بانکها پول بازار سرمایه را جذب کرده اند / بیمه سهام در دست پیگیری است

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

بیمه کردن سهام شرکت های بورسی از طریق مجموعه های فعال در گروه بیمه، موضوعی است که طی ماه های اخیر توسط برخی از متولیان بازار سرمایه مطرح شده است.

در همین ارتباط، رییس اداره نظارت بر بورس ها و بازارها در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: در حال حاضر از طریق دو شرکت بیمه ای پیشنهاداتی جهت فعالیت در این زمینه مطرح شده که به دلیل عدم مشخص بودن چارچوب اجرایی این برنامه و چگونگی ساز و کار انجام آن، تاکنون به نتیجه قطعی دست نیافته ایم.

محمودرضا خواجه نصیر افزود: در صورت موفقیت در اجرایی کردن این برنامه، شرکت های بیمه ای می توانند در شرایط و موقعیت های گوناگون ریسک سرمایه گذاری سهامداران را مدیریت کنند که این امر نیز به رونق بازار سرمایه کمک خواهد کرد.

وی در ادامه پیرامون دلایل رفتار هیجانی سهامداران و شکل گیری روند نزولی در کلیت بازار سرمایه اظهار داشت: سیاست های اقتصادی دولت در حالی بر اصل اساسی مبارزه با تورم تدوین شده که این امر با اجرای برنامه هایی همچون افزایش سود سپرده های بانکی منجر به خروج نقدینگی از بورس و جذب آن پول به سمت بانک ها شده است.

به گونه ای که بانک ها در رقابت بر سر افزایش نرخ سود سپرده ها بزرگترین محرک بازار سرمایه یعنی نقدینگی را به سمت بازار پول جذب کرده اند.

این مقام مسئول بازار سرمایه را بازاری غیر تورمی دانست و گفت: این بازار تنها منبعی است که با تزریق نقدینگی در آن می توان کالای مصرفی تولید کرد و مستقیماً به چرخه تولید صنایع و عدم ایجاد تورم کمک کرد.

از این رو، به نظر می رسد تمرکز اصلی کابینه اقتصادی دولت می بایست در بازار سرمایه قرار گیرد و راهکارهای غیرتورمی خود را از طریق تقویت بازار سرمایه اجرایی کند. چراکه اگرچه اتخاذ سیاست های پولی انقباضی در میان مدت منجر به کاهش تورم می شود، اما با توجه به تجربه سیاست های اقتصادی کشورهای دنیا می توان گفت این سیاست ها همچون فنر جمع شده ای می ماند که به مرور زمان دولت مجبور به آزاد کردن جریان های پولی می شود و جهت ایجاد رونق در بازار سرمایه می بایست جریان های پولی منقبض را آزاد کند که در این صورت جهش تورمی اتفاق می افتد.

رییس اداره نظارت بر بورس ها و بازارها افزود: به نظر می رسد افزایش نرخ سود سپرده های بانکی در شرایطی که سرمایه گذاری در صنایع مختلف از پتانسیل اعطای بازدهی مناسب با آن برخوردار نیست، چندان به نفع وضعیت سودآوری صنایع و اقتصاد کشور نباشد و تداوم روند رو به رشد نرخ سود سپرد ها در بلندمدت موجب قطع رابطه بازار پول و منافع اقتصادی می شود و مشکلاتی در حوزه های اشتغال زایی و درآمدهای مالیاتی ایجاد می کند.

خواجه نصیر با بیان اینکه بازار سرمایه متفاوت از اقتصاد کشور نیست، در این خصوص افزود: با توجه به اینکه سهام اکثر شرکت های بزرگ و مطرح در بورس معامله می شود، به نظر می رسد در راستای هدایت نقدینگی به بورس می بایست برنامه هایی جهت تقویت این بازار اجرایی شود و دولت با عملکرد واقعی خود در این راستا بکوشد.

وی به مشکلات پیش روی صنایع پالایشی، معدنی و پتروشیمی اشاره کرد و گفت: موانع پیش روی صنایع مذکور می بایست مرتفع گردد و هزینه های تولید آنها کاهش یابد. برهمین اساس دولت می بایست در راستای حمایت از تولیدکنندگان صنایع و رفع مشکلات پیش روی آنها قدم بردارد و با تدوین مقررات مختلف مانع رونق صنایع نشود.

این مقام مسئول افزود: فراموش نکنیم که سرمایه گذاران و فعالان بازار سرمایه به تفاوت های موجود میان عملکرد واقعی دولتمردان و اظهارات آنها توجه ویژه می کنند و براساس تصمیمات اخذ شده و سیاست های اعمالی در بازار سرمایه سرمایه گذاری می کنند. برهمین اساس در صورت عدم تحقق وعده ها و برنامه های دولتمردان انتظار سهامداران از کسب بازدهی در بورس کاهش می یابد و در نهایت منجر به خروج نقدینگی از بورس می شود، اتفاقی که اکنون شاهد تحقق آن هستیم.

رییس اداره نظارت بر بورس ها و بازارها در خاتمه به برنامه های سازمان بورس جهت حمایت از سهامداران اشاره کرد و گفت: متولیان بازار سرمایه بسته ای شامل اتفاقاتی که در صنایع مختلف رخ داده و نیز وضعیت کنونی بورس به دولت ارایه کرده اند و پیگیر رفع مشکلات موجود هستند. برهمین اساس به نظر می رسد در صورتیکه دولت قدم های اساسی در این راستا بردارد، اعتمادسازی در جهت توجه و حمایت دولت از بازار سرمایه صورت گیرد و این بخش از اقتصاد نیز تقویت می شود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب