الزام بیمه مرکزی به بیمه ها برای افزایش سرمایه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بیمه و بورس

افراد و مؤسسات به منظور کاهش ریسک خسارات احتمالی ناشی از حوادث مختلف دارایی های خود را نزد شرکت های بیمه ای مستقیم، بیمه می کنند که این مجموعه ها نیز ریسک ناشی از عدم توانایی ایفای تعهدات خود در مقابل متقاضیان را از طریق شرکت های بیمه اتکایی پوشش می دهند. به عبارت بهتر این بیمه به عنوان ابزاری برای توزیع ریسک در سطح شبکه های ملی و جهانی بیمه ای به شمار می رود.

وظایف و تعهدات شرکت های بیمه اتکایی

در همین ارتباط، مدیر سرمایه گذاری های شرکت بیمه اتکایی ایرانیان در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: خدمات و فعالیت ها در گروه بیمه توسط شرکت های بیمه ای مستقیم و بیمه اتکایی ارایه می شود. به گونه ای که شرکت های بیمه ای مستقیم، بیمه نامه هایی همچون اشخاص، حوادث و … صادر می کنند و پوشش ریسک ناشی از حوادث مختلف را با توجه به سرمایه و حقوق صاحبان سهام خود متعهد می شوند.

جاویدی به وظایف و تعهدات شرکت های بیمه اتکایی اشاره کرد و اظهار داشت: این مجموعه ها تنها می توانند شرکت های بیمه ای داخلی و خارجی را بیمه کنند و پوشش ریسک اشخاص و مؤسسات در حیطه اختیارات آنها نیست. برهمین اساس مجموعه های بیمه ای مستقیم بخشی از ریسک و تعهدات خود را به بیمه های اتکایی منتقل می کنند.

وی به شرکت های بیمه اتکایی فعال داخلی اشاره کرد و گفت: بیمه مرکزی به عنوان بیمه اتکایی اصلی در بخش دولتی فعالیت می کند و سهم عمده ای از تعهدات توسط این مجموعه تقبل می شود. علاوه بر این در حال حاضر در بخش خصوصی نیز بیمه اتکایی ایرانیان و اتکایی امین فعالیت می کنند.

البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که شرکت های بیمه ای مستقیم نیز می توانند با توجه به سرمایه و پتانسیل خود خدمات اتکایی ارایه کنند.

آثار ناشی از لغو یا کاهش تحریم های بین المللی

مدیر سرمایه گذاری های شرکت بیمه اتکایی ایرانیان به مراودات مجموعه های فعال در گروه بیمه با شرکت های هم گروه خارجی اشاره کرد و گفت: با توجه به شرایط سیاسی کشور و اعمال تحریم های بین المللی دامنه فعالیت های این شرکت ها در داخل کشور محدود شده و امکان ارتباط و تعامل با مجموعه های فعال خارجی وجود ندارد.

جاویدی به آثار ناشی از لغو یا کاهش تحریم های بین المللی بر وضعیت شرکت های بیمه ای اشاره کرد و اظهار داشت: رفع تحریم های بین المللی از یک سو موجب توسعه فعالیت ها و تعاملات شرکت های مذکور با کشورهای مختلف می شود و بسترهای لازم جهت همکاری دو طرفه میان شرکت های بیمه ای داخلی و خارجی را فراهم می کند و در نهایت موجب حضور شرکت های بیمه ای در بازارهای بین المللی می شود.

از سوی دیگر، بهبود شرایط سیاسی موجب رونق اقتصادی کشور می شود که این امر در پی افزایش فعالیت های شرکت های مختلف در حوزه هایی همچون حمل و نقل موجب افزایش حجم بیمه نامه های صادر شده توسط شرکت های بیمه می شود. برهمین اساس توافق جامع هسته ای می تواند آثار مثبتی بر وضعیت سودآوری شرکت ها در پی داشته باشد.

نرخ تسعیر ارز منابع ارزی و فروش دارایی ها

جاویدی در خصوص منابع ارزی در اختیار شرکت های بیمه ای تصریح کرد: شرکت های بیمه ای به منظور توانگری ایفای تعهدات ارزی، منابع ارزی در اختیار دارند که این مبالغ با توجه به استانداردهای حسابرسی براساس نرخ ارز مبادله ای تسعیر می شوند و این منابع در صورت تسعیر آنها با نرخ ارز آزاد آثار مثبتی بر وضعیت این مجموعه ها در پی خواهند داشت.

وی در خاتمه پیرامون برنامه های شرکت های بیمه ای جهت فروش دارایی های در اختیار خود اظهار داشت: با توجه به دستورالعمل شماره 60 سرمایه گذاری بیمه مرکزی، شرکت های بیمه ای موظف هستند سرمایه گذاری های خود را با توجه به بندهای دستورالعمل مذکور  در گزینه ها و بازارهای مختلف و با لحاظ درصدهای مشخص انجام دهند و در صورت نیاز بیشتر جهت ایفای تعهدات خود، در صورت لزوم مجبور به فروش دارایی های در اختیار خود شوند. در همین راستا بیمه مرکزی، مجموعه های فعال در این گروه را ملزم به اجرای برنامه افزایش سرمایه و افزایش سطح توانگری این شرکت ها کرده است. برهمین اساس برخی از شرکت ها از محل تجدید ارزیابی دارایی ها اقدام به اجرای برنامه افزایش سرمایه نموده اند.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار صنعت بیمه ایران, افزایش سرمایه شرکت های بیمه

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب