تأثیر دو گانه کاهش بهای نفت بر عملکرد شرکت ها

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورسی

انتظار می رود با توجه به رسیدن شاخص کل بورس به مرز حمایتی قوی و همچنین رسیدن قیمت اکثر سهام به سطوح ارزندگی آنها، شاهد آغاز روند صعودی قیمت سهام در بورس باشیم افزون بر این، نشانه ها حاکی از افق روشن پیش روی فضای اقتصادی و سیاسی در کشور است لذا می توان به کسب بازدهی مطلوب در بورس با دیدگاه میان مدت امیدوار شد.

در همین راستا، آقابزرگی، مدیر عامل کارگزاری بانک آینده در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: متأسفانه فضای بازار سرمایه به گونه ای است که جو روانی در تعیین روند قیمت سهام تأثیر بسزایی می گذارد. این در حالی است که تصمیمات اتخاذی در حوزه مسایل اقتصادی بر وضعیت بنیادی شرکت ها تأثیرگذار خواهد بود.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه 40 درصد از درآمد کشور ناشی از درآمد نفتی می باشد لذا روند قیمت نفت در سطح جهانی بر وضعیت عملکرد شرکت های بورسی در کوتاه مدت و بلندمدت تأثیرگذار است. بطوریکه شرکت هایی که محصولات نفتی را صادر می کنند، چنانچه شاهد تداوم روند نزولی بهای نفت در سطح جهانی باشیم، با کاهش نرخ فروش محصولات و در نتیجه کاهش در حاشیه سود خود مواجه می گردند.

مدیر عامل کارگزاری بانک آینده عنوان کرد: همچنین شرکت هایی که مواد اولیه آنها از محصولات نفتی تأمین می گردد، به دلیل کاهش نرخ نفت در سطح جهانی، با کاهش قیمت مواد اولیه همراه می شوند. این در حالی است که نرخ فروش محصولات این دسته از شرکت ها با یک فاصله زمانی کاهش می یابد در نتیجه حاشیه سود شرکت های مذکور با افزایش همراه می شود.

آقابزرگی در خصوص تمدید مذاکرات هسته ای و تأثیر آن بر فضای بورس بیان کرد: با توجه به تمدید مذاکرات هسته ای، فعالین بازار به دلیل رفتار هیجانی، انتظار روند کاهشی را برای قیمت سهام در بورس متصور شدند در حالیکه تمدید مذاکرات بر وضعیت اقتصادی کشور تأثیر منفی نگذاشته است همچنین می توان اظهار کرد که قیمت سهام در مقطع فعلی در سطوح جذابی قرار دارد بطوریکه قیمت سهام به لحاظ ارزندگی انگیزه خاصی را جهت جذب سرمایه گذاری ایجاد می کند.

مدیر عامل کارگزاری بانک آینده اظهار کرد: به اعتقاد بنده با توجه به اینکه تغییر مدیریت سازمان بورس از لحاظ بنیادی هیچگونه تغییر خاصی ایجاد نمی کند، لذا این موضوع تنها می تواند به لحاظ هیجانی و گذرا در کوتاه مدت بر وضعیت بورس کشور تأثیر بگذارد. اگرچه انتظار می رود با روی کار آمدن تیم جدید در ریاست سازمان بورس، به لحاظ استفاده از تجربیات گذشته، روند مثبتی ایجاد گردد.

وی در خاتمه افزود: پیش بینی می شود که روند قیمت سهام تا پایان سال صعودی توأم با شیب ملایمی باشد. بطوریکه برآورد می شود، حداقل حدود 15 الی 20 درصد بازدهی مثبت در بورس تا پایان سال داشته باشیم. افزون بر این، بازار سرمایه در یک بازه زمانی 5 الی 10 ساله، بهترین بازار از نظر بازدهی در بین سایر بازارهای موازی است. همچنین می توان اظهار کرد که تصمیمات اقتصادی دولت و بودجه سال 94، بیشترین تأثیر را بر عملکرد شرکت های بورسی و در نتیجه بر بورس کشور می گذارد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب