رویدادها و اخبار بورس چهارشنبه 12 آذرماه 93

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورسی

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 398 واحد نزول کرد و به رقم 71,860 واحد رسید . نمادهای فارس با 70 واحد ، تاپیکو با 47 واحد و نماد وبصادر با 31 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 222 میلیارد تومان رسید که نماد بترانس4 با 46 میلیارد تومان بیشترین ارزش معامله را به خود اختصاص داد . بعد از بترانس4 ، رمپنا با 10 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 3 واحد نزول کرد و به رقم 815 واحد رسید . نمادهای وگردش و دی بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 118 میلیارد تومان رسید که قاسم با 35 میلیارد تومان بیشترین ارزش معامله را به خود اختصاص داد .
 

مهم ترین اخبار اقتصادی

تازه‌ترین آمار‌های بانک مرکزی از رشد نقدینگی تا پایان مهرماه نشان از آن دارد با وجود آنکه از درجه انحراف نقدینگی کاسته شده است، اما سطح کنونی فاصله معناداری با نقطه هدف مدنظر سیاست‌گذار پولی دارد. بنابر گزارش بانک مرکزی، در سه ماه گذشته رشد سالانه نقدینگی روند نزولی در پیش گرفته و با کاهش 7/2 واحد درصدی در این مدت به 7/28 درصد در مهرماه رسیده است.

در مورد نرخ ارز، دیروز نوسانات قیمتی دلار محدودتر از روزهای ابتدایی هفته بود و تب و تاب این ارز تا حدودی کم شد. در چهارمین روز هفته، اثرگذاری فعالان غیررسمی در بازار کاهش یافت و بهای دلار برای دومین روز متوالی با افت قیمتی مواجه شد .

 خبری شنیدم در مورد توافق جدید ایران و قطر ، وزیر کار تاکید کرد: نشست امروز نشان داد که دو کشور اهتمام زیادی برای توسعه روابط کار دارند و وزیر کار و امور اجتماعی کشور قطر نیز بر تعامل روابط کار بین دو کشور تاکید داشتند . سرمایه‌گذاری شرکت‌های وابسته به صندوق‌های بیمه‌ای و اعزام نیروی کار ایرانی به قطر؛ جدیدترین توافقاتی است که امروز به امضای وزرای کار ایران و قطر رسید .

در خبری دیگر، مشاور وزیر اقتصاد در حوزه مدیریت استراتژیک گفت: وزیر اقتصاد به بیمه ایران دستور داد که در راستای افزایش ظرفیت و توسعه بازار بیمه، با رویکرد پوشش ریسک‌های ناشناخته در اقتصاد ملی، تعداد طرح های جدید بیمه‌ای را به 11 برساند . مجتبی لشکر بلوکی از دستور وزیر اقتصاد به بیمه ایران در خصوص جهت‌گیری‌های راهبردی آن خبر داد و گفت: بیمه ایران مکلف شده است، در راستای افزایش ظرفیت و توسعه بازار بیمه، با رویکرد پوشش ریسک‌های ناشناخته در اقتصاد ملی، تعداد طرح های جدید بیمه ای را به 11 برساند .

مهم ترین اخبار سیاسی

خبری شنیدیم در مورد بررسی مذاکرات هسته‌ای ایران در سنای امریکا،در این نشست افرادی همچون “دیوید آلبرات” مدیر موسسه دانش و امنیت بین‌ الملل (ISIS) ، “گری سیمور” مدیر اجرایی بخش مطالعاتی مرکز “بلفر” و همچنین “مایکل دوران” عضو ارشد مرکز هیودسن شرکت می کنند . وال استریت ژورنال از جلسه استماع کمیته روابط خارجی سنای آمریکا به ریاست سناتور دموکرات “رابرت منندز” برای بررسی روند گفتگوها در روز چهارشنبه در پی توافق ایران و گروه 1+5 برای تمدید مذاکرات هسته‌ ای خبر داد . منندز که طرحی را برای افزایش تحریم های ضد ایرانی مطرح کرده، از تصویب تحریم‌ های تازه علیه ایران خبر داده است، این درحالیست که کاخ سفید درباره پیامدهای این تحریم ها هشدار داده است .

افخم همچنین گفت که روند مذاکرات کاملا شفاف و دقیق است. “هرگونه توافقی درپای میز مذاکرات صورت می‌گیرد و گمانه زنی‌ها درباره این که از پیش از مذاکرات توافقاتی صورت گرفته بوده کاملا غلط و نادرست است .” سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اعلام کرد که هنوز زمان و مکان مذاکرات آتی بین ایران و گروه ۱+۵ مشخص نشده است .

نظر سوزان رایس: درباره تحریم‌ جدید علیه ایران، بر اساس گزارش پایگاه خبری هیل، سوزان رایس افزود: همچنین ایرانی ها به این نتیجه خواهند رسید که دلیل کمی برای ادامه این روند برسر میزمذاکره دارند . مشاور امنیت ملی آمریکا گفت: اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران موجب فروپاشی مذاکرات هسته‌ای می‌شود .

در همین رابطه ، در چهارچوب گفت‌وگوهای مشورتی دو کشور ایران و ایتالیا، لاپو پیستللی معاون وزیر امور خارجه ایتالیا طی سفری به تهران با مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت امورخارجه ملاقات و درباره موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو کرد . در این ملاقات مجید تخت روانچی با اشاره به پیشرفت‌های صورت گرفته طی یکسال اخیر در روابط دو کشور خواستار توسعه متوازن روابط تهران – رم در ابعاد مختلف و تعمیق بخشیدن به آن بر اساس منافع و علایق مشترک و ظرفیت‌های موجود در روابط دو کشور شد .

و اما در حوزه داخلی ، جمعی از وزراء و اعضای دولت یازدهم و مسوولان کشوری از صبح امروز برای شرکت در مراسم افتتاح این خط آهن بین المللی در ایستگاه قطار گرگان حضور یافته بودند . قطار حامل رییس‌جمهور و اعضای دولت صبح چهارشنبه از ایستگاه گرگان به مقصد اینچه‌برون در شرق استان گلستان حرکت کرد . راه‌آهن ایران – ترکمنستان – قزاقستان امروز چهارشنبه با حضور روسای جمهوری سه کشور در نقطه صفر مرزی اینچه برون افتتاح می‌شود .

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی قیمت فلزات اساسی با اندکی افزایش همراه بود . بر این اساس مس به قیمت 6455 دلار ، آلومنیوم 2015 دلار ، روی 2206 دلار و سرب 2018 دلار برای هر تن معامله شدند . دلار با افزایش همراه بود و به قیمت 3376 تومان رسید و سکه در محدوده قیمتی 955 هزار تومان داد و ستد شد .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه ساختمانی، ثشاهد و ثامان با افزایش تقاضا همراه شدند ، سایر نمادها معملات قرمز رنگ داشتند . همچنین ، شرکت ثنوسا طی اطلاعیه ای اعلام نموده است که متراژ باقیمانده واگذار نشده پروژه ظفر در صورت عدم توافق با سازمان راه و شهرسازی استان تهران در خصوص موضوع پروژه بم و انتقال هزینه های آن به پروژه ظفر ، متراژ باقیمانده مورد اشاره در فوق متعلق به سازمان مذکور خواهد بود و در صورت توافق طبق نظر کارشناسان رسمی منتخب طرفین ( در صورت اعلام ) باقیمانده سهم متعلق به نوسا به حدود 2000 متر مربع قابل پیش بینی است که در این صورت هزینه های اتمام توسط نوسا پوشش داده می شود و هزینه ای بابت اتمام پروژه به شرکت نوسا تحمیل نخواهد شد .

شرکت اعلام کرد که هرگونه ارقام و اطلاعات مطرح شده در بازار سرمایه توسط اشخاص ثالث و غیر مسئول در رابطه با درآمد متصوره در ارتباط با پروژه مسکونی ظفر که مغایر با افشاء اطلاعات در صورت های مالی 93/06/31 باشد غیر واقعی است .

در گروه خودوریی و قطعه ساز اکثر نمادها قرمز رنگ و با صف فروش همراه بودند ، در خبری شنیدم ، رنو منتظر درخواست پارس‌خودرو برای ادامه تولید مگان است در روزهایی که خودروسازان ایرانی پی در پی نسبت به عملکرد رنو انتقاد کرده و حتی در پی جدایی از این شرکت فرانسوی هستند، گویا رنویی‌ها تمایلی به ترک «جاده مخصوص» ندارند و برنامه‌ای طولانی مدت را برای میهمانی در ایران در نظر گرفته‌اند. «رنو به ایران آمده، برای همیشه»؛ این جمله را پیمان کارگر، مدیرعامل رنوپارس (شرکت تامین‌کننده قطعات تندر-90 در ایران) و تاکید می‌کند که این شرکت فرانسوی حتی با وجود تحریم‌ها نیز از ایران نخواهد

در خبری دیگر، شوراي سياست‌گذاري خودرو در حالي پيگير تصويب «طرح مديريت واردات خودرو» است كه به‌نظر مي‌رسد اين طرح با حمايت جدي خودروسازان همراه است. بر اين اساس اگرچه منتقدان طرح مذکور عقيده دارند خودروسازان به عنوان گروهي از فعالان اقتصادي كه در واردات خودرو ذي‌نفع نيستند، نمي‌توانند براي اين تجارت تصميم‌گيري كنند، اما در مقابل خودروسازان رسما از دولت خواسته‌اند تا واردات برخي برندها به كشور ممنوع شود . به اين ترتيب كارشناسان عقيده دارند با تصويب اين طرح (كه برخي محدوديت‌ها براي واردات خودرو قائل مي‌شود) از سوي دولت؛ واردات خودرو با انحصار همراه خواهد شد.

خبری شنیدیم در مورد مذاکره با پژو و رنو در طبقه 26 هتل آزادی، یک مقام حاضر در این مذاکرات می‌گوید : برگزاری این ضیافت شام بهانه‌ای بود تا نمایندگان ارشد خودروسازان خارجی حاضر در تهران فارغ از حساسیت‌های مذاکرات رسمی با خودوسازان ایرانی مذاکره کنند . نمایندگان ارشد شرکت‌های خودروسازی ایران خودرو، سایپا، پژو، رنو و شرکت طراحی خودروی پنین فارینا در حاشیه ضیافت شام به مذاکره پرداختند . این ضیافت شام دوشنبه شب (دهم آذرماه) در طبقه بیست‌وششم هتل آزادی تهران با حضور معاون وزیر و مدیر کل دفتر نیرو محرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد .

ختور، در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم 93 شرکت را مبلغ 745 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با افزایش 14 درصدی همراه بوده است شرکت در دوره 6 ماهه نخست خود توانست به ازای هر سهم 415 ریال سود کنار بگذارد و 56 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد. شرکت اعلام کرده است که دليل تغييرات در افزايش پيش بيني ها ، افزايش درآمدهاي غير عملياتي وسود سپرده هاي بانکي وسود ناشي از تسعير ارز (بدليل روندنرخ ارز) ميباشد.

در گروه پالایشی ، تمام گروه قرمز رنگ بود.در خبری شنیدیم ، رئیس‌جمهوری روز گذشته به کشورهایی که در آخرین نشست اوپک با کاهش تولید نفت مخالفت کرده بودند، پاسخ داد؛ پاسخی تلویحی به عربستان و دیگر کشورهای منطقه. به باور رئيس‌جمهور، اين اقدام تنها توطئه‌اي براي تحت فشار قرار دادن ايران است. روحاني در سخنانش در جمع مردم گرگان گفت: «با وجود اینکه دست‌های توطئه‌گر در منطقه و جهان، قیمت نفت را کاهش دادند و تصور می‌کنند برای ایران اسلامی و مسیر توسعه کشور مشکلی فراهم کردند، ملت ایران بدانند که دولت در هفته آینده بودجه را بدون کسری تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد کرد .»

در گروه پتروشیمی و شیمایی نیز همچون سایر گروه ها با فشار فروش همراه بود. شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان در نظر دارد سرمایه خود را از مبلغ 15000 میلیارد ریال به مبلغ 30000 میلیارد ریال برساند که این افزایش سرمایه 15000 میلیارد ریالی از محل مطالبات حال شدۀ سهامداران و آوردۀ نقدی می باشد شرکت اعلام کرده است که موضوع افزایش سرمایه اصلاح ساختار مالی، جبران بخشی از مخارج سرمایه ای صورت گرفته بابت مشارکت در افزایش سرمایۀ شرکت-های سرمایه پذیر و تحصیل سرمایه گذاریهای بلندمدت می باشد .

شفن طی اطلاعیه ای اعلام نموده است که واحد اسید استیک این شرکت که از روز دوشنبه مورخ 93/09/03 از مدار خارج و تولید محصول آن متوقف گردیده بود به یاری خداوند و همت و تلاش کارکنان پر تلاش و زحمتکش ، روز جاری مجددا بهره برداری از واحد مزبور آغاز و تولید محصول آن امکانپذیر گردیده است .

در مورد نرخ خوراک ، جلسه هفته اخیر کمیسیون برنامه و بودجه با تصویب واگذاری نحوه تعیین قیمت خوراک گاز و مایع مجتمع های پتروشیمی به دولت به پایان رسید که این مصوبه کمیسیون بایستی به صحن علنی مجلس ارایه شود و پس از اظهار نظر موافقان و مخالفان طرح فوق پیرامون آن رأی گیری انجام شود . تاکنون قیمت گذاری خوراک گاز و مایع پتروشیمی ها از سوی مجلس شورای اسلامی تعیین می شد که طی سال گذشته و با تصویب نمایندگان ملت، نرخ خوراک گاز و مایع شرکت های پتروشیمی از حدود 3 به 13 سنت افزایش یافت . در همین راستا، دبیر انجمن صنعت پتروشیمی با اشاره به اینکه مجلس بایستی هدایت گر دولت در راستای دستیابی به اهداف باشد، اظهار داشت: تصمیمات اخیر کمیسیون برنامه و بودجه در واگذاری تعیین نرخ خوراک گاز و مایع پتروشیمی ها به دولت، بسیار مثمرثمر می باشد زیرا تصمیم گیری های دقیق دولت منجر به حرکت نرخ خوراک شرکت های پتروشیمی به سویی می شود که باعث رشد و توسعه صنعت پتروشیمی گردد .

در گروه فولادی و فلزی نیز معملات کسل کننده ای رت مشاهده کردیم ، با کاهش روز گذشته نرخ ارز، بازار فلزات پایه داخلی نیز روند نزولی در پیش‌گرفته و طبق گفته معامله‌گران، بازار از شوک اخبار سیاسی و هسته‌ای بیرون آمده است. چرا‌که پیش از آن، افزایش غیرمنطقی قیمت‌ها باعث شده بود مبادلات واقعی به حداقل رسیده و حتی برخی فروشندگان از فروش محصولات خود خودداری کنند. بازار فلزات رنگی در ایران همواره یکی از بازارهای تاثیر‌پذیر بوده و بیشتر از سایر بخش‌ها در مقابل جریانات و اخبار سیاسی واکنش نشان می‌دهد. البته به گفته کارشناسان حوزه فلزات پایه روند نزولی قیمت‌ها ادامه‌دار خواهد بود و وضعیت فعلی بازار داخلی هم نشان‌دهنده افت نسبتا ملایم صنایعی است که پیش از این بیشترین اثرات را از تحریم‌ها تجربه کرده‌اند.ارفع امروز به قیمت 351 تومان رسید.

در گروه تجهیزاتی، امروز رتکو با افزابش تقاضا همراه شد ، شرکت کنترل خوردگی تکین کو پیش بینی درآمد هر سهم در سال مالی جاری را یک هزار و 113 ریال برآورد کرده بود که در آخرین گزارش عملکرد 6 ماهه حسابرسی شده موفق به تعدیل مثبت سود 15 درصدی نیز شده است . در همین راستا مدیر مالی شرکت کنترل خوردگی تکین کو ضمن بیان مطالب فوق اظهار داشت: در آخرین گزارش عملکرد 6 ماهه اول سال جاری “رتکو”، پیش بینی درآمد هر سهم با توجه به تعدیل مثبت سود 15 درصدی به مبلغ یک هزار و 307 ریال افزایش یافت و همچنین شرکت موفق به پوشش 51 درصدی بودجه جدید خود به میزان 666 ریال گردید .

حسین شهیدیان در ادامه افزود: شرکت کنترل خوردگی تکین کو تا پایان سال مالی جاری تنها بودجه جدید خود را پوشش خواهد داد و به طور مجدد تعدیل سود مثبت دیگری در دستورکار شرکت قرار نخواهد گرفت .وی از افزایش سرمایه “رتکو” در برنامه های آتی شرکت خبر داد و گفت: مراحل مقدماتی افزایش سرمایه 200 درصدی شرکت کنترل خوردگی تکین کو در اختیار حسابرس می باشد که پس از ارسال گزارش توجیهی به سازمان بورس با دریافت مجوز، شرکت مذکور اقدام به برگزاری مجمع فوق العاده می نماید .

در گروه معدنی همچنان شاهد حجم پایین معاملات می باشیم در خبری شنیدیم که ، معدن چادرملو ۷ هزار ميليارد تومان ماليات دولت را نپرداخته است محمد علي پورمختار رئيس کميسيون اصل ۹۰ مجلس شوراي اسلامي در حاشيه نشست علني مجلس در جمع خبرنگاران ضمن تشريح پرونده معدن چادرملو، گفت: براساس بررسي هاي انجام شده در اين معدن، يک اختلاف عدد و رقم با عنوان ماليات رخ داده است که براساس آن به نظر مي رسد که مسئولان اين معدن ماليات مربوطه را پرداخت نکرده اند.وي در ادامه افزود: درآمد هفت هزار ميليارد توماني دولت از محل ماليات در اين معدن محقق نشده است، البته در اين رابطه از وزير اقتصاد سوال شده است که اميدواريم آقاي طيب نيا به آن رسيدگي کرده و پاسخگوي آن باشد.

در گروه بانکی ، در گروه بانکی ، در خبری شنیدیم که براساس صورت های مالی 6 ماهه شرکت پست بانک، سهام واگذاری در شرکت هلدینگ خلیج فارس، چند نیروگاه و پالایشگاه از شرکت بازپس گرفته شد . براساس اعلام پست بانک، به دلیل عدم انتقال مالکیت، این سهام‌ها به دولت بازگشته است . این در حالی است که این مصوبه و واگذاری براساس قانون بودجه سال 1390 بوده و هزینه انتقال بر عهده خریدار ( پست بانک ) بوده است .

همچنین مقرر بوده است که این سهام از سوی سازمان خصوصی عرضه شود و وجه آن به پست بانک پرداخت شود که این اقدام نیز صورت نگرفته است . ارزش افزوده سهام فوق چند برابر بهای تمام شده بوده است و در اثر لغو این مصوبه، مبلغ مطالبات از دولت و یک دارایی غیر مولد جایگزین در صورت‌های مالی شده است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آخرین اخبار بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب