مهمترین اخبار و رویدادهای بورس یکشنبه 16 آذرماه 93

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس تهران

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 542 واحد نزول کرد و به رقم 71،170 واحد رسید . نمادهای فارس با 127 واحد ، تاپیکو با 34 واحد و وبملت با 25 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 190.2 میلیارد تومان رسید که بترانس با 42.8 میلیارد تومان بیشترین ارزش معامله را به خود اختصاص داد .

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس 10 واحد نزول کرد و به رقم 802 واحد رسید . نمادهای مارون و جم بیشترین تایر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 77.9 میلیارد تومان رسید که پترول با 2.1 میلیارد تومان بیشترین ارزش معامله را به خود اختصاص داد .
 

مهم ترین اخبار اقتصادی

امروز یکشنبه مصادف با 16 آذر 93 دومین لایحه بودجه دولت یازدهم توسط رئیس جمهور تقدیم مجلس شد .پس از سال‌هایی که سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور منحل شد، امسال این سازمان احیا شده و اولین بودجه دولت یازدهم با آرم این سازمان به مجلس ارائه شد .جزئیات لایحه بودجه سال 94 نشان می‌دهد، قیمت هر بشکه نفت خام در لایحه بودجه 72 دلار در نظر گرفته شده است. این در حالی است که بودجه 93 با نفت 100 دلاری بسته شده بود .

حقوق کارمندان دولت سال آینده به میزان 14 درصد افزایش خواهد یافت که سال جاری این میزان 20 درصد در نظر گرفته شده است .قیمت دلار در لایحه پیشنهادی بودجه 2850 تومان در نظر گرفته شده است .

سقف درآمد اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها نیز همان 48 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده و با احتساب این موضوع نشان می‌دهد دولت در لایحه پیشنهادی قصدی برای اجرای فاز جدید هدفمندی یارانه‌ها ندارد و دولت به دنبال ثبات قیمت‌ها در سال آینده است .با مجموع هزینه‌های دولت از محل درآمدهای اختصاصی که بیش از 42 هزار و 996 میلیارد تومان برآورد شده کل مصارف بودجه عمومی به 267 هزار و 357 میلیارد تومان می رسد . سقف بودجه سال 1394 با رشد اندکی نسبت به سال جاری به 837 هزار و 907 میلیارد تومان افزایش یافت . طبق لایحه پیشنهادی دولت برای بودجه 94 بناست مالیات بر ارزش افزوده با 2 درصد افزایش به 10 درصد برسد .

طبق بند الف تبصره 9 لایحه پیشنهادی بودجه 94 سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده 52 قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران برای سال 94، مبلغ یکصد و سی و هشت میلیون ریال در سال تعیین می شود و مازاد آن به نرخ ده درصد برای بخش خصوصی و دولتی و سایر دستگاه های اجرایی موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده 5 قانون محاسبات عمومی کشور تعیین می گردد .

در همین رابطه ،رئیس جمهور بیان کرد: سال گذشته در همین ایام هدف تورمی ۳۵ درصدی را برای پایان سال ۹۲ و ۲۵ درصدی را برای پایان سال ۹۳ اعلام کردم در آن شرایط برخی معتقد بودند که به این اهداف نخواهیم رسید .رئیس جمهور گفت: به هدف ۲۵ درصدی کاهش تورم تا پایان سال ۹۳ رسیده‌ایم و پیش بینی می‌کنیم که تورم تا پایان سال به شکل قابل ملاحظه ای کمتر از ۲۰ درصد باشد .

مهم ترین اخبار سیاسی

در خبری شنیدیم ، ظریف فردا با همتای سوری خود دیدار می‌کند، ولید معلم، وزیر خارجه سوریه به منظور شرکت در کنفرانس جهان علیه خشونت و افراط گرایی به تهران سفر کرده است . محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان فردا (دوشنبه) با ولید معلم، همتای سوری خود در تهران دیدار خواهد کرد .

و اما بشنویم نظر بایدن درباره افزایش تحریم‌ها علیه ایران ، جو بایدن گفت: هم اکنون زمان مناسبی برای افزایش تحریم‌ها علیه ایران نیست چون این کار اتحاد 1+5 را تهدید می‌کند . معاون رئیس جمهور آمریکا طی سخنانی مرکز سابان اندیشکده بروکینگز گفت که هم اکنون زمان مناسبی برای افزایش تحریم‌ها علیه ایران نیست چون این کار اتحاد ۱+۵ را تهدید می‌کند .

در خبری دیگر، کاترین اشتون، دیپلمات بریتانیایی، با وجود آنکه مقام خود به‌عنوان نماینده ارشد اتحادیه اروپا در امور سیاست خارجی را واگذار کرده است، نقش کلیدی مشاور ویژه نماینده جدید اتحادیه اروپا و هماهنگ‌‌کننده گفت‌وگوهای هسته ‎ای با تهران را همچنان بر عهده خواهد داشت .فدریکا موگرینی، مسوول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا از اشتون خواسته است تا فعالیت خود را به‌عنوان مشاور او در مذاکره‌های هسته‌ای ایران ادامه دهد.
 

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی با توجه به تعطیلات آخر هفته قیمت فلزات اساسی تغییری نداشت . دلار با افزایش همراه بود و به قیمت 3424 تومان رسید . سکه نیز در محدوده قیمتی 957 هزار تومان معامله شد .

 

چه خبر از گروه‌های بورسی

در گروه سیمانی، امروز جو گروه منفی بود و تمام نمادها را قرمز رنگ نظاره کردیم . در خبری از کاهش هشت درصدی مقدار فروش سیمان شنیدیم . انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گزارش میزان تولید سیمان و کلینکر آبان ماه امسال را منتشر کرده است ، ظرفیت سالانه تولید سیمان توسط 72 شرکت فعال در این گروه در حالی بیش از 78 میلیون و 573 هزار تن است که با برآورد تولید بیش از شش میلیون تن از این محصول طی آبان ماه امسال، حدود 87 درصد از این میزان محقق شده است.

همچنین ظرفیت تولید سالانه سیمان در مجموعه های مذکور بیش از 79 میلیون و 406 هزار تن محاسبه می شود که طی آبان ماه امسال مجموعه های سیمانی موفق شدند تا حدود 80 درصد از برآورد تولید ماهانه بیش از شش میلیونی را پوشش دهند. براساس اطلاعات موجود، مقدار فروش سیمان و کلینکر طی آبان ماه امسال بیش از پنج میلیون تن بوده که حدود 18 درصد از این میزان به صورت صادراتی به فروش رسیده و مابقی در بازارهای داخلی عرضه شده است .

در گروه دارویی، این گروه نیز همچون سایر گروه ها با افزایش فشار فروش همراه بود . با توجه به نزدیک شدن گزارشات 9 ماهه این گروه می تواند جز گروه های پر استقبال بازار قرار بگیرد ، خبری شنیدیم در مورد وضعیت قیمت دارو در نیمه دوم سال، پیرصالحی خاطرنشان کرد: در همین راستا از مهر ماه واردات این محصولات آغاز و در مجموع در اقلامی خاص از این 206 قلم دارو از 10 تا 80 درصد کاهش قیمت داشتیم که به طور متوسط حدود 28 درصد کاهش قیمت دارند . معاون دارو سازمان غذا و دارو گفت: به طور قطع در نیمه دوم امسال 206 قلم داروهای وارداتی کاهش قیمت محسوس خواهند داشت .

در گروه خودرویی و قطعه ساز ، شاهد قرمز رنگ بودن نمادها بودیم . البته برخی نمادها از جمله تایرا در پایان بازار با اقبال همراه شدند و صف فروش آن ها جمع آوری شد .

امروز زمزمه فروش پارس خودرو به ابرقطعه‌ساز ایران  را شنیدیم ، اگرچه پیشنهاد خرید سهام خودروسازان یکی از پیشنهادات جذاب حسن روحانی در حاشیه اجلاس داووس به خارجی‌ها بود، اما گویا این پیشنهاد به مذاق داخلی‌ها بیشتر خوش آمده است و برخی ابر قطعه سازان که این روزها در صنعت خودروی ایران هم حضور جدی دارند، قصد دارند سهام خودروسازان ایرانی را بخرند . خبرها حکایت از آن دارد که چانه‌زنی یک ابر قطعه ساز برای خرید بخشی از سهام پارس خودرو در حال انجام است . اگرچه هیات مدیره گروه خودروسازی سایپا، چندان تمایلی به حضور این قطعه ساز در هیات مدیره خود ندارد و تاکنون برای فروش سهام پارس خودرو به این شرکت که البته از منابع مالی خوبی هم برخوردار است، چراغ سبز نشان نداده است . در صورت قطعی شدن این موضوع، این ابرقطعه ساز در دو شرکت بزرگ خودروسازی ایران سهامدار خواهد بود که می‌تواند نوعی انحصار هم تلقی شود.

در مورد واردات خودرو ، واردات خودرو طی هشت ماه گذشته در حالی با رشد 77 درصدی همراه بوده است که اعضای شورای سیاست‌گذاری خودرو با طرح «مدیریت واردات خودرو» به‌نوعی درصدد محدود کردن واردات این کالای لوکس  به کشور هستند. هر چند برخی از اعضای شورای مذکور مدیریت واردات خودرو را محدودیت نمی‌دانند، اما آنچه از محتوای اظهارات تهیه‌کنندگان آن برمی‌آید، قرار بر این است که خودروسازان و قطعه‌سازان کشور با توجه به شرایط موجود تولید، به‌نوعی بخشی از اختیار  واردات خودرو را به  دست گیرند و مقرراتی برای آن تنظیم کنند .

در مورد سرمایه گذاری پژو در ایران شنیدیم ، در شرایطی که به‌نظر می‌رسد تمدید مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5، حضور خودروسازان خارجی در «جاده مخصوص» را به تاخیر انداخته است، گویا پژو فرانسه تصمیم خود برای شراکتی دوباره با ایران خودرو را گرفته و حتی قصد سرمایه‌گذاری مستقیم نیز دارد .هرچند مقامات ارشد ایران خودرو طی یک سال گذشته همواره از الزام سرمایه‌گذاری پژو در ایران صحبت به میان آورده و آن را شرط اساسی شراکت دوباره با این خودروساز فرانسوی عنوان کرده‌اند، اما پژویی‌ها هیچگاه این موضوع را تایید و تکذیب نکردند

در گروه پالایشگاهی، تمام نمادها قرمز رنگ بود . ونفت تا محدوده قیمتی 304 تومان نزول کرده و شسپا به قیمت های کم تر از 1300 تومان رسید .

شرکت سرمایه‌گذاری صنعت نفت در نظر دارد سرمایه خود را از مبلغ 1150 میلیارد ریال به مبلغ 1223 میلیارد ریال برساند که این افزایش سرمایه 73 میلیون ریالی از محل سود انباشته شرکت می باشد شرکت موضوع این افزایش سرمایه را جبران مخارج انجام شده بابت خرید ساختمان برای استقرار دفتر مرکزی شرکت عنوان نموده است.

در خبری شنیدیم ، نایب‌رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج پیشنهاد کرد: در مرزهای رسمی بانه و مریوان که دارای مرز رسمی هستند واحدهای پالایشگاهی کوچک به‌منظور فرآوری مواد نفتی وارده از کشور عراق احداث شوند .
همچنین ، وزیر نفت از اختصاص بیش از 70 درصد منابع مالی وزارت نفت به طرح توسعه وزارت نفت در سال جاری میلادی خبر داد و اعلام کرد سال آینده سال سختی برای وزارت نفت خواهد بود، از این رو به‌طور حتم به منابع صندوق توسعه ملی و استفاده از بند ق نیاز داریم تا بتوانیم به قول‌هایی که در پارس جنوبی داده‌ایم، عمل کنیم .

پارس جنوبی نام میدان گازی مشترکی میان ایران و قطر است که به‌عنوان بزرگ‌ترین‌ میدان گازی جهان شناخته می‌شود. ایران با تاخیر 10 ساله نسبت به رقیب قطری خود طرح توسعه این میدان را شروع کرد و برای سالیان زیادی است که از قطر در استخراج گاز عقب مانده است. در این بین در سال‌های اخیر مدیریت نادرست دولت‌های نهم و دهم درکنار افزایش تحریم‌های غرب علیه کشورمان که به خروج شرکت‌های معتبر اروپایی از صنعت نفت منتهی شد، عاملی برای افزایش عقب‌افتادگی ایران از قطر شد، به‌طوری‌که این کشور شیخ‌نشین خلیج فارس بیش از 3 برابر ما از پارس جنوبی گاز استخراج می‌کرد. اما با روی کار آمدن دولت یازدهم و شروع وزارت زنگنه بر نفت، مهم‌ترین‌ پروژه در دست کار این وزارتخانه توسعه پارس جنوبی اعلام شد، به‌طوری‌که به گفته زنگنه بیش از 70 درصد از بودجه وزارت نفت به این میدان اختصاص یافته است .

در گروه پتروشیمی و شیمایی ، وپترو، شفارس و پاکشو از جمله نمادهایی هستند که با اقبال خوبی همراه شدند سایر نمادها معاملات کسل کننده و کم رمقی داشتند .

معاون وزیر نفت با اشاره به صدور 6 میلیارد دلار پتروشیمی از ایران در سال‌جاری، اعلام کرد: کاهش قیمت جهانی نفت روی صادرات محصولات پتروشیمی‌ها با سوخت مایع تاثیرگذار است.عباس شعری‌مقدم درباره آخرین وضعیت صادرات محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری ایران در سال جاری گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 6 میلیارد دلار انواع محصول پتروشیمی توسط ایران به بازارهای جهانی صادر شده است .

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام اینکه پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال‌جاری درآمدهای ایران از محل صادرات محصولات پتروشیمی و پلیمری به حدود 12 میلیارد دلار افزایش یابد، تصریح کرد: تحقق اهداف صادرات محصولات پتروشیمی در گرو تامین کامل گاز مجتمع‌های پتروشیمی به ویژه در فصل زمستان است .

در گروه ساختمانی ، آ س پ و ثرود از جمله نمادهای سبز رنگ این گروه بودند . سایر نمادها معاملات قرمز رنگی را تجریه کردند .

ثتران امروز از یک پرژه خود شفاف سازی کرد ، شرکت ثتران طی اطلاعیه ای قرارداد مشارکت فیمابین این شرکت و شرکت انبوه سازان پرتو شهر را به شرح ذیل منعقد گردیده است ، طوری که موضع قرار داد مشارکت در ساخت پروژه مسکونی اراج است و سهم الشرکه شرکت سرمایه گذاری مسکن تهران در مشارکت تا طبقه شششم هر بلوک 32% و از طبقه ششم به بالا 42% از کل مشارکت میباشد .لازم به ذکر است که اجرای قرارداد فاقد هر گونه تاثیر در سود و زیان منتهی به 94/-6/31 شرکت می باشد .

در گروه لبنی، در خبری شتیدیم که یارانه شیر به دامداران پرداخت می‌شود معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان همدان گفت: دامدارانی که شیر تولیدی واحد خود را به کارخانجات لبنی تحویل دهند یارانه دریافت می‌کنند . وی در خصوص یارانه شیر گفت: طبق مصوبه هیئت دولت، کارخانجات صنایع لبنی موظف بودند از ابتدای تیرماه، شیر خام را با چربی 3.2 دهم درصد و بار میکروبی زیر 100 هزار با قیمت یک هزار و 440 تومان درب کارخانه خریداری کنند، اما از اجرای این مصوبه سر باز زدند

در گروه حمل و نقلی، حسینا  طی اطلاعیه ای اعلام کرده است که نتایج مباحث مربوط به شرایط فی مابین این شرکت و سازمان بنادر و دریانوردی ، به تغییر سهم هر یک از طرفین درآمد حاصل از ارائه خدمات در ترمینال شماره 2 کانتینری بندر شهید رجایی منتهی گردیده است . لذا در صورت نهایی شدن موضوع و صدور الحاقیه قرارداد که سهم این شرکت از 32 درصد موجود به 40 درصد تغییر می نماید ، مراتب اطلاع رسانی خواهد شد . ضمنا لازم به ذکر است که مباحث مربوط به بازنگری قرارداد بندر بوشهر که به درخواست سازمان بنادر و دریا نوردی در دست بررسی می باشد ، هنوز به نتیجه نرسیده است . حسینا امروز با صف خرید همراه بود.

در خبری شنیدیم، اوایل ماه گذشته شورای اقتصاد با درخواست وزارت راه برای خرید 1000 میلیارد تومان ریل هندی موافقت کرد که بر اساس آن  22 میلیارد روپیه جهت خرید 250 هزار تن ریل از هند تخصیص خواهد یافت . پیش از این اقدام عباس نظری مدیرکل امور بین‌الملل راه‌آهن با اشاره به مذاکره با هندی‌ها برای خرید 200 هزار تن ریل گفته بود:‌ برای خرید این میزان ریل از خط اعتباری استفاده خواهد شد .وی تصریح کرد: با توجه به مذاکرات قبلی با طرف‌های هندی قرار بر این شده جهت پیگیری کار هر کدام از شرکت‌های هندی به‌صورت جداگانه به ایران سفر کنند. به‌عنوان مثال شرکت ایرکن برای ساخت راه‌آهن چابهار به زاهدان به ایران سفر می‌کند. همچنین معاون بازرگانی شرکت STC به ایران می‌آید که عمده بحث آن فروش ریل به کشورمان است .

 در گروه تجهیزاتی ، فاراک در خصوص آخرین وضعیت مناقصات ( از جمله پالایشگاه سیراف ) اعلام کرده است معاونت برنامه ریزی و نظارت وزارت نفت با احداث یک واحد پالایشگاه میعانات گازی با ظرفیت 60 هزار بشکه در روز در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی توسط شرکت سرمایه گذاری فرهنگیان سهامدار عمده این شرکت در قالب یک کنسرسیوم موافقت شده است .لذا در صورت مشارکت ماشین سازی اراک در این پروژه و در صورت وجود هرگونه رویداد با اهمیتی که که بر سود پیش بینی شده هر سهم تاثیر گذار باشد اطلاع رسانی خواهد شد . فاراک در پی اعلام این خبر با اقبال همراه شد .

در گروه معدنی، بهره مالکانه معادن سنگ آهن ۳۰ درصد تعیین شد، دولت در لایحه بودجه سال 94 مصوب نموده است که کلیه اشخاص حقیقی  و حقوقی استخراج کننده معادن سنگ آهن که پروانه بهره برداری آنها به نام سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و یا شرکت های تابعه می باید، موظفند بابت حق انتقاع بهره برداری از معادن فوق در سال 1394 ، 30 درصد مبلغ فروش محصولات خود(سنگ آهن خام، سنگ اهن دانه بندی و افشرده (کنسانتره ) تحویلی برای گندله سازی درون شرکت و افشده فروشی (کنسانتره فروشی ) به خارج از شرکت را به حساب درامد عمومی ردیف 130419 جدول شماره 5 این قانون نزد خزانه داری کل کشور واریز نمایند .

 سایر نماد ها :

قثابت ، در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به 94/04/31 شرکت را مبلغ 45 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت با تعدیل منفی 36 درصدی همراه بوده است شرکت در دوره 3 ماهه خود به ازای هر سهم 15 ریال زیان شناسایی نمود. سود عملیاتی شرکت با کاهش 30 درصدی نسبه به گزارش قبل مبلغ 3 میلیارد تومان اعلام شده است . ضمنا شرکت پيش بيني نرخ فروش شکر براي سال مالي منتهي به 31/04/94 را مبلغ 000ر25 ريال در نظر گرفته است.

در مورد قاسم ایران  ، مالک اصلی شرکت قاسم ایران دلایل کاهش قیمت ۵ درصدی و صف فروش سنگین این شرکت تازه وارد را اعلام کرد و از افزایش سرمایه ۱۴ میلیارد تومانی تا آذر و راه اندازی صندوق زمین ۳۵۰ میلیارد تومانی در دی ماه خبر داد.فرهاد رمضان مالک اصلی شرکت  گفت: دلیل اصلی این شرایط برای شرکت قاسم ایران که برای اولین بار رخ داده ناشی ازدو عامل اصلی است.وی ادامه داد: عامل اول مربوط به شرایط روزهای آغازین بازار سهام است که گاه مانند امروز با جو روانی منفی همراه می شود.

عامل دیگر هم به نگرانی برخی سرمایه گذاران در مورد تعویق زمان افزایش سرمایه 14 میلیارد تومانی ربط دارد. به طوریکه طی امروز تماس های متعددی از سوی سهامداران در رابطه با صحت و سقم افزایش سرمایه انجام شد.

این مقام مسئول با بیان اینکه شرایط کنونی قاسم ایران در فرابورس طی این هفته و حداکثر تا سه شنبه جاری تغییر و بهبود می یابد، خاطر نشان کرد: افزایش سرمایه 14 میلیارد تومانی درحال طی مراحل لازم برای اخذ مجوز از سازمان بورس بوده و در همین ماه نهایی خواهد شد. بنابراین جای نگرانی نیست.رمضان افزود: راه اندازی صندوق زمین و ساختمان 350 میلیارد تومانی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها هم در حال انجام است و تا ماه آینده عملیاتی خواهد شد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار روزانه بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب