رویدادهای بورس یکشنبه 3 آذرماه: مهمترین اخبار بورس

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
آموزش ورود به بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، امروز شاخص کل بورس رشد 347 واحدی را تجربه کرد و به رقم 75،389 واحد رسید . نمادهای وبملت با 55 واحد و وتجارت با 40 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای فارس با 29 واحد و وامید با 14 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 289.3 میلیارد تومان رسید که تایرا با 17.4 میلیارد تومان بیشترین ارزش معامله را به خود اختصاص داد .

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس رشد 4 واحدی را تجربه کرد و به رقم 844 واحد رسید . پترول و جم بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای زاگرس و میدکو بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 149.3 میلیارد تومان رسید که پترول با 8.2 میلیلرد تومان بیشترین ارزش معامله را به خود اختصاص داد .

امروز نیز بازار سرمایه تحت تاثیر اخبار مذاکرات هسته ای قرار داشت . با توجه به اخبار خولی که از حوزه مذاکرات شنیده شد در اوایل بازار شاهد رشد برخی گروه ها از جمله بانکی و خودرویی بودیم ولی در ادامه بازار متعادل تر شد و از افزایش فشار خرید کاسته شد

بازار فردا را نیز متاثر از اخبار مذاکرات پیش بینی می کنیم . در کل نباید شاهد رشد بیش از این در شاخص باشیم البته این در حالی است که اخبار مذاکرات تاثیری بر روند معاملات نگذارد.

مهم ترین اخبار سیاسی

امروز نیز در حوزه مذاکرات هسته ای خبرهای زیادی شنیدیم ولی با توجه به متنوع و گوناگنی اخبار نمی توان تصمیم نهایی را گرفت ، برخی از خبر گزاری های از تمدید مذاکرات سخن به میان می آورند و برخی دیگر صحبت از اتمام مذاکرات در همین دور را می کنند ولی آنچه در بین تمام اخبار مشترک است سخنی از عدم توافق نشده است . در مورد تاثیر نتیجه مذاکرات به بازار سرمایه لازم به ذکر است که در بد بینانه ترین حالت مذاکرات برای چند ماه دیگر تمدید می شود و این موضوع نه می تواند تاثیر منفی و نه می تواند تاثیر مثبت بر معاملات بورس داشته باشد و از نشانه های آن می توان به نرخ دلار و سکه اشاره کرد که در بازار امروز روند نزولی داشت  . چرا که شاید امروز به توافق جامعی نرسیم ولی در آینده که قطع به یقین کم تر از یک سال خواهد بود این توافق حاصل خواهد شد .

از مهم ترین رویداد های مذاکرات می توان به سفر وزرای خارجه آلمان ، چین و روسیه به وین اشاره کرد . فابیوس هم که به فرانسه رفته بود امروز به وین بازگشت. در مجموع این رفت و آمدها و این تکاپو، شور و هیجان خاصی به فضای مذاکرات داده طوری که انتظار فعالین این حوزه از اقتصاد را بیشتر می کند . در صورتی که توافق حاصل شود می تواند اقتصاد کل دنیا را تحت تاثیر قرار دهد حال در این بین برخی از کشورها از جمله کشورهای عربی شاید در کوتاه مدت متضرر شوند وبرخی دیگر از کشورها از جمله کشورهای اروپایی می توانند روابط بیشتری با ایران و کشورهای خاورمینه برقرار نمایند و بهره بیشتری را بگیرند .

در هر صورت ما نیز همچون سایر افراد منتظر خبر نهایی مذاکرات هستیم و توافق را نتنها برای بازار سرمایه بلکه برای کل اقتصاد و مردم ایران خواستاریم . امیدواریم این توافق بتواند بار دیگر اقتصاد ایران را به درجه ای اعلا برساند تا پس از این با افتخار به سایر کشورها نشان دهیم که ایران و ایرانی همیشه و همجا به دنبال توافق ، صلح و دوستی است . از مهم ترین طبعات این توافق می تواند افزایش تولید و اشتغال باشد و به دنبال آن کاهش فقر که حتما پدیده فقر به دید هیچ مدیر و مسولی رضایت بخش نخواهد بود . با توجه به گونا گونی اخبار مذاکرات به برخی از مهم ترین ها اشاره می کنیم .

به نقل از خبرگزاری ایتارتاس سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5، گفت: در حال حاضر تمام عناصر یک توافق هسته‌ای روی میز قرار دارد و اکنون وظیفه دیپلمات‌ها این است که یک بسته را به صورت صحیح با یکدیگر آماده کنند . ایتارتاس در ادامه گزارش داد: لاوروف تمام دیدارهای خود را برای 24 نوامبر که با ضرب‌الأجل ایران و گروه 1+5 برای دستیابی به یک توافق هسته‌ای همزمان است لغو کرده و احتمال دارد برای شرکت در این مذاکرات به پایتخت اتریش سفر کند .

پایگاه خبری بلومبرگ با اشاره به اینکه احتمال دارد مذاکرات به وقت اضافه کشیده شود، نوشته است با توجه به در پیش بودن عید شکرگزاری در آمریکا، یکی از گزینه‌ها این است که گفت‌وگوها پس از وقفه‌ای چند روزه، هفته دیگر دوباره از سر گرفته شود .

یک عضو تیم مذاکره‌کننده تصریح کرد که توافق سیاسی به معنای تمدید مذاکرات نیست بلکه به این معناست که تفاهمی سیاسی بر سر اصول توافق جامع به دست می‌آید. اما با توجه به محدودیت زمان و پیچیده و فنی بودن مسائل بعد از یک فاصله کوتاه مجددا باز می‌گردیم و متن تفاهم شده را به همراه جزئیات و ضمائم آن که بسیار زیاد هم هستند، مکتوب و نهایی می کنیم .  همپنین ایشان  اظهار کرد: اگر تا یک‌شنبه شب در وین بر سر یک تفاهم سیاسی و کلی توافق نکنیم، گزینه تمدید توافق ژنو روی میز قرار می گیرد .

در خبری دیگر شنیدیم ،ظریف، کری و اشتون برای چهارمین بار در سه روز اخیر در وین دیدار کردند . وزیر خارجه آمریکا پیش از دیدار مجدد با همتای ایرانی و هماهنگ کننده گروه ۱+۵ با نخست وزیر اسرائیل تماس تلفنی برقرار کرد .

در حوزه داخلی که محمد فرهادی به عنوان وزیر پیشنهادی علوم معرفی شده قرار است 4 شنبه جهت کسب رای اعتماد به مجلس برود در همین رابطه ، سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: رییس جمهوری با دریافت مجوز از رهبر معظم انقلاب اسلامی حکم سرپرستی ام را تمدید کرده است .
 

مهم ترین اخبار اقتصادی

امروز خبری شنیدیم مبنی بر افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده ، مشاور مالیاتی جامعه اسلامی اصناف و بازار با اشاره به اینکه پیشنهاد بخش خصوصی این است که نرخ مالیات بر ارزش افزوده تا پایان برنامه ششم به ۱۰ درصد برسد، گفت:‌ لایحه پیشنهادی دائمی شدن ارزش افزوده هفته آینده به دولت می‌رود .محمدرضا جعفریان با اشاره به مذاکرات نهایی و توافقات هسته‌ای اظهار داشت: در حال حاضر در جامعه و بازار شرایط سکون مشاهده می‌شود و به نوعی همه منتظر هستند، چه اتفاقی رخ می‌دهد و تحرکی در اقتصاد و بنگاه‌های کوچک مشاهده نمی‌شود .

در خبری دیگر ، چهارمین قسط از درآمدهای نفتی بلوکه شده در حالی در حساب بانک مرکزی واریز شد که از دهم مردادماه سال جاری همزمان با دور دوم آزادسازی 2.8 میلیارد دلار دیگر از دارایی های مسدود شده کشورمان تاکنون 1.9 میلیارد دلار طی چهار مرحله دریافت شده است . قسط ششم و آخرین قسط از دور دوم توافق ژنو امروز یکشنبه دوم آذرماه 1393 (23 نوامبر 2014) با مبلغ 400 میلیون دلار سررسید شد . اما قسط پنجم به مبلغ 500 میلیون دلار نیز که 12 آبان ماه سررسید شده بود، هنوز به حساب بانک مرکزی واریز نشده است. در عین حال قسط ششم هم به مبلغ 400 میلیون دلار امروز سررسید شد که در مجموع 900 میلیون دلار دیگر از منابع توافق شده 2.8 میلیارد دلاری را دربر می گیرد .

همچنین شنیدیم لایحه خروج از رکود از قرنطینه درآمده است ، ناصر موسوی لارگانی در رابطه با لایحه خروج از رکود با بیان اینکه از زمانی که این لایحه توسط دولت به مجلس ارائه شد چند نفر از نمایندگان مجلس از کمیسیون‌های اقتصادی، تولید و برنامه و بودجه موظف شدند تا روی این موضوع تحقیق و بررسی کنند، گفت: پیشنهادات زیادی را نماینده‌های مجلس ارائه دادند و جلسات متعددی هم گذاشته شد . وی افزود: خوشبختانه تا آنجایی که بنده اطلاع دارم، ظاهرا بررسی این لایحه در کمیسیون اقتصادی به اتمام رسیده و شاید در روزهای آینده تقدیم هئیت رئیسه مجلس شود .

فلزات اساسی ، دلار و سکه

در بازار های جهانی با توجه به تعطیلات آخر هفته ، قیمت فلزات اساسی تغییری نداشت . دلار و سکه امروز نسبت به روز گذشته روند نزولی داشت . سکه امروز در محدوده قیمتی 913 هزار تومان معامله شد و دلار به قیمت 3237 تومان رسید .

 

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود ؟

در گروه پالایشگاهی،امروز شنفت و شبهرن همچون روز گذشته با اقبال همراه شدند ونفت در محدوده منفی معامله شد . اصلاح قیمت بعد از رشد شارپی هفته گذشته طبیعی می باشد . سایر نمادها معاملات متعادلی داشتند .

در مورد نمادهای متوقف پالایشگاهی ، در این راستا رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز دیروز از پیگیری‌های این سازمان و انجام مذاکرات با وزارت نفت برای بازگشایی نمادهای پالایشگاه‌ها خبر داد و گفت: علاوه بر آن، این امر در دولت نیز در حال پیگیری است اما با وجود علاقه سازمان بورس برای بازگشایی نمی‌توان زمانی را برای آن تعیین کرد .علی صالح‌آبادی درخصوص آخرین وضعیت شرکت‌های پالایشگاهی توضیح داد: درخصوص پالایشگاه‌ها بحث کیفی‌سازی مهم‌ترین موضوعی است که مطرح است که در این راستا با وزارت نفت جلسات متعددی برگزار شده و همچنان به تلاش‌های خود در این زمینه ادامه می‌دهیم .

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در زمانی که پالایشگاه‌ها وارد بورس شدند موضوع کیفی‌سازی مطرح نبود و در حال حاضر تعداد زیادی از سهامداران این سهم را خریداری کرده و قانون نیز درخصوص پالایشگاه‌ها تغییر نکرده است، باید به همان روال قبلی عمل شود تا پالایشگاه‌ها با مشکل مواجه نشوند که این موضوع در وزارت نفت و دولت در حال پیگیری است .

به این ترتیب تعیین تکلیف نرخ خرید خوراک مصرفی پالایشگاه‌ها و نیز قیمت فروش آنها باید توسط شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی انجام پذیرد تا شرکت‌های فعال در این گروه نیز صورت‌های مالی و پیش‌بینی درآمد هر سهم خود را براساس ابلاغیه قطعی و موارد مشخص تدوین کنند،  تا خریداران و فروشندگان سهام این مجموعه‌ها از معاملات خود متضرر نشوند.

به‌طور قطع تداوم توقف نماد در شرایط کنونی به نفع شرکت‌های پالایشی و سهامداران آن است و به نظر می‌رسد سهامدارانی که با این امر مخالفند به دلیل نیاز به نقدینگی و دستیابی به سرمایه اصلی خود به این گزینه رای داده‌اند. اما توجه به این نکته حائز اهمیت است که بازگشایی نماد در صورت عدم رفع ابهام موجود در وضعیت سودآوری آنها موجب متضرر شدن سهامداران و در مقابل منتفع شدن برخی افراد سودجو و دارای اطلاعات نهانی از روند قیمتی سهام این شرکت‌ها می‌شود .

در گروه پتروشیمی و شیمیایی ، امروز پترول با اقبال خوبی همراه شد و در حدود 31 میلیون از سهامش داد و ستد شد و با صف خرید به کار خود خاتمه داد . در سایر نمادها شاهد معاملات پر حجمی  نبودیم و بیشتر در محدوده صفر تابلو معامله شدند .

در خبری دیگر مربوط به این گروه آقای صالح آبادی بیان کردند ، در حال حاضر در مجلس شورای اسلامی طرح دائمی کردن احکام بودجه مطرح است که کلیات آن به تصویب مجلس رسیده و بررسی آن به زودی آغاز می‌شود . وی افزود: بر این اساس آنچه در این احکام برای شرکت‌های پتروشیمی مد نظر قرار گرفته،  مصوبه‌ای است که عقد قرارداد بلند مدت در آن پیش‌بینی شده و نرخ محصولات متناسب با قیمت‌های جهانی تغییر می‌کند.

علاوه بر این مقرر شده است تا در صورتی‌که دولت محصولات شرکت‌ها همچون اوره را قیمت‌گذاری کند،  مابه التفاوت را از قیمت گاز تخفیف بگیرد و اگر در مقاطعی از سال گاز پتروشیمی‌ها قطع شود، عدم النفع بوده و باید از محل تخفیف در قیمت گاز پرداخت کند. رئیس سازمان بورس اظهار کرد: این موارد نکات خوبی است که بر‌اساس آن قیمت محصولات پتروشیمی براساس فرمول درآمده و تا 10 سال قابل تغییر نخواهد بود که این موضوع در طرح مصوب مجلس دیده شده است .

شرکت پتروشيمي فارابي در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به 93/12/29 شرکت را مبلغ 1068 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تعدیل گزارش شده است شرکت در دوره 6 ماهه نخست خود توانسته است به ازای هر سهم 556 ریال سود کنار بگذارد و 52 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت گلتاش در جدیدترین گزارش پیش بینی خود سود هر سهم منتهی به 94/09/30 شرکت را مبلغ 2531 ریال اعلام نموده است که در مقایسه با سال مالی مالی قبلی با افزایش 9 درصدی همراه بوده است شرکت در این گزارش فروش خود را مبلغ 253 میلیارد تومان و سود عملیاتی را مبلغ 66 میلیارد تومان پیش بینی کرده است . شرکت دلايل تغييرات پيش بيني درآمد هر سهم سال مالي 94 را نسبت به اطلاعات پيش بيني 93 افزايش 6/16 درصد در مقدار فروش و افزايش نرخ فروش محصولات و افزايش هزينه هاي عملياتي متناسب با افزايش مقادير و اعمال نرخ تورم و کاهش در پيش بيني تخفيفات خريدهاي خارجي اعلام نموده است.

شرکت پاکسان در جدیدترین گزارش پیش بینی خود سود هر سهم منتهی به 94/09/30 شرکت را مبلغ 855 ریال اعلام نموده است که در مقایسه با سال مالی مالی قبلی با کاهش 6 درصدی همراه بوده است .

گروه خودرویی و قطعه ساز، امروز در ابتدای ساعات معاملات با افزایش تقاضا همراه شدند طوری خودرو توانست سقف قیمتی را لمس نماید ولی در ادامه روند معاملات این گروه متعادل تر شد . این گروه از جمله مهم ترین گروه هایی است که توافق هسته ای می تواند تاثیر مثیتی بر سود آوری شرکت های این گروه بگذارد. خپارس ، خزامیا و خساپا سایر نمادهایی بودند که امروز با اقبال خوبی از طرف سهامداران همراه شدند.

در خبری شنیدیم که ، تولید خودروهای سنگین شرکت سایپا دیزل در نیمه آبان‌ماه سال جاری اعلام شد . شرکت سایپا دیزل اعلام کرده که توانسته با تولید 2 هزار و 150 دستگاه خودرو سنگین تا نیمه آبان‌ماه سال جاری رکورد تولید خودروهای سنگین خود در سال 92 را بشکند .بر همین اساس این شرکت با رشد چشمگیری تا 15 آبان ماه سال جاری به میزان 70 درصد در تولید محصولات خود نسبت به کل سال 92 رشد داشته است.از جمله مهم ترین عللی که باعث اقبال سهامداران به خکاوه شده است همین خبر است .  

در خبری دیگر،معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در شرایط فعلی، صنعت خودرو ایران از رکود تولید در سال‌های گذشته فاصله گرفته و فضای مناسبی برای توسعه مشارکت‌های بین‌المللی در این صنعت فراهم شده است .وی اظهار کرد: پس از برگزاری نخستین همایش بین‌المللی صنعت خودرو در سال گذشته، خودروسازان ایرانی مذاکرات متعددی را با خودروسازان مطرح بین‌المللی دنبال کردند که در همایش آذرماه امسال، می‌تواند زمینه نهایی شدن بسیاری از همکاری‌ها باشد.

در گروه فولادی و فلزی، برخی نمادها از جمله فملی ، فایرا با اقبال خوبی همراه شدند سایر نمادها معاملات منفی را پشت سر گذاشتند .

در خبری مربوط به تولید فولاد شنیدیم ، طبق اعلام اخیر مسئولان ایمیدرو قرار است ظرفیت تولید فولاد کشور تا سه سال دیگر به 40 میلیون تن برسد و با توجه به رشدهای اخیر در سطح داخلی و خارجی، شاید بتوان گفت رسیدن به این رقم خیلی دور از ذهن نیست . بر اساس گزارش انجمن جهانی فولاد، فولاد خام ایران رکورد جدیدی را در تولید به ثبت رساند؛ به طوری که در 9 ماهه سال 2014 با 6.6 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته میلادی، 12 میلیون و 66 هزار تن فولاد خام تولید کرد. این در حالی است که میزان تولید این محصول در این مدت در سال گذشته 11 میلیون و 318 هزار تن بود . همچنین ایران در ماه سپتامبر 2014، یک میلیون و 429 هزار تن فولاد خام تولید کرد که در مقایسه با تولید مدت مشابه سال گذشته (یک میلیون و 364 هزار تن)، 4.8 درصد افزایش نشان می دهد .

شرکت فولاد اميرکبير کاشان در جدیدترین گزارش خود ( حسابرسی شده ) سود هر سهم منتهی به 93/12/29 شرکت را مبلغ 459 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی ( حسابرسی نشده ) شرکت با افزایش 8 درصدی گزارش شده است شرکت در دوره 6 ماهه نخست خود توانسته به ازای هر سهم 200 ریال سود کنار بگذارد و 44 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

در گروه سیمانی ، اکثر نمادها قرمز و در محدوده صفر تابلو معاملات خود را به پایان رساندند.

خبری داشتیم تحت عنوان ، کاهش ۳ میلیون تنی صادرات سیمان در ۷ ماه گذشته ،غلام‌زاده، یک فعال حوزه سیمان در خصوص وضعیت سیمان در بازار،اظهار داشت: کارخانجات شمال کشور در خصوص فروش سیمان به دلیل سرما مشکل دارند این در حالی است که بازار سیمان در جنوب کشور خوب است و مشکل خاصی وجود ندارد . وی گفت: طی ۷ ماهه ابتدای سال ۹۳ میزان تولید کلینکر به ۴۵ میلیون تن رسید در حالی که این میزان در مدت مشابه سال گذشته ۴۳ میلیون تن بوده است .

این فعال حوزه سیمان تصریح کرد: میزان صادرات سیمان طی ۷ ماهه گذشته به ۴۱ میلیون تن رسید این در حالی است که سال گذشته میزان صادرات سیمان ۴۴ میلیون تن بود که ۳ میلیون تن کاهش صادرات داشته‌ایم . وی با اشاره به نرخ کنونی سیمان در بازار افزود: درحال حاضر نرخ سیمان فله تیپ دو ۱۰۸ هزار تومان و نرخ سیمان تیپ ۲ هر پاکت ۱۲۴ هزار و ۲۰۰ تومان است.

در گروه معدنی ، هر چند برای دقایقی اکثر نمادهای این گروه به رنگ سبز در آمدند ولی در ادامه نتوانستند در برابر فشار فروش مقاومت کنند. در این گروه امروز تکنار با صف خرید همراه شد .  در خبری شنیدیم که ، پیدایش طلا در معدن “تکنار” تکذیب شد

طی چند وقت اخیر، صحبت ها و شایعاتی مبنی بر پیدایش طلا در مجتمع معادن مس تکنار به گوش می رسید که این امر با توجه به ورود فعالین بازار سهام به سهام فوق منجر به رشد قیمتی قابل توجهی در هر سهم “تکنار” شده است . براساس پیگیری های صورت گرفته یک منبع آگاه در شرکت عنوان کرد: تاکنون وجود هیچ گونه طلایی در مجتمع معادن مس تکنار گزارش نشده است و شایعاتی مبنی بر خریداری 30 درصد سهام “تکنار” از سوی شرکت ملی مس ایران در راستای کشف طلا در معدن فوق نیز کذب محض می باشد .

همچنین در جایی خواندیم شركت معدني و صنعتي چادرملو با انتشار جوابيه‌اي پاسخ اظهارات اخير نادر قاضي پور،‌ نماينده مردم اروميه در مجلس را مبني بر بدهكاري اين شركت داد . اين شركت كليه ماليات‌هاي تكليفي خود (مشتمل بر حقوق و پيمانكاران) را در مواعد مقرر پرداخت كرده است. همچنين ماليات بر ارزش افزوده تا پايان دوره دوم سال جاري، در مواعد مقرر پرداخت و تسويه شده و حتي نسبت به پرداخت علي‌الحساب دوره سوم (پاييز) نيز اقدام شده است .

همچنين كليه بدهي ماليات عملكرد تا پايان سال 1390 (به استناد برگ‌هاي مالياتي قطعي دريافتي تا پايان سال 89 و برگ تشخيص سال 1390) پرداخت و تسويه شده و تاكنون ماليات عملكرد سال 1392 بررسي نشده و برگ تشخيص نيز به اين شركت ابلاغ نشده است. پس از ابلاغ برگ تشخيص ماليات سال 1391 و با هماهنگي‌هاي به عمل آمده با مسئولان محترم امور مالياتي استان يزد و تاكنون در قالب تقسيط نسبت به پرداخت مبلغ 1510 ميليارد ريال از ماليات تشخيصي اقدام و باقيمانده نيز به مبلغ 651 ميليارد ريال تا پايان بهمن ماه سال جاري پرداخت و تسويه مي‌شود .”

در گروه سرمایه گذاری ، شرکت سرمايه گذاري آتيه دماوند در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به 94/09/30 شرکت را مبلغ 634 ریال پیش بینی نموده است که نسبت به سال مالی مشابه قبل با کاهش 17 درصدی همراه بوده است سود حاصل از سرمایه گذاری شرکت مبلغ 68 میلیارد تومان و سود عملیاتی شرکت با کاهش 17 درصدی نسبت به سال مالی قبل مبلغ 63 میلیارد تومان پیش بینی شده است .

در گروه قندی ، شرکت شهد(قند خوي) در جدیدترین گزارش 3 ماهه خود سود هر سهم منتهی به 94/04/31 شرکت را مبلغ 1232 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با تعدیل مثبت 19 درصدی همراه بوده است شرکت در دوره 3 ماهه نخست خود به ازای هر سهم 128 ریال زیان شناسایی کرد . علت اصلي افزايش سودهرسهم از1033ريال به 1232ريال درنظرگرفتن کارمزد 50هزارتن تصفيه شکرخام مي باشد.درضمن حسب مصوبه هيات مديره اين شرکت قصددارد ازمحل تجديد ارزيابي زمين هاي خودافزايش سرمايه دهدبديهي است مبلغ افزايش سرمايه پس از دريافت گزارش کانون کارشناسان دادگستري تعيين خواهد شد.

در گروه حمل و نقلی ، شرکت  تايد واتر خاورميانه در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به 93/12/29 شرکت را مبلغ 776 ریال اعلام نموده است شرکت در دوره 6 ماهه خود موفق شده است به ازای هر سهم 410 ریال سود شناسایی کند و 53 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

شرکت اعلام کرده است که بندر شهيدرجايى در اواخر سال مالى 1392 به سازمان بنادر و دريانوردي واگذار گرديد که اين‌امر بالطبع منجر به‌ کاهش درآمدهاي عملياتى اين شرکت‌گرديد. در اين راستا شرکت جهت حفظ حقوق سهامداران و منافع  شرکت اقدام به‌کاهش هزينه هاي پرسنلى (تسويه‌حساب پرسنل)، پيمانکاران ، تعمير و نگهداري ماشين آلات و تجهيزات ، خريد قطعات ،سوخت و ساير هزينه هاي مرتبط با ناحيه ‌هرمزگان گرديد. (اقدامات فوق منجر به‌کاهش 31 درصد درآمدهاي عملياتى و 28 درصد بهاي تمام شده خدمات ارائه شده گرديده‌است ).

افزايش سرفصل ساير درآمدها و هزينه هاي عملياتى در سال 93 نسبت به سال مالى قبل مربوط به‌ شناسايى درآمدهاي اجاره تجهيزات دريايى از جمله‌بارج 15000 تنى سوخت رسان، اروند تايد 1000 و نگين تايد يک و دو مى باشد .

کاهش عمده سرفصل هزينه هاي مالي مربوط بهره تسهيلات مالى دريافتى مى باشد که تا پايان ‌نيمه اول سال 93 تسويه خواهد شد. سرفصل درآمد حاصل از سرمايه گذاري ها که مربوط به سود سپرده بانکى و سود سهام شرکتهاي بورسى‌و غير بورسى مى باشد .

افزايش سرفصل درآمدهاي متفرقه نسبت به سال مالى قبل مربوط به فروش دارائيهاي ثابت  مشهود ‌نواحى هرمزگان‌، مازندران‌ و تهران مى باشد که در نيمه اول سال 92محقق شده‌است.

 
سایر نمادها :

کارخانه چيني ايران در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به 93/12/29 شرکت را مبلغ 709 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با تعدیل منفی 44 درصدی گزارش شده است شرکت در دوره 6 ماهه نخست خود توانسته است به ازای هر سهم 384 ریال سود کنار بگذارد و 54 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد. فروش شرکت نسبت به گزارش قبلی با کاهش 35 درصدی مبلغ 72 میلیارد تومان اعلام شده است .

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب