مهمترین اخبار و رویدادهای بورس شنبه 13 دیماه 93

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورسی

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 143 واحد نزول کرد و به رقم 68،829 واحد رسید . نمادهای فارس با 45 واحد ، اخابر با 14 واحد و ومعادن با 13 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 147.8 میلیارد تومان رسید که نماد خودرو با 6.6 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 1.5 واحد نزول کرد و به رقم 774 واحد رسید . نمادهای مارون و زاگرس بیشترین تاثیر منفی و نماد میدکو بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 62.7 میلیارد تومان رسید که وگردش با 2.1 میلیترد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

مهم ترین اخبار اقتصادی

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در نشست مشترک با رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه انتقال نقدینگی به بازارهای هیجانی برای اقتصاد کشور مضر است، گفت: با اتخاذ سیاست‌ها و تصمیمات اصولی می‌توان زمینه‌های جذب سرمایه‌ها را در بورس فراهم آورد.  به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دکتر محمد فطانت رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، با حضور در مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با دکتر کاظم جلالی رئیس این مرکز دیدار و گفت‌وگو کرد. 

جلالی در این نشست با اشاره به وضعیت فعلی بورس، گفت : عملکرد بورس در سال جاری آنچنان که باید رضایت‌بخش نبوده و نوسانات بسیاری در این بازار در 9 ماه گذشته مشاهده شده است .فطانت نیز در این دیدار با اشاره به وضعیت بازار سهام گزارشی از عملکرد فعلی این سازمان ارائه کرد. وی رونق بورس را نیازمند همکاری و تعامل تمامی دستگاه‌ها و قوای سه‌گانه دانست و تاکید کرد: برای جذب سرمایه‌ها در بورس و ایجاد مشوق، باید دغدغه‌های سرمایه‌گذاران از بی‌ثباتی بازار و تصمیم‌گیری‌های شتاب‌زده رفع شود. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان با تاکید بر تلاش در جهت رونق بورس، بر لزوم همکاری با مرکز پژوهش‌های مجلس جهت ارتقای همکاری‌های کارشناسی تاکید کرد .

قائم مقام بانک مرکزی با اشاره به کاهش 6/1 درصدی پایه پولی در آبان ماه امسال نسبت به اسفند سال گذشته گفت: امسال هیچ فشاری از ناحیه دولت بر منابع بانک مرکزی برای افزایش پایه پولی وارد نشده است .

در خبری شنیدیم که ، اتحادیه اروپا بزرگترین بانک روسیه را تحریم کرده است . طی این تصمیم درخواست وام در سطح بین المللی برای روسیه مقدور نخواهد بود . تحریم های روسیه علیه اتحادیه اروپا که از ماه جولای آغاز شده بود در هفته های اخیر و با اعلام روسیه مبنی بر آغاز همکاری با شرکای جدید تجاری این تصمیم اتخاذ شده است . گفتنی است در پی این تصمیم روسیه شکایت خود را به دادگاه عدالت اروپا ارسال کرده است چرا که طبق نظر روسیه این تحریم غیر قانونی و بر خلاف قوانین سازمان تجارت جهانی است .

گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در مورد برداشت 4/1 میلیارد دلار از حساب صندوق توسعه ملی برخلاف مفاد بند2-2 قانون بودجه سال 1392 کل کشور، گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد تحقیق و تفحص از وزارت امور اقتصادی و دارایی و عملکرد شرکت کارگزاری سهام عدالت و گزارش کمیسیون ویژه در مورد سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و قوانین متناظر و پیشنهادهایی در خصوص نحوه اجرای آنها از دیگر دستور کارهای پارلمان در هفته جاری خواهد بود . گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس در مورد برداشت 4/1 میلیارد دلار از حساب صندوق توسعه ملی در جلسات علنی هفته جاری مجلس ارائه خواهد شد .

مهم ترین اخبار سیاسی

سخنگوی وزارت خارجه ادعای خبرگزاری آسوشیتدپرس مبنی بر توافق ایران و آمریکا را رد کرد .سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن تکذیب خبر آسوشیتدپرس تأکید کرد : هیچگونه توافقی در هیچیک از موضوعات مورد مذاکره هنوز صورت نگرفته است .افخم افزود: اینگونه جوسازی های رسانه ای با اغراض خاص سیاسی صورت می گیرد و هدف اصلی آن تخریب فضای مذاکرات و پیچیده تر کردن حل و فصل موضوعات می باشد .گفتنی است روز گذشته خبرگزاری آسوشیتدپرس مدعی نزدیک شدن تهران و واشنگتن به توافق جامع هسته ای و توافق برای انتقال اورانیوم غنی شده ایران به روسیه شده بود.

در خبری دیگر شنیدیم که ، برخی منابع می‌‌گویند قرار است مذاکراتی درباره تحریم‌های هند، به دلیل سرمایه‌‌گذاری این کشور در ایران، سوریه و روسیه برگزار شود . بر اساس این خبر، مذاکرات مزبور در طی سفر قریب‌الوقوع «باراک اوباما» به هند و شرکت در مراسم روز ملی این کشور صورت می‌پذیرد . پیش از این اعلام شده بود که محدودیت‌های اعمال شده بر صادرات محصولا نفتی هند، به دلیل عدم امضای قرارداد تجارت آزاد میان این کشور و ایالات متحده آمریکا است . هند از عمده خریداران نفت ایران است .

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی با توجه به تعطیلات آخر هفته ، قیمت فلزات اساسی با اندکی نوسان نسبت به هفته آینده کاهش یافت ، بر این اساس مس به قیمت 6309 دلار ، آلومنیوم 1821 دلار ، روی 2183 دلار و سرب 1845 دلار برای هر تن معامله شدند . دلار امروز به قیمت 3481 تومان داد و ستد شد و سکه به قیمت 975 هزار تومان رسید .

 

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه فولادی و فلزی، شاهد معاملات کم حجم در اکثر نمادها بودیم ، وتوکا در این گروه با اقبال خوبی همراه شد و با صف خرید به قیمت 177 تومان رسید . همچنین شاهد معامله بلوکی روی نماد فولاد بودیم .

تداوم رکود در بازار محصولات فولادی و نبود تقاضای مصرفی موثر برای تولیدات ساخت داخل، این روزها عرصه را به شدت بر تولیدکنندگان تنگ کرده و هر چه زمان بیشتر می‌گذرد بار مشکلات ناشی از کمبود نقدینگی مورد نیاز، فشار بیشتری بر واحدهای تولیدی وارد می‌کند. این مشکلات البته در شرایطی در حال پیشروی است که اخیرا بحث‌های مربوط به واردات فولاد ارزان قیمت از سوی بزرگ‌ترین‌ تولیدکننده این محصول در جهان یعنی چین به بازار کشورهای خاورمیانه و ایران، فتح باب نگرانی‌های تازه‌ای در میان فولادسازان شده به‌طوری که اغلب فعالان این صنعت به منظور حمایت از تولیدکننده‌های داخلی خواستار افزایش تعرفه روی واردات محصولات فولادی به کشور شده‌اند .

مدیر‌عامل فولاد غدیر ایرانیان درخصوص روند اخیر قیمت محصولات فولادی در بازار آزاد گفت: در حال حاضر قیمت شمش و محصولات فولادی به علت تداوم رکود در صنعت فولاد کاهش یافته‌ است . وی ادامه داد: در این میان آغاز به کار پروژه‌های عمرانی، ریل‌سازی و سدسازی، کارخانه‌های صنعتی نظیر خودروسازی و.. و همین‌طور پروژه‌های ساختمان‌سازی که نیاز مبرم به انواع محصولات و مقاطع فولادی دارند و به خروج از رکود این صنعت استراتژیک کمک می‌کنند نرخ شتابانی را هنوز در پیش نگرفته‌اند.

در همین رابطه، متال بولتن سطح پیش‌بینی‌های خود از قیمت‌های جهانی فولاد را پایین‌تر آورده، زیرا فولادسازان به‌ویژه در روسیه و غرب اروپا درخصوص آنچه به‌طور نرمال یک رکود فصلی در نظر گرفته می‌شود با چالش‌های شدیدی مواجه شده‌اند . سقوط غیرعادی ارزش روبل آثار شگرفی بر دور اخیر معاملات گذاشته است و حتی اگر مشکلات پول محلی مرتفع شود و قیمت محصولات طویل در مسکو به بهبود خود ادامه دهد، قیمت صادرات در بنادر دریای سیاه و بالتیک به کاهش خود ادامه می‌دهد و قیمت پیشنهادی چینی‌ها خصوصا با زمان تحویل طولانی‌تر، ظاهرا به شکل فزاینده‌ای غیر‌جذاب می‌شود.

در مورد فولاد مبارکه ، با راه‌اندازی واحد RH-TOP در ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم فولاد مبارکه، توان تولید فولادهای IF مورد نیاز صنایع خودرو برای اولین باردر شرکت فولاد مبارکه اصفهان ايجاد شد .بهرام زماني، مدير ناحيه فولادسازي و ريخته‌گري فولاد مبارکه اصفهان با تایيد اين خبر گفت: با تلاش كاركنان فولادسازی و ریخته‌گری مداوم برای اولین بار در کشور تولید فولادهای عاري از عناصر بين شبکه‌اي بسيار کم کربن از طریق سیکل RH-TOP ناحیه فولادسازی با موفقیت انجام گرفت. زماني عمده کاربرد فولادهای IF ULC و LC را در قسمت‌هایی از بدنه خودرو که به‌طور همزمان و ترکیبی نیاز به کشش و تغییر فرم (شکل‌پذیری و فرم‌پذیری بالا ) دارند، عنوان کرد .

در گروه معدنی، حجم معاملات پایین بود . ومعادن  2 میلیون از سهامش معامله شد و با صف فروش به قیمت 230 تومان رسید .

رئیس هیات عامل ایمیدرو از تعریف و اجرای 17 برنامه شاخص سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در طول یك سال اخیر خبر داد.  به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، مهدی كرباسیان كه در گردهمایی مدیران ایمیدرو سخن می‌گفت، تصریح كرد:90درصد از پروژه‌های این سازمان با استفاده از منابع بیرونی همچون مشاركت بخش خصوصی تامین شده كه این اقدام در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و برنامه‌های كلان دولت یازدهم به شمار می‌آید. رئیس هیات عامل ایمیدرو دستیابی به چنین هدفی را نتیجه فعالیت‌های جمعی كاركنان، مدیران و كارشناسان ایمیدرو در بخش‌های مختلف برنامه‌ریزی، مالی، پشتیبانی، تحقیق و توسعه و آموزش و…دانست .

در گروه تجهیزاتی، مپنا در محدوده صفر تابلو به قیمت 656 تومان رسید، فاذر با صف خرید همراه شد و فاراک در محدوده 4 درصد منفی داد و ستد شد .

معاون هماهنگی تولید شرکت مادرتخصصی مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) از برنامه‌ریزی کلان برای کاهش وابستگی نیروگاه‌ها به آب خبر داد .به گفته عبدالرسول پیشاهنگ، باتوجه به تکانه‌های راهبردی در جهان و بحران آب در ایران، باید در نیروگاه‌های حرارتی و سیکل ترکیبی حداکثر صرفه‌جویی در مصرف آب را صورت دهیم .وی افزود: با برنامه‌ریزی کلان، راهبرد تامین آب تمام نیروگاه‌ها تا 10 سال آینده را پیش می‌بریم و در این راستا گام‌‌های مثبتی برداشته شده است .

در گروه پالایشگاهی، حجم معاملات پایین بود . شسپا به قیمت های کم تر از 1200 تومان رسید . ونفت در حدود 6 میلیون از سهامش معامله شد و با صف خرید به قیمت 312 تومان رسید .

در خبری شنیدیم که ، شورای اقتصاد سرمایه‌گذاری 2/15میلیارد دلاری در طرح توسعه یکپارچه میادین مشترک نفتی غرب کارون را تصویب کرد که از آن به عنوان ابر‌پروژه نفتی تاریخ ایران یاد می‌شود. با اجرای این طرح طی ۴سال، روزانه ۵۵۰ هزار بشکه به تولید نفت کشور اضافه می‌شود. طرح توسعه یکپارچه میادین مشترک نفتی غرب کارون با هدف تولید روزانه حدود 550 هزار بشکه نفت و احداث خط لوله انتقال نفت خام در جلسه شورای اقتصاد به تصویب رسید. اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور این طرح را از مهم‌ترین‌ تصمیمات دولت در ارتباط با میادین مشترک نفتی دانست و اظهار امیدواری کرد با اجرای این طرح شاهد تحول در میادین مشترک نفتی باشیم.

و اما بشنویم از دستورات جدید گازی زنگنه،حسنی با اشاره به طرح شرکت نفت برای مزایده و جمع آوری گازهای همراه توسط سرمایه گذاران بخش خصوصی، تاکید کرد : وزیر نفت اخیرا دستوراتی به منظور کاهش گاز سوزیدر مشعل تاسیسات صنعت نفت و گاز کشور را به تمامی شرکت هیا تابع وزارت نفت ابلاغ کرده است . همزمان با پایین کشیده شدن فیتیله گازسوزی در پالایشگاه‌های پارس‌‌جنوبی، وزیر نفت با صدور بخشنامه‌ای خواستار کاهش گازسوزی در تاسیسات صنعت نفت و گاز ایران شد . با بهره برداری کامل از ۱۰ پالایشگاه در پارس جنوبی به طور متوسط روزانه بیش از دو میلیون و ۳۸۰ هزار مترمکعب گاز طبیعی در مشعل‌های تاسیسات پالایشگاهی بدون کوچکترین استفاده‌ای اتلاف می‌شود .
در خبری دیگر، مدیرعامل شرکت نفت خزر با تشریح برنامه جدید ایران برای تولید نفت در آب‌های عمیق دریای خزر اعلام کرد: 20 درصد نفت جهان به زودی از آب‌های عمیق تولید خواهد شد .

علی اصولی در نشست تخصصی كارگروه تدوین نقشه راه اكتساب فناوری بهره‌برداری از منابع هیدروكربوری آب‌های عمیق با اشاره به آغاز عملیات چاه دوم سردار جنگل در دریای خزر گفت: یكی از نیازهای اساسی در صنعت نفت داشتن نقشه راه است.مدیرعامل شرکت نفت خزر با اعلام اینکه با توجه به اینكه در حفاری چاه نخست سردار جنگل با بسیاری از چالش‌ها و مشكلات روبه‌رو‌ شدیم و تجربه تازه‌ای بود، تجربیاتمان را چراغ راه اقدام‌های بعدی قرار دادیم و این چالش‌ها و اشكالات و به تبع از دست رفتن زمان در چاه دوم كمتر اتفاق افتاد، تصریح کرد: برای این حوزه از خزر مطالعات سنگین زیادی پیش از این انجام شده بود و حتی شركت‌های خارجی نیز مطالعاتی را در این حوزه داشته‌اند؛ اما در عمل تمایزهایی با شرایط كنونی داشت و ما با چالش‌ها و موانعی رو به رو شدیم.

در گروه دارویی، بعد از چند روز نوسان ، امروز اکثر نمادهای گروه قرمز رنگ و دارای صف فروش بودند ، تیپیکو به قیمت 462 تومان رسید .
دکتر علی‌اکبر سیاری درباره بودجه حوزه بهداشت در سال 94 گفت:حوزه بهداشت وزارت بهداشت از چند محل اعتبار می‌گیرد که شامل اعتباری تحت عنوان ردیف سلامت شهری، ردیف سلامت روستایی، ردیف صندوق بیمه روستاییان، ردیف ارزش افزوده و ردیف پزشک خانواده شهری است . سیاری همچنین اظهار کرد: میزان ردیف یک درصد ارزش افزوده به طور کلی 2200 میلیارد تومان است که 1100 میلیارد تومان آن مربوط به حوزه بهداشت بوده ، میزان اعتبار ردیف پزشک خانواده نیز 2 هزارو 27 میلیار تومان و ردیف صندوق بیمه روستاییان 1100 میلیارد تومان است .

در گروه خودوریی و قطعه ساز، شاهد معاملات متعادل در اکثر نمادها بود . خودرو نزدیک به 24 میلیون از سهامش معامله شد و به قیمت 269 تومان رسید . خکاوه امروز آمار تولیو و فروش 9 ماهه خود را منتشر کرد ، بر این اساس در مجموع شاهد رشد 136 درصدی تولید در 9 ماهه اول سال 93 نسبت به کل سال 92 و رشد 104 درصدی مقدار فروش در 9 ماهه ابتدای سال 93 نسبت به کل سال 92 بودیم . از جمله مهم ترین دلایل لقبال سهامدارن به این سهم عملکرد مناسب شرکت در 9 ماهه نخست سال می باشد خکاوه امروز با صف خرید به قیمت 100 تومان رسید .

شرکت چرخشگر در اولین پیش بینی منتهی به 94/12/29 سود هر سهم شرکت را مبلغ 63 ریال پیش بینی نموده است که نسبت به سال مالی مشابه قبل با افزایش 3 درصدی همراه بوده است فروش شرکت 101 میلیارد تومان اعلام شده است که نسبت به سال قبل با کاهش 1 درصدی همراه بوده است همچنین سود عملیاتی شرکت با افزایش 9 درصدی نسبت به گزارش قبل همراه بوده است و مبلغ 6 میلیارد تومان پیش بینی شده است .

چهارشنبه گذشته بسیاری از نگاه‌ها به پایان جلسه شورای رقابت بود تا بلکه خبری از تجدید نظر در قیمت دنا از سوی این شورا شنیده شود حال آنکه ظاهرا دنا از دستور جلسه شورا خارج شده است.پیش از این رضا شیوا رئیس شورای رقابت تاکید کرده بود که موضوع قیمت‌گذاری دنا خاتمه یافته و از دستور جلسه شورا خارج شده است .با این حال برخی از اعضای ناظر شورا توقف تولید این خودرو را غیر قابل قبول خواندند و بر ادامه بررسی قیمت‌گذاری دنا تاکید کرده بودند.با این وجود ظاهرا شرکت تولید‌کننده دنا همچنان بر قیمت خود تاکید کرده و مصوبه شورای رقابت را در این زمینه نپذیرفته است.

در خبری دیگر شنیدیم که ، در شرایطی که شورای سیاست‌گذاری خودرو به دنبال تصویب طرحی برای مدیریت واردات خودرو به کشور است، آمار گمرک از ورود نزدیک به 72 هزار دستگاه انواع خودرو به کشور حکایت می‌کند. بر اساس این آمار، 71 هزار و 896 دستگاه خودرو طی 9 ماه امسال وارد کشور شده است، که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، رشدی 61 درصدی را نشان می‌دهد .

در گروه پتروشیمی و شیمیایی، شاهد معاملات کم حجم در اکثر نمادها بودیم . روند معاملات متعادل بود ، فارس امروز نیز با صف فروش همراه بود و به قیمت 1077 تومان رسید . تاپیکو به قیمت 238 تومان رسید .

در خبری مربوط به این گروه شنیدیم که ، اگرچه هم‌اکنون 75 میلیون متر‌مکعب گاز به بخش صنایع و پتروشیمی‌ها تحویل داده می‌شود، اما با سرد شدن هوا، نگرانی‌ها همچنان در مورد قطع گاز مجتمع‌های پتروشیمی وجود دارد. براساس اطلاعات و آماری که اخیرا سخنگوی شرکت ملی گاز اعلام کرده است، در نخستین روزهای زمستان به‌طور میانگین نیروگاه‌ها حدود 80 میلیون متر‌مکعب و صنایع عمده حدود 75 میلیون متر‌مکعب گاز دریافت کرده‌اند، از این رو باید گفت به نظر می‌رسد مشکلی در مورد تامین گاز مورد نیاز صنایع و نیروگاه‌ها در زمستان سال 93 وجود نداشته باشد .

در گروه بانکی، بانک حکمت و ایران زمین با افزایش تقاضا همراه شدند و سایر نمادها معاملات متعادلی را تجربه کردند .

بانک قوامین طی اطلاعیه ای در خصوص غیر عملیاتی بودن سود تحقق یافته شش ماهه اول و افزایش هزینه های سود پرداختی به سپرده گذاران اعلام نموده است که :

– هیچگونه تعدیلی یا تغییری در سود اعلام شده این بانک اتفاق نیفتاده و چنانچه تغییراتی انجام گردد مراتب به جهت حفظ حقوق سهامداران به آن سازمان محترم اعلام خواهد شد .

– با توجه به سیاست های هیات مدیره بانک ، به جهت استفاده از منابع سهامداران سیاست تقسیم سود شرکت برای سال مالی منتهی 93/12/29 ، کداکثر 50% تقسیم خواهد شد .

ضمنا شرکت عنوان نموده است که مراحل اخذ مجوز افزایش سرمایه در حال انجام می باشد .

سایر نمادها :

در مورد پدیده، دادستانی کل کشور با توجه به گسترده‌تر شدن ابعاد تخلفات مالی شرکت‌های «پدیده شاندیز»، «تبرک» و «پردیسبان» تمامی تبلیغات رسانه‌ای این شرکت‌ها را در صداوسیما و روزنامه‌ها ممنوع کرد. 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب