مهمترین اخبار بورس دوشنبه 15 دیماه 93

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورسی

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 418 واحد نزول کرد و به رقم 68،232 واحد رسید . نمادهای وغدیر با 66 واحد ، اخابر با 29 واحد و شیراز با 14 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 115.8 میلیارد تومان رسید که نماد فاذر با 4.9 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله شد .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 3 واحد نزول کرد و به رقم 771 واحد رسید . نمادهای مارون و وگردش بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 111.2 میلیارد تومان رسید که حکمت با 8.3 میلیارد تومان دارای بیتشرین ارزش معامله بود .

مهم ترین اخبار سیاسی

«صباح خالد الحمد الصباح» یکشنبه شب (دیشب) در جمع خبرنگاران مصری بخش‌هایی از سخنان خود را به برنامه هسته‌ای ایران اختصاص داد و در این باره اظهار نگرانی کرد . وزیر امور خارجه کویت در جمع خبرنگاران مصری اعلام کرد که برنامه هسته‌ای ایران عامل نگرانی کویت و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس و آمریکا است .

مهم ترین اخبار اقتصادی

حسن روحاني، رئيس‌جمهوري ايران، ديروز در اولين كنفرانس «اقتصاد ايران» با تشريح وضعيت اقتصادي كشور، خواستار عبور مسائل اقتصادي از بن‌بست‌‌هاي سياسي شد و در اين‌باره گفت: «اقتصاد ما تا چه زماني به سياست يارانه بدهد؟ اقتصاد هم به سياست خارجي و هم به سياست داخلی يارانه مي‌دهد.» رئيس‌جمهوري در ادامه سخنانش گفت: «يك دهه اين رابطه را بر عكس كنيم. از سياست خارجي به اقتصاد يارانه دهيم و ببينيم مردم، زندگي، معيشت و اشتغال جوان‌هايشان چگونه خواهد شد؟»

روحاني در ادامه گفت: «از مردم بپرسیم. یکی از اصول قانون اساسی که از روز اول تا الان اجرا نشده است و من به‌عنوان مسوول اجرای قانون اساسی دلم می‌خواهد شرایطی مهیا شود تا یک‌بار هم که شده به این اصل عمل شود، همه‌پرسی از مردم درباره مسائل مهم کشور است. قانون اساسی به ما می‌گوید در مسائل مهم به جای اینکه قانون در مجلس تصویب شود، به آرای عمومی مراجعه و همه پرسی برگزار شود.» رئيس‌جمهوري در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به مذاكرات هسته‌اي گفت: «در روند مذاكرات كسي از اصول و آرمان‌ها سخن نمي‌گويد؛ بلكه موضوع منافع ملي است.» و در ادامه تاكيد كرد: «اصول و آرمان‌ها به سانتريفيوژ‌ها وصل نيست .»

در همین همایش، طیب نیا در شرایطی از لزوم توجه به بازارهای مالی کشور سخن گفت که بورس تهران در مدت یک سال اخیر با 23 درصد ریزش مواجه شده و این روند همچنان ادامه دارد.  وی با اشاره به اینکه وظیفه نظام بانکی تامین مالی کوتاه مدت و سرمایه در گردش است، اما بازار سرمایه می‌تواند تامین مالی بلندمدت را برعهده گیرد، گفت: با فعال‌سازی بازار ثانویه و رونق در این بخش، فعالیت بازار سرمایه را در تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی می‌توانیم افزایش دهیم.

همچنین، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اقدام بعدی را سازماندهی تمام زوایا و ابعاد بازار سرمایه ذکر و بیان کرد: با این اقدام می توان فرآیندها را اصلاح کرد. همچنین امیدواریم که در زمان کوتاهی با رفع ابهامات و تصمیم گیری های منطقی و صحیح رونق را به بورس بازگردانیم . رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اعلام سه برنامه جدی و عملیاتی برای رونق بخشی به بازار سرمایه کشور، گفت: با رفع ابهامات در زمان کوتاهی رونق را به بورس باز می‌گردانیم . محمد فطانت در مورد برنامه های عملیاتی جدید برای رونق بازار سرمایه، به فضای حاکم بر بورس کشورمان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر اتمسفر بازار سرمایه غبار آلود است و لازم است که یک ابهام زدایی از شرایط فعلی صورت گیرد .

در خبری دیگر، علیرضا کلاهی امروز در نشست خبری در جمع خبرنگاران با هشدار نسبت به باز شدن پای فاینانس های چینی در صنایع کشور به ویژه صنایع برق و پتروشیمی گفت: با توجه به اینکه بخشی از درآمدهای نفتی ایران در بانک های چینی بلوکه شده مقامات ایران و چین به منظور بازگشایی خطوط اعتباری فاینانس و بازگرداندن بخشی از درآمدهای نفتی به داخل کشور به توافق رسیدند .

وی با اعلام اینکه فرمولی که برای استفاده از کالاهای ساخت چین در پروژه های صنعتی فاینانس شده توسط چینی ها مورد توافق مقامات دولت قرار گرفته است، صنعت و تولید کشور را در سایه قرار خواهد داد، تصریح کرد: بر اساس توافقی که بین ایران و چین انجام شده، مقرر شده بین ۵۱ تا ۷۰ درصد طرح هایی که توسط چینی ها تغییر فاینانس می‌شود از کالاها و تجهیزات این کشور آسیایی استفاده شود.
 

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی قیمت فلزات اساسی با اندکی نوسان کاهش یافت . بر این اساس مس به قیمت 6309 دلار ، آلومنیوم 1821 دلار ، روی 2183 دلار و سرب 1845 دلار برای هر تن معامله شدند . دلار به قیمت 3512 تومان رسید و سکه در محدوده قیمتی 980 هزار تومان داد و ستد شد .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه بانکی، نزدیک 64 میلیون از سهام بانک حکمت معامله شد و به قیمت 124 تومان رسید .سایر نمادها معاملات قرمز را تجربه کردند .

رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به این سوال که بنابراین شورای پول و اعتبار در بحث نرخ‌گذاری برای سود بانکی وارد نمی‌شود، گفت: قرار نیست نرخ سود دستوری تعیین شود بلکه بانک مرکزی نظام بانکی را هدایت می‌کند و اقدامی که اخیرا انجام شد در همین جهت است . رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی برای بازنگری در نرخ سود، سیاست نرخ سود دستوری ندارد، گفت: نیاز به مصوبه‌‌ نیست؛ بانک مرکزی هدایت می‌کند تا واقعیت‌های تورم، اثر خود را در نرخ سود بگذارد . ولی الله سیف در پاسخ به این سوال که آیا تا پایان سال امکان بازنگری در نرخ سود بانکی در شورای پول و اعتبار وجود دارد، اظهارداشت: ما اصلا سیاست نرخ سود دستوری نداریم .

در گروه خودرویی و قطعه ساز، شاهد حجم پایین معاملات بودیم و اکثر نمادها دارای صف فروش بودند ، خفناور در این گروه با اقبال خوبی همراه گشت و توانست با صف خرید به کار خود خاتمه دهد .

رضا شیوا با بیان اینکه بر اساس دستورالعمل تنظیم قیمت خودرو، قیمت دنا ۴۲ میلیون تومان تعیین شده است گفت: این قیمت روی پایگاه مرکز شورای رقابت قرار گرفته و بزودی به ایران خودرو ابلاغ می شود . رئیس شورای رقابت اظهارداشت: کارشناسان مرکز ملی رقابت 3 دستورالعمل را برای تعیین قیمت این خودرو ارائه کردند که یکی از آنها مورد تأیید شورا قرار گرفت . وی تاکید کرد: بر مبنای این دستورالعمل، نزدیکترین خودرو را به دنا را انتخاب کردیم که طبق کارشناسی ها، خودروی سورن خصوصیات ظاهری و فنی با دنا دارد و پایه قیمت سمند سورن در نظر گرفته شد .

شرکت سرمايه گذاري گروه صنعتي رنا در جدیدترین گزارش ( حسابرسی شده ) سود هر سهم خود را با توجه به عملکرد 12 ماهه سال 93 مبلغ 13 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی ( حسابرسی نشده ) با تعدیل مثبت 18 درصدی همراه بوده است . سود حاصل از سرمایه گذاری شرکت با افزایش 4 درصدی نسبت به گزارش قبلی مبلغ 7 میلیارد تومان گزارش شده است . و همچنین سود عملیاتی شرکت نیز مبلغ 62 میلیارد تومان اعلام شده است .

آمار تولید 9 ماه امسال خودروسازان بزرگ کشور در حالی اعلام شد که طبق آن، تیراژ انواع خودروهای سواری با رشدی 4/58 درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته روبه‌رو شده است. بنابر آماری که وزارت «صنعت، معدن و تجارت» ارائه کرده، ایران‌خودرو، سایپا و پارس خودرو به‌عنوان سه خودروساز بزرگ کشور، در مجموع 633 هزار و 507 دستگاه انواع محصولات سواری را طی 9 ماه امسال به تولید رسانده‌اند و در این بین، ایران‌خودرویی‌ها رکورددار هستند .بر این اساس، ايران‌خودرويي‌ها با تولیدی 372 هزار و 57 دستگاهی، رشدی 8/82 درصدی را به ثبت رسانده‌اند و سایپا نیز افزایش تولیدی 3/19 درصدی را به خود می‌بیند.

همچنین در خبری شنیدیم که ، ضعف اقتصادی فرانسه موجب شد فروش خودرو در ماه دسامبر نسبت به سال گذشته با کاهش 8/6 درصدی رو‌به‌رو شود، اما درپی برنامه تخصیص یارانه در اسپانیا فروش در این کشور 4/21 درصد جهش کرد. ایتالیا نیز شاهد رشد فروش در ماه دسامبر بود.  به گزارش رویترز، این عملکرد متفاوت در آخرین ماه سال 2014 نشان می‌دهد فرانسه به‌شدت از بهبود در بازار خودرو اروپا عقب مانده است. با این وجود بازار فرانسه توانسته است برای نخستین‌بار از سال 2009 تاکنون در سال 2014 رشد سالانه فروش را ثبت کند؛ به‌طوری‌که ثبت‌نام برای خرید خودرو در این سال 3/0 درصد افزایش یافته و به 8/1 میلیون خودرو رسیده است.  

در گروه پالایشی، تمام نمادها معاملات منفی را تجربه کردند . شسپا با صف فروش به قیمت 1157 تومان رسید و ونفت که تا آستانه قیمت رشد کرده بود در محدوده 1.5 درصد منفی به قیمت 319 تومان رسید .

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از تحقق افزایش تولید ١٢٠ میلیون متر مکعبی گاز از میدان مشترک پارس جنوبی تا پایان امسال خبر داد و گفت: این میزان تولید مربوط به یک بازه زمانی ١٩ماهه (از شهریورماه سال گذشته تا پایان سال ١٣٩٣) است .رکن الدین جوادی با اعلام این خبر افزود: توسط شرکت ملی نفت ایران با بهره‌برداری از ١٠٠ میلیون مترمکعب گاز تعهد شده تا پایان سال و تحقق تولید ٢٠ میلیون متر مکعب گاز از فازهای ١٥ و ١٦ و ١٢ در مجموع از شهریور ماه سال ١٣٩٢ تا پایان امسال ١٢٠میلیون مترمکعب گاز از دریا و ١٤٠ میلیون مترمکعب ظرفیت پالایش در پارس جنوبی به بهره‌برداری می‌رسد.

در خبری دیگر، نوبخت کاهش قیمت نفت را سیاستی نسنجیده دانست و اظهارداشت: به مراتب کاهش قیمت نفت به قیمت دو دلار کم اثرتر از آن تحریم ها است . معاون رییس جمهوری و رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با اشاره به خرسندی برخی کشورها از کاهش قیمت نفت خاطر نشان کرد: این اقدامات حتی موجب کندی روند توسعه هم نخواهد شد . «محمد باقر نوبخت» در گفت و گویی با بیان این که حتی اگر قیمت نفت به نصف هم کاهش پیدا کند، اگر چه ممکن است زحمت هایی را برای ایران داشته باشد اما این اقدامات نخواهد توانست ملت را وادار به تسلیم کند .

در گروه دارویی، شاهد معکلات کم حجم و قرمز رنگ در اکثر نمادهای این گروه بودیم ، تیپیکو که با اقبال خوبی همراه شده بود به قیمت 478 تومان رسید .

خبری داشتیم مبنی بر، ادامه روند کاهش قیمت داروهای خارجی ، هاشمی افزود: در 6 ماهه دوم سال نیز قیمت داروهای خارجی می‌تواند کاهش یابد به شرط آنکه بیمه‌ها از تعهدات‌شان نکاهند . وزیر بهداشت ضمن اعلام اینکه فقیر شدن مردم به علت هزینه‌های سلامت، کاهش 50 درصدی یافته است، گفت: میزان هزینه‌های کمرشکن سلامت نیز در سال اخیر روند کاهشی داشته است .

وزیر بهداشت با اشاره به سهم مردم در پرداخت هزینه‌های سلامت گفت: در سال 90 ، 6.9 درصد از GDP برای هزینه‌های سلامت در نظر گرفته شده بود و به همین دلیل پرداخت از جیب مردم برای هزینه‌های سلامت به 56 درصد رسیده بود و حتی تا 70 درصد هم پیش رفت. در سال 92 باید هزینه‌های سلامت به قسمی کاهش می‌یافت که مردم 30 درصد بیشتر از جیب خود برای هزینه‌های سلامت پرداخت نکنند .

در گروه غذایی، شاهد معاملات کسل کننده و منفی در اکثر نمادها بودیم ، شرکت خوراک دام پارس سود هر سهم خود را برای سال مالی منتهی به 94/09/30 مبلغ 297 ریال پیش بینی نموده است که نسبت به سال مالی مشابه قبل با افزایش 108 درصدی همراه بوده است همچنین پيش‌بيني عملکرد سال مالي منتهي به 30/09/94 نسبت به پيش بيني سال مالي قبل به ‌ترتيب فروش 29 درصد افزايش، بهاي تمام شده کالاي فروش رفته 29 درصد افزايش، سود عملياتي 68 درصد افزايش و سود پس از کسر ماليات 107 درصد افزايش نشان مي دهد. شرکت درخصوص افزايش فروش دان مرغ اعلام نموده است قردادهاي فروش با مشتريان جديد بسته است که درسال 94 محقق خواهد شد.

در گروه فولادی و فلزی اکثر نمادها دارای صف فروش و قرمز رنگ بودند . حجم معاملات نیز در این گروه پایین بود . فملی به قیمت 202 تومان رسید و فباهنر به قیمت 196 . فباهنر  تصمیم دارد سرمایه خود را از مبلغ 450 میلیارد ریال به مبلغ 900 میلیارد ریال برساند که این افزایش سرمایه 100 درصدی از محل مطالبات حال شده ی سهامداران و آورده ی نقدی می باشد موضوع این افزایش اصلاح ساختار مالی و جبران بخشی از مخارج سرمایه‌گذاری‌های انجام شده می باشد .

در گروه حمل و نقلی، شاهد معاملات منفی در اکثر نمادها بودیم ، حفارس و حرهشا در این گروه با افزایش تقاضا همراه شدند . حسینا به قیمت 3865 تومان رسید .

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان از افزایش پهلوگیری حدود یک هزار فروند انواع کشتی در بزرگترین بندر تجاری کشور در سال جاری خبر داد . ، ابراهیم ایدنی در نشستی با حضور مدیران بزرگترین بندر تجاری ایران تعداد شناورهای ورودی به این بندر در 9 ماه گذشته را 2 هزار و 934 فروند اعلام کرد و گفت: از این میزان، دوهزار و 339 فروند شناور بالای هزار تن و 595 فروند از کشتی های پهلو گرفته در بندر شهید رجایی، زیر یک هزارتن وزن داشته است . منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی به عنوان دروازه طلایی اقتصاد کشور 55 درصد صادرات و واردات، 70 درصد ترانزیت و تخلیه و بارگیری 85 درصد کالا کانتینری در سطح کل بنادر کشور را پشتیبانی می کند .

در گروه بیمه ای، برخی نمادها از جمله بیمه دی و بیمه نوین با افزایش تقاضا همراه شدند .

در مورد دانا، به نقل از روابط عمومی بیمه دانا، آخرین وضعیت توانگری مالی موسسات بیمه در شورای عالی بیمه مطرح و سطح توانگری مالی شرکت‌های بیمه توسط بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران منتشر شد . طبق گزارش منتشر شده توسط بیمه مرکزی، بیمه دانا در سطح یک توانگری و وضعیت مطلوب قرار دارد. نسبت توانگری مالی سطح یک برابر 100 درصد و بیشتر است. بنابر این گزارش شرکت‌های دارای توانگری مالی، شرکت‌هایی هستند که برای ایفای تعهدات خود در مقابل بیمه گذاران از توانایی کافی برخوردار هستند . بر این اساس بیمه دانا در بین شرکت‌های بیمه کشور در سال 1393 با کسب رتبه نخست نسبت و سطوح توانگری مالی قرار گرفت . خاطرنشان می‌سازد، در بین شرکت‌های بیمه 16 شرکت در رتبه نخست، 4 شرکت بیمه نیز در سطح دو، 2 شرکت بیمه در سطح سه توانگری و 2 شرکت دیگر در سطح پنج قرار دارند. موسسات بیمه سطح چهار توانگری دارای نسبت بین 10 تا 50 درصد است که در سال جاری هیچ یک از آنها در این رده بندی قرار نگرفته‌اند

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب