مثبت و منفی بودجه 94 از نگاه بورس

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
آموزش ورود به بورس

لایحه پیشنهادی بودجه حدود 848 هزار میلیارد تومانی دولت برای سال 1394 طی روز گذشته توسط رییس جمهور تقدیم مجلس نمایندگان مجلس شد که برخی مواد مندرج در کلیات این لایحه می تواند بر صنایع مختلف بورسی و نیز فضای کلی بازار سرمایه مؤثر واقع شود.

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، طی لایجه بودجه سال 94 واگذاری دارایی های مالی و سرمایه ای، اعتباردهی 84 هزار میلیارد تومانی به طرح های عمرانی، تعیین بهره مالکانه 30 درصدی از محل مبلغ فروش محصولات سنگ آهنی ها، نرخ 72 دلاری به ازای هر بشکه نفت با دلار 2850 تومانی و نیز واگذاری باقیمانده سهام دولت در بانک ها و بیمه های مشمول واگذاری به مبلغ پنج هزار میلیارد ریال از مهمترین نکاتی است که در لایحه بودجه کل کشور آمده، افزون بر اینکه وابستگی این لایحه به درآمدهای نفتی 33 درصد برآورد شده است.

در مجموع سقف لایحه پیشنهادی بودجه کل کشور در حالی نزدیک به 838 هزار میلیارد تومان تقدیم مجلس شده که این مبلغ نسبت به بودجه سال 93 حدود چهار درصد رشد را نشان می دهد.

در همین ارتباط جعفر عزیزی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: بحث افزایش سرمایه بانک های دولتی می تواند اثری مثبت بر بازار سرمایه اعمال کند. چراکه گرچه ممکن است وجوه حاصل از واگذاری های پیش بینی شده در این لایحه برای بانک های دولتی اختصاص یابد، اما با فروش دارایی های غیر مولد بانک های دولتی منابع مالی بیشتری برای ارایه تسهیلات به شرکت های تولیدی و بنگاه ها در دسترس بانک ها خواهد بود که به طور قطع این امر بر تأمین مالی و سرمایه مورد نیاز شرکت های بورسی مؤثر خواهد بود.

وی در خصوص درآمدهای حاصل از تعیین بهره مالکانه 30 درصدی معادن سنگ آهنی ها در لایحه بودجه 94 گفت: واقعیت این است که دولت هزینه هایی دارد که بایستی آنها را از منابع مختلف تأمین کند. یکی از این منابع دریافت مالیات، عوارض و حق مالکانه از صنایع معدنی است. چراکه به دلیل تحریم ها، در حال حاضر دولت نمی تواند نفت خود را بفروشد.

این کارشناس بازار سرمایه تأکید کرد: البته چنانچه مسایل سیاسی حل شده و روابط بهبود یابد، درآمدهای دولت از محل فروش نفت افزایش یافته و دریافت عوارض و مالیات کمتر مورد نظر دولت خواهد بود. البته به طور کلی افزایش دریافت عوارض از صنایع اثر مثبتی بر بازار سرمایه ندارد، اما ثبات آن در بودجه سال 94 کل کشور تأثیری بر روند سنگ آهنی ها نخواهد داشت.

عزیزی پیشنهاد اعتبارات 84 هزار میلیارد تومانی برای اجرای طرح های عمرانی را نکته ای مثبت دانست و افزود: طبیعی است در هر کشوری به خصوص کشورهای در حال توسعه که نیاز به گسترش زیرساخت ها وجود دارد، هرچه اجرای طرح های عمرانی افزایش یابد، نشان دهنده رونق در فضای کسب و کار است؛ اما مهمتر از مبلغ بودجه عمرانی، میزان جذب و تخصیص آن اهمیت دارد. البته رشد این مبلغ نسبت به بودجه سال 93 می تواند نشانه خوبی از افزایش میزان تخصیص اعتبارات به طرح های عمرانی طی نیمه اول امسال باشد و برهمین اساس است که پیش بینی ها از ادامه این روند صعودی در سال 94 حکایت دارد.

وی ادامه داد: رشد بودجه عمرانی کشور می تواند نشان از توسعه فرآیندهای سرمایه گذاری در کشور باشد که این امر در صنایع مختلف همچون سنگ آهنی ها، فولادی ها و سیمانی ها تأثیر مثبت اعمال می کند.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص عدم برنامه دولت برای اجرای فاز جدید هدفمندی یارانه ها در سال آتی و تصمیم برای ثبات هرچه بیشتر قیمت ها گفت: عدم افزایش قیمت حامل های انرژی می تواند ثبات مورد نیاز برای صنایع را فراهم آورد. ضمن اینکه تخصیص یارانه به صنایع از محل هدفمندی یارانه ها در مقابل افزایش برخی عوارض و مالیات ها می تواند به نوعی به عنوان مشوق برای آنها باشد.

وی در خاتمه در جمع بندی سخنان خود گفت: دولت در لایحه بودجه سال 94 در حالی بهای هر بشکه نفت را 72 دلار و هر دلار را 2850 تومان برآورد کرده که با افزایش بهای نفت و یا گشایش روابط بین المللی و سیاسی می توان به افزایش درآمدهای دولت امیدوار بود که در این رابطه نشانه هایی نیز وجود دارد. به عنوان مثال میزان فروش نفت ماهانه به حدود یک میلیون و 300 هزار بشکه رسیده، حال آن که در این رقم پیش از این حداکثر یک میلیون بشکه بوده است. از سوی دیگر در سال گذشته منابع ارزی محدودی به کشور وارد می شد، حال آنکه در سال جاری چندین قسط از منابع ارزی کشور به حساب ها واریز شده و اخیراً مقرر شده ماهانه 700 میلیون دلار از این منابع واریز شود که می تواند نشانه هایی مبنی بر بهبود شرایط سیاسی باشد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب