مهمترین اخبار بورسی یکشنبه 9 آذر 93

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار روزانه بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 1055 واحد نزول کرد و به رقم 72،189 واحد رسید . نمادهای فارس با 98 واحد ، فولاد با 90 واحد و پارسان با 89 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 158.2 میلیارد تومان رسید . بترانس با 11.2 میلیارد تومان بیشترین ارزش معامله را به خود اختصاص داد .

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس 17 واحد نزول کرد و به رقم 812 واحد رسید . پترول ، زاگرس و جم بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 150.9 میلیارد تومان رسید که قاسم با 22.3 میلیارد تومان بیشترین ارزش معامله را به خود اختصاص داد .

امروز نیز بازار سرمایه در ادامه ریزش روز گذشته خود قرمز رنگ بود ، هیچ دلیل و منطق توجیه کننده ای برای این ریزش وجود ندارد . مذاکرات که در مرحله تمدید می باشد پس جای هیچ گونه نگرانی از این بابت وجود ندارد . تنها ریسکی که در حال حاضر بازار را تهدید می کند برنامه بودجه سال 94 است که در حال تنظیم است . مشخص شدن تکلیف نرخ خوراک پتروشیمی ها و ابهامات شرکت های پالایشی می تواند محرک خوبی برای رشد بازار محسوب شود . با توجه به روند معاملات امروز و تشکیل صف های فروش چند میلیونی برای فردا نمی توان انتظاری بیشتر داشت . در هر صورت امیدواریم بازار فردا توسط صندوق توسعه بازار حمایت شود و بتواند روند منطقی خود را پیدا نماید.

مهم ترین اخبار اقتصادی

سومین جلسه فوق العاده هیئت دولت به ریاست رئیس جمهوری برگزار شد و اعضای دولت به بررسی تبصره های دیگری از بودجه سال 1394 کل کشور پرداختند . در این جلسه تعداد دیگری از تبصره های لایحه بودجه پس از بحث و بررسی، به تصویب اعضای دولت رسید .

در خبری دیگر، علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در حاشیه سی امین نشست کمیته دائمی همکاری اقتصادی و تجاری سازمان همکاری‌های اسلامی در ترکیه، با همتای خود در افغانستان و وزیر تجارت عراق دیدار و گفت وگو کرد . در حاشیه اجلاس کومسک در ترکیه، وزیر امور اقتصادی ایران با وزرای اقتصاد عراق و افغانستان دیدار و بر گسترش روابط اقتصاد با این کشورهای همسایه و مسلمان تاکید کرد . علی طیب‌نیا طی سخنانی در این دیدار، سیاست جمهوری اسلامی ایران در قبال عراق را توسعه روابط با این کشور خواند و از تمایل به توسعه روند حاکمیت مردم سالار در این کشور خبر داد . وی با تاکید بر عزم دولت جمهوری اسلامی برای افزایش حجم مبادلات تجاری و اقتصادی دو کشور، خواستار ارتقای مناسبات در همه جوانب سیاسی و اقتصادی با عراق شد .

مهم ترین اخبار سیاسی

دیروز مطلع شدیم که ظاهرا قرار است بار دیگر ظریف در مجلس حاضر شود و به سوال یکی دیگر از نمایندگان پاسخ دهد ،ولی امروز شنیدیم حضور وزیر امور خارجه کشورمان در مجلس برای پاسخ به سوال کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی منتفی شد و قدوسی به دلیل فضای موجود سیاسی از طرح سوال انصراف داد .

حسن روحانی رییس جمهوری کشورمان قرار است در دهمین سفر استانی خود همراه با دولت تدبیر و امید روز سه شنبه به استان گلستان سفر کند و ضمن دیدار عمومی با مردم، در بین نخبگان، جوانان، ایثارگران و منتخبین و دیدار با علمای شیعه و سنی سخنرانی خواهند کرد .

در خبری دیگر ، سولانا اعلام کرد ، مذاکره با ایران، فرصتی بی نظیر برای غرب است، ‘سولانا’ تاکید کرد: اکنون پنجره ای از فرصت های بی سابقه به روی غرب گشوده شده است. تنها راه حل مسایل هسته ای ایران در دراز مدت و عادی سازی نقش حیاتی ایران در برقراری امنیت منطقه، گفت و گو و دیپلماسی است .خاویر سولانا’ مسوول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در مقاله ای در تارنمای تحلیلی ‘پراجکت سیندیکیت’، فضای گفت و گوهای اخیر در وین را مثبت ارزیابی و تاکید کرد که مذاکره با ایران، فرصتی بی نظیر برای غرب است .

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی با توجه به تعطیلات آخر هفته نرخ فلزات اساسی تغییری نداشت . دلار و سکه با افزایش نرخ همراه شدند . دلار امروز در محدوده 3490 تومان دادو ستد شد و سکه به قیمت 960 هزار تومان معامله شد .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود ؟

در گروه پالایشگاهی، اکثر نمادها معاملات منفی و با صف فروش را تجربه کردند . شنفت که در ابتدا با صف خرید همراه بود در ادامه نتوانست در برابر فشار فروش دوام بیاورد و در محدوده صفر تابلو متعادل شد . کاهش قیمت نفت روی این سهم تاثیر مثبت دارد .

زنگنه بیان کرد تصمیم اخیر اوپک به نفع همه اعضا نیست ، زنگنه در پاسخ گفت: من نمی توانم بگویم که هیچکس موافق این تصمیم نبود اما چیزی که می توانم بگویم این است که بیشتر کشورها تلاش می کردند به شیوه ای دیگر تصمیم بگیرند . وزیر نفت تصمیم اخیر اوپک برای حفظ میزان تولید روزانه را به نفع همه کشورهای عضو اوپک ندانست . ، بیژن زنگنه در پاسخ به پرسش ‘جان دفتریوس’ مجری سی ان ان درباره اینکه آیا حفظ سقف تولید اوپک برای ١٢ عضو اوپک تصمیم خوبی بود یا خیر؟ گفت: فکر نمی کنم که این تصمیم به نفع همه کشورهای عضو اوپک باشد چون بعضی از کشورهای عضو اوپک با این توافقنامه مخالف بودند اما برای وحدت و همبستگی اوپک بود که ما تصمیم گرفتیم اقدامی خلاف این تصمیم اتخاذ نکنیم .

در مورد نمادهای متوقف شده پالایشی که این روزها سهامدارانش سوال های زیادی در مورد بازگشایی این نمادها می پرسند . رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از ادامه مذاکرات این سازمان با وزارت نفت و پیگیری وزیر اقتصاد برای بازگشایی نماد پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها در بورس خبرداد . علی صالح آبادی با اشاره به موضوع کیفی سازی پالایشگاه ها، یکی از دلایل بسته شدن نماد پالایشگاه ها در بازار سرمایه را همین موضوع مطرح کرد و گفت: موضوع کیفی سازی در قوانین بودجه سالهای 90، 91، 92 و 93 دیده شده است با این وجود به کیفی سازی پالایشگاه های حاضر دربورس توجه نشد .

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از رایزنی های سازمان بورس با وزارت نفت و برگزاری جلساتی برای بازگشایی نمادهای این شرکت های بورسی خبرداد و افزود: سازمان بورس موضوع بازگشایی نمادهای پالایشگاه ها و پتروشیمی های حاضر در بورس را از طریق پیگیری های مداوم و مذاکرات دنبال می کند .

وی همچنین از پیگیری این موضوع در دولت و وزیر اقتصاد خبرداد و با بیان اینکه سازمان بورس خواستار بازگشایی نمادهای پالایشگاه ها است، زمانی برای بازگشایی نمادها اعلام نکرد و در عین حال گفت: سازمان بورس خواستار بازگشایی نمادها است تا اطمینان بخشی برای سهامداران ایجاد شود . صالح آبادی بازگشایی نماد شرکت های پالایشگاهی و پتروشیمی ها در بورس را باعث آزادسازی دارایی های سهامداران و مردم دانست و گفت: در عین حال بازگشایی نماد آنها تاثیر مثبتی بر حجم معاملات بورس دارد .

 در گروه پتروشیمی و شیمایی ، نیز اکثر نمادها قرمز و با صف فروش همراه بود . هیچ دلیل منطقی و قابل توجیهی برای ان گروه وجود ندارد . در این گروه قیمت نمادهایی چون پارسان ، فارس و تاپیکو که جزء بنیادی ترین نمادهای بازار می باشند در کف خود می باشد و هیچ خبری برای این کاهش وجود ندارد . و قطعا جو منفی و فشار فروش بی دلیل است که باعث افت قیمت این نمادها شده است .

کمیسیون برنامه و بودجه در آستانه ابلاغ لایحه بودجه به مجلس شورای اسلامی طی مصوبه‌ای تعیین فرمول و قیمت‌گذاری خوراک پتروشیمی‌ها را در اختیار دولت قرار داده است.

موسی‌الرضا ثروتی، نماینده کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان مطلب فوق گفت: در مصوبه‌ای که مربوط به طرح تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت است درخصوص قیمت‌گذاری خوراک گاز پتروشیمی‌ها مصوب شد تا چگونگی فرمول و قیمت در اختیار دولت قرار بگیرد. وی در ادامه خاطر‌نشان کرد: طی این مصوبه مقرر شد دولت متناسب با قیمت‌های منطقه‌ای خوراک پتروشیمی‌ها را قیمت‌گذاری کند و‌ همچنین برای پتروشیمی‌های تازه‌تاسیس حتما تخفیف‌های ویژه‌ای قائل شود .

این نماینده مجلس همچنین لزوم ثبات در قیمت‌گذاری خوراک پتروشیمی را مورد تایید قرار داد و گفت: در مصوبه کمیسیون بودجه آمده است قیمت‌ها حداقل به مدت 10 سال باید تثبیت شوند، البته اگر دولت برای قیمت مواد اولیه فرمول تعیین کند، باید این فرمول قیمتی درخصوص فروش محصولات شرکت‌های پتروشیمی نیز رعایت شود .

همچنین در خبری شنیدیم که ، با توجه به کاهش قیمت نفت، قیمت اغلب فرآورده‌های پالایشی و مواد اولیه صنعت پتروشیمی کاهش یافته و به نظر می‌رسد این روند نزولی باز هم ادامه یابد. با توجه به این شرایط، انتظار کاهش قیمت تمام شده محصولات پتروشیمی و پلیمرها در بازار وجود دارد که کاهش تقاضا پس از پایان تعطیلات سال نو میلادی و سپس سال نو چینی برخی از واقعیت‌های این بازار را بیش از پیش نمایان خواهد ساخت .

مهم‌ترین رخداد در بازارهای جهانی در روزهای اخیر را می‌توان کاهش قیمت نفت دانست که تاثیر گسترده‌ای بر اغلب بازارهای جهانی داشته و دارد. در آخرین آمارها و برای پایان روز جمعه قیمت نفت خام آمریکا موسوم به WTI با 23/10 درصد کاهش به 66 دلار و 15 سنت رسید که کمترین حد در بیش از 4 سال اخیر است. نفت برنت نیز با کاهش قیمت مشابهی به 70 دلار و 15 سنت رسید. سبد نفت اوپک هم برای 27 نوامبر به 70 دلار و 80 سنت رسید که تغییر چندانی را تا روز پیش از آن نشان نمی‌دهد. افزایش حجم تولید نفت در آمریکای شمالی از ذخایر شیلی، عدم کاهش حجم تولید در آخرین جلسه اوپک، عدم رشد تقاضا و افزایش موجودی انبارها را می‌توان مهم‌ترین‌ دلیل برای کاهش قیمت‌ها برشمرد .

در گروه خودرویی و قطعه ساز، همچون سایر گروه های بازار شاهد معاملات قرمز رنگ بودیم و همین طور که به پایان نزدیک تر می شدیم صف های فروش سنگین تر شد .

در خبری شندیم که توافق با رنو در زمینه تندر 90 نهایی شد، معاون برنامه‌ریزی تولید شرکت پارس خودرو ادامه داد: طبق برنامه هفته آینده تیراژ تولید تندر 90 به روزانه 70 دستگاه افزایش یافته و با ادامه روند افزایشی تولید، تیراژ تولید این محصول در ماه‌های بهمن و اسفند به روزانه بیش از 200 دستگاه در روز افزایش خواهد یافت . معاون پارس خودرو از نهایی شدن توافقات با رنو برای افزایش تولید تندر 90 به بیش از 200 دستگاه در روز خبر داد .

آرمین مکوندی – معاون برنامه‌ریزی تولید شرکت پارس خودرو – در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: بعد از کاهش چند ماهه تولید خودروی تندر 90 برنامه افزایش تولید این خودرو نهایی و از هفته گذشته آغاز شد . وی با بیان این‌که برنامه افزایش تولید تندر 90 با رنو نهایی شده و این شرکت متعهد به تامین قطعات به میزان برنامه ریزی صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: تیراژ تولید تندر 90 هم اکنون از روزانه 30 دستگاه در گذشته به 50 دستگاه افزایش یافته است .  این خبر هم نتوانست تاثیر بر روند معاملات خپارس بگذارد و با صف فروش به کار خود خاتمه داد .

در گروه لیزینگی ، تمام نمادها قرمز رنگ بود . این گروه معمولا از روند معاملات گروه خودرویی پیروی می کند . با توجه به برنامه ریزی های انجام شده انتظار می رود سال 94 تمامی شرکت های لیزینگی از جمله شرکت بهمن لیزینگ سالی پربار را برای اقتصاد کشور مهیا نمایند .در پی تغییر روند شاخص کل بورس اوراق بهادار و افت قیمت سهام اغلب شرکت های بازار سرمایه شاهد سیر نزولی بر سهام شرکت های عرضه اولیه نیز می باشیم بطوریکه سهام شرکت بهمن لیزینگ که تا روز گذشته نیز با روندی صعودی همراه بود در حال حاضر با صف فروش بیش از دو میلیون سهمی مواجه است .

در همین راستا، مدیر عامل شرکت بهمن لیزینگ در خصوص وضعیت آتی شرکت مذکور اظهار داشت: با توجه به برنامه ریزی های انجام شده انتظار می رود سال 94 تمامی شرکت های لیزینگی از جمله شرکت بهمن لیزینگ سالی پربار را برای اقتصاد کشور مهیا نمایند.

در گروه تجهیزاتی ، مپنا و فاذر معاملات قرمز رنگی را سپری کردند . فاراک از ابتدا با صف خرید همراه بود و توانست تا انتها صف خود را حفظ نماید .

در مورد طرح جدید دوگانه سوز کردن نیروگاه‌ها در خبری شنیدیم ، قاسم عرب یارمحمدی در حاشیه مراسم افتتاحیه اتصال دو نیروگاه جدید برق ایران به شبکه ملی انتقال فرآورده‌های نفتی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در شرایط فعلی بیش از 14 هزار کیلومتر خطوط انتقال نفت خام و فرآورده‌های نفتی در سطح کشور در مدار بهره‌برداری قرار دارد، گفت: اخیرا شرکت ملی خطوط لوله و مخابرات نفت ایران توافقی با شرکت‌های خارجی به منظور انجام پیگرانی هوشمند در سطح شبکه انتقال فرآورده‌های نفتی انجام داده است .

این مقام مسئول در شرکت ملی خطوط لوله و مخابرات نفتی ایران با اطلاع از انجام بخش عمده‌ای از انجام پیگرانی هوشمند توسط یک شرکت هلندی، تصریح کرد: علاوه بر این، اخیرا هم بخشی از عملیات پیگرانی هوشمند در خطوط لوله عملیات نفتی در منطقه شمال و شمال شرقی کشور به یک شرکت روسی واگذار شده است .

 در مورد آغاز مذاکرات برقی ایران و اتحادیه اروپا، یوسف آرمودلی در تشریح دور جدید مذاکرات برقی جمهوری اسلامی ایران و کشورهای عضو اتحادیه اروپا گفت: هم اکنون مذاکراتی با شرکت‌هایی از آلمان، اسپانیا، پرتغال و ایتالیا، به منظور سرمایه گذاری در احداث نیروگاه‌های برق بادی و خورشیدی در کشور آغاز شده است .

مدیرعامل سازمان انرژی های نو ایران با اعلام اینکه در شرایط فعلی تعیین محل احداث نیروگاه‌های بادی و خورشیدی  از نظر توجیه اقتصادی در حال انجام است، تصریح کرد: سرمایه گذاران اروپایی در حال بررسی و ارزیاب بهترین موقعیت جغرافیایی برای ساخت نیروگاه‌های برق بادی و خورشیدی در داخل کشور بوده و از این رو، مطالعات و رایزنی‌های دوجانبه در حال انجام است . در گروه لبنی وغذایی ، حجم معاملات پایین بود . غگرجی در این گروه با اقبال خوبی همراه شد . سایر نمادها قرمز رنگ بودند .

در مورد خرید تضمینی شیرخام ، سعید سلطانی سروستانی با بیان اینکه همه مقدمات خرید تضمینی شیرخام از دامداران فراهم شده است، افزود: ما منتظر عقد قرارداد میان سازمان مرکزی تعاون روستایی و کارخانجاتی که باید شیرخام را دریافت کنند هستیم، تا خرید را آغاز کنیم . وی در مورد اینکه خرید تضمینی از چه زمانی اجرایی می‌شود؟ گفت: اگر امروز قراردادمان با صنایع شیر ایران منعقد شود، کار را آغاز می‌کنیم .  شرکت صنعتي پارس مينو در جدیدترین گزارش 6 ماهه خود سود هر سهم منتهی به 93/12/29 شرکت را مبلغ 511 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با کاهش 24 درصدی همراه بوده است شرکت در دوره 6 ماهه خود موفق شده است به ازای هر سهم 66 ریال سود کنار بگذارد و 13 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

در گروه حمل و نقلی ، شرکت حمل ونقل بين المللي خليج فارس در جدیدترین گزارش منتهی به 93/12/29 خود زیان هر سهم شرکت را مبلغ 171 ریال اعلام نموده است این در حالی است که در گزارش قبلی سود هر سهم خود را مبلغ 16 ریال اعلام نموده بود شرکت در دوره 6 ماهه خود به ازای هر سهم 141 ریال زیان شناسایی کرد و 82 درصد از پیش بینی هایش را پوشش داد . شرکت اعلام نموده است درآمدهاي شرکت به دليل تغيير مفاد قرارداد حمل گندم با شرکت مادر تخصصي بازرگاني دولتي و حذف حق مديريت 4 درصدي، کاهش يافته است.

در گروه سیمانی ، اکثر نمادها قرمز و با صف فروش همراه بودند . شرکت سيمان کارون در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به 93/12/29 شرکت را مبلغ 1568 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با کاهش 8 درصدی همراه بوده است شرکت در دوره 6 ماهه نخست خود توانست به ازای هر سهم 828 ریال سود محقق کند و 53 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد فروش شرکت با کاهش 3 درصدی نسبت به گزارش قبلی اعلام شده است .

در گروه فولادی و فلزی نماد فاسمین با اقبال خوبی همراه بود ولی در سایر نمادها شاهد معاملات کم حجم و کم رمقی بودیم . بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده مورخ 1393/02/11  افزایش سرمایۀ شرکت صنايع فولاد آلياژي يزد از مبلغ 40,000 میلیون ریال به‌مبلغ 82,000 میلیون ریال ( از محل مطالبات و آورده نقدی مبلغ 42000 میلیون ریال ، ) در تاریخ 1393/09/09 در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است.

سایر نمادها :

شرکت پارس سرام تصمیم دارد سرمایه خود را از مبلغ 30 میلیارد ریال به مبلغ 60 میلیارد ریال برساند که این افزایش سرمایه 30 میلیارد ریالی ( معادل 100 درصد )  از محل آورده ی نقدی می باشد  شرکت اعلام کرده است که موضوه این افزایش سرمایه خرید تجهیزات و ماشین¬آلات جهت افزایش ظرفیت تولید می باشد .

شرکت سرمايه گذاري پارس توشه قصد دارد سرمایه خود را مبلغ 370 میلیاردریال افزایش دهد یعنی سرمایه خود را از مبلغ 630 میلیارد ریال به مبلغ 1000 میلیارد ریال برساند که این افزایش سرمایه از محل سود انباشته می باشد . موضوع افزایش سرمایه نیز اصلاح ساختار مالی و جبران مخارج سرمایه‌گذاری انجام‌شده عنوان شده است .

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار روزانه بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب