مهمترین اخبار و رویدادهای بورس اولین روز آذر 93

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورسی

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس افت 205 واحدی را تجربه کرد و به رقم 75،042 واحد رسید . نمادهای کگل با 43 واحد ، پارسان با 31 واحد و فولاد با 18 واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد شبهرن با 10 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 255.6 میلیارد تومان رسید که وپاسار با 44.9 میلیارد تومان بیشترین ارزش معامله را به خود اختصاص داد .

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس نیز 5 واحد کاهش یافت و به رقم 840 واحد رسید . نمادهای مارون و زاگرس بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 267.9 میلیارد تومان رسید که ولبهمن با 4.8 میلیارد تومان بیشترین ارزش معامله را به خود اختصاص داد .

اولین روز کاری هفته را در حالی آغاز کردیم که اهالی بازار سرمایه اخبار مذاکرات را دقیق و جز به جز بررسی می کند . تا لحظه نگرش این گزارش هیچ خبر دقیق و رسمی از توافق ، عدم توافق و یا تمدید مذاکرات به گوش نرسیده است . ولی با توجه به نوسان اندک قیمت دلار و کاهش آن و همچنین کاهش چند ریالی سکه به هیج عنوان نمی توان انتظار اخبار منفی را داشت . در هر صورت امروز بازار سرمایه حجم قابل قبولی داشت و می توان به آینده رو به رشد آن امیدوار بود .

برای قردا نیز جوو بازار را وابسته با اخباری که از مذاکرات به گوش می رسد می دانیم ولی در کل باتوجه به آنکه سهامداران شرط احتیاط را در دستور کار خود قرار دادند ما بازار را نوسانی و قرمز رنگ پیش بینی می کنیم .

مهم ترین اخبار اقتصادی

در خبری شنیدیم که لایحه بودجه ۹۴ فردا به دولت می رود ، محمدباقر نوبخت معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور که مسئولیت تدوین بودجه 94 را برعهده دارد طی هفته های اخیر بارها به خوش قولی این معاونت در تنظیم بودجه اشاره و تاکید کرده بود که بنا دارد لایحه بودجه 94 را به موقع به مجلس برساند . البته نوبخت این را هم گفته بود که معاونت برنامه ریزی لایحه بودجه 94 را دوم آذرماه به هیات دولتو در موعد مقرر (نیمه آذرماه) به مجلس ارائه خواهد داد؛ معاون برنامه ریزی رئیس جمهور در همین ارتباط گفته است که بودجه هم اکنون در مراحل پایانی و تلفیقی است و ما انشاءالله در جلسه روز یکشنبه کلیات بودجه را رسیدگی می‌کنیم و به رای می‌گذاریم .

وی گفت: دو بودجه دیگر شامل شرایط بد است اکر مذاکرات به فرجام مورد نظر ایران منتهی نشود این بودجه در دستور کار قرار خواهد گرفت؛ همچنین برای شرایط دیگر که محتمل است و در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات و برداشتن تحریم ها با فاصله چند ماه در حوزه های نفتی و ارزی متناسب با گشایش های احتمالی بودجه دیگری تدوین شده که برنامه کشور را برای زمان افزایش درآمدهای نفتی و ارزی مشخص خواهد کرد . نوبخت همچنین درباره قیمت نفت در بودجه سال آینده تاکید کرده است: در ادامه شرایط موجود دیگر به گونه ای نیست که نفت 100 دلاری را در بودجه ببندیم؛ همان زمان که نفت 104 دلار بود ما نفت 100 دلاری را در بودجه بستیم.

در خبری شنیدیم که بورس با ورود بیمه جدید موافقت کرده است، اسماعيل درگاهي با بيان آنکه شرکت 100 ميليارد توماني بيمه ما متعلق به گروه مالي ملت است و هم اکنون در بازار پايه فرابورس معامله مي شود، البته شرکت افزايش سرمايه به 250 ميليارد تومان را در دستور کار دارد، افزود: امروز هيات پذيرش شرکت بورس اوراق بهادار تشکيل جلسه داد و با ورود شرکت بيمه ما به بورس اوراق بهادار موافقت کرد .
 

مهم ترین اخبار سیاسی

همان طور که اشاره کردیم نتنها اهالی بازار سرمایه بلکه تمام فعالین اقتصادی در ایران و سایر کشورهای دنیا نگاهی ویژه و تخصصی به مذاکرات هسته ای دارند . چرا که در صورت توافق اقتصاد اروپا و امریکا و دیگر کشورها نیز به این امر واکنش مثبت نشان می دهد این تا حدی است که برخی کارشناسان بیان می کنند نتنها با این توافق بازار سرمایه ایران رونقی دوباره می گیرد بلکه سایر بورس های دنیا به این امر واکنش نشان داده و مثبت می شوند . پایان هفته ای پر از خبر و شایعه در مورد مذاکرات داشتیم که در این گزارش به برخی از مهم ترین این اخبار اشاره می کنیم .

در آخرین خبر هنگام نگرش این گزارش شنیدیم که ، وزیر خارجه فرانسه وین، محل مذاکرات هسته‌ای را ترک کرد و گفته می‌شود فردا یک شنبه احتمالا دوباره بازخواهد گشت .  این خبری امیدوار کننده است ظاهرا پیشنهادهای جدیدی مطرح شده است که جای مشورت دارد .

شهر وین از روز سه‌شنبه – (27 آبان ماه) میزبان دهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای بین ایران و 6 کشور (آمریکا، فرانسه، روسیه،‌ چین، انگلستان و آلمان) بود . روز گذشته مذاکرات درحالی ادامه یافت که روز پرکاری برای هیئت‌های مذاکره کننده پشت سر گذاشته شد، محمد جواد ظریف، جان کری و کاترین اشتون دوبار پشت درهای بسته با یکدیگر مذاکره کردند.همچنین ظریف دیداری جداگانه با لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه برگزار کرد و پس از آن دیداری سه جانبه هم با حضور فلیپ هاموند و فابیوس برگزار کرد.

کری، اشتون، هاموند و فابیوس هم روز گذشته دیداری چهار حانبه را برگزار کردند .از سوی دیگر منابع رسانه‌ای خبر دادند که احتمالاً ظریف وین را برای انجام مشورت‌هایی به مقصد تهران ترک خواهد کرد اما ساعاتی بعد این خبر تکذیب شد و خود ظریف هم در جمع خبرنگاران گفت: بحث های مهمی انجام شده ولی پیشنهاد قابل توجهی نبود که به تهران ببرم.

با این حال هنوز مشخص نشده که ظریف آیا به تهران سفر خواهد کرد یا از وین با مقامات ارشد ایرانی از طریق تلفن مشورت خواهد کرد.از سوی دیگر جان کری هم که قرار بود به همراه فابیوس امشب راهی پاریس شود، سفرش را لغو کرد تا برای انجام مذاکرات بیشتر در وین بماند .

در این میان قرار است امروز شنبه اشتان مایر وزیر خارجه آلمان هم به وین بیاید تا در مذاکرات میان ایران و 5+1 حضور داشته باشد و همچنین هرچند منابع روس مشخص نکرده‌اند که سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه چه زمان به وین می‌آید اما امروز وزارت خارجه روسیه طی بیانیه‌ای اعلام کرد که دیدارهای لاوروف با وزرای خارجه تانزانیا و بروندی که قرار بود روز یکشنبه برگزار شود، لغو شده است .

در عرصه رسانه‌ای نیز چندین پایگاه خبری از جمله، رویترز، ایتارتاس و وردویو از ارائه پیشنهاد جدیدی به ایران در مورد نحوه لغو تحریم‌ها خبر داده‌اند هرچند این خبر ساعتی پس از انتشار توسط مرضیه افخم تکذیب شد و وی تاکید کرد که پیشنهاد جدیدی به هیئت ایرانی ارائه نشده است .

در همین رابطه ، وزیر امور خارجه آمریکا و مذاکره کننده ارشد آمریکایی در مذاکرات هسته‌ای ایران، مشاور اسبق کاخ سفید را برای جلب رضایت کنگره در جهت توافق احتمالی با ایران دعوت کرد .

همان طور که بیان شد این مذاکرات تاثیر قابل توجه ای بر اقتصاد اروپا و سایر کشورها دارد در همین راستا ، شايعاتی مبنی بر ميانجيگری برخي كشورها از جمله عمان و اتريش به عنوان كشور ميزبان وجود دارد كه به دنبال تلاش برای حصول توافق جامع هستند . محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه كشورمان با سباستين كورتس وزير امور خارجه اتريش ديدار و گفتگو كرد .
 

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی قیمت فلزات اساسی ، با توجه به تعطیلات آخر هفته نسبت به هفته گذشته اندکی افزایش یافت ، بر این اساس مس به قیمت 6790 دلار، آلومنیوم 2077 دلار ، روی 2299 دلار و سرب 2060 دلار برای هر تن داد و ستد شدند .

در مورد دلار امروز شایعاتی شنیدیم که برخی از صرافی ها تعطیل بودند در هر صورت دلار روند نزولی داشت و به قیمت 3245 تومان رسید و سکه در محدوده قیمتی 913 هزار تومان معامله شد .
 

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود ؟

در گروه سیمانی ، شاهد معاملات پر حجم در سهم تازه وارد سیدکو بودیم . قبلا نیز بیان کردیم با توجه به ناو سهم قیمت در محدوده منطقی قرار دارد و نمی توان انتظار بیشتر از این در مورد رشد سهم داشت . در حدود 110 میلیون از سهام این شرکت هلدینگی امروز معامله شد . سایر نمادها معاملات کم حجم و منفی را سپری کردند . لازم به ذکر است که روز 4 شنبه جلسه معارفه سیمان خوزستان برگزار شد و این سهم سیمانی نیز خود را برای ورود به بازار سرمایه امده کرده است.

تعداد 65 میلیون سهم معادل 10 درصد از سهام شرکت سیمان خوزستان برای ورود به بورس اوراق بهادار آماده است که سه درصد آن را توسعه سرمایه و صنعت غدیر از طریق سیمان سپاهان و 7 درصد بقیه را تامین اجتماعی به واسطه سیمان آبیک عرضه می کنند . این در حالی است که سیمان خوزستان برنامه افزایش شناوری سهم تا 20 درصد را در برنامه خود دارد و با سرمایه‌ای بیش از650 میلیارد ریال و دارا بودن دو خط تولید سیمان که از آخرین تکنولوژی روز دنیا بهره می‌برد توان تولید روزانه هشت هزار تن کلینکر و 10 هزار تن سیمان را دارد .

در خبری دیگر شنیدیم که بدون اطلاع قبلی گاز کارخانه های سیمان قطع شده است . دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفت: هر ساله با آغاز سرمای هوا، گاز کارخانه‌های سیمان قطع می‌شد و به جای آن نفت مازوت به نرخ پایه گاز در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌گرفت اما امسال قطع گاز، زودتر از سال گذشته و بدون اطلاع قبلی انجام شد . وی افزود: امسال سرمای هوا و در پی آن قطع شدن گاز کارخانه‌های سیمان زودتر از سال‌های گذشته اتفاق افتاد؛ به گونه‌ای که گاز در برخی کارخانه‌ها از روز تاسوعا قطع شده بود. البته برخلاف سال‌های گذشته قطع شدن گاز بدون اطلاع قبلی انجام شد. در حالی که پیش از این توافق کرده بودیم که به هنگام قطع گاز، کارخانه‌های سیمان را در جریان بگذارند تا از آسیب‌ها و خسارات احتمالی جایگزین شدن ناگهانی نفت مازوت به جای گاز جلوگیری شود .

در گروه پالایشگاهی، شبهرن و شنفت با اقبال خوبی همراه شدند و توانستند تبدل به صف خرید شوند . ونفت که با حمایت حقوقی همراه شد نتوانست در برار فشار عرضه دوام بیاورد و در محدوده صفر تابلو به معاملات خود پایان داد .

زنگنه در تشریح مهمترین سیاست نفتی ایران در نشست پیش روی اوپک با بیان اینکه ایران به دنبال افزایش وحدت و همگرایی بیشتر در بین اعضای اوپک است، تاکید می کند: افزایش اختلافات در بین اعضای اوپک منجر به تضعیف بیشتر قیمت طلای سیاه در بازار جهانی خواهد شد . بیژن زنگنه و علی النعیمی وزیران نفت جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی چهارشنبه هفته جاری و پیش از آغاز به کار یکصد و شصت و ششمین نشست اوپک در وین درباره تغییر و تحولات قیمت در بازار جهانی نفت دیدار و گفتگو می کنند . در آستانه برگزاری یکصد و شصت و ششمین نشست اوپک، بیژن زنگنه وزیر نفت ایران تاکنون پیام نفتی رئیس جمهوری را به سران کشورهای امارات متحده عربی، کویت و قطر تقدیم کرده است .

در خبری دیگر شنیدیم ، واحد RFCC پالایشگاه اراک پس از بیش از 10 روز خروج از مدار تولید بالاخره اواخر هفته گذشته به مدار بازگشت . ورود دوباره این واحد تولید بنزین در پالایشگاه اراک موجب شد تا بنزین تولیدی در این پالایشگاه به 16 میلیون لیتر در روز برسد .

 در گروه تجهیزاتی، مپنا معاملات متعادلی را تجربه کرد و در محدوده صفر تابلو معامله شد . به قیمت 812 تومان رسید . فاراک و فاذر نیز در محدوده صفر تابلو داد و ستد شدند . فاذر بعد از رشد شارپی خود امروز وارد فاز اصلاحی شد .

علیرضا دائمی در تشریح مهمترین ویژگی های بودجه وزارت نیرو برای سال آینده گفت: هم اکنون مراحل نهایی تدوین بودجه صنایع آب و برق کشور در وزارت نیرو در حال انجام است و به زودی پیش نویس و لایحه نهایی برای تصویب به هیات دولت ارسال می‌شود.معاون برنامه ریزی وزیر نیرو با اعلام اینکه یکی از مهمترین ویژگی های بودجه سال آینده صنایع آب و برق کشور افزایش راندمان، بهره وری و کاهش اتلاف انرژی به ویژه در سطح شبکه تولید، انتقال و توزیع برق کشور است، تصریح کرد: کاهش اتلاف برق و انرژی از 15 درصد فعلی به 10 درصد مهمترین شاخص برقی بودجه وزارت نیرو برای سال آینده خواهد بود.

 در گروه خودرویی و قطعه ساز ، خپارس که روز 4شنبه بازگشایی شده بود با 213 میلیون بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص داد. سایر نمادها در این گروه روند معاملات متعادلی را سپری کردند . در صورت توافق هسته ای این گروه جز گروه هایی هست که می تواند تاثیر مثبتی از مذاکرات بگیرد.

زمزمه‌های افزایش تولید تندر نود به گوش می رسد ،در چند ماه اخیر به دلیل کاهش تحویل قطعه از سوی شرکت رنو پارس، تولید خودروی تندر 90 در دو شرکت خودروساز داخلی حداقل ممکن رسیده است . در این زمینه چندی پیش یک مقام مسوول در شرکت خودروساز تولیدکننده تندر 90 اعلام کرد که شرکت رنو منتظر نتایج مذاکرات ایران با گروه 1+5 است . در آن زمان وی اظهار کرده بود که رنو از تمدید قرارداد تولید خودروی تندر 90 با وجود اتمام مهلت این قرارداد، خودداری کرده و همه چیز را به نتیجه مذاکرات موکول کرده است.با این حال براساس جدیدترین اخبار به دست آمده در مذاکرات یک ماه اخیر توافق اولیه با شرکت رنو برای افزایش تولید تندر 90 صورت گرفته است .

 در خبری دیگر ، در شرایطی که مدیرعامل ایران‌خودرو اعلام کرده مذاکرات این شرکت با پژوی فرانسه، پیشرفتی 95 درصدی داشته است، خبر می‌رسد نمایندگان این دو خودروساز به‌تازگی در «ترکیه» پای میز مذاکره نشسته‌اند تا 5 درصد باقیمانده مذاکرات را نیزبه نتیجه برسانند . آن‌طور که خبر می‌رسد، حدود 10 روز پیش، نمایندگانی از ایران‌خودرو و پژو به ترکیه رفته‌اند و طی سه روز مذاکره، به بررسی مسائل و موانع باقیمانده بر سر راه شراکت دوباره این دو خودروساز، پرداخته‌اند. میزبانی ترکیه از مذاکرات ایران‌خودرو و پژو در حالی است که این کشور یکی از بزرگ‌ترین و اصلی‌ترین بازارهای دیگر خودروساز فرانسوی یعنی رنو (رقیب پژو در ایران) به حساب می‌آید، هرچند پژو نیز در این بازار حضور فعالی دارد.

 در گروه بیمه ای ، امروز نمادهای بیمه آسیا و ما با اقبال خوبی از طرف سهامداران همراه بود ،شرکت بیمه آسیا در اولین پیش بینی درآمد هر سهم خود در سال مالی جاری 113 ریال سود برآورد کرده که در آخرین گزارش عملکرد 6 ماهه حسابرسی شده علاوه بر پوشش بودجه شرکت مذکور، موفق به تعدیل سود 8 درصدی نیز شده است . با بررسی حساب های ترازنامه ای شرکت بیمه آسیا مشخص می گردد که شرکت فوق در عملکرد 6 ماهه اول سال جاری در راستای بهبود حساب های ترازنامه ای بسیار موفق بوده است و قادر به تحقق تعدیل سود مطلوبی از محل حساب های ذخیره ای می باشد .

 در چند وقت اخیر اخباری مبنی بر حضور دو شرکت بیمه ای خارجی در ایران به گوش می رسید که با پیگیری های خبرنگار ما سرانجام مشخص شد که دو شرکت بیمه ای خارجی از کشور فرانسه بوده و در راستای بیمه های اتکایی (واسطه میان مشتری و بیمه گذاران ایرانی) اقدام به فعالیت می نمایند و هیچگونه تهدیدی در کاهش درآمدزایی های شرکت های بیمه گذار ایرانی محسوب نمی گردند.

در گروه بانکی، وپاسار با 253 میلیون بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص داد. سایر نمادها معاملات متعادلی را پشت سر گذاشتند .

در خبری شنیدیم که ،کاهش نرخ سود بانکی توسط شورای پول و اعتبار قطعی است ، عبدالناصر همتی درباره بازنگری مجدد در نرخ سود بانکی گفت: شورای پول و اعتبار برای کاهش نرخ سود بانکی منتظر مشخص شدن تورم انتظاری است، یعنی می خواهد که نرخ تورم یکسال آینده که مورد انتظار است که محقق شود، روند کاهنده آن مشخص شود تا بر اساس آن نرخ سود بانکی کاهش یابد . رئیس شورای عالی هماهنگی مدیران عامل بانک‌های دولتی با اعلام اینکه کاهش نرخ سود بانکی قطعی است، افزود: با کاهش نرخ تورم، نرخ سود هم کاهش می یابد، البته باید توجه کرد که نرخ سود نباید عین نرخ تورم شود .

در گروه معدنی که امروز با فشار فروش همراه شدند و نمادهایی از جمله کگل توانست بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بگذارد در خبری شنیدیم ، «نادر قاضي‌پور» نماينده مردم اروميه از «علي طيب‌نيا» وزير امور اقتصاد و دارايي، «علي عسگري» رئيس سازمان امور مالياتي و نوربخش مديرکل امور مالياتي استان يزد شکايت کرد .طبق گفتگوي قاضي‌پور اين شکايت در پي تخلفات صورت گرفته در شرکت معدني «چادر ملو» انجام شده است .عضور ناظر مجلس در شوراي رقابت مي‌گويد: نبايد اجازه دهيم برخي افراد با همکاري هم و رانت‌هاي درست شده به اموال مردم دست‌اندازي کنند .وي تصريح کرد: بايد مشخص شود دست چه کساني در پشت پرده اين معدن مشغول است که چنين رانت و تخلفاتي به راحتي انجام مي‌شود.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار روزانه بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب