گزارش بازدید مدیران عامل و کارشناسان از پدیده شاندیز مشهد

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
سهام پدیده شاندیز

روز پنجشنبه و جمعه مورخ 29 و 30 آبان ماه بازدیدی توسط گروهی از مدیران عامل شرکت‌های کارگزاری و مدیران شرکت‌های سرمایه گذاری و کارشناسان  بازار سرمایه از پدیده شاندیز مشهد صورت گرفت که به صورت مختصر به برخی نکات مطرح شده از بازدید و معرفی خود مجموعه در ادامه پرداخته می شود.

 پدیده در مجله بازار سرمایه اینگونه معرفی شده است :

در سال 87 با افق دید 100 ساله شهر مشهد که پایتخت معنوی ایران اسلامی و همچنین دومین شهر مذهبی شیعیان جهان است نیاز به ساخت آرمان شهری با تمام امکانات رفاهی شد تا جوابگوی این حجم گردشگر باشد . به علت شلوغی و ازدحام بافت مرکزی شهر مشهد تصمیم به مکان یابی محلی شد که بعد از مشهد دارای بیشترین آمار ورودی گردشگری باشد . از این رو شاندیز به عنوان یکی از گردشگاه های معروف مشهد که بعد از مشهد دارای بیشترین آمار ورودی گردشگر است انتخاب شد .

جاده مشهد – شاندیز بصورت اتوبان 4 بانده است و قطار شهری مشهد از نزدیک حرم مطهر شروع شده و تا ابتدای جاده شاندیز امتداد می یابد . این پروژه در سال 88 با طراحی شرکت اتکینز انگلستان و شرکت مهندسی مشاور اتک شروع شد که شامل 8 نوع کاربری در قالب هتل پنج ستاره ، مجتمع بزرگ فرهنگی ، پارک آبی ، مجتمع اداری ، مجتمع آپارتمان های مسکونی ، مرکز بزرگ خرید ، باغ گل و نمایشگاه دائمی گل و گیاه و شهر بازی سر پوشیده می باشد .

پروژه شهر پدیده شاندیز بیش از 1,110,000 متر مربع زیر بنا دارد ، گفتنی است پروژه شهر افسانه ای پدیده کیش، نیز بیش از 888,000 متر بربع زیر بنا دارد.

مرکز خرید و سرگرمی این مجموعه شامل 1600 فروشگاه بزرگ و کوچک ، پیست پاتیناژ ( برای اولین بار در ایران ) و آکواریوم و هایپر مارکت 17000 متر مربعی است که تمامی تجهیزات مربوطه از بهترین برند ها از سراسر دنیا از جمله فرانسه ، انگلستان و … خریداری شده اند. مجموعه پدیده پس از اجاره مغازه علاوه بر دریافت مبلغ ماهیانه اجاره به عنوان درصدی از فروش آن واحد نیز در درآمدها شریک می باشد.

 در مورد آکواریوم نیز تمامی جداره های آن با اکریلیک پوشش داده می شود که این نوع آکریلیک توسط فقط 2 شرکت آمریکایی و چینی در دنیا تولید می شوند در بازدید گفته شد که پیست پاتیناژ تا 17 ربیع الاول و طبق برنامه فرآیند ساخت و ساز آن به پایان می رسد.

مجتمع اداری این مجموعه زیر بنایی بالغ بر 32 هزار متر مربع دارد که دارای 2 بلوک2 طبقه است ، در هر طبقه از این ساختمان 12 دفتر اداری وجود دارد.

 یکی دیگر از کاربری های این مجموعه بزرگ سرویس آپارتمان اقامتی مشتمل بر آپارتمان و سوئیت است که بر طبق ضوابط و استانداردهای یک هتل 5 ستاره ساخته می شود . زیر بنای این مجتمع بالغ بر 183 هزار متر مربع است و واحدهای آن از 42 متر تا 390 متر مربع می باشد که داری 1071 پارکینگ نیز می باشد.

 از دیگر کاربری های مجموعه پدیده ، شهر بازی سر پوشیده است که زیر بنای آن 30 هزار متر مربع می باشد و تمامی تجهیزات آن اعم از سرسره آبی  هفته پیش در سفر مدیر عامل این مجموعه به کشورهای خارجی به مبلغ 5 میلیون دلار خریداری شده است .

پارک آبی نیز از دیگر جذابیت های این مجموعه است با زیر بنای 53 هزار متر مربع که می تواند پذیرای 3 هزار نفر مراجه کننده زن و مرد به صورت همزمان در فضاهای مستقل باشد .

هتل 5 ستاره نیز با نمایی بسیار جذاب و با رعایت بالترین استانداردهای بین المللی دارای 637 اتاق و سوئیت در 39 طبقه با ارتفاع 250 متر در حال احداث می باشد که زیر بنای آن 250 هزار متر مربع است . 20 درصد سوئیت آپارتمان ها به فروش رفته اند و از این پس پدیده بیشتر برنامه برای اجرای واحدهای مسکونی نامبرده دارد . برخی از این سوئیت ها در حالت کینگ روم هستند که جهت پذیرایی از امرا و وزرای کشورها ساخته می شوند .

سهام پدیده شاندیز

بازدید از سایت:
بعد از ورود به مجموعه پدیده، جلسه معارفه شرکت کنندگان در سالن کنفرانس سایت اصلی شرکت برگزار شد و  مدیر  عامل شرکت ابنیه و ساختمان پدیده آقای سعید ورودی طرقبه به معرفی خود و شرح مختصری از شرکت ابنیه و ساختمان شاندیز پرداختند :

این شرکت که در واقع اصلی ترین زیرمجموعه “پدیده” می باشد همان مجموعه ای است که سهامدار پروژه شاندیز، پدیده کیش و پدیده پارسیان (مالک رستوران های پدیده)می باشد . ایشان  هدف از این بازدید را دیپلماسی عمومی شرکت پدیده جهت ارتباط با بازار سرمایه و پاسخ به سوالات و ابهامات موجود در مورد شرکت پدیده دانستند،  پس از آن میهمانان به معرفی خود پرداختند.

شروع بازدید از ورودی مجتمع تجاری پدیده شروع شد و بازدیدکنندگان پس از طی کردن مسیر در داخل مجتمع تجاری به سالن پیست پاتیناژ مجموعه که در حال آماده سازی توسط پیمانکار هلندی است رسیدند. مراحل بعدی بازدید از شهربازی و هتل 5 ستاره و پارک آبی و مجتمع اداری مجموعه انجام شد که پیشرفت هتل 5 ستاره از بقیه قسمتها عقب تر بود. سپس از هایپر مارکت مجموعه بازدید شد که که انبوه جمعیت که در حال خرید و بازدید از هایپر مارکت بودند قابل توجه بود .

سهام پدیده شاندیز

جلسه پرسش و پاسخ:

پس از اتمام بازدید از پروژه جلسه پرسش  و پاسخ در سالن کنفرانس شرکت برگزار شد .

– یکی از ایرادات بازدیدکنندگان به مجموعه پدیده مقایسه این شرکت با شرکتهای ساختمانی بازار سرمایه بود  که مدیر عامل شرکت ابنیه و ساختمان پدیده این شرکت را غیر قابل قیاس با شرکتهای ساختمانی حاضر در ایران خواند و تعریف جدیدی از این شرکت ارائه کرد :

ایشان این شرکت را تنها قابل مقایسه با (Westfield Group ) و(emaar ) دانستند که (  (developer نامیده می شوند و در زمینه انجام فعالیت های مالکیت، توسعه، طراحی، ساخت و ساز، صندوق، مدیریت دارایی، مدیریت املاک، اجاره، و بازاریابی.فعالیت می کنند . ایشان خبر از شروع فعالیت سایت پدیده در رامسر از ابتدای دی ماه و شروع کار پروژه تبریز شرکت از ابتدای سال 94 دادند.

– سوال دیگر یکی از کارشناسان حاضر در توجیه ساخت مجموعه پدیده شاندیز به فاصله 25 کیلومتری از مشهد بود و بعد مسافت این مجموعه با مشهد را پاشنه اشیل این مجموعه دانست.

مدیر عامل شرکت با بیان اینکه امار ورودی گردشگر به شاندیز با توجه به ییلاقی بودن و وجود رستوران های متعدد با امار ورودی گردشکر به مشهد رقابت می کند بیان داشت عمر اقامت زائر در مشهد اکنون 48 ساعت است که مجموعه پدیده قصد آن را دارد تا این زمان را به 2 برابر افزایش دهد . ایشان نبود مجموعه ای که خرید را با تفریح همزمان کند یکی از دلایل شکست  اکثر مجتمع های تجاری دانستند و تمام تلاش مجموعه پدیده را همراه کردن سرگرمی و جاذبه های توریستی همزمان با خرید دانستند .

– سوال دیگر در مورد ایراد بر صورتهای مالی شرکت بود و اشتباهات متعدد در صورتهای مالی سال گذشته شرکت بود  و از مدیریت شرکت خواست حسابرس قوی تری را برای شرکت انتخاب کنند که مدیر عامل شرکت با قبول این مشکل از عوض شدن حسابرس شرکت برای سال مالی جدید خبر داد.

حاضرین همچنین نسبت به قیمت گذاری سهام شرکت انتقاد داشتند که مدیر عامل ابنیه در پاسخ از قیمت سهام شرکت دفاع نمودند و از سازمان بورس درخواست کردند تا هر چه سریع تر نسبت به درج  شرکت در فرابورس اقدام نماید تا قیمت سهام شرکت واقعی شود.  همچنین ایشان خود را تابع نظام قیمت گذاری در بازار سرمایه دانستند .

– در ادامه حاضرین در جلسه در خواست شفاف سازی بیشتر همچنین تلاش شرکت برای درج در فرابورس  و انتشار بموقع  صورتهای تلفیقی 3 ماهه زیر مجموعه های پدیده در سامانه کدال شدند .

سهام پدیده شاندیز

 

برخی نکات مهم در مورد پدیده شاندیز

– از نقاط قوت مجموعه پدیده شاندیز که از زبان آقای سعید ورودی طرقبه مدیر عامل شرکت ابنیه و ساختمان پدیده  بیان شد:

– پدیده دارای پیمانکار اختصاصی می باشد که به صورت کارمزدی نیز کار می کنند ، از آنجا که معمولا سودی نصیب پیمانکاران می شود در نوع material  بکار رفته و تغییر در کیفیت آن می باشد جهت جلوگیری از بوجود آمدن این مشکل ، تمامی مصالح توسط خود ابنیه تهیه و خریداری می شود که ارزشی بالغ بر 20 هزار میلیارد تومان دارد. در مجموع مالکیت تمام پروژه های پدیده شاندیز با شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز می باشد.

– از دیگر خدماتی که توسط پدیده برای شهروندان ارائه شده است پدیده کارت می باشد که دارندگان آن می توانند از مزایای اقساطی مجموعه های پدیده و تمامی فروشگاه های طرف قرارداد پدیده کارت اقدام به خرید نمایند که سقف مبلغ شارژ 20 میلیون ریال می باشد که این خدمات از سوی شرکت تجارت الکترونیک پدیده به گروه ارائه می شود.

– محل تامین مالی پروژه های مجموعه نیز از طریق پیش فروش واحدهای ساخته شده در هر بخش و دریافت برخی تسهیلات همچون دریافت 657 میلیارد تومان وام تاکنون انجام شده است که آنطور که گفته شد از لحاظ نحوه تامین مالی مجموعه با مشکلی روبه رو نیست و بدهی و معوقات کارگری نیز ندارد.

– آنطور که گفته شد آمار بازدید از پدیده شاندیز مشهد در سال 92 ، 33 میلون نفر بوده است که متوسط اقامت هر فرد در این مجموعه 3 ساعت می باشد.

 

منبع: persiantahlil.com

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: بررسی سهام پدیده شاندیز

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب