مهمترین رویدادها و اخبار بورس سه‌شنبه 18 آذر93

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورسی

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 5 واحد صعود کرد و به رقم 71،381 واحد رسید . نمادهای همراه با 48 واحد و رمپنا با 25 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای فولاد با 35 واحد و وسینا با 13 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 163.4 میلیارد تومان رسید که نماد خبهمن با 8.1 میلیارد تومان بیشترین ارزش معامله را به خود اختصاص داد .

در بازار فرابورس شاخص ایفکس نسبت به روز گذشته تغییری نداشت  و به رقم 813 واحد رسید . نمادهای مارون و وگردش بیشترین تاثیر منفی و نمادهای  میدکو و زاگرس بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 143.5  میلیارد تومان رسید که نماد پترول  با 13 میلیارد تومان بیشترین ارزش معامله را به خود اختصاص داد .

مهم ترین اخبار اقتصادی

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور از سخنان خود به پرداخت یارانه 5200 میلیاردی تولید در سال آینده اشاره کرد و گفت : اما قرار نیست که این مبلغ به طور نقدی بین واحد‌های تولیدی توزیع شود، بلکه آن را در قالب تسهیلات ارزان‌قیمت در اختیار آنها قرار می‌دهیم . وی گفت: به وزارت صنعت، کشاورزی و راه اعلام می‌کنم که سازمان مدیریت و برنامه ریزی این تضمین بانکی را خواهد داد که در هر سررسیدی مابه‌التفاوت سود تسهیلات بانکی را بپردازد .

معاون اول رییس جمهوری گفت: در بودجه سال 94 منابعی دیده شده که در زمینه اشتغال در سال آینده گام های بهتری برداریم و تا آخر سال جاری، کشور از نظر اقتصادی متحول شده و خروج کشور از رکود قطعی می شود .وی اظهار کرد: دولت از فعالان بخش خصوصی انتظار دارد پای کار آمده و در زمینه های اقتصادی دولت را یاری کنند .وی اضافه کرد: در مقطعی نیاز است این مجموعه ها برای سرمایه گذاری جدی و افزایش تولید و رفع نگرانی های مردم و مشکلات اقتصادی کشور به کمک دولت بیایند .

در مورد تغییر رئیس سازمان بورس ، شنیده‌ها حاکی از آن است که علی صالح‌آبادی قرار است به عنوان مدیر عامل به بانک توسعه صادرات برود .روزهای گذشته شایعاتی مبنی بر تغییر بالاترین مقام اجرایی بازار سرمایه برای چندمین بار در فضای تالار شیشه‌ای پیچید اما این بار با قدرت بیشتری دهان به دهان شد؛ به طوری که حتی گزینه جایگزینی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار مشخص شده است . این گزینه، محمد فطانت‌فرد است که در گذشته مدیر عامل تامین سرمایه لوتوس پارسیان و عضو هیات مدیره بانک پارسیان بود که در دولت جدید، با حکم وزیر اقتصاد به عنوان عضو هیات مدیره و معاون اعتباری بانک ملی انتخاب شد .

در خبری دیگر، براساس تبصره 5 لایحه پیشنهادی دولت برای بودجه سال آینده که به صندوق توسعه ملی اختصاص دارد، منابع مختلفی برای طرح‌ها و پروژه‌های مختلف صنعتی و معدنی پیش‌بینی شده و تسهیل در روند دریافت تسهیلات مدنظر قرار گرفته است .طی سال‌های گذشته متقاضیان دریافت تسهیلات از صندوق توسعه ملی پیش از رسیدن به بانک باید در ابتدا موفق به اخذ تاییدیه وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر توجیه‌پذیر بودن طرح تولیدی می‌شدند و پس از آن باید موافقت صندوق توسعه ملی را برای دریافت تسهیلات اخذ می‌کرد.

و اما خبری بشنویم از آغاز نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و پاکستان، وزیر دارایی پاکستان در این دیدار گفت : «رهبران ارشد هر دو کشور در رساندن روابط به سطحی جدید جدی هستند. ما نه تنها تلاش خواهیم کرد تا مبادلات تجاری، اقتصادی و روابط دوجانبه فعلی را در سایر حوزه ها گسترش دهیم، بلکه تلاش می کنیم تا آنها را تثبیت نماییم .» وزیر دارایی پاکستان و وزیر اقتصاد ایران ضمن شرکت در نوزدهمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور ابراز امیدواری کردند که در این نشست ۴ یادداشت تفاهم امضا شود.

مهم ترین اخبار سیاسی

در حوزه داخلی ، خبری شنیدیم در مورد بازداشت 20 نفر از مدیران دولت قبل، وزیر اطلاعات خاطرنشان کرد: 20 نفر در این زمینه بازداشت شدند که در حال حاضر تنها سه نفر از آنان در بازداشت هستند و 30 نفر نیز برای مصاحبه دعوت شده‌اند تا نقش و میزان تأثیر آنان در تخلف مالی را بدانیم . به نقل از روزنامه ایران، سیدمحمود علوی گفت: این تخلفات مربوط به سال 1389 تا پایان سال 1391 است که از اواخر سال گذشته متوجه این تخلفات شدیم و آن را کشف کردیم .
همچنین وزیران خارجه ایران و روسیه دیدار کردند ، وزیر خارجه کشورمان با محکوم کردن تجاوز روز گذشته رژیم صهیونیستی به خاک سوریه، این اقدام را نشانه هم‌سویی، هم داستانی و هماهنگی بین رژیم اشغالگر قدس با گروه‌های تکفیری و تروریست‌هایی دانست که در روزهای اخیر ضربات سختی از مقاومت مردم و ارتش سوریه و عراق دریافت کرده‌اند . ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه در دیدار ظهر دوشنبه خود با محمدجواد ظریف در محل وزارت امور خارجه کشورمان در تهران، پیرامون آخرین وضعیت روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌یی و بین‌المللی به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداخت .

در همین رابطه ، آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی در دیدار وزیر امور خارجه عراق، با اشاره به گام‌های بزرگ عراق در سال‌های پس از سقوط رژیم بعث، همکاری کشورهای عربی و همسایه با عراق را مهم توصیف کرد و گفت: همه می‌دانند که عراق می‌تواند نقش ارزنده‌ای در حل مسایل سوریه و لبنان داشته باشد . رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام همکاری کشورهای اسلامی با عراق را به نفع جهان اسلام و در جهت تقویت ملت‌ها و دولت‌های مسلمان دانست و خاطرنشان کرد: باید بعضی از کشورهای منطقه را قانع کرد که آتش حضور تروریست‌ها دامن کل منطقه را خواهد گرفت .

در حوزه مذاکرات ، کمالوندی اظهار داشت توافق با 1+5 نقض نشده است ، سخنگوی سازمان انرژی اتمی اخبار منتشر شده درباره نقض توافق ایران با 1+5 را تکذیب کرد . ، کمالوندی در جمع خبرنگاران گفت: تعهد ما طبق توافق، نصب نکردن تجهیزات در رآکتور اراک بود که در آنجا تجهیزاتی نصب نکرده‌ایم .وی با بیان اینکه اطلاعی از خرید تجهیزات برای این تأسیسات هسته‌ای ندارد افزود: اگر هم خریدی برای این تأسیسات شده باشد خلاف تعهدات برنامه اقدام مشترک نیست، بنابراین کاری خلاف تعهداتمان انجام نداده‌ایم .

در همین زمینه ، در آستانه دور بعدی مذاکرات هسته‌ای در مهلت تمدید هفت ماهه و در مکانی غیر از وین، وزیر خارجه آمریکا ابراز امیدواری کرد که تا چهار ماه دیگر، چارچوب توافق جامع هسته‌ای موسوم به برنامه اقدام مشترک با ایران مشخص شود. جان کری گفته است که مذاکرات با ایران روندی رو به جلو دارد و اگر طرف‌های درگیر از خود بردباری نشان دهند، «پیشرفتی ملموس» حاصل خواهد شد. کری اعلام کرد که فرآیند (دستیابی به توافق نهایی ) ممکن است در کمتر از نیمی از فرصت تمدید شده حاصل شود و مذاکره‌کنندگان می‌توانند ظرف مدت چهار ماه به توافق نهایی دست یابند .

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازارهای جهانی قیمت فلزات اساسی با اندکی نوسان کاهش یافت ، بر این اساس مس به قیمت 6465 دلار، آلومنیوم 1960 دلار ، روی 2212 دلار و سرب 2020 دلار برای هر تن معامله شدند . دلار در محدوده قیمتی 3420 تومان داد و ستد شد و سکه به قیمت 946 هزار تومان رسید .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود ؟

در گروه پالایشی، ونفت و شبهرن با اقبال خوبی همراه شدند . هر چند چنیدن بار صف ونفت عرضه شد ولی در نهایت توانست با صف خرید به کار خود خاتمه دهد .

در مورد کاهش قیمت نفت ، مدیرعامل شرکت ملی نفت کویت روز دوشنبه گفت، قیمت نفت احتمالا طی 6 یا 7 ماه آینده، در حدود 65 دلار در هر بشکه باقی خواهد ماند. این جدید ترین اظهار نظری است که نشان می دهد کشورهای تولید کننده حاشیه خلیج فارس آماده تحمل کردن سقوط قیمت ها هستند . به دنبال تشدید نگرانی ها در مورد شدت گرفتن فزونی عرضه، قیمت جهانی نفت از روز گذشته حدود ۳.۵ دلار کاهش یافت و برای نخستین بار طی ۵ سال اخیر ۶۵ دلاری شد .

در همین رابطه ، بلومبرگ گزارش داد: در پی تخفیف عربستان سعودی به مشتریان نفتی آسیایی و آمریکایی خود، این بار عراق از این استراتژی پیروی کرد و بازار نفت را متلاطم کرد، این در حالی است که این گونه رفتارها از بزرگترین تولید کنندگان نفت اوپک نشان دهنده دفاع از سهم خود در بازار جهانی است .در همین حال، عراق به عنوان دومین تولیدکننده نفت اوپک، قیمت نفت سبک بصره را به پایین ترین حد خود برای مشتریان آسیایی خود در حداقل 11 سال اخیر رساند .

در گروه خودرویی و قطعه ساز ، شاهد معاملات متعادل بودیم ، در این گروه خبهمن و خنصیر با اقبال خوبی از طرف سهامداران همراه شدند و با صف خرید به کار خود خاتمه دادند . روز گذشته سرمایه گذاری غدیر فروشنده خبهمن بوده است .

بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده مورخ 1393/03/24  افزایش سرمایۀ شرکت  خشرق از مبلغ 210,000 میلیون ریال به‌مبلغ 315,000 میلیون ریال ( از محل مطالبات و آورده نقدی مبلغ 105000 میلیون ریال ، ) در تاریخ 1393/09/18 در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است.

حمدرضا نعمت‌زاده در پاسخ به سئوالی مبنی بر نتیجه مذاکرات با خودروسازان خارجی که به ایران آمدند، گفت: مذاکرات با خودروسازان خارجی رو به بهبود است و به نظر می‌رسد هرچه فضا بازتر شود، آنها علاقه بیشتری به سرمایه‌گذاری در صنعت خودروی ایران نشان می‌دهند .

در خبری دیگر، وزارت «صنعت، معدن و تجارت» در حالي جديدترين آمار توليد خودروهاي سواري در كشور را اعلام كرده كه سه خودروساز بزرگ داخلی توانسته‌اند توليد خود را در هشت ماه امسال و نسبت به مدت مشابه سال گذشته 6/63 درصد افزايش دهند .طبق آمار ارائه شده از سوی وزارت صنعت و معدن و تجارت سه شرکت ايران‌خودرو، سايپا و پارس‌خودرو تا پايان آبان‌ماه امسال 554 هزار و 240 دستگاه خودرو سواري را به توليد رسانده‌اند كه در اين بين سهم ايران‌خودرويي‌ها با 324 هزار و 360 دستگاه، بیش از سايپا و پارس‌خو درو است.

در گروه تجهیزاتی ، نمادهای فاراک و مپنا معاملات متعادلی داشتند . فاذر با اقبال همراه شد و توانست با صف خرید به کار خود خاتمه دهد ،

در خبری شنیدیم ، تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری اجرای یک نیروگاه سیکل ترکیبی به ظرفیت حدود 500 مگاوات با توربین‌های گازی و واحد آب شیرین‌کن به ظرفیت 100 هزار متر مکعب در روز در منطقه آزاد قشم و خرید تضمینی برق و آب تولیدی توسط منطقه آزاد میان منطقه آزاد قشم و شرکت مپنا در محل شورای عالی مناطق آزاد و با حضور ترکان امضا شد .به گزارش روابط‌عمومی شورای عالی مناطق آزاد، اکبر ترکان در این مراسم گفت: اتفاقات خوبی در منطقه آزاد قشم در حال رخ دادن است که زنجیره‌ای به هم پیوسته بوده و باید با زمان‌بندی جلو برود.

در گروه پتروشیمی و شیمیایی ، معاملات کسل کننده و کم رمقی را تجربه کردیم ، معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با اشاره به همکاری ایران و آلمان در دولت‌های هفتم و هشتم در زمینه توسعه صنعت پتروشیمی گفت : هم‌اکنون دو كشور خود را برای همکاری دوباره بلافاصله پس از لغو تحریم‌ها آماده می‌کنند. عباس شعری‌مقدم در نشست مشترک با هیات تجاری کشور آلمان با بیان اینکه هم اکنون دولت یازدهم تلاش زیادی برای اثبات صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای در دنیا انجام می‌دهد، گفت: حضور شرکت‌های آلمانی در ایران حاکی از اقتصاد محور بودن سیاست‌های دولت این کشور است وی با تاکید بر کیفیت بالای محصولات آلمانی به کار گرفته شده در صنعت پتروشیمی در سال‌های گذشته، گفت: هم‌اکنون به نفع اقتصاد هر دو کشور است که همکاری‌ها در زمینه نفت، گاز و پتروشیمی ادامه یابد.

در گروه فولادی وفلزی، میدکو ، فولاد و فاسمین از جمله نمادهایی بودند با حجم خوبی نسبت به سایر نمادها معامله شدند . در مورد فایرا که جهت تعدیل پیش بینی درآمد متوقف شده است  لازم به ذکر است که ، با تغییر نرخ­های فروش محصولات و مواد اولیه شرکت، انتظار می رود سود هر سهم شرکت برای سال مالی 93، به میزان 57 درصد افزایش یابد و به رقم 1،870 ریال برسد .

از ابتدای هفته جاری برخی محصولات فولادی مانند مقاطع صنعتی و ساختمانی با نوسانات کاهشی قیمت در بازار غیررسمی عرضه می‌شود. دور جدید کاهش قیمت‌ها در بازار آهن که گویا ناشی از رقابت میان عرضه‌کننده‌های محصولات فولادی برای فروش محصول و جذب نقدینگی مورد نیاز است موجب شده تا به‌طور متوسط در این سه روز به‌عنوان مثال قیمت میلگرد حدود 15 تومان به ازای هر کیلو و نرخ تیرآهن ذوبی در شاخه‌های سبک تا حداکثر 3 هزار تومان در هر شاخه در بازار تهران کاهش یابد.

ضمن اینکه قیمت ورق ساخت داخل هم در برخی ضخامت‌های آن با تنزلی در محدوده 5 تا 15 تومان در هر کیلو روبه‌رو شده است .هم‌ اکنون بازار فولاد عاری از هرگونه تحرک و جنب و جوش روزهای معاملاتی خود را یکی پس از دیگری پشت سر گذاشته و با نزدیک‌تر شدن به تعطیلات مربوط به روزهای پایانی ماه صفر، بیش از پیش در لاک احتیاط و بی‌رونقی فرو رفته است .

در گروه انفورماتیک، مداران و افرا با افزایش تقاضا همراه بودند و سایر نمادها معاملات قرمز رنگی را تجریه کردند رتاپ ، در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به 93/12/29 شرکت را مبلغ 1304 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با افزایش 6 درصدی همراه بوده است شرکت در 6 ماهه نخست خود توانست است به ازای هر سهم 521 ریال سود محقق کند و 40 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب