مهمترین اخبار اقتصادی، سیاسی و بورس سه‌شنبه 4 آذرماه93

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار و رویدادهای بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 1208 واحد نزول کرد و به رقم 74،740 واحد رسید . نمادهای فارس با 113 واحد ، وبملت با 85 واحد و فملی با 75 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 174 میلیارد تومان رسید که نمادهای بترانس با 18.7 میلیارد تومان و تایرا با 11 میلیارد تومان بیشترین ارزش معامله را به خود اختصاص دادند .

در بازار فرابورس نیز ، شاخص ایفکس 20 واحد نزول کرد و به رقم 836 واحد رسید . نمادهای میدکو ، پترول و زاگرس بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند .

ارزش معاملات دراین بازار به رقم 154 میلیارد تومان رسید که نماد قاسم با 10.5 میلیارد تومان بیشترین ارزش معامله را به خود اختصاص داده است .

هر چند نحوی معاملات روز گذشته ، پیش بینی چنین بازاری را نمی کرد ولی امروز استراتژی فعالین بورسی نسبت به روز گذشته 180 درجه متفاوت شد . دو روز قبل از ضرب الاجل پایان مهلت مذاکرات هسته ای که 3 آذر بود بازار سرمایه با توجه به اخباری که از حاشیه مذاکرات شنیده می شد ، واکنش مثبت نشان داد و شاهد رشد قریب به هزار واحدی در شاخص کل بودیم . ما در گزارش روز گذشته اشاره کرده بودیم با توجه به ورود نقدینگی جای هیچ گونه نگرانی نیست چرا که حتی اگر گزینه تمدید اجرا شود بالاخره در آینده نچندان دور مذاکرات به نتیجه خواهد رسید و با احتمال زیاد بازار سرمایه به این خبر واکنش منفی نشان نخواهد داد .

ولی امروز برگ طوری دیگر برگشت و واکنش سهامداران نسبت به روز گذشته متفاوت بود . ظاهرا برخی افراد که منافعشان در عدم توافق هسته ای است خوشحال شده اند به تیتر روزنامه های امروز که نگاهی بیاندازیم دقیقا متوجه این موضوع می شویم ، کیهان و وطن امروز از جمله این روزنامه بودند ! کسانی خود را دلواپس مردم می دانند ! سوال می پرسم از دلواپسان مردم ، چرا در انتخابات ریاست جمهوری مردم به جناح مخالف ایشان رای دادند !؟

اگر ما رسالتی در بازار سرمایه داشته باشیم و قدری روی ما شناخت داشته باشید و از خوانندگان وب سایت ما باشید بار دیگر روی نظرات خود تاکید می کنیم و توصیه داریم که به راحتی تحت تاثیر افراد هیجانی که اطلاعات ناچیزی دارند قرار نگیرید و با دید مثبت و نگاهی کارشناسی به مسائل اقتصادی و سیاسی رفتار حرفه ای را سرلوحه کار خود قرار دهید و از فرصت هایی که برای خرید به وجود می آید بیشترین بهره را بگیرید و نگذارید سهام ارزنده شما را به مفت و ارزان از چنگتان در بیاورند ، این توصیه ما به شما سهامداران است .

مهم ترین اخبار اقتصادی

معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر لزوم حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط اقتصادی، از بانک مرکزی خواست با هماهنگی دستگاه‌های مرتبط و دبیرخانه شورای‌عالی اشتغال، برای رفع محدودیت‌ها و تامین تسهیلات بانکی برای این واحدهای اقتصادی که عملکرد موفقی داشته‌اند؛ اما اکنون دچار مشکلات مالی شده‌اند، راهکار و تدابیری بیندیشند. اسحاق جهانگیری روز گذشته در جلسه شورای‌عالی اشتغال با اشاره به لزوم حمایت نظام بانکی از تکمیل ظرفیت بنگاه‌های کوچک و متوسط اقتصادی و به‌ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان افزود: مشکلات بسیاری از این واحد‌ها با اعطای تسهیلات بانکی مناسب بر طرف خواهد شد؛ بنابراین بانک مرکزی باید سیاست‌های مناسبی در این زمینه تدوین کند.

در خبری دیگر در مورد نرخ دلار بودجه 94 شنیدیم که ، ولی الله سیف در جمع خبرنگاران که ارز از کی تک نرخی می شود؟ گفت: یکسان سازی نرخ ارز قطعی است ولی فعلا بنای اجرای آن را نداریم و برای تصمیم گیری در این باره فعلا تابع شرایط بین المللی هستیم .پیش از این خبرگزاری تسنیم از چانه زنی بر سر دلار 2800 تا 2900 تومان دولتی‌ها در لایحه بودجه 94 خبر داده بود .نرخ دلار در قانون بودجه 93 برابر 2650 تومان بوده است.

همچنین شنیدیم که با تمدید مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 در مجموع سه مرحله حدود 11.2 میلیارد دلار از درآمدهای بلوکه شده ناشی از فروش نفت که تا بیش از این دریافت آن در هاله ای از ابهام وجود داشت آزاد شده و به حساب بانک مرکزی کشورمان واریز می شود توافق برای آزاد سازی 4.2 میلیارد دلار دیگر از درآمدهای خارج از دسترس ایران از درست آورهای تمدید مذاکرات بود .براین اساس قرار شد تا طی این هفت ماه و در یک دوره شش ماهه هر ماه 700 میلیون دلار درآمد ارزی ایران آزاد شده و از طریق اقدامی مشترک دراختیار ایران قرار گیرد. هنوز زمانبندی دقیق پرداخت این 4.2 میلیارد دلار مشحص نشده اما قرار است که دور تازه مذاکرات بزودی آغاز شود .

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه قیمت طلا و ارز سال گذشته در وضعیت با ثباتی قرار گرفت، تصریح‌کرد: با سیاست‌های اتخاذ شده تورم روند نزولی به خود گرفته و به تدریج در حال خروج از رکود هستیم . وی درباره مذاکرات ایران و 1+5 گفت: من روند را یک روند مثبت و روبه رشد ارزیابی می‌کنم و امیدوارم که مشکلات کشور در آینده نزدیک با سرعت بیشتری نسبت به گذشته حل و فصل شود و در این شرایط توصیه من به فعالان اقتصادی این است که منابع خود را در زمینه تولید و سازندگی کشور به کار گیرند .

وی همچنین درباره پیش‌بینی از بازار سرمایه گفت: این بازار مدتی است که به ثبات رسیده و پس از یک دوره که تحت تاثیر برخی مولفه‌ها شرایط منفی پیدا کرد، در حال حاضر به شرایط مثبتی رسیده و فکر می‌کنم در آینده نزدیک بازدهی مناسب‌تری برای سرمایه‌گذاران داشته باشد و به یک بازار موثر تبدیل شود . وی در ادامه از راه‌اندازی بورس ارز در سال‌آینده خبر داد و افزود : راه‌اندازی بورس ارز در برنامه‌های دولت است که امیدواریم بتوانیم این طرح را در سال 1394 عملیاتی کنیم . طیب‌نیا در ادامه با اشاره به قیمت پیشنهادی نفت و دلار در لایحه بودجه سال 1394 گفت: قیمت پیشنهادی نفت در لایحه بودجه بشکه‌ای 70 دلار است و نرخ دلار نیز افزایشی ندارد. همچنین درآمد مالیاتی نیز امروز نهایی خواهد شد .

مهم ترین اخبار سیاسی

ضرب‌الاجل مذاكرات هسته‌اي ايران با گروه 1+5 ديروز در شرايطي پايان يافت كه دو طرف با تاكيد بر «پيشرفت‌هاي قابل‌توجه » ، تصميم گرفتند كه براي رسيدن به يك توافق جامع، مهلت ديگري تعيين كنند. به اين ترتيب دو طرف تصميم گرفتند دو ضرب‌الاجل جديد را براي ادامه مذاكرات در نظر بگيرند. دو طرف قرار است تا 10 اسفندماه بر سر چارچوب سياسي با يكديگر به توافق برسند و پس از آن تا 10 تيرماه سال آينده به يك توافق جامع هسته‌اي برسند.

محمدجواد ظريف وزير خارجه ايران هم با توجه به تصميم جديد مذاكرات هسته‌اي تاكيد كرد كه روز سوم آذرماه «روز ملی پیروزی ایرانیان » است؛ چون تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران در برابر زیاده‌خواهی‌های طرف مقابل عقب‌نشینی نکرد. وزير خارجه بريتانيا هم با اشاره به «پيشرفت» در مذاكرات تاكيد كرد اين مذاكرات ارزش تمديد را داشت.

وزير خارجه آلمان هم گفت كه «پيشرفت‌هايي به دست آورديم» و «ايده‌هاي جديدي» مطرح شد كه بايد آن را در ماه‌هاي آينده بررسي كنيم. وزير خارجه فرانسه هم تاكيد كرد كه تصمیم گرفتیم مذاکرات را برای دست یافتن به یک توافق معتبر تمدید کنیم و با توجه به ايده‌هاي جديد نیاز به وقت داشتیم تا همه چیز را بررسی کنیم . ظریف در پاسخ به خبرنگار سی.ان.ان درباره ادامه مذاکرات گفت: بعد از جشن شکرگزاری در کشورهای غربی بلافاصله به مذاکرات باز می‌گردیم و منتظر چیز دیگری نمی‌مانیم .

همچنین در خبری شنیدیم که جان کری ، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا، دیشب و پس از پایان مذاکرات هسته ای به جمع خبرنگاران آمد و با تاکید بر اینکه در مسائل جدی و مهم پیشرفت هایی داشته ایم، اضافه کرد که برای رسیدن به یک توافق معتبر به زمان بیشتری نیاز است .

در حوزه داخلی ، رئیس جمهور فردا (چهارشنبه) برای معرفی وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری در مجلس حاضر می‌شود .
حجت‌الاسلام و المسلمین مجید انصاری با اعلام این خبر ، افزود: طبق آیین نامه داخلی مجلس رئیس جمهور باید در جلسه معرفی وزرا حضور یابد و صحبت کند و وزیر را به مجلس معرفی کند، بنابراین رئیس جمهور درجلسه معرفی وزرا همیشه حضور دارند و البته عدم حضور ایشان در جلسه‌ی استیضاح وزیر به خاطر همزبانی با سفر استانی ایشان بوده است .  همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی صبح امروز (سه‌شنبه) خانه ملت پس از بررسی سؤال ملی محمدرضا پورابراهیمی نماینده کرمان از علی ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی، از پاسخ‌های ربیعی قانع نشدند و بدین ترتیب هفتمین کارت زرد مجلس نهم به دولت یازدهم، به وزیر کار رسید .

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی قیمت فلزات اساسی نسبت به روز گذشته با اندکی نوسان همراه بود بر این اساس مس به قیمت 6731 دلار ، آلومنیوم 2060 دلار ، روی 2300 دلار و سرب 2046 دلار برای هر تن معامله شدند .

سکه با رشد قابل ملاحضه ای همراه شد و به قیمت 928 هزار تومان رسید . هر چند بعد از شنیده شدن خبر تمدید مذاکرات دلار با افزایش 20 هزار تومانی همراه شد ولی امروز به قیمت گذشته خود بازگشت و در محدوده قیمتی 3259 تومان معامله شد .

اخبار بورسی

 

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود ؟

در گروه غذایی و لینی ، شاهد معاملات کم حجم و کم رمق در اکثر نمادها بودیم . برخی نمادها از جمله غگرجی و غاذر با افزایش تقاضا همراه شدند . همچنین نماد غالبر بدليل ابهام در اطلاعات ارائه شده،متوقف شد.

در گروه خودرویی و قطعه ساز،  که نتیجه مذاکرات تاثیر زیادی بر سود شرکت های این گروه دارد به خبر تمدید مذاکرات واکنش منفی نشان داد و اکثر نمادهای این گروه از جمله خپارس، خودرو و خساپا با صف فروش سنگینی همراه بودند .

در خبری شنیدیم که ، گمرک ایران در بخشنامه ای به ناظرین و مدیران گمرکات اجرایی خواستار تعیین ارزش گمرکی سواری وارداتی فیات شد . گمرک ایران در بخشنامه ای به ناظرين، مديران كل و مديران گمركات اجرائي خواستار تعیین و اعلام ارزش سواري هاي FIAT سال 2014 شد .

همچنین شنیدیم که ، روز گذشته یک عضو ناظر شورای رقابت در حالی از توقف خطوط تولیدی تندر 90 در آینده نزدیک خبر داد که هم‌اکنون تولید این خودرو در شرکت‌های خودروساز به پایین‌ترین سطح خود رسیده است. در این بین برخی منابع آگاه تولید انگشت شمار تندر در شرکت‌های تولیدی را تایید می‌کنند .در مورد افت تولید تندر در دو شرکت پارس‌خودرو و ایران خودرو و همچنین توقف تولید مگان هر چند دو طرف ایرانی و فرانسوی به بازگویی دلایل خود در این زمینه می‌پردازند، اما آنچه در این بین مشخص است ریشه گسترده اختلافات میان رنوی فرانسه و خودروسازان داخلی است.

به گفته یک منبع آگاه، اختلافات موجود ناشی از بدهکاری خودروسازان داخلی است هر چند که یکی از مسوولان شرکت‌های خودروساز در این زمینه می‌گوید که بدهکاری شرکت‌های خودروساز به رنوپارس در کمترین سطح خود قرار دارد. در حال حاضر شرکت سایپا تولید مگان را در پارس‌خودرو متوقف و ایران خودرو نیز با تیراژ بسیار کمی تولید تندر را ادامه می‌دهد.

در خبری دیگر ، مهندس شهریاری – مدیر عامل شرکت سازه گستر در خصوص فعالیت این شرکت در تامین قطعات و زنجیره تامین محصولات جدید گروه خودروسازی سایپا گفت: شرکت سازه گستر در سال 93 برای تامین قطعات خودروهای جدید سایپا برنامه ریزی خاصی کرده است و از ابتدای سال 93 توانستیم تولید انبوه تیبا 2 را آغاز کنیم و در طول مدت 4 ماه با افزایش تیراژ، تولید این خودرو به 220 دستگاه در روز رسید و بر اساس برنامه ریزی در نظر است که تا دی ماه سال جاری تولید این خودرو به تیراژ نهایی 300 دستگاه در روز برسد.

مدیر عامل شرکت سازه گستر از برگزاری نشستی مشترک با سازندگان طرح SP100 و مدیریت ارشد گروه سایپا در نیمه دوم ماه جاری خبر داد و گفت: در تلاشیم تا با برگزاری این نشست مشترک علاوه بر بررسی مجدد پروژه و رفع مشکلات موجود در تامین، بتوانیم تا پایان امسال قطعات تولید خودرو آزمایشی را تولید کنیم و در این خصوص نیاز است تا قطعه سازان داخلی نیز تکنولوژی تولید قطعات خود را به روز نمایند و آماده تولید قطعات با تکنولوژی روز گردند.

در مورد حضور خودروسازان ۲۶ کشور در همایش صنعت خودرو ایران،  تاکنون شرکت‌های خودروسازی و قطعه‌سازی از ۲۶ کشور جهان از جمله آلمان، ایتالیا و ژاپن برای حضور در دومین همایش بین‌المللی صنعت خودرو ایران اعلام آمادگی کرده‌اند.  نمایندگان شرکت‌های خودروسازی و قطعه‌سازی 26 کشور جهان که در 10 آذرماه امسال به ایران می‌آیند در سطح مدیران‌عامل، قائم‌مقام و … برای حضور در دومین همایش بین‌المللی صنعت خودرو ایران ثبت‌نام کرده‌اند.

پلاسک، که امروز به قیمت 152 تومان رسیده بود حجم معاملات بسیار کمی داشت . تلاش شرکت پلاسکوکار در مقطع فعلی این است که بتواند مطابق بودجه برآوردی خود عمل نماید بطوریکه هدف اصلی “پلاسک” با توجه به شرایط موجود، اجتناب از افزایش زیان می باشد .براساس آخرین اطلاعات مندرج در سایت کدال، زیان برآوری هر سهم شرکت پلاسکوکار برای سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه سال 93 به میزان 139 ریال می باشد این در حالی است که “پلاسک” بر اساس عملکرد 6 ماهه منتهی به 31 شهریور ماه سال93، 87 ریال زیان خود را پوشش داده است .

در همین راستا، بهرام، معاون مالی و اقتصادی شرکت پلاسکوکار اظهار کرد: تلاش شرکت پلاسکوکار در مقطع فعلی این است که بتواند مطابق بودجه برآوردی خود عمل نماید بطوریکه هدف اصلی “پلاسک” با توجه به شرایط موجود، اجتناب از افزایش زیان می باشد .معاون مالی و اقتصادی شرکت پلاسکوکار اظهار کرد: همچنین بدلیل تولید محصولات جدید در شرکت سایپا، احتمال میرود که شرکت پلاسکوکار نیز، محصول جدیدی طی سال 94 تولید کند افزون بر این در صورت راه اندازی دستگاه های تزریق سنگین که باعث افزایش ظرفیت تولید محصولات می گردد، چنانچه تقاضای محصولات شرکت پلاسکوکار نیز وجود داشته باشد، چشم انداز  “پلاسک” مثبت ارزیابی می شود.

در گروه فولادی و فلزی نیز همچون سایر گروه ای بازار شاهد معاملاتی قرمز رنگ و با صف فروش بودیم .از ابتدای ساعات معاملاتی بازار فولاد تا میانه مبادلات روز گذشته ، متوسط قیمت اغلب محصولات فولادی تا سقف یک درصد با کاهش همراه شد. این نهمین روز متوالی در بازار غیررسمی است که سطح قیمت‌ها روند نزولی را در پیش گرفته و کماکان به این مسیر ادامه می‌دهد .
برخی معامله‌گران این رویکرد قیمتی در بازار را ناشی از ایجاد فضای خوشبینی نسبت به شکل‌گیری توافق هسته‌ای تا پایان زمان مقرر می‌دانستند و معتقد بودند : آثار روانی ناشی از این اتفاق و گمانه‌زنی‌های مثبتی که از چند روز قبل نسبت به آن شکل گرفته موجب شده است تا قیمت‌ها مسیری کاهنده را در این چند روز در پیش گیرند.

در مورد وضع تعرفه به واردات فولاد شندیم که ،با رکود بی‌سابقه‌ای که در صنعت فولاد به‌وجود آمده، بسیاری از واحدهای فولادی را در معرض تعطیلی قرار داده است، بر همین اساس بزرگان این صنعت در جلسه‌ای ضمن هشدار به مسوولان خواستار حمایت همه‌جانبه دولت از صنعت فولاد به‌وسیله افزایش میزان تعرفه واردات فولاد در اسرع وقت شدند .

در این جلسه که با حضور رئیس، نایب رئیس و دبیر انجمن تولید‌کنندگان فولاد ایران و مدیران عامل و فروش شرکت فولاد خوزستان، فولاد مبارکه، ذوب آهن اصفهان، فولاد خراسان، گروه ملی فولاد،فولاد کویر کاشان و مجتمع فولاد یزد برگزار شد ضمن برآورد وقوع بحران در آینده‌ای فولادسازان معتقد هستند در حال حاضر قیمت‌ها از کف عبور کرده و در مرز هشدار قرار دارد و واحد‌های نوردی به خصوص در معرض آسیب بیشتری قرار دارند، از این رو واردات بی‌رویه می‌تواند منجر به ریزش بیشتر قیمت‌ها و متضرر شدن تولید‌کنندگان شود . تولید‌کنندگان فولاد در این جلسه از رکود بازار فولاد به‌واسطه رکود در بازار مسکن گفته و معتقد بودند: تا زمانی‌که اتفاقی جدی درخصوص بازار مسکن که مصرف‌کننده حجم بالایی از فولاد است نیفتد، نمی‌توان انتظار بهبود بازار فولاد را داشت .

 در گروه ساختمانی، ثنوسا همچنان یکه تازی می کند و به قیمت هایی بیش از 1000 تومان رسید . سایر نمادها قرمز رنگ بودند و با صف فروش معاملات خود را سپری کردند .

در چند هفته گذشته بازار معاملات مسکن در انتظار نتیجه یک تصمیم مهم در عرصه ديپلماسي بود. متقاضیان بازار مسکن کمی دور از بازار به رصد وضعیت مذاکرات هسته‌ای می‌پرداختند تا با مشخص شدن نتیجه مذاکرات تصمیم خود را برای نحوه ورود به بازار معاملات، اجرایی کنند. این تصمیم ناشی از اظهارنظر برخی از فعالان بازار مسکن بود که در مقابل پرسش متقاضیان برای چگونگی روند قیمتی مسکن پاسخ آن را به نتیجه مذاکرات وين موکول می‌کردند .

در خبری مربوط به این گروه شنیدیم که ، شیوه‌نامه وام 50 میلیونی تامین مسکن در بافت‌های فرسوده تهیه شد. با گذشت بیش از یک ماه از مصوبه هیات دولت برای افزایش وام نوسازی در بافت‌های فرسوده تا سقف 50 میلیون تومان، هم‌اکنون شیوه‌نامه پرداخت این وام به گروه‌های هدف، در وزارت راه و شهرسازی تهیه شده و در مراحل پایانی بررسی قرار دارد.

شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری ایران به‌عنوان بازوی اجرایی وزارت راه  و شهرسازی در بافت‌های فرسوده، در حالی نگارش این شیوه‌نامه را در چند روز اخیر به پایان رسانده است که هم اکنون دستورالعمل نحوه پرداخت وام 50 میلیونی برای اعمال نظر نهایی در اختیار معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور، قرار دارد.

آخرین اخبار مربوط به تهیه این شیوه‌نامه حاکی است: در حال حاضر دولت حساسیت ویژه‌ای در مورد نحوه تدوین نسخه نهایی شده این شیوه‌نامه دارد، طوری که تنها به کارشناسان نوسازی شاغل در بدنه دولت اکتفا نکرده و از همه مشاوران و صاحب‌نظران در این حوزه دعوت به همفکری کرده است.

گروه بانکی نیز همچون گروه خودرویی تاثیر زیادی از مذاکرات می گیرد . اکثر نمادهای این گروه نیز قرمز رنگ بودند و با صف فروش راهی معاملات فردا شدند . مدیرعامل بانک تجارت طی سخنانی در مراسم امضاء این تفاهمنامه با اشاره به حجم قابل توجه فعالیت‌های مجموعه بزرگ “شستا” گفت: بانک تجارت به عنوان یکی از بانک‌هایی که “شستا” در آن صاحب سهم است همواره در تلاش بوده که همکاری خود با این مجموعه بزرگ اقتصادی – مالی کشور را افزایش دهد و می‌کوشیم با ارائه آخرین و بهترین خدمات بانکی، حداکثر رضایتمندی از خدمات خرد و کلان بانکی را برای مجموعه “شستا” ایجاد کنیم.گفتنی است به موجب این تفاهمنامه، بانک تجارت خدماتی همچون پرداخت انواع تسهیلات از محل صندوق ذخیره ارزی، ایجاد شعبه تخصصی شستا، ارائه خدمات متنوع بانکی و انواع کارت‌های الکترونیکی به کارکنان شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی و دیگر خدمات در چهارچوب قوانین بانک مرکزی به شرکت مذکور ارائه خدمات خواهد کرد.
سایر نمادها

شرکت شيشه دارويي رازي در جدیدترین گزارش 6 ماهه خود ( اصلاحیه ) سود هر هر سهم منتهی به 93/12/29 شرکت را مبلغ 347 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت با تعدیل مثبت 61 درصدی همراه بوده است شرکت در دوره 6 ماهه خود توانسته است به ازای هر سهم 129 ریال سود کنار بگذارد و 37 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد . شرکت دلايل تعديل اخير را ناشي از تسعير ارزهاي باقيمانده موجود در شرکت و انتقال هزينه هاي حقوق و دستمزد توليدي دوران ساخت به سرفصل دارايي ثابت اعلام نموده است

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار روزانه بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب