مهمترین اخبار و رویدادهای بورس سه‌شنبه 20 آبان

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس تهران

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس امروز 147 واحد صعود کرد و به رقم 76،708 واحد رسید . نمادهای فارس با 32 واحد و وتجارت با 31 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای اخابر با 36 واحد و وغدیر با 28 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند .

ارزش معاملات در این بازار به 2.430 میلیارد ریال رسید که نماد وکار با 175  میلیارد ریال بیشترین ارزش معامله را از آن خود کرد .

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس نسبت به روز گذشته تغییری نداشت و به رقم 865 واحد رسید . نماد های وگردش  و  شپاس بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای مارون و پترول بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند.

ارزش معاملات در این بازار به رقم 915 میلیارد ریال رسید . ولبهمن با 99 میلیارد ریال بیشترین ارزش معامله را به خود اختصاص داد .

مهم ترین اخبار اقتصادی

در مورد احیای سازمان مدیریت و برنامه ریزی در خبری شنیدیم که ، شورای‌عالی اداری شب گذشته با تصویب کلیات طرح پیشنهادی دولت، رای به احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی داد. دولت در طرح خود پیشنهاد داده بود مصوبه تیرماه 86 شورای‌عالی اداری مبنی‌بر تفکیک سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به دو معاونت نظارت و برنامه‌ریزی و مدیریت منابع انسانی ملغی اعلام شود. این پیشنهاد به تصویب اعضای شورای‌عالی اداری رسید؛ بنابراین با توجه به رای مثبت اعضای شورا سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی بدون نیاز به تهیه لایحه جدید و کسب رای مجلس به شرایط قبل از تفکیک بازگشت. تصمیمی که به معنای احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی می‌تواند تلقی شود .

خبری داشتیم در مورد سهام عدالت ، رئیس سازمان خصوصی سازی درباره سرنوشت سهام عدالت گفت:‌ به افرادی که این سهام تعلق گرفته است ، مهلت 10 ساله داده شد تا از محل سود سهام ، بدهی خود را برای دریافت سهام تسویه کنند  .  علی اشرف عبداله پوری حسینی در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزی خبر با بیان اینکه مهلت 10 ساله برای آزادسازی سهام عدالت پایان سال 1394 به پایان می رسد، افزود : متاسفانه اطلاع رسانی در این زمینه اندک بوده است رئیس سازمان خصوصی سازی یکی از برنامه های دولت را آزادسازی سریعتر سهام عدالت اعلام کرد و گفت:‌ دولت در یک سال اخیر با شناسایی آسیب های طرح سهام عدالت پیش نویسی لایحه جدیدی را تدوین کرده است که با تصویب آن در هیات وزیران ، به مجلس شورای اسلامی ارائه خواهد شد

مهم ترین اخبار سیاسی

در حوزه اخبار داخلی شنیدیم که،  فخر‌الدین احمدی‌دانش به عنوان وزیر پیشنهادی علوم به مجلس معرفی شده است . معاون نظارت و هماهنگی معاونت پارلمانی رئیس‌جمهور،ادامه داد: بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس، پارلمان 10 روز برای بررسی برنامه‌های وزیر پیشنهادی فرصت دارد و به احتمال زیاد صلاحیت این وزیر پیشنهادی سه شنبه یا چهارشنبه هفته آینده بررسی می‌شود .   لازم به ذکر است که وزیر مذکور معاون دکتر معین ، وزیر وقت دولت آقای سید محمد خاتمی بوده است .

در حوزه خارجی ، مذاکرات سه جانبه «محمد جواد ظریف» و «جان کری» وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا و «کاترین اشتون »هماهنگ کننده کشورهای 1+5 که ظهر روز گذشته به پایان رسید . این مذاکرات که در دو هفته مانده به پایان مهلت تعیین شده برای دستیابی به توافق جامع هسته ای بین ایران و گروه 1+5 برگزار می شود، درباره موارد اختلافی میان طرفین یعنی میزان غنی سازی اورانیوم ایران، چگونگی لغو تحریم ها و مدت زمان توافق جامع است . محمدجواد ظریف رییس هیات مذاکره کننده هسته ای ایران همواره بر این نکته تاکید کرده که غرب با پذیرش واقعیت های برنامه هسته ای پیشرفته و صلح آمیز ایران و پافشاری نکردن بر مواضع غلط گذشته خود در خصوص این برنامه ، فرصت توافق با ایران را از دست ندهد . این مذاکرات امروز ادامه پیدا کرد .

از اخبار حاشیه ای شنیدیم ، تلویزیون عمان با انتشار بیانیه‌ای مدعی شد که مذاکرات دو روزه مقامات ایران، آمریکا هماهنگ‌کننده اروپا به توافق بر سر غنی‌سازی 5 درصدی منتهی شده است  .

در همین رابطه ، خبرگزاری کویت به نقل از یک مقام ناشناس عمانی گزارش داده است که وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه برای جمع‌بندی مذاکرات ایران و گروه 1+5 به مسقط بازمی‌گردد .این مقام عمانی همچنین گفته است که مذاکرات نمایندگان ایران، آمریکا و اتحادیه اروپا با وجود آنکه کری مسقط را ترک کرده، همچنان در جریان است. وزیر خارجه آمریکا ساعتی قبل راهی پکن پایتخت چین شد .مقام عمانی مورد استناد خبرگزاری کویت همچنین تصریح کرده است که مسقط تلاش زیادی می‌کند تا دیدگاه‌های طرفین در مذاکرات هسته‌ای را به یکدیگر نزدیک کند .

بازار سرمایه این روزها بیش از حد بر اخبار مذاکرات تمرکز کرده است ، البته این موضوع بسیار قابل تامل و تفکر است چون به نوعی همه ابعاد زندگی کشور عزیزمان را تحت الشعاع خود قرار خواهد داد، اما پیشنهاد می شود تا پیش از نهایی شدن مذاکرات از هرگونه پیش داوری و گمانه زنی در مورد مذاکرات خودداری شود. کاربران عزیز از ما بسیار در مورد نقد کردن، فروش یا نگهداری سهام خود سوال می پرسند ، در پاسخ باید گفت این مقوله به درجه ریسک پذیری و ریسک گریزی شما بستگی دارد اگر به شدت ریسک گریز هستید می توانید بخشی از پرتفوی خود که شامل سهام ریسکی است را نقد کنید در غیر اینصورت توصیه به نگهداری سهام ارزنده و با پی به ای پایین همچنان وجود دارد.

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی قیمت فلزات اساسی نوسان اندکی داشت ، مس به قیمت 6735 دلار، آلومنیوم 2041 دلار و روی 2273 دلار برای هر تن معامله شدند . دلار به قیمت 3251 تومان داد و ستد شد و سکه با افت قابل ملاحضه ای همراه شد و به قیمت 896 هزار تومان رسید . انس نیز به قیمت 1151 دلار معامله شد .

سال 2014 برای بازارهای جهانی مملو از فراز و نشیب‌های بیشماری بوده است. در این بین، فلزات اساسی نیز دستخوش نوسانات بسیاری شدند که از میان آنها، مس افت و خیزهای زیادی را به خود دید. این فلز سرخ سال جاری میلادی را با روندی سینوسی همراه بوده و مدام در کوتاه‌مدت و میان‌مدت شاهد نوسانات زیادی بوده است . ؛ طی سال گذشته بهای این فلز با متوسط بالاتر از 7 هزار دلار نوسان می‌کرد، تا اینکه با آغاز سال 2014 نظاره‌گر اتفاقات جدیدی در مسیر حرکتی قیمت آن بودیم.

در ماه مارس سال جاری میلادی، بهای مس در بازارهای جهانی با سقوطی شدید و ناگهانی همراه شد که برای بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان غیرقابل پیش‌بینی بود؛ چرا که در آن زمان، فاکتور مهم میزان موجودی انبارهای تحت نظارت بورس فلزات لندن که در روند قیمتی بازارهای مختلف نقش بسزایی ایفا می‌کند، برخلاف روال طبیعی خود عمل کرد و به‌رغم پایین بودن میزان ذخایر، شاهد افت قیمت‌ها بودیم .تحلیلگران برای این ریزش ناگهانی دلایلی چند را برشمرده‌اند که از جمله می‌توان به خارج شدن مس از سبد وثیقه‌گذاری برای وام اشاره کرد. همچنین در آن زمان بانک‌ها موجودی‌های خود را به‌صورت‌های دیگری همچون دلار و اوراق قرضه تغییر دادند. از سوی دیگر سرمایه‌گذاران دچار بدبینی به این فلز مهم و بازار آن شدند که این عامل نیز نقش تعیین‌کننده‌ای در کاهش بهای مس داشت.

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود ؟

در گروه پتروشیمی و شیمیایی ، برخی نمادها با اقبال خوبی همراه شدند ، وپترو و شکربن از جمله نمادهایی بودند که نسبت به سایر نمادها با حجم بیشتری معامله شدند و با صف خرید به کار خود خاتمه دادند .

دهکردی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه  در مورد نرخ خوراک پتروشیمی ها اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی طی روز گذشته به کلیات تعیین نرخ گذاری بلندمدت و 10 ساله خوراک پتروشیمی رأی داد. همچنین مقرر شده که جزییات و چگونگی نرخ گذاری خوراک پتروشیمی در صحن علنی مجلس تصویب شود ایشان بیان داشتند با توجه به اینکه سرمایه گذار جهت سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی، نیازمند ثبات قیمت است، لذا این مصوبه برای نرخ گذاری 10 ساله خوراک پتروشیمی منجر می شود که سرمایه گذار جهت سرمایه گذاری دچار تزلزل نگردد؛ این در حالی است که تغییر نرخ خوراک پتروشیمی و افزایش یکباره خوراک به 13 سنت در سال 92، ضربه شدیدی را به این صنعت و نیز بازار سرمایه وارد کرد.

در خبری دیگر مربوط به این گروه شنیدیم که ، قائم‌مقام مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی با بیان اینکه هندی‌ها برای سرمایه‌گذاری در پتروشیمی ایران گاز ۲سنتی می‌خواهند، گفت : LC دو واحد در دست احداث به پتروشیمی هر یک به ارزش ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیون یورو از محل فاینانس چین عملیاتی شده است .محمدحسن پیوندی اظهار کرد: شرکت ملی پتروشیمی در جریان مذاکرات مقامات وزارت نفت در اندونزی برای احداث واحدهای پالایشگاهی و پتروشیمی قرار ندارد .وی در پاسخ به پرسشی درباره پیشنهاد ایران به هند برای احداث یک واحد پتروشیمی در چابهار و اختصاص گاز به قیمت 2/85 دلار در هر میلیون بی‌تی‌یو گفت:‌ من این را می‌دانم که هندی‌ها همیشه تمایل داشته‌اند در چابهار سرمایه‌گذاری کنند اما چون درباره قیمت گاز به تفاهم نرسیده‌اند اقدامی نکرده‌اند .

خبری داشتیم تحت عنوان ، تولید گاز سکوی فاز 17 پارس جنوبی در فصل زمستان آغاز می‌شود، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: برداشت گاز ترش توسط سکوی دریایی فاز 17 پارس جنوبی در فصل زمستان سال جاری آغاز می‌شود. علی اکبر شعبانپور درباره وضعیت توسعه فازهای 17 و 18 مختلف پارس جنوبی، اظهار کرد: مشعل سکوی فاز 18 نیز روشن شده و مراحل پایانی راه‌اندازی آن در حال انجام است .شعبانپور خاطرنشان کرد: البته به دلیل آنکه هنوز پالایشگاه این فازها به بهره‌برداری نرسیده است، گاز ترش دریافتی از طریق احداث یک خط لوله انشعابی و بین فازی به پالایشگاه فازهای  15 و 16 منتقل می‌شود.

در مورد هلدینگ خلیج فارس در خبری شنیدیم که پروژه بید بلند 2 به هلدینگ خلیج فارس واگذار شده است ،  مراحل واگذاری پروژه بیدبلند ٢ از شرکت سپهر انرژی به هلدینگ خلیج‌فارس با موافقت اصولی وزارت نفت در دست اقدام است. معاون عملیات شرکت ملی گاز ایران اظهار کرد: به دلیل اینکه محصول اتان که از جمله تولید‌های بیدبلند ٢ محسوب می‌شود، خوراک واحدهای پتروشیمی متعلق به هلدینگ خلیج فارس را تامین می‌کند، این شرکت آمادگی خود را برای مشارکت در پروژه ساخت این پالایشگاه اعلام کرده است .

همچنین ، شرکت پارس پامچال در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به 93/12/29 شرکت را مبلغ 1980 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت بدون تغییر بوده است شرکت در دوره 7 ماهه خود به ازای هر سهم 85 ریال زیان شناسایی کرد.

در گروه خودرویی و قطعه ساز ، برخی نمادها از جمله ورنا ، خکاوه و خاذین با اقبال خویی همراه شدند و توانستند با صف خرید به کار خود خاتمه دادند .

در مورد اقبال سهامداران به خکاوه در خبری شنیدیم سایپا دیزل با ولوو قرار داد منعقد کرده است. با توجه به پیشرفت مراودات سیاسی و اقتصادی ایران با سایر کشورهای جهان، ولوو قرارداد جدیدی را با سایپا دیزل منعقد کرده است .  ، شرکت سایپا دیزل به عنوان نمایندگی انحصاری ولوو در ایران و خاورمیانه می باشد که از دهه 70 به عنوان عرضه کننده محصولات کارخانه ولوو فعالیت می کند.

در مورد شرکت پژو شنیدیم که  ظاهرا رفت و آمدها همچنان ادامه دارد هر چند چشم شرکت فرانسوی به نتایج مذاکرات هسته‌ای دوخته شده است .آخرین خبر اینکه پس از پایان نمایشگاه تبریز بازهم مذاکره‌کنندگانی از شرکت پژو وارد ایران شدند تا تصمیمات نهایی در مورد فعالیت دوباره را مرور کنند. به این ترتیب هر چند دو شرکت ایران‌خودرو و پژو در انتظار توافق نهایی در مذاکرات هسته‌ای و لغو تحریم‌ها هستند، اما بنا دارند که مذاکرات را معطل تصمیمات هسته‌ای نکنند.

در گروه فولادی ،فلزی و معدنی ، فلوله و فسرب با اقبال خوبی همراه شدند .سایر نمادها معاملات متعادلی را پشت سر گذاشتند . فولاژ نیز معملات مثبتی در محدوده 2 درصد مثبت پشت سر گذاشت در مورد فولاژ شنیدیم که مدیر عامل جدید این شرکت معرفی شده است سیدعلی آذربادگان در جلسه‌ای که با حضور برخی از اعضای هیات مدیره هلدینگ صنعت و معدن، هیات مدیره، مدیران، رؤسا و مشاوران شركت برگزار شد، به‌عنوان نهمین مدیر‌عامل شركت فولاد آلیاژی ایران معرفی شد. علی محمد نظرپور، ضمن اشاره به اهمیت فولاد آلیاژی ایران برای شرکت سرمایه گذاری غدیر، گفت: این مراسم جلسه تودیع نیست چرا كه لازمه ایجاد توانمندی بیشتر در سیستم مدیریت و شركت، افزودن افراد بیشتر به این تیم است و امید است كه تیم جدید بتوانند با هم و در كنار هم به اهداف عالی سازمان نزدیك و بیش از پیش موفق شوند .

همچنین لازم به ذکر است که بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده مورخ 1393/02/28  افزایش سرمایۀ شرکت معدني و صنعتي گل گهر از مبلغ 10,000,000 میلیون ریال به‌مبلغ 18,000,000 میلیون ریال ( از محل مطالبات و آورده نقدی مبلغ 8000000 میلیون ریال ، ) در تاریخ 1393/08/19 در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است.

در گروه پالایشگاهی ، امروز در دقایق پایانی بازار ونفت با افزایش تقاضا همراه شد و هر چند که در ساعات میانی معملات متعادل و در محدوده صفر تابلو را تجربه کرده بود ولی در نهایت توانست با صف خرید به کار خود خاتمه دهد . شپاس نیز در پایان بازار تبدیل به صف خرید شد .  

در مورد قیمت نفت  شنیدیم که در آخرین روزهای هفته گذشته خبری مبنی بر اثر‌گذاری قیمت‌های نفت بر تولیدات شیل منتشر شد که بر اساس آن به نظر می‌رسد برخی از تاسیسات شیل در اثر کاهش قیمت نفت توجیه اقتصادی خود را از دست داده و از چرخه تولید خارج شده‌اند. به گزارش بلومبرگ، حفاران طی چهارماه گذشته 24 درصد از تولید نفت شیل خود را کاهش داده‌اند. شرکت نفتی ترنس‌اوشن روز جمعه اعلام کرد کاهش قیمت‌ها ضربه شدیدی به درآمدهای آن وارد کرده است .

در همین رابطه ، در آستانه برگزاری نشست عادی و سالانه اعضای اوپک (6 آذر ماه به میزبانی وین برگزار می شود)، ایران به عنوان یکی از کشورهای موسس این سازمان نفتی یارگیری نفتی خود را آغاز کرده است  .  بر این اساس پس از مذاکرات پشت درهای بسته بیژن زنگنه و عادل عبدالمهدی وزرای نفت دو کشور که اواسط آبان ماه سال جاری به میزبانی تهران برگزار شد، وزیر نفت ایران با سفر به دوحه مذاکراتی را با رئیس جمهور و وزیر صنایع و انرژی قطر آغاز کرده است  .در این سفر زنگنه وزیر نفت ایران پیام کتبی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران را تسلیم “شیخ تمیم بن حمد آل ثانی” امیر قطر کرده که توسعه همکاری‌های دو کشور به ویژه در زمینه انرژی و ایجاد ثبات در بازار جهانی نفت مهمترین محور این نامه رئیس جمهوری ایران بوده است  .

 در گروه ساختمانی، اکثر نمادهای این گروه با اقبال خوبی همراه شدند طوری که جو کل گروه سبز رنگ بود . ثتران در گزارش 12 ماهه خود سود منتهی به 93/06/31 شرکت را بر اساس عملکرد واقعی خود مبلغ 522 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی با افزایش 2 درصدی همراه بوده است در این گزارش فروش شرکت 103 میلیارد تومان و سود عملیاتی شرکت با افزایش 539 درصدی نسبت به سال مالی قبل مبلغ 33 میلیارد تومان اعلام شده است .

 در گروه تجهیزاتی برخی نمادها با اقبال بازار روبه رو شدند که از آن میان می توان به نماد فاذر اشاره داشت که در نهایت با صف خرید بیش از 13 میلیونی نیز بسته شد، رمپنا نیز توانست در محدوده 1 درصد مثبت بسته شود در اخبار مرتبط با این گروه معاون وزیر نیرو با اشاره به رفت و آمد گسترده شرکت‌های معتبر اروپایی به وزارت نیرو به‌منظور امضای قراردادهای جدید برقی، اعلام کرد: پیش‌بینی می‌شود در صورت توافق نهایی ایران با گروه  1+5 حدود 20 میلیارد دلار قرارداد برقی با شرکت‌های خارجی امضا شود . 

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه برخی از پیشنهادهای مطرح شده هم از سوی شرکت‌های خارجی درخواست حضور در مناقصات افزایش راندمان در شبکه تولید و انتقال برق است، تاکید کرد: ایران قصد دارد تا پایان سال آینده میزان اتلاف انرژی را به حدود 10 درصد کاهش دهد. فلاحتیان با تاکید بر اینکه تمامی پیشنهادهای ارائه شده از شرکت‌های اروپایی و آسیایی برای مشارکت در صنعت برق ایران هم اکنون در کارگروه ویژه‌ای در حال بررسی است، یادآور شد: این پیشنهادها از دو بعد فنی و توجیه اقتصادی مورد بررسی قرار می‌گیرند و در صورت برآورده شدن منافع ملی، وزارت نیرو با شرکت‌های متقاضی قرارداد امضا می‌کند.

در این گروه بمپنا منفی معامله می شد که دلیل آن گزارش شرکت بود که شاید چندان دلچسب بازار نبود، شرکت توليد برق عسلويه مپنا در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به 93/12/29 شرکت را مبلغ 1735 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تغییر گزارش شده است شرکت در دوره 6 ماهه نخست خود توانسته است به ازای هر سهم 881 ریال سود کنار بگذارد و 51 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

در گروه دارویی برخی نمادها مثبت و برخی دیگر منفی بودند، برخی از هلدینگ های این گروه نیز همچون والبر با صف خرید به کار خود پایان دادند.

سفیر ایران در عراق بیان کرد عمده مشکل ایران با عراق آن است که صادرکنندگان ایرانی، کالا و محصول نهایی به عراق صادر می‌کنند و مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای نقش زیادی در صادرات ایران و عراق ندارد  .  به گفته دانایی‌فر، نرخ متوسط هر تن کالای صادراتی ایران به عراق، عدد پایینی است در حالی که در گمرکات عراق به نرخ واقعی ثبت می‌شود و همین امر منجر به بالا بودن آمار واردات عراق از ایران در آمارهای این کشور نسبت به ایران بوده است  .  سفیر ایران در عراق ادامه داد: در سال 85 مجموع صادرات ایران به عراق 790 میلیون دلار بوده که در سال جاری به هفت میلیارد دلار رسیده است  . 

به گفته وی، به راحتی می‌توان صادرات ایران به عراق را تا سقف 20 میلیارد دلار افزایش داد، چرا که عراق بازاری کاملا مصرفی است و این کشور منابع مالی مناسبی دارد  .  دانایی‌فر از ایجاد نهمین مرز زمینی میان ایران و عراق خبر داد و گفت: به زودی شاهد راه‌اندازی مرز سومار ـ مندلی خواهیم بود که مستقیما تجارت ایران را به بغداد متصل خواهد کرد . دارویی ها پتانسیل سودآوری خوبی را در امسل و سال های آتی می توانند داشته باشند و چون تحلیل بنیادی آنها به نسبت سخت تر از سایر گروه ها است تنها کسانی موفق خواهند بود که با دقت بیشتری این گروه را بررسی و تحلیل نمایند.

 در گروه کانی های غیر فلزی تعداد نمادهای منفی بر مثبت غالب بود. ومعادن، کاما و کبافق از جمله نمادهای مثبت این گروه بودند که در نماد ومعادن شاهد یک معامله بلوکی نیز بودیم.

 در اخبار مرتبط با این گروه گفته شده کوره تونلی شرکت فرآورده های نسوز ایران تا خرداد ماه سال آینده به طور رسمی مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت  .همچنین شرکت سايپا شيشه در جدیدترین گزارش خود ( حسابرسی شده ) زیان هر سهم شرکت را مبلغ 335 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی ( حسابرسی نشده ) با افزایش 3 درصدی همراه بوده است شرکت در دوره 6 ماهه خود به ازای هر سهم 376 ریال زیان شناسایی نموده است و 112 درصد از پیش بینی هایش را پوشش داده است شرکت عمده ترين عامل افزايش زيان را عدم تحقق توليد و فروش پيش بيني شده اعلام نموده است.

در گروه لبنی و غذایی گفته می شود دامداران همچنان به دنیال افزایش قیمت لبنیات هستند، در این گروه برخی نمادها همچون غشصفا با اقبال بازار روبرو بودند و در حوالی درصد مثبت معامله می شدند و برخی دیگر در قیمت های منفی. عبدالمهدی بخشنده در نشست خبری در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر، مبنی بر اینکه در جلسه مسئولان دولتی، دامداران و انجمن صنایع لبنی چه تصمیماتی در مورد اختصاص یارانه به دامداران یا افزایش قیمت لبنیات گرفته شده است؟ اظهار داشت: در این جلسه 3 مورد قطعی شد و چند موضوع به کارگروه های مختلف واگذار شد تا آنها بررسی و پیگیری کنند  .  معاون وزیر جهادکشاورزی افزود: طی این جلسه، قرار شد 225 میلیارد تومان یارانه شیر به دامداران برای سه ماهه نخست امسال به حساب وزارت جهادکشاورزی واریز شود، ضمن اینکه راجع به چگونگی پرداخت این مبلغ باید تصمیم گیری کنیم. 

بخشنده با بیان اینکه در جلسه مذکور اختصاص 150 میلیارد تومان برای یارانه شیر مدارس قطعی شد، گفت: این امر در مجموع نیازمند دریافت 300 میلیارد تومان منابع است که 150 میلیارد تومان آن تامین شده و مابقی نیز طی روزهای آینده پرداخت می شود  .  بخشنده با تاکید بر اینکه از نظر دولت قیمت شیر خام همان 1440 تومانی است که قبلا در ستاد تنظیم بازار تصویب شده بود، اضافه کرد: کارخانجات صنایع لبنی هم اکنون شیر خام را به این قیمت نمی‌خرند و معتقدند برای تنوع این امر یا باید اجازه افزایش 11 درصدی قیمت محصولات لبنی به آنها داده شود یا اینکه دولت مابه التفاوت آن را پرداخت کند. وی افزود: در مورد چگونگی تعیین قیمت یا اختصاص یارانه به این مساله تصمیم گیری می شود

در گروه لیزینگی که امروز مهمان تازه واردی داشتند که نام آن شرکت بهمن لیزینگ بود و این عرضه در قیمت 1650 ریال انجام شد، این شرکت جزء شرکت های فرعی گروه بهمن می باشد و با هدف فروش محصولات گروه بهمن از طریق تسهیلات ویژه و حمایت از تولیدات و صنایع داخلی شروع به فعالیت کرده است . در حال حاضر این شرکت عضو انجمن و کانون شرکت لیزینگ ایران بوده و  شرکت دارای مجوز فعالیت در یک دوره بلندمدت 5 ساله از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران می باشد.

سهامدار عمده شرکت ، گروه بهمن می باشد که مالک 576 میلیون ( معادل 96 درصد ) از سهام ولبهمن می باشد ، شرکت مزدا یدک ، شاسی ساز ایران و بازرگانی عصر بهمن سایر سهامداران شرکت به حساب می آیند . بر اساس آخرین پیش بینی ارائه شده توسط شرکت ، درآمد حاصل از عملیات لیزینگ مبلغ 229.7 میلیارد تومان پیش بینی شده که نسبت به درآمد محقق شده سال 92 شاهد رشد 76 درصدی می باشیم این در حالی است که هزینه تامین منابع مالی نیز به میزان 90 درصد افزایش یافته است .

شایان ذکر است که شرکت با سرمایه 60 میلیارد تومان سود عملیاتی هر سهم سال 93 را مبلغ 359 ریال و سود هر سهم را مبلغ 292 ریال پیش بینی کرده است که نسبت به عملکرد محقق شده سال 92 ، 15 درصد کاهش یافته است . سایر نمادهای این گروه به جز ولیز مثبت بودند به نظر اختصاص بخشی از پرتفوی به سهام لیزینگی و داشتن نگاه بلندمدت به این گروه می تواند چشم انداز سودآوری مناسبی را به همراه داشته باشد، از لحاظ بنیادی یکی از گزینه های مناسب برای خرید وایران است که از دید تکنییکال نیز می توان محدوده 230 تومان را نقطه حمایت سهم مناسبی برای سهم عنوان نمود

سایر نمادها

امروز نماد سمگا متوفف شد که دلیل آن تغییر با اهمیت در پیش بینی سود هر سهم برای سال مالی 1394 عنوان شد.

همکاران سیستم نیز طی اطلاعیه ای درخصوص شفاف سازی قراردادهای بزرگ منعقده و یا در حال مذاکره ( قوه قضائیه ، اتکا و… ) اعلام نموده است که با توجه به حجم و طولانی بودن مدت اجرای این قراردادها ( 2 تا 3 سال ) ، بودجه سال جاری شرکت تغییری ندارد  .

شرکت پارس پامچال در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به 93/12/29 شرکت را مبلغ 1980 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت بدون تغییر بوده است شرکت در دوره 7 ماهه خود به ازای هر سهم 85 ریال زیان شناسایی کرد .

شرکت صنعتی پارس مینو درنظر دارد سرمایه خود را از مبلغ 420 میلیارد ریال به مبلغ 281820 میلیارد ریال برساند که این افزایش سرمایه 281400 میلیارد ریالی ( معادل 67000 درصد ) از محل سود انباشته شرکت می باشد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار روزانه بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب