رنگ و روی زرد بورس در اولین هفته آخرین ماه پاییز

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

فصل رنگ ها در حالی به آخرین ماه خود پا گذاشته که بازار سهام نیز این روزها رنگ به رخسار ندارد؛ بطوریکه روند نزولی برآیند کلی بازار در هفته قبل بود و در اولین هفته آذر ماه بازار کلیتی منفی را در اختیار داشت.

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، طی اولین هفته کاری از معاملات آذر ماه تحت تأثیر تمدید شدن مذاکرات هسته ای تا هفت ماه آتی، بورس با ریسک هایی مواجه شد و به دلیل برآورده نشدن انتظارات فعالان بازار سرمایه پیرامون نتایج این دور از مذاکرات، روند نزولی اکثر قریب به اتفاق شاخص ها و قیمت سهام را در برگرفت.

بدین ترتیب در پنج روز اول معاملاتی آذر ماه شاخص کل از رقم 75 هزار و 248 واحدی یک کانال نزول کرد تا با افت بیش از 1172 واحدی مواجه گردد. بطوریکه حتی این نماگر در یک روز 1208 واحد افت کرد که این رقم، بیشترین ریزش در سال جاری بوده است.

طی هفته گذشته در میان صنایع مختلف، صنعت خرده فروشی با تنها زیرمجموعه خود یعنی “قاسم” در صدر پربازده ترین ها ایستاد تا با رشد قیمتی نزدیک به 28 درصد، بیشترین بازدهی مثبت را عاید سهامداران خود کند.

صنعت تجارت عمده و خرده فروشی به دلیل بازده تک سهم فعال خود یعنی “بدکو” که در بازار پایه توافقی معامله می شود، با بیش از هفت درصد بازدهی مثبت جایگاه دوم صنایع پربازده را از آن خود کرد.

فرآورده های نفتی نیز که همچنان در فراغ نمادهای پالایشی به سر می برد، با روند قیمتی سهام روغنی ها، در مجموع حدود چهار درصد بازدهی مثبت رقم زد تا در این رتبه بندی در جایگاه سوم جای گیرد.

در مقابل اما سه صنعت فنی و مهندسی، محصولات کاغذی و نیز عرضه برق، گاز و بخار با تفاوت ناچیزی از یکدیگر، به عنوان کم بازده ترین صنایع معاملات هفته قبل انتخاب شدند و همگی به طور متوسط بیش از هفت درصد افت قیمت را تجربه کردند.

همچنین از میان 405 نماد فعال معاملات هفته گذشته، “قاسم” پربازده ترین سهم بازار سهام شد تا پس از عرضه اولیه سهام خود، همچنان روند صعودی را پیگیری کند.

بانک شهر و الیاف مصنوعی نیز هر دو با حدود 21 درصد بازدهی مثبت به ترتیب جایگاه دوم و سوم پربازده ترین سهام را به خود اختصاص دادند.

در طرف دیگر آذریت با کاهش حدود 19 درصدی قیمت سهام در انتهای جدول بازدهی شرکت ها ایستاد تا از آخر اول شود. جایگاه های دوم و سوم انتهای این جدول نیز به “کیسون” و “پلوله” تعلق داشت.

طی معاملات هفته قبل از نظر رتبه نقدشوندگی نیز آذرآب جایگاه نخست را کسب کرد و بهمن لیزینگ از این منظر به قعر جدول سقوط کرد؛ چراکه این سهم طی دو هفته اخیر عرضه اولیه شد و صف خریداران “ولبهمن” به دلیل عدم واگذاری قابل توجه سهام همچنان پایدار مانده است.

در پایان گفتنی است طی معاملات هفته گذشته بیش از 103 هزار و 345 کد معاملاتی بیش از شش میلیارد و 725 میلیون سهم به ارزشی نزدیک به 17 هزار و 431 میلیارد ریال را مورد داد و ستد قرار دادند که در این میان پارس خودرو پرگردش ترین سهم بازار بود و “غگل” به عنوان کم گردش ترین سهم انتخاب شد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب