه‌آفرینان متین به سرمایه‌گذاران فعال در بازار سرمایه توصیه کرد: در این شرایط، سرمایه‌گذاران کماکان باید با تعیین افق زمانی بازدهی را برای سرمایه‌گذاری خود در بورس تعیین کنند و با پرهیز از رفتارهای هیجانی و خرید سهم‌های بنیادی و همچنین مدیریت ریسک، نسبت به سرمایه‌گذاری اقدام کنند. وی ادامه داد: در واقع دارندگان سهام با تعیین هدف قیمتی خود برای خروج، می‌توانند نسبت به شناسایی سود خود مبادرت ورزند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب