مهمترین اخبار و رویدادهای مرتبط با بورس دوشنبه 19 آبان 93

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهمترین اخبار بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس امروز 7 واحد صعود کرد و به رقم 76،560 واحد رسید . نمادهای فارس با 71 واحد و خساپا با 22 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای وصندوق با 25 واحد و مپنا با 22 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند .

ارزش معاملات در این بازار به 267.2 میلیارد تومان رسید که نماد خساپا با 24.4  میلیارد تومان بیشترین ارزش معامله را از آن خود کرد .

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس نسبت به روز گذشته تغییری نداشت و به رقم 865 واحد رسید . نماد های ذوب  و  وگردش بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای پترول و بمپنا بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند .

ارزش معاملات در این بازار به رقم 133.9 میلیارد تومان رسید . سمگا با 7 میلیارد تومان بیشترین ارزش معامله را به خود اختصاص داد .

بازار سرمایه امروز با فشار فروش همراه بود. هر چند که شاخص کل در بیشتر دقایق منفی نظاره کردیم ولی در نهایت توانست با رشد اندک چند واحدی جلوی ریزش شاخص کل گرفته شد . مهم ترین خبر این روزهای بازار سرمایه و اقتصاد ایران مذاکراتی است که در مسقط عمان در حال انجام می باشد . با توجه به آنکه مذاکرات در پشت درهای بسته انجام می شود هنوز هیچ خبر قطعی از نتیجه مثبت یا منفی به گوش نرسیده است ولی آنچه بیشتر کارشناسان اقتصادی و سیاسی تحلیل می کنند آن است که مذاکرات را تمام شده  و نتیجه را مثبت ارزیابی می کنند . آنچه ما در بازار سرمایه نظاره گریم چیزی جز این امر نیست .

فشار فروش بازار امروز نیز با توجه به رشد روزهای اخیر دور از انتظار نبود البته جو روانی عرضه اولیه فردا و پس فردا بی تاثیر از این افزایش فشار فروش نبود . در هر صورت با توجه به ارزش معاملات برای آینده بازار سرمایه جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد و می توان با یک برنامه تحلیلی و منطقی شروع به خرید سهام بنیادی کرد . چرا که بسیاری از سهام هنوز در کف قیمتی خود قرار دارد و می تواند بازدهی خوبی البته با دید بلند مدت یک ساله تا پایان سال کسب کرد .

مهم ترین اخبار اقتصادی

در مورد سهام عدالت که چندی است اخبار زیادی به گوش می رسد ، شنیدیم که کلیات طرح آزادسازی معامله سهام عدالت در بورس تصویب شد . سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 از بررسی و تصویب کلیات طرح آزاد سازی معامله سهام عدالت در بورس در کمیسیون متبوعش خبرداد . اسماعیل جلیلی ‌ گفت: در جلسه صبح امروزکمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل44 پیش نویس نحوه اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در مجلس و دولت با رویکرد قوانینی که باید اصلاح و حذف شود و مجموعه اقدامات میان مدت کوتاه مدت و بلندمدت بحث و بررسی شد .

در خصوص پذیرش شرکت ها در بورس در خبری شنیدیم که ، امیر هامونی در پاسخ به این سؤال که با وجود عدم ورود شرکت‌های جدید طی ماه‌های گذشته در فرابورس، پذیرش شرکت‌ها در چه وضعیتی قرار دارد، گفت: برخلاف اینکه شرکت‌ها به دلیل رکود بازار عرضه نشدند، پذیرش آنها به سرعت انجام می‌شد . وی با اشاره به اینکه تاکنون 15شرکت جدید پذیرش شده‌اند، گفت: 11 شرکت هم در دستور کار بررسی پذیرش در بازارهای مختلف فرابورس هستند . مدیرعامل فرابورس ایران همچنین از ورود یک نیروگاه جدید به فرابورس خبر داد و گفت: یکی از زیرمجموعه‌های گروه مپنا یعنی نیروگاه برق سنندج درخواست ورود به فرابورس را ارسال کرده که در حال بررسی آن هستیم .

 

مهم ترین اخبار سیاسی

مذاکرات امروز در مسقط ادامه داشت در همین رابطه شنیدیم که  ، سومین نشست سه جانبه محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران، جان کری وزیر خارجه آمریکا و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا قرار است ساعت 11 به وقت محلی(10 و 30 دقیقه به وقت تهران) در مسقط برگزار شد . ، ظریف، کری و اشتون روز گذشته نیز طی دو نوبت صبح و عصر و به مدت حدود 5 ساعت و نیم به گفت‌وگو درباره راه حل جامع هسته‌ای پرداختند . قرار است نهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای به ریاست ظریف و اشتون فردا سه شنبه و با حضور هیت‌های ایران و 1+5 در مسقط پایتخت عمان برگزار شود .

از اخبار حاشیه ای شنیدیم که ، در صورتی که تا ضرب‌الاجل 24 نوامبر (سوم آذر) توافقی به دست آید، بسیار بعید است که نمایندگان کنگره بتوانند آن را لغو کنند، چراکه به عقیده کارشناسان، «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا اختیار کافی را برای آنکه اغلب تحریم‌های نفتی و بانکی ایران را رأسا، اگر نه لغو، دستکم تعلیق کند، داراست .اما در صورتی که مذاکرات تمدید شده و تا زمان پس از آغاز به کار سنای جدید، یعنی روز سوم ژانویه (13 دی ماه) ادامه یابد، احتمالا کنگره که حالا به طور کامل در اختیار جمهوری‌خواهان خواهد بود، برای افزایش تحریم‌های ایران تلاش خواهد کرد .

در مورد داعش،  اوباما به مساله نقش ایران در مبارزه با داعش نیز پرداخت. اوباما در این برنامه تلویزیونی گفته‌های مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه هرگونه هماهنگی با ایران برای شکست دادن داعش مردود است را مورد تاکید قرار داد . باراک اوباما در مصاحبه با یکی از برنامه‌های شبکه سی‌بی‌اس نیوز آمریکا عنوان کرد که تصمیم واشنگتن به منظور افزایش تعداد سربازان آمریکایی مستقر در عراق به این معنی نیست که راهبرد آمریکا علیه گروه داعش در حال شکست خوردن است بلکه نشان دهنده آغاز مرحله‌ای جدید در عملیات علیه داعش است .

فلزات اساسی ، دلار و سکه

در بازار های جهانی ، قیمت فلزات اساسی با اندکی نوسان افزایش یافت ، بر این اساس مس به قیمت 6720 دلار ، آلومنیوم 2077 دلار ، روی 2228 دلار و سرب 1997 دلار برای هر تن داد و ستد شدند . دلار در محدوده قیمتی 3245 تومان و سکه به قیمت 904 هزار تومان رسید. انس نیز به قیمت 1172 دلار رسید .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود ؟

در گروه پتروشیمی و شیمیایی ، روند معاملات متعادل بود . وپترو 20 میلیون از سهامش داد و ستد شد و به قیمت 255 تومان رسید . پترول نیز در حدود 15 میلیون از سهامش معامله شد و پاکشو توانست با صف خرید راهی معاملات روز آتی شود .

محمد رضا پور ابراهیمی نماینده مجلس ، با اشاره به لزوم ثبات و شفافیت در عرصه تولید و اقتصاد کشور اظهار داشت: مجلس به کلیات  تعیین نرخ بلندمدت و 10 ساله انواع خوارک مانند پتروشیمی و سنگ آهن و همه موارد مندرج در بودجه رای مثبت داد .وی ادامه داد: به این ترتیب از هفته آینده جزئیات این طرح مهم مورد بررسی خواهد گرفت تا بعد از تصویب نهایی ، به قانونی واحد برای صنایع و شرکت ها تبدیل شود و همگان مخصوصا” فعالان بازار سرمایه با اطلاعات شفاف تر و ثبات رویه های بهتر تصمیم گیری کنند.

در خبری دیگر، رئیس دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی با اشاره به این که قیمتهای قبلی محصولات پتروشیمی تا سه ماه  تقریبا در همه محصولات پتروشیمی روند افزایشی داشت و پس از آن نزول کرد، افزود: بین دو اعلام قیمتهای جهانی محصولات پتروشیمی از  ١٥ تیر ٩٣ و ١ آبان ٩٣ قیمتها در بورس داخلی در حالی ثابت ماند که نرخ جهانی از یک تا هفت درصد و نرخ ارز چهار درصد افزایش یافت و تغییر ماهانه قیمتها می توانست یکهزار و ٥٠٠ میلیارد ریال تفاوت قیمت برای پتروشیمی­ ها ایجاد کند . رضا محتشمی پور افزود: پس از بازگشت نسبی قیمتها در بازار جهانی بر اساس مصوبه های ستاد تنظیم بازار و سازمان هدفمندی یارانه ها قیمتهای جهانی با رصد قیمتها از نشریات معتبر بین المللی اعلام شد .

شرکت پتروشیمی شیراز تصمیم دارد سرمایه خود را از مبلغ 2550میلیارد ریال به مبلغ 5100 میلیارد ریال برساند که این افزایش سرمایه 2550 میلیارد ریالی ( معادل 100 درصد ) از محل مطالبات و آورده های نقدی سهامدارن می باشد .

شرکت پتروشیمی ممسنی درنظر دارد سرمایه خود را از مبلغ 700 میلیارد ریال به مبلغ 840 میلیارد ریال برساند که این افزایش سرمایه 140 میلیارد ریالی از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی می باشد شرکت اعلام کرده است که هدف از افزایش سرمایه مشارکت در افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه‌پذیر و تامین بخشی از هزینه‌های جاری می باشد .

در گروه معدنی و فولادی ، امروز کروی و ومعادن هر کدام به ترتیب با 3 و 2 میلیون حجم بیشترین حجم معاملات این گروه را به خود اختصاص دادند که نسبت به سایر گروه ها حجم کمی می باشد . اکثر نمادها در این گروه قرمز رنگ و در محدوده صفر تابلو معامله شدند .

در مورد مذاکره با روس ها برای اکتشاف معادن ایران در خبری شنیدیم که ، صنایع و معادن ایران،‌ با توجه به اینکه درصد بالایی از سطح کشور تحت اکتشافات عمیق قرار نگرفته است، قرار است، تا از روسیه که منابع غنی زیرزمینی و تجهیزات قوی اکتشاف معادن دارد، کمک گرفته شود . انعقاد تفاهم معدنی با روس‌ها که در حد حرف مانده بود، اکنون جدی شده و ایمیدرو برای اکتشاف 7000 کیلومتر از معادن در حال مذاکره با روس‌هاست و علی‌الحساب قرارداد اکتشاف هوایی و استخراجی 100 هزار کیلومتر مربع را منعقد و کار آغاز شده است .

در مورد ذوب شنیدیم که  شرکت ذوب آهن اصفهان برنامه افزایش سرمایه حداقل 100 درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها در نظر گرفته که مراحل اولیه اجرای این برنامه در حال پیگیری است . ، معاون سرمایه گذاریها و امور سهام شرکت ذوب آهن اصفهان با بیان این مطلب عنوان کرد: این برنامه افزایش سرمایه در حالی از محل تجدید ارزیابی تجهیزات اجرایی می شود که در حال حاضر کارشناسان رسمی دادگستری در حالی بررسی و ارزیابی ارزش این دارایی ها هستند .

در گروه پالایشگاهی ، روند معاملات منفی بود و اکثر نمادها را قرمز رنگ نظاره کردیم . ونفت بیش از 6 میلیون از سهامش معامله شد و به قیمت 280 تومان رسید . در مورد ونفت هنوز مباحث مربوط به سرمایه گذاری نفت قشم به گوش می رسد . در هر صورت برای تاثیر گذاری دقیق این طرح بر سود ونفت باید ناو طرح محاسبه شود که با اطلاعات موجود کاری مشکل خواهد بود .

در خبری دیگر شنیدیم که ، تولید بنزین بجای نفتکوره در پالایشگاه اصفهان اجرا می شود، مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران ، در نشست با اصحاب رسانه که در وزارت نفت برگزار شد، گفت: برای اجرای طرح تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان، منتظر منابع مالی طرح نشدیم و اقدامهای اولیه طرح را آغاز کرده ایم .میرعلی اصغر ساجدی گفت: مهندسی تفصیلی طرح تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان در حال انجام و به محض رفع مشکلات تامین مالی آن از خط اعتباری چین، وارد مرحله خرید و اجرا می شود .

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران در باره اجرای پروژه تولید بنزین از نفتکوره در پالایشگاه اصفهان گفت: قرار است یک واحد مشابه واحدی که درپالایشگاه شازند است نیز در این پالایشگاه ساخته شود که می تواند ٦٠ درصد از نفتکوره این شرکت را به بنزین مرغوب تبدیل کند .ساجدی با بیان این که هزینه انجام این طرح بیش از ٢ میلیارد دلار برآورد شده است، تصریح کرد: در حال حاضر منتظر تصمیم هیئت مدیره این شرکت خصوصی برای تامین مالی طرح هستیم

در گروه خودورویی و قطعه ساز ، روند معاملات خودرو متعادل می باشد. خساپا در این روزها با اقبال خوبی از طرف سهامداران همراه شده است . امروز نیز در حدود 155 میلیون از سهامش داد و ستد شد و با صف خرید به قیمت 157 تومان رسید .ورنا ، خاور و خزامیا از دیگر نمادهای پر حجم  و پر استقبال امروز بودند .

سعید مدنی مدیر عامل سایپا ، در مورد برنامه این شرکت برای طراحی پلت‌فرم‌های جدید خودرو اظهار داشت: در حال حاضر برای پلت‌فرم S 300 که یک پلت‌فرم داخلی است، کار می‌کنیم و در مرحله نمونه‌سازی و بررسی ساخت قطعات داخل هستیم . وی ادامه داد: برای این پلت‌فرم تولید انبوه دو محصول پایه را از اواسط سال 95 آغاز خواهیم کرد و تعداد این محصولات قابل گسترش تا 5 محصول است . مدنی تأکید کرد: با توجه به اینکه این پلت‌فرم داخلی خواهد بود، خودروهای تولیدی برای این پلت‌فرم دارای قیمت مناسب با قدرت خرید مردم خواهد بود .

در خبری دیگر ، اکبر ترکان – دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی – در حاشیه دومین نشست تخصصی صنعت خودرو اظهار کرد: پیشنهادات مختلفی برای سرمایه‌گذاری در قطب سوم خودروسازی به دست ما رسیده و در حال بررسی پیشنهادات هستیم . وی با بیان این‌که 51 درصد محصولات قطب سوم باید ساخت داخل بوده و 30 درصد محصولات آن نیز صادر شود، خاطرنشان کرد: با توجه به این که یکی از اهداف اصلی از ایجاد قطب سوم، صادرات است این شرکت بر تولید خودروهای با کیفیت تمرکز خواهد داشت .

 در گروه حمل و نقلی ، تمام نمادها را قرمز رنگ مشاهده کردیم ، حسینا امروز به قیمت 4630 تومان رسید . در خبری دیگر شنیدیم که ، بلوک 87.08 درصدی سهام حفارس شامل 303 میلیون و 920 هزار سهم در روز یکم آذر به صورت نقد و اقساط در بورس اوراق بهادار عرضه کند . ارزش پایه هر سهم این شرکت قیمت تابلوی بورس در روز عرضه (معادل قیمت بسته شدن روز قبل از عرضه) به اضافه 40 درصد بشرط آن که از مبلغ 2843 ریال کمتر نباشد و ارزش کل پایه 864 میلیارد و 44 میلیون و 560 هزار ریال تعیین شده است.

در گروه تجهیزاتی ، مپنا حدود 8 میلیون از سهامش معامله شد و به قیمت 833 تومان رسید . در مورد توقف توسعه «میدان گازی فروز ب » در خبری شنیدیم که ، عباس علی آبادی اظهار داشت: توسعه میدان گازی فروز B به شرکت مپنا واگذار شده و قرار بود تا پایان شهریورماه سال جاری طرح نهایی توسعه این میدان تهیه شود اما با دستور وزیر نفت، توسعه میدان فروز B متوقف شد و تا امروز هم متوقف مانده است . وی افزود: دلیل توقف را از وزیر نفت بپرسید اما می گویند اولویت وزارت نفت میادین مشترک است و توسعه این میدان که میدانی مستقل است، باید متوقف شود . مدیرعامل شرکت مپنا در پاسخ به این سؤال که «مگر تأمین مالی توسعه میدان فروز B از سوی شرکت مپنا انجام نمی‌گرفت»، گفت: بله؛ مپنا تأمین مالی این پروژه را برعهده گرفته بود . علی آبادی تصریح کرد: با وجود اینکه یک دکل حفاری برای توسعه این میدان خریداری کردیم و 11 ماه است این دکل در محل میدان فروز B بدون استفاده باقی مانده، وزارت نفت برنامه‌ای برای توسعه این میدان ندارد

در خبری دیگر ، میر فتاح‌قره‌باغ در نشست تخصصی صنعت برق و بازار سرمایه در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق ایران، گفت: براساس دستور وزیر نیرو، شرکت‌های توزیع برق باید از حالت اداره‌کل خارج شده و به‌صورت بنگاه مالی واقعی فعالیت کنند . وی ابراز امیدواری کرد: با پیگیری‌هایی که در حال انجام است، شرکت‌های توزیع باید به‌صورت بنگاه اقتصادی و مالی اداره شوند که با این اقدام، مابه‌التفاوت نرخ فروش برق و قیمت واقعی باید به‌صورت مستقیم به شرکت‌های توزیع پرداخت شود . وی با بیان اینکه سال آینده سال خوبی برای صنعت برق کشور است، گفت: وزارت نیرو در تلاش است که دولت از سال آینده مابه‌التفاوت نرخ تکلیفی فروش برق و قیمت تمام‌شده را به وزارت نیرو پرداخت کند

در گروه انفورماتیک، سیستم و مرقام با افزایش تقاضا همراه شدند و با صف خرید به کار خود خاتمه دادند .

در مورد اقبال به سیستم ، شرکت همکاران سیستم سه قرارداد جدید با چند مجموعه بزرگ جهت ارایه سیستم های حوزه IT در بخش مالی و بازرگانی منعقد کرده است . مدیر امور سهام شرکت همکاران سیستم با اعلام این خبر اظهار داشت: اخیراً سه قرارداد با قوه قضاییه، شرکت رایتل و سازمان اتکا منعقد شده که براساس آن سیستم های IT و نرم افزارهای مالی و بازرگانی گروه همکاران سیستم به این سه مجموعه ارایه می شود . میرجهانی افزود: به طور معمول مدت زمان اجرای این قراردادها دو تا سه ساله است و شفاف سازی لازم در خصوص ارزش ریالی هر یک از این قراردادها و جزییات آنها طی اطلاعیه ای در سایت کدال انجام خواهد شد .

در گروه قندی ، اکثر نمادها را قرمز رنگ و کم حجم نظاره کردیم . شرکت قند نیشابور قصد دارد سرمایه خود را از مبلغ 81 میلیارد ریال به مبلغ 200 میلیارد ریال برساند که این افزایش سرمایه 119 میلیارد ریالی مبلغ 5 میلیارد ریال آن از محل مطالبات و آورده های نقدی سهامداران و مابقی آن مبلغ 113 میلیارد ریال از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها می باشد .

در گروه سیمانی، که روند معاملات متعادل بود در خبری عبدالرضا شیخان اظهار کرد: تولید سیمان در مهر امسال بالغ بر پنج میلیون و 761 هزار تن بود . وی گفت: در هفت ماهه امسال تولید کلینکر به 45 میلیون و 24 هزار و 204 تن رسید . و به گفته شیخان تولید کلینکر در مهر ماه سال جاری به میزان شش میلیون و 193 هزار و 210 تن بوده است . وی خاطر نشان کرد:‌ در هفت ماهه نخست سال جاری بالغ بر 32 میلیون و 252 هزار تن سیمان در کشور توزیع شده است.

در این گروه در خبری شنیدیم که عملیات اجرایی فاز ۴ کارخانه سیمان دورود تا پایان سال آغاز می‌شود،جعفر مطیعی ، اظهارکرد: از زمان کلنگ زنی فاز 4 کارخانه سیمان دورود به دست وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که هم زمان با سفر رئیس جمهور به استان لرستان انجام شد حدود چهار ماه و نیم می‌گذرد و خوشبختانه مطالعات مهندسی و کلیه مدارک و مجوز‌های لازم در کوتاهترین زمان ممکن تهیه شده است . وی افزود: در صورت صدور مصوبه بانک رفاه که بانک عامل برای احداث فاز 4 سیمان دورود است عملیات اجرائی فاز 4 سیمان دورود تا پایان سال 93 آغاز می‌شود . مدیر عامل شرکت سیمان دورود بیان کرد: در این مدت سهامداران اصلی فارس خوزستان و شستا جلسات متعددی در تهران با وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی برگزار نموده‌اند و در آخرین جلسه که در هفته گذشته در حضور قائم مقام وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی برگزار شد هماهنگی‌های خوبی انجام شد .

در گروه بیمه ای ، امروز بیمه آسیا وارد گره معاملاتی شد ولی در پایان بازهم توانست با صف خرید 2 میلیونی به کار خود خاتمه دهد . البرز ، دانا و میهن از دیگر نمادهایی بودند که در این گروه با اقبال خوبی همراه شدند .

در چند ماه اخیر شایعات گوناگونی پیرامون صنعت بیمه ایران شنیده می شود که با واکنش های متعدد بازار سهام روبرو شده و چشم انداز مثبتی از این صنعت را به فعالان بازار سرمایه نشان داده است . ، به تازگی دو شرکت بیمه ای از کشور انگلیس به صنعت بیمه ایران ورود کرده و همچون سایر شرکت های بیمه ای اقدام به فعالیت در داخل کشور می نمایند که نوید رشد این صنعت با برچیده شدن تحریم ها می دهد . با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، امیدواری های تازه ای در اقشار مختلف جامعه در راستای بهبود معیشت زندگی بوجود آمد که پس از گذشت بیش از یکسال ثمره آن قابل محسوس می باشد که منجر به پیشرفت مذاکرات گروه هسته ای 1+5 و همچنین افزایش مراودات سیاسی و اقتصادی ایران با سایر کشورهای دیگر دنیا می باشد .

سایر نمادها :

شرکت ایران یاساتایر واربر، درنظر دارد سرمایه خود را مبلغ 720 میلیارد ریال افزایش دهد یعنی سرمایه خود را از مبلغ 80 میلیارد ریال به مبلغ 800 میلیارد ریال برساند که این افزایش سرمایه مبلغ 420 میلیارد ریال آن از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران و مبلغ 300 میلیارد ریال مابقی آن از محل سود انباشته شرکت می باشد .

شرکت کاغذ سازي کاوه در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به 93/12/29 شرکت را مبلغ 1799 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با کاهش 34 ریالی همراه بوده است شرکت در دوره 6 ماهه نخست خود توانسته است به ازای هر سهم 1008 ریال سود کنار بگذارد و 56 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.
 
شرکت پشمبافی توس قصد دارد سرمایه خود معادل 75 درصد افزایش دهد یعنی سرمایه خود را از مبلغ 16 میلیارد ریال به مبلغ 29 میلیارد ریال برساند که این افزایش از محل سود انباشته می باشد .

شرکت سايپا شيشه در جدیدترین گزارش خود ( حسابرسی شده ) زیان هر سهم شرکت را مبلغ 335 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی ( حسابرسی نشده ) با افزایش 3 درصدی همراه بوده است شرکت در دوره 6 ماهه خود به ازای هر سهم 376 ریال زیان شناسایی نموده است و 112 درصد از پیش بینی هایش را پوشش داده است شرکت عمده ترين عامل افزايش زيان را عدم تحقق توليد و فروش پيش بيني شده اعلام نموده است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار روزانه بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب