متضررترین سهامداران بورس را بشناسید

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
ضرر در بورس

بورس اوراق بهادار تهران در آذر ماه دو روی سکه را از خود نشان داد؛ ابتدا با افزایش قیمت امیدواری در دل سهامداران ایجاد کرد و سپس زیان سهامداران را به محدوده 10 درصد رساند.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، بورس تهران که بعد از 9 ماه رکود در دو ماه اول پاییز به روند صعودی خود برگشته و امیدواری زیادی در دل سهامداران ایجاد کرده بود، بعد از سوم آذر و مشخص شدن نتیجه مذاکرات روی دیگری از خود نشان داد و به شدت نزولی شد.

به طوری که ریزش دوباره قیمت ها و در نتیجه افت شاخص بورس از سوم آذر به بعد منجر به افزایش زیان سهامداران و کاهش ارزش سهام شرکتها شد تا جایی که بعد از برآورده نشدن انتظارات سهامداران از مذاکرات وین و در کنار آن افزایش قیمت دلار و ریزش قیمت نفت، موجب شد تا به طور میانگین سهامداران زیان 4.5 درصدی را با خود به خانه ببرند؛ این اتفاق موجب شد تا زیان بورس از ابتدای سال تا کنون از محدوده 9 درصد عبور کند

با حاکم شدن فضای ابهام و تردید در بورس تهران، ارزش بازار سهام شرکتها افت قابل توجهی را تجربه کرد و شاخص بورس که تا کانال 76 هزار واحد پیش رفته بود به سطح 71 هزار واحد رسید؛ به این ترتیب بازدهی مثبت 30 شرکت بورسی در آبان ماه، به 8 شرکت کاهش پیدا کرد و در مقابل زیان شرکتها تشدید شد.

آمارها نشان می‌دهد که سهامداران بورس تهران در آذر ماه به‌طور میانگین 4.5 درصد ضررکردند به این ترتیب از میان 38 صنعت حاضر در بورس، تنها هشت صنعت موفق به کسب بازدهی مثبت شده و 30 صنعت باقیمانده با زیان مواجه شده است. بر این اساس اغلب کسانی که در آذر ماه همراه تالار شیشه ای بودند،با دست خالی به خانه برگشتند.

در حالی اکثر سهام شرکتها منفی شده و سهامدارانشان متضرر شده اند که سهامداران صنعت خدمات فنی و مهندسی زیان 16 درصدی را در یکماه گذشته کسب کرده و از ناراحت ترین سهامداران بورس لقب گرفتند.سهامداران استخراج کانه های فلزی با 13.53 درصد و محصولات کاغذی با 13.3 درصد از دیگر سهامداران ناراحتی بودند که در انتهای جدول متضررها ایستادند.

سهامداران صنایعی همچون سایر واسطه‌گری های مالی با 12.31 درصد،ابزار پزشکی با 11.05 درصد،بانکها با 10.14 درصد و استخراج سایر معادن با 10.03 درصد از سهامدارانی بودند که در یکماه گذشته بیشترین زیان را با خود به خانه بردند.

علاوه بر این صنایعی مانند محصولات چوبی با 9.93 درصد،واسطه گری های مالی با 9.91 درصد، سرمایه‌گذاری‌ها با 9.23 درصد و فلزات اساسی با 7.54 درصد به همراه استخراج ذغال سنگ با 6.25 درصد و سایر محصولات کانی غیر فلزی با 5.95 درصد از صنایعی بودند که بازدهی منفی بیشتر از شاخص را نصیب سهامدران خود کردند.

سهامداران محصولات شیمیایی، شرکتهای چند رشته ای صنعتی و خودرو هم از سهامداران بد شانسی بودند که تحت تاثیر اخبار اقتصادی و سیاسی متضرر شده و زیان 5 درصدی را با خود به خانه بردند.

در این میزان صنایع دارویی ،ارتباطات رادیویی و محصولات غذایی ،انتشار چاپ و تکثیر به همراه دباغی و کشاورزی و دامپروی زیان یک تا 4 درصدی را تجربه کردند.این در حالی است که در تالار شیشه ای سهامداران خوش شانسی هم بودند که علی رغم زیان 80 درصدی سهامداران، با خوشحالی به خانه رفتند به طوری که سهامداران صنعت ماشین آلات و تجهیزات با بازدهی مثبت بیش از 17.6 درصدی بیشترین بازدهی را در بین 38 صنعت بورسی کسب کرده و به عنوان پربازده ترین صنعت در صدر جدول قرار گرفتند.

بعد از آن صنعت ساخت محصولات فلزی با 11.18 درصد و لاستیک و پلاستیک با 9.6 درصد از صنایعی بودند که با وجود حاکم شدن جو منفی در بورس تهران توانستند همراهان خود را با سود همراهی کنند.در این میان صنایعی مانند سایر ماشین آلات و دستگاه های برقی با 7.7 درصد، منسوجات با 3.3 درصد، املاک با 2.8 درصد و حمل و نقل و انبارداری و سیمان هرکدام با یک درصد از صنایع مثبت بورس طی یک ماه گذشته بودند که موجب خوشحالی هر چند اندک سهامداران خود شدند.

اطلاعات آماری نشان می‌دهد شدت نزول بورس در دوره جدید به‌ مراتب سنگین‌تر است به‌طوری که در طول 10 روز جمعا 20 هزار میلیارد تومان از ارزش بورس تهران و فرابورس کاسته شده است که از این میزان 3 هزار میلیارد تومان سهم فرابورس و 17 هزار میلیارد تومان سهم بورس تهران بوده است.در طول 10 روز‌ گذشته شاخص کل بورس تهران که بیانگر میزان بازده سرمایه‌گذاری در بورس است با 4.5 درصد نزول به سطح 71 هزار واحد سقوط کرده است.

این دو صنعت از جمله صنایعی بود که از سوم آذر‌ماه تا پایان هفته گذشته بیشترین اثر را در نزول شاخص بورس داشتند، به این ترتیب نمی‌توان به‌طور دقیق وزن 2عامل گفته شده و میزان اثرشان را در شاخص بورس محاسبه و ارزیابی کرد. همچنین گروه معادن و فلزات، شرکت‌های خودروساز، مخابرات و شرکت‌های سرمایه‌گذاری از دیگر صنایعی هستند که بیشترین اثر را در نزول بورس داشتند.

براساس این گزارش، درحالی اکثر کارشناسان و مسئولان معتقدند که مذاکرات هسته ای نتیجه مثبتی داشته و آینده بازار سهام نیز روشن است، اما به دلیل افزایش قیمت ارز، افت قیمت نفت و مبهم بودن آینده صنایعی همچون پتروشیمی، پالایشگاهی و معدنی در بودجه 1394 ، همچنان فضای مبهمی در بورس تهران حاکم بوده و تا منتشر نشدن اخبار مثبت سیاسی و اقتصادی وضعیت موجود در بورس حداقل تا پایان آذر ماه ادامه پیدا می کند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب