کاهش قیمت‌ نفت ادامه دار خواهد بود

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
شرکت های نفتی بورس

 کارشناسان صنعت نفت با تاکید بر اینکه بازار نفت در حال تعدیل افزایش قیمت‌ها در سالهای گذشته است، پیش‌بینی کردند روند کاهش قیمتها در سالهای آینده ادامه خواهد یافت.

به گزارش بورسینس به نقل از (ایسنا) ، خبرگزاری فرانسه با بررسی دلایل کاهش قیمت جهانی نفت و پیامدهای آن نوشت: کاهش شدید قیمت نفت که از تابستان آغاز شده نشان دهنده تغییرات مهم ساختاری در بازار است.

در راستای این تغییرات مقدار عرضه نفت نسبت به تقاضای آن به سرعت در حال افزایش است.

در شرایطی که نفت از ماه ژوئن تاکنون 40 درصد ارزش خود را از دست داده، تمام فعالان بازار و کارشناسان معتقدند دوران تازه ای در بازار نفت شروع شده است.

بانک کامرزبانک آلمان که کارشناسان آن نوسانان بازار نفت را بررسی می‌کنند درباره علت کاهش قیمت نفت در ماه‌های اخیر اعلام کرد: تفکر حاکم بر بازارهای نفتی تغییر کرده است.

بانک آمریکایی گلدمن ساش آمریکا از پیدایش یک نظم نوین در بازارهای نفتی خبر داد و آژانس بین المللی انرژی که به کشورهای مصرف کننده نفت جهان مشاوره می‌دهد، از گشایش فصلی نوین در تاریخ بازارهای نفتی خبر داده است.

فردریک لاسر رئیس شرکت سرمایه گذاری بلاکوکپیتال می‌گوید: بی تردید بازار نفت وارد مرحله نوینی شده است. زمانی به علت بالا بودن قیمت، تقاضای نفت کاهش یافته بود. اکنون به علت کندی رشد اقتصادی جهان، طبیعتا تقاضای نفت کاهش یافته است. این در حالیست که عرضه نفت به دو دلیل افزایش یافته است: از یک سو کشورهای عضو اوپک مثل عربستان عرضه نفت خود را بیشتر کرده اند و از سوی دیگر در آمریکا بزرگترین مصرف کننده نفت جهان، به مدد استخراج نفت شیل تولید نفت افزایش یافته است .

آژانس بین‌المللی انرژی درتازه ترین گزارش ماهانه خود اعلام کرده است: نوسان قیمت نفت بین قیمت‌های بالای 100 تا 120 دلار از سال 2011 تا تابستان امسال به شرکت‌های نفتی آمریکایی انگیزه داد تا به کمک فناوریهای پیشرفته به فکر استخراج نفت‌های غیرمتعارف نظیر نفت شیل بیفتند. آمریکا توانست با استخراج نفت شیل میزان تولید نفت خود را به طور قابل توجهی افزایش دهد.

پژوهش انجام شده در سال 2005 نشان می‌دهد مجموع ذخایر نفت شیل دنیا 2.8 تا 3.3 تریلیون بشکه برآورد می‌شود که تمامی آن قابل استخراج نیست. این رقم بیش از دو برابر کل ذخایر اثبات ‌شده نفت متعارف دنیا است که مقدار آن در سال 2010 حدود یک تریلیون و 380 میلیارد بشکه برآورده شده است.

روسیه، برزیل و آمریکا در مجموع 86 درصد کل ذخایر نفت شیل جهان را در اختیار دارند.

اخبار نفت

آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش سالانه‌اش بنام “چشم‌انداز جهانی انرژی” می‌افزاید، میزان تولید نفت شیل آمریکا از روزانه پنج میلیون بشکه در سال 2008 به روزانه هشت میلیون و 400 هزار بشکه در سال جاری رسیده است.

این آژانس 28 عضوی مستقر در پاریس افزود: تولید نفت آمریکا به مدد توسعه نفت شیل تا سال 2015 به روزانه 9.5 میلیون بشکه می‌رسد.

کارشناسان بانک کامرزبانک آلمان خاطرنشان می‌کنند: اگر آمریکا بتواند مقدار تولید نفت خود را به روزانه 9.5 میلیون بشکه برساند به این معنی است که یک تولیدکننده جدید در حد و اندازه مجموع عراق و قطر وارد بازار نفت می‌شود.

ادوارد مورس از بانک سیتی گروپ آمریکا تاکید می‌کند، توانایی آمریکا برای افزایش تولید نفت خود تا این اندازه به یک عنصر مهم و سرنوشت ساز ژئوپلتیک در بازار نفت جهان تبدیل شده است.

آمریکا امسال تولید نفت خود را به حدی افزایش یافت که گوی سبقت را از عربستان ربود و رتبه اول تولید نفت جهان را از آن خود کرد، در حالیکه تاکنون جایگاه نخست در انحصار عربستان سعودی بود.

تاثیر افزایش تولید نفت آمریکا روی بازار به طور غیرمستقیم است، به این معنی که از یک سو میزان نیاز آمریکا به نفت دیگر کشورهای جهان کاهش می‌یابد و از سوی دیگر وقتی آمریکا تقاضای نفت خود را تامین کند، دیگر صادرکنندگان مثل عربستان که تابحال آمریکا یکی از مشتریان آنها بود باید به فکر پیدا کردن مشتری‌های دیگری در بازار کم تقاضای امروز باشند.

به همین دلیل دعوا بر سر مشتری بین برخی کشورهای صادرکننده نفت آغاز شده است. البته افزایش تولید نفت آمریکا خیلی زودتر از این به کاهش قیمت نفت می‌انجامید اما از آنجا که مشکلات دیگری همچون توقف تولید نفت لیبی و نیجریه وجود داشت، افزایش تولید نفت آمریکا باعث کاهش قیمت نشده بود.

در واقع مقدار تولید مازاد آمریکا تاکنون کاهش عرضه نفت لیبی و نیجریه را در بازار جبران می کرد. اما از تابستان امسال که تولید نفت این کشورها تقریبا به حالت عادی بازگشت، افزایش تولید نفت آمریکا تاثیر خود را روی بازار گذاشت.

عامل دیگر تاثیرگذار برای کاهش قیمت نفت کاهش تقاضای نفت چین بوده است. چین در سالهای اخیر با توجه به رشد اقتصادی بالا، تقاضای روزافزونی برای نفت داشته است اما رشد اقتصادی این کشور امسال روند کندی داشت که طبیعتا تقاضای نفت این کشور را کاهش داده است.

کارشناسان نفتی و اقتصادی موسسه کپیتال اکونومیک می‌گویند: با توجه به عوامل اساسی و پایه ای کاهش قیمت از جمله افزایش بیش از حد عرضه، کاهش تقاضا و افزایش ارزش دلار نسبت به دیگر ارزهای معتبر جهان از یک سو و عملکرد اقتصادی نه چندان خوب برخی از اقتصادهای مطرح جهان که زمینه ساز کاهش تقاضای نفت این کشورها شده، به نظر می‌رسد روند کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی ادامه دار باشد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: نفت و انرژی

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب