مهمترین اخبار روزانه بورس – یکشنبه 14 دی‌ماه 93

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورسی

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 179 واحد نزول کرد و به رقم 68،650 واحد رسید . نمادهای فخاس با 81 واحد ،تاپیکو با 10 واحد و وغدیر با 10 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 73.6 میلیارد تومان رسید که نماد بترانس با 9.1 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس نسبت به روز گذشته تغییری نداشت و به رقم 774 واحد رسید . نمادهای جم و وزمین بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای مارون و ذوب بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند .
 

مهم ترین اخبار اقتصادی

رئیس جمهور گفت: اقتصاد باید از انحصار و رانت نجات پیدا کند، باید در صحنه رقابت حضور پیدا کند. شفافیت همه دستگاه‌های دولتی، شرط بسیار مهمی است . حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز یکشنبه در نخستین همایش اقتصاد ایران که در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد ،  گفت : کشور ما چه بخواهیم چه نخواهیم دارای اقتصادی تلفیقی است با سیاست خارجی، سیاست داخلی و … درواقع اقتصاد ما بیشتر سیاسی است تا اقتصاد محض .

رئیس‌جمهور اضافه کرد: ما اعلام می‌کنیم که باید از همه مالیات بگیریم، کاملا هم درست است؛ نمی‌شود یک نهاد کار اقتصادی کند و مالیات ندهد. اما تا می‌گویی فلان نهاد هم باید مالیات بدهد، ببینید چه بساطی به پا می‌شود . رئیس دولت یازدهم ادامه داد: البته این دولت چیزی که بفهمد و بداند که مصالح مردم است، بدون واهمه از هیچ کس و هیچ نهاد مساله را اعلام خواهد کرد و اگر لازم باشد لایحه به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌کند اما بدانید برخی از امور، سیاست داخلی‌اش بسیار قوی است .

علی طیب نیا در پاسخ به سوال خبرنگاری، درباره افت شاخص‌ها در بازار بورس گفت: ما مشکلات و مسائلی در بازار سرمایه شناسایی کرده ایم که در هفته اخیر در جلساتی که با حضور نمایندگان و وزرای دستگاه های ذیربط برگزار شده به نتایج خوبی رسیده‌ایم که به زودی با تصمیماتی که گرفته خواهد شد، زمینه حل مشکلات بازار سرمایه فراهم می شود و ما از این وضعیت که در آن هستیم عبور می کنیم . وی درباره اینکه پیش بینی اش از رشد شاخص ها مثبت است یا نه گفت:‌وضعیتی که از الان در بازار سرمایه است به این صورت که شاخص ها و قیمت ها در کف است و قاعدتا عوامل عینی و واقعی اقتصاد از این موضوع دفاع نمی کند که ما شاهد کاهش بیشتر در شاخص ها باشیم .

در خبری دیگر، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی  تهران با بیان اینکه دولت باید کاهش قیمت نفت را فرصتی برای اصلاح ساختار خود بداند، به رئیس سازمان مدیریت توصیه کرد تا عملیات کاهش وابستگی بودجه به نفت را فرماندهی کند .
یحیی آل‌اسحاق با بیان اینکه دولت باید بودجه سال 94 را فرصتی برای کاهش وابستگی خود به درآمدهای نفتی بداند، گفت: محمدباقر نوبخت به‌عنوان رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور باید عملیات جداسازی بودجه دولت از درآمدهای نفتی را مدیریت کند.

مهم ترین اخبار سیاسی

در حوزه داخلی خبری شنیدیم از استعفای دسته جمعی اعضای کمیسیون اصل 90 قانون اساسی ، سخنگوی کمیسیون اصل 90 قانون اساسی از تقدیم استعفای دسته جمعی اعضای کمیسیون اصل 90 قانون اساسی به هیات رییسه مجلس طی هفته گذشته خبر داد . حسین آذین گفت: در اصلاحیه آیین‌نامه داخلی مجلس برای تغییر ترکیب کمیسیون تلفیق بودجه، مصوب شد سه نماینده از کمیسیون‌های تخصصی و 9 نماینده از کمیسیون برنامه و بودجه به عضویت این کمیسیون درآیند اما گویا کمیسیون اصل 90 قانون اساسی که اعضای آن عضو هیچ کمیسیون دیگر نیستند به عنوان کمیسیون خاص و نه کمیسیون تخصصی تعریف شده و حق حضور در ترکیب کمیسیون تلفیق بودجه را ندارند .

همچنین، شنیده‌ها حکایت از آن دارد که جبهه پایداری درصدد است سعید جلیلی را برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس از شهرستان قم، قانع کند. بنابر اخبار رسیده جبهه پایداری به این نتیجه رسیده که  نیاز است رقیبی قابل توجه برای علی لاریجانی در قم بتراشد تا مانع پیروزی وی در انتخابات و حضور مجددش بر صندلی ریاست مجلس شورای اسلامی شود.

در حوزه خارجی، .فعال عربستانی که به دلیل افشای مسائل پشت پرده خاندان حاکم در عربستان از طریق توییتر با نام مستعار “مجتهد” شهرت یافته و هواداران بسیاری را کسب کرده است از احتضار پادشاه سعودی خبر داد. شاه سعودی رو به موت شد “مجتهد” در تازه‌ترین خبری که دقایقی پیش، روی خروجی حساب توییتر خود قرار داده است از وضعیت مشرف به مرگ پادشاه عربستان سعودی خبر داد و نوشت: ملک عبدالله بن عبدالعزیز، صبح امروزبا مسؤولیت و اصرار خودش، از بیمارستان به کاخ خود موسوم به بوستان “الخریم” بازگشت اما به محض تشدید وضعیت سلامت و رو به موت شدنش، دوباره به بیمارستان انتقال یافت .
 

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازارهای جهانی با توجه به تعطیلات آخر هفته قیمت فلزات اساسی تغییری نداشت . دلار امروز در محدوده 3526 تومان داد و ستد شد و سکه با افزایش قیمت به 980 هزار تومان رسید .
 

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه سیمانی، شاهد حجم کم در اکثر نمادها بودیم ولی روند قیمتی متعادل و در محدوده صفر تابلو بود . سدشت، با سرمایه 798 میلیارد ریال در گزارش پیش بینی 3 ماهه حسابرسی نشده سال مالی منتهی به 1394.06.31 سود هر سهم خود را مبلغ 395 ريال پیش بینی نموده که در3 ماهه موفق به پوشش 25 درصدی آن شده است. لازم به ذکر است که شرکت سود هر سهم خود را نسبت به گزارش قبلی بدون تغییر برآورد نموده است.

در گروه خودرویی و قطعه ساز، برخی نمادها از جمله خکاوه ، ختراک و خکمک با افزابش تقاضا همراه شدند و به رنگ سبز در آمدند .

سعید مدنی-مدیر عامل گروه خودروسازی سایپا در جریان بازدید مدیر عامل فولاد مبارکه اصفهان و هیات همراه از خطوط تولید سایپا افزود: این امر در توانمندسازی هرچه بیشتر صنعت فولاد کشور بویژه در بخش ورقهای فولادی و خودرو سازی تاثیر قابل توجهی خواهد داشت .وی تصریح کرد: با بهره برداری از واحد RH-TOP فولاد مبارکه و توانمند شدن این شرکت در زمینه تولید فولادهای ویژه صنایع خودروسازی انتظار می رود فولاد مبارکه این قبیل محصولات را به تولید انبوه برساند و کمک موثری به این شرکت کند .بهرام سبحانی مدیرعامل فولاد مبارکه نیز در این دیدار ابراز امیدواری کرد که این شرکت بتواند سهم بیشتری از ورق مورد نیاز خودروسازان را تامین کند .

در خبری شنیدیم که ، گروه خودروسازی سایپا در سال 2013 به واسطه تحریم های ناعادلانه بین المللی با کاهش صادرات مواجه شد و در سال 2014 با وجود تداوم محدودیت ها و بروز نا آرامی در منطقه به واسطه ظهور گروه تکفیری داعش، موفق شد صادرات خود را افزایش داده و به رشد 80 درصدی نسبت به سال 2013 دست یابد. این موفقیت حاصل دیدگاه استراتژیک گروه خودروسازی سایپا در زمینه صادرات و تلاش و همت تمامی کارکنان این گروه خودروسازی برای تامین سفارشات متنوع بازارهای صادراتی است.

با وجود اظهارات رئیس شورای رقابت درباره قیمت دنا، قیمت تعیین شده هنوز به ایران خودرو ابلاغ نشده است. در این زمینه این شرکت خواستار ابلاغ رسمی و نه رسانه‌ای قیمت دنا شده است .شورای رقابت حدود یک ماه پیش قیمت دنا را 41 میلیون و 900 هزار تومان تعیین کرد. این قیمت 6 میلیون تومان کمتر از قیمت 48 میلیون تومانی پیشنهادی از سوی ایران خودرو بود .این موضوع اعتراض ایران خودرو را به‌دنبال داشت و این شرکت با ارسال اطلاعات تکمیلی مربوط به هزینه‌های تمام شده تولید این خودرو، درخواست خود را برای تجدیدنظر در این قیمت به شورای رقابت ارسال کرد .

در گروه پتروشیمی و شیمیایی، شکلر ، شکربن و شپلی از جمله نمادهای پر اقبال امروز بودند ، در این گروه شرکت تولید سموم علف کش با نماد شسم در بازار توافقی در حدود 20 درصد مثبت معامله شد و به قیمت 254 تومان رسید .

آمار منتشره شده از سوی گمرک در 9 ماه منتهی به آذر 93 از 10 قلم عمده کالای صادراتی بیانگر اختصاص رتبه‌های اول تا پنجم جدول به محصولات خام پتروشیمی است .پنج محصول «پروپان مایع شده»، «متانول»، «بوتان مایع شده»، «پلی‌اتیلن گرید فیلم با چگالی کمتر از 94 درصد به جز نوع پودری» و «قیر نفت» از جمله محصولاتی هستند که ماه‌ها است بالای جدول صادراتی را از آن خود کرده‌اند. اختصاص صدر جدول صادرات به محصولات خام پتروشیمی در حالی است که تولیدکنندگان داخلی مرتبط با این کالاها بارها خواستار کاهش روند صادرات این محصولات به صورت خام بوده‌اند؛ اما با وجود این درخواست لیست 10 قلم کالای صادراتی همچنان در قرق کالاهای خام پتروشیمی است .

در خبری دیگر شنیدیم که ، بازار محصولات پتروشیمی با محوریت پلیمرها شرایط مطلوبی ندارد. افزایش نسبی حجم معامله‌ها در هفته گذشته و بی‌توجهی فعالان بازار به عرضه‌های بورس کالای ایران، ضعف تولید داخلی، توجه به اجناس وارداتی به جای تولید داخل، فراگیر شدن شایعات در بازار، انتظار کاهش قیمت‌ها توسط خریداران و نوسان قیمت دلار در بازار داخلی و بسیاری موارد دیگر واقعیت‌های بازار محصولات پلیمری در روزهای اخیر است. با توجه به شرایط پیچیده بازار انتظار ادامه وضعیت فعلی در بازار حس می‌شود که داده چندان مطلوبی نیست . روز گذشته رینگ محصولات پالایشی و پتروشیمی در بورس کالای ایران شرایط مطلوبی نداشت و به جز پلی‌اتیلن سنگین فیلم OFF – 7000F درجه 1 سایر کالاها با بی توجهی فعالان بازار رو به رو شدند.

شرایط کلی به گونه‌ای بود که رکود حاکم بر معاملات عمیق تر از روزهای پیشین بوده که نشان‌دهنده برخی واقعیت‌های بازار است. شایعه کاهش بیشتر قیمت‌ها در بورس کالا، افت نرخ دلار، سقوط بیشتر قیمت نفت و عقب نشینی خریداران در روزهای گذشته شائبه کاهش بیشتر قیمت‌ها را تقویت کرد ولی این طرزفکر از جهاتی منطقی به نظر نمی‌رسد. تنها به‌عنوان مثال قیمت پایه دلار برای تعیین قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی در بورس کالا 3360 تومان برآورد شده که متوسط قیمت روزانه آذرماه بوده است؛ در حالی که هم‌اکنون قیمت ارز در بازار هنوز نزدیک به 3500 تومان بوده ولی انتظار کاهش بیشتر آن نیز وجود دارد. به نظر می‌رسد روزهای آینده بازار دستخوش شرایط مطلوبی نباشد .

در خبری دیگر، مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی گفت: ایران ظرفیت‌های لازم برای تعیین قیمت جهانی محصولات پتروشیمی را دارد .مهدی شریفی نیک نفس بیان کرد: فعالان ایرانی حوزه پتروشیمی با تشکیل ائتلاف، می‌توانند هدایت بازارهای جهانی پتروشیمی را در سال 2015 به دست بگیرند . وی با بیان اینکه رسالت بازرگانی پتروشیمی رساندن محصولات پتروشیمی کشور به بازارهای هدف با بهترین قیمت و بهترین شرایط است، افزود: در استراتژی جدید مجموعه تاکید به توسعه صادرات است؛ اما در کنار توسعه صادرات بر افزایش خرید و فروش محصولات پتروشیمی تمرکز بیشتری خواهیم داشت .

شلرد در این گروه ،  سود هر سهم منتهی به 93/06/31 شرکت را بر اساس عملکرد واقعی 12 ماهه مبلغ 23 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با کاهش 8 درصدی همراه بوده است زیان عملیاتی شرکت مبلغ 9 میلیارد ریال گزارش شده است که نسبت به گزارش 9 ماهه ( 6 میلیارد تومان ) شرکت 50 درصد افزایش یافته است .

در گروه بانکی، بانک ایران زمین و حکمت با اقبال خوبی همراه شدند . سایر نمادها معاملات متعادل و در محدوده صفر تابلو را تجربه کردند .

معاون نظارتی بانک مرکزی سپرده گذاری در موسسات بدون مجوز را بسیار خطرناک دانست و به سپرده گذارانی که برای دریافت سود بیشتر نزد این موسسات پولی سپرده گذاری می کنند، هشدار دارد در صورت بروز هر مشکلی بانک مرکزی هیچ تعهدی برای جبران خسارات آنها نخواهد داشت . معاون نظارتی بانک مرکزی از تشدید مجازات بانک های متخلف خبر داد و گفت: در صورتی که بانک یا موسسه پولی درحال دریافت مجوز، نرخ های مورد توافق سود سپرده را رعایت نکند، از منع صدور ضمانت نامه تا لغو مجوز، مجازات خواهد شد .

در گروه پالایشی، ونفت با اقبال خوبی همراه شد و با صف خرید به کار خود خاتمه داد ، سایر نمادها قرمز و در محدوده 4 درصد منفی معامله شدند .

کاهش 45 درصدی قیمت نفت در حالی رخ می‌دهد که ارزش سهام اغلب شرکت‌های نفتی کاهش کمتری را ثبت کرده‌اند؛ یعنی اوضاع سودآوری آنها به وخامت کاهش قیمت نفت نیست. این مطلب در کنار دورنمای افزایش عرضه نفت خام به بازارهای جهانی نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری بر ذخایر سنتی و آن دسته از چاه‌های موجود در شیل اویل‌ها که با احداث تجهیزات وارد فاز اجرایی شده است ادامه داشته و حتی افزایش یافته است. کاهش قیمت فولاد، فلزات و محصولات پتروشیمی، کاهش قیمت‌های پیشنهادی پیمانکاران و محدودیت مناطق قابل سرمایه‌گذاری در ذخایر سنتی اکتشافی دورنمای کاهش قیمت تمام شده پروژه‌های جدید را هویدا ساخته که هنوز هم سرمایه‌گذاری‌های جدید را جذاب جلوه می‌دهد .

نماینده سابق ایران در اوپک با اعلام اینکه اقدامات و سیاست‌های نفتی عربستان نه تنها تولید نفت از ذخایر نامتعارف آمریکا را متوقف نکرده است که حتی منجر به روانه بازار شدن بشکه های نفت آمریکا شده است، تصریح کرد: از سوی دیگر، دولت آمریکا برای جبران زیان شرکت‌های خصوصی تولید کننده نفت در این کشور، مصوبه آزادسازی صادرات نفت را صادر کرده است .

نماینده سابق ایران در اوپک با بیان اینکه در صورت ادامه شرایط فعلی باید در فصل بهار شاهد دوران کاهش بیشتر قیمت جهانی نفت باشیم، گفت: مذاکرات و توافق ایران و عربستان قیمت نفت را افزایش می‌دهد . سید محمدعلی خطیبی درباره تبعات مصوبه آزادسازی صادرات نفت آمریکا توسط دولت باراک اوباما، گفت: آزادسازی صادرات نفت آمریکا نشان می دهد که برنامه عربستان سعودی برای مقابله با شیل اویل‌های آمریکا نه تنها چاره ساز نبوده بلکه یک سیاست توخالی بوده است .

در گروه تجهیزاتی، نمادهای مپنا و فاراک معاملات قرمز رنگی را تجربه کردند ، فاذر که از لحاظ تکنیکالی سیگنال داده بود با افزایش تقضا به صف خرید تبدیل شد .

خبری شنیدیم که ، بدهی وزارت نیرو به ۲۳ هزار میلیارد تومان رسید ، ستار محمودی  اظهار داشت: صنایع بزرگی مثل آب و برق از مجموعه صنایعی هستند که علاوه بر خدماتی بودن، اقتصادی نیز هستند . وی افزود: صنعت آب و صنعت برق ناچار به حرکت مستمر هستند و نمی توانند در صورت بروز مشکلات اقتصادی متوقف شوند بلکه اگر پول نقد نباشد باید اعتباری فعالیت کنند .  وی ادامه داد: زمانی که وزارت نیرو در دولت جدید آغاز به کار کرد، بدهی وزارت نیرو به پیمانکاران، تولیدکنندگان، بانک ها و … در مجموع 25 هزار میلیارد تومان بود، در یکسال و اندی فعالیت دولت یازدهم موفق شدیم 11 هزار میلیارد تومان از این بدهی را تسویه کنیم اما در این مدت با توجه به فعال بودن پروژه های دو صنعت آب و برق، تعهدات جدید و بدهی های جدید ایجاد شد و اکنون بدهی وزارت نیرو 22 تا 23 هزار میلیارد تومان است.

 در گروه ساختمانی، حجم معاملات پاییین بود و اکثر نمادها در محدوده صفر تابلو معامله شدند . شرکت عمران و توسعه فارس در جدیدترین گزارش ( حسابرسی شده ) خود  سود هر سهم منتهی به 93/06/31 را با توجه به عملکرد واقعی 12 ماهه شرکت ، با کاهش 2 درصدی نسبت به گزارش قبلی ( حسابرسی نشده ) مبلغ 343 ریال اعلام نموده است  سود ناخالص شرکت مبلغ 4 میلیارد تومان اعلام شده است که نسبت به گزارش قبلی 5 درصد کاهش یافته است .

سایر نمادها :

کمرجان،  در آخرین گزارش عملکرد 9 ماهه سال مالی 93 سود هر سهم را 524 ریال برآورد کرده که تاکنون موفق به پوشش 78 درصدی بودجه خود به میزان 413 ریال شده است . پیش بینی درآمد هر سهم “کمرجان” در آخرین گزارش خود در حالی اعلام شده که شرکت فوق در گزارش 6 ماهه اول سال مالی 93 سود هر سهم را 754 ریال اعلام کرده بود.

در همین راستا، مدیر مالی شرکت بازرگانی و تولیدی مرجان کار در خصوص ارزیابی عملکرد شرکت فوق تا پایان سال مالی 93 اظهار داشت: با برآوردهای انجام شده، “کمرجان” علیرغم حجم کار و تولید محصولات اما نتوانست در 6 ماهه دوم به ارقام مورد نظر در فروش محصول دست پیدا کند و تنها در 6 ماهه اول سال مالی 93 در شرایط مطلوبی از نظر تحقق سود قرار داشت و همین موضوع سبب تغییر در سود پیش بینی شده شرکت در گزارش 9 ماهه نسبت به 6 ماهه گردید. مدیر مالی “کمرجان” در پایان یادآور شد: شرکت برای سال مالی 94 تا این لحظه برنامه افزایش سرمایه ندارد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب