مهمترین رویدادها و اخبار بورس دوشنبه 22 دی 93

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

ه گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 487 واحد صعود کرد و به رقم 66000 واحد رسید . نمادهای وغدیر با 68 واحد ، وبملت با 62 واحد و مپنا با 49 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 87.4 میلیارد تومان رسید که ثنوسا با 7.6 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص ایفکس 16 واحد صعود کرد و به رقم 745 واحد رسید . نمادهای جم ، پترول و زاگرس دارای بیشترین تاثیر مثبت بودند . ارزش معامله در این بازار به رقم 67.6 میلیارد تومان رسید که پترول با 2.8 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .
 

مهم ترین اخبار اقتصادی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در صحن علنی امروز مجلس و ادامه بررسی لایه رفع موانع تولید، بحث تأسیس صندوق تثبیت بازار سرمایه در لایحه رفع موانع تولید و نیز صدور مجوز به ناشران بازار سرمایه برای خرید و نگهداری سهام خزانه را تصویب کردنـد .

در ماده الحاقی 26 لایحه رفع موانع تولید آمده است به منظور کنترل یا کاهش مخاطرات سامانه ای یا فرادستگاهی بازار سرمایه کشور در شرایط وقوع بحران های مالی و اقتصادی و اجرای سیاست های عمومی حاکمیتی در شرایط مذکور و به منظور حفظ و توسعه شرایط رقابت منصفانه در حوزه بازار سرمایه، صندوق تثبیت بازار سرمایه به عنوان نهاد مالی تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار، با شخصیت حقوقی مستقل و غیردولتی تأسیس می گردد و طبق اساسنامه خود در چارچوب مصوبات هیأت امناء متشکل از وزیر امور اقتصادی و دارایی، رییس کل بانک مرکزی، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور، رییس هیأت عامل صندوق توسعه ملی و رییس سازمان بورس و اوراق بهادار توسط هیأت عامل فعالیت می نمایـد .

مهم ترین اخبار سیاسی

در خبری شنیدیم که ، وزیر نفت عراق دوشنبه هفته جاری برای دیدار با مقامات کشورمان به ایران می‌آید . سفر عادل عبدالمهدی، وزیر نفت عراق به تهران طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هفته جاری برگزار می‌شود و قرار است وی در این سفر با مقامات کشورمان از جمله وزیر نفت و مقاماتی از وزارت خارجه دیدار کند .

معاون وزیر خارجه روسیه و نماینده این کشور در گروه 1+5 که یکشنبه شب وارد تهران شده بود صبح امروز با وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد . ریابکوف در این سفر علاوه بر دیدار و گفت‌وگو با ظریف، با سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان ظریف و اعضای ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای نیز به رایزنی خواهد پرداخت . طی روزهای ٢٥ الی ٢٧ دی (15 تا 17 ژانویه) هیات‌های مذاکره کننده ایرانی و آمریکایی در ژنو مذاکره دو جانبه خواهند داشت. پیش و بعد از این مذاکرات نیز، با بقیه اعضای 1+5 نیز به صورت دو جانبه ملاقات و مذاکره صورت خواهد گرفت .

در همین رابطه، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که در سفر به ژنو و در دیدار با وزیر خارجه ایران در صدد است اوضاع را ارزیابی کند و به تیم‌های مذاکره برای دور تازه مذاکرات هسته‌ای راهنمایی دهد . جان کری» وزیر خارجه آمریکا در سفر خود به هند تصریح کرد که در صدد است در دیدار روز چهارشنبه با «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران، اوضاع درباره موضوع هسته ای را ارزیابی کند و تیم مذاکره‌کننده را برای دور تازه مذاکرات که قرار است روز ۱۵ ژانویه (۲۵ دی ماه) در ژنو برگزار شود، راهنمایی کند .

در خبری شنیدیم که ،احتمال شرکت روحانی درکنفرانس مونیخ وجود دارد ، رسانه آلمانی در گزارشی به نقل از «ولفگانگ ایشینگر» رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ آورده است: این احتمال وجود دارد که برای نخستین بار رئیس جمهوری از ایران در این نشست بین المللی حضور یابد . به نقل از خبرگزاری آلمان، مونیخ آلمان در ماه فوریه همانند هر سال میزبان برگزاری کنفرانس امنیتی با حضور سران و شخصیت های سیاسی و امنیتی کشورهای مختلف جهان است .

در حوزه داخلی، اعتراض برخی از مجلسي‌ها به علي مطهري، جلسه علني ديروز مجلس را با برخوردهاي فيزيكي و در نهايت تعطيلي 15 دقيقه‌اي مواجه كرد.نمایندگان مجلس  ديروز در ميانه ايراد نطق ميان دستور علي مطهري، نماينده‌اي كه حالا به يكي از اصلي‌ترين چهره‌هاي منتقد حصر تبديل شده است، او را با شعارهايي چون «مرگ بر فتنه‌گر» و «مرگ بر منافق » ، از ادامه سخن بازداشتند تا اولين «نطق ناتمام» مجلس نهم به نام اين نماينده مجلس رقم بخورد .نطقي كه نايب‌رئيس مجلس كه رياست جلسه را بر عهده داشت، ادامه آن را به صلاح نديد و بر اين اساس با اعلام تنفس از ادامه تنش‌ها ميان نمايندگان و علي مطهري جلوگيري كرد.

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی قیمت فلزات اساسی نوسان اندکی داشت ، بر این اساس مس به قیمت 6151 دلار ، آلومنیوم 1798 دلار ، روی 2150 دلار و سرب 1826 دلار برای هر تن معامله شدند . دلار به قیمت 3483 تومان رسید . و سکه در محدوده قیمتی 991 هزار تومان داد و ستد شد .
 

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود ؟

در گروه سیمانی، شاهد معاملات متعادل در اکثر نمادها بودیم ، سیدکو با صف خرید به قیمت 156 تومان رسید . شرکت  سيمان خوزستان در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی یه 93/12/29 شرکت را مبلغ 1002 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با تعدیل مثبت 11 درصدی گزارش شده است شرکت در 6 ماهه خود توانست به ازای هر سهم 663 ریال سود کنار بگذارد و 66 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد . ضمنا شرکت توضیحاتی را به شرح ذیل ارائه نموده است :

1 -درتاريخ 31/06/1393مبلغ 94000ميليون ريال ازبابت هزينه هاي حمل و تخليه وبارگيري محصولات صادراتي به هزينه هاي عمومي واداري وتشکيلاتي اضافه گرديد

2 – باتوجه به اينکه اقساط ارزي اين شرکت دربهمن ماه 1393سررسيد خواهد گرديد لذا تا آن تاريخ سپردههاي بانکي موجود نگهداري خواهند شد وازاين بابت مبلغ 75011ميليون ريال به درآمدهاي غير عملياتي شرکت اضافه خواهد شد

3- باتوجه به ترکيب فروش شرکت و اتکابه فروش صادراتي .ترکيب فروش داخلي و صادراتي اصلاح شده است.

در گروه دارویی، شاهد جوی مثبت در اکثر نمادهای این گروه بودیم ، والبر با صف خرید به قیمت 356 تومان رسید . شرکت  البرز دارو در جدیدترین گزارش 93 خود سود هر سهم شرکت را مبلغ 2118 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تغییر گزارش شده است شرکت در 9 ماهه خود توانست به ازای هر سهم 1586 ریال سود کنار بگذارد و 75 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

در گروه سرمایه گذاری، شاهد جوی مثبت در اکثر نمادهای این گروه بودیم ، وساپا، وبیمه و وصنعت از جمله نمادهایی بودند که با افزایش تقاضا به صف خرید تبدیل شدند . واتی در گزارش اولین پیش بینی حسابرسی شده منتهی به 94/09/30 سود هر سهم خود را مبلغ 820 ریال پیش بینی کرده است که نسبت به گزارش قبلی ( حسابرسی نشده ) با تعدیل مثبت 29 درصدی همراه بوده است همچنین این مبلغ نسبت به سال مالی مشابه قبل 8 درصد افزایش داشته است . شرکت عمده ترین دليل این تغيير را ، پيش بيني سود حاصل از واگذاري زمين و ساختمان به مبلغ 253ر185 ميليون ريال اعلام نموده است. لازم به ذکر است که با توجه به شناسایی سود غیر عملیاتی نیازی به توقف نماد نبوده است .

در گروه پتروشیمی و شیمایی، این گروه نیز همچون سایر گروه ها با افزایش تقاضا همراه شد و اکثر نمادهای این گروه را سبز رنگ مشاهده کردیم ، پترول در حدود 12 میلیون از سهامش معامله شد و به قیمت 2289 ریال رسید . تاپیکو نیز به قیمت 230 تومان معامله شد . شرکت پتروشيمي پرديس سود هر سهم منتهی به 94/06/31 شرکت را مبلغ 3975 ریال پیش بینی نموده است که نسبت به گزارش قبلی با افزایش 23 ریالی همراه بوده است شرکت در 3 ماهه نخست خود موفق شد به ازای هر سهم 854 ریال سود کنار بگذارد و 21 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

همچنین شرکت اعلام نموده است که در ارقام واقعي دوره سه ماهه منتهي به 30/09/1393 نرخ سوخت را به مبلغ 1.320 ريال و قيمت خوراک را مبلغ 3.445 ريال براي هر متر مکعب منظور نموده است . ضمنا نرخ فروش داخلي که در اولين پبش بيني به مبلغ 7.800 ريال براي هر کيلو منظور نموده بود در 3 ماهه واقعي منتهي به 30/09/1393 به مبلغ 6.125 ريال طبق مصوبه قبلي دولت در حسابها ثيت نموده است. توضيح اينکه تا کنون در خصوص نرخ فروش داخلي مصوبه اي از طرف مراجع ذيصلاح ابلاغ نگرديده است.

در گروه خودرویی و قطعه ساز ، بجز 2 نماد سایر نمادها سبز رنگ و دارای صف خرید بودند . خودرو با صف خرید به قیمت 253 تومان رسید .

رییس‌ جمهور با تشکر از وزارت صنعت، معدن و تجارت، بخش خودروسازی و شرکت‌های قطعه‌ساز، صنعت خوروسازی را دارای اهمیت فراوان در افزایش اشتغال دانست . به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، وی که پس از ارائه گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص «وضعیت صنعت خودرو» صحبت می‌کرد، کاهش هزینه‌های تولید از طریق افزایش تولید و توجه بیشتر در تنوع و زیبایی در تولید خودرو را به عنوان مزیت‌های رقابتی کسب و سهم بیشتر در بازار خودرو، واجد اهمیت دانست و اظهار امیدواری کرد که با رشد کمی و کیفی این صنعت، رضایت بیشتر مردم حاصل شود . در گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص «وضعیت صنعت خودرو» ، ارزش افزوده صنعت خودرو معادل 20 درصد از ارزش افزوده صنعت کشور و اشتغال مستقیم نیروی کار آن برابر 12 درصد اشتغال بخش صنعت بیان شد .

در خبری دیگر، در شرایطی که بیش از یک سال از لغو تحریم خودروسازی ایران از سوی ایالات‌متحده آمریکا می‌گذرد، این صنعت هنوز نتوانسته با بزرگان دنیا ارتباط برقرار کند و به گفته کارشناسان، «رشد تولید» تنها اتفاق عملی و مثبت پس از برداشته شدن این تحریم، بوده است .یازدهم تیرماه سال گذشته بود که ایالات‌متحده آمریکا رسما صنعت خودرو ایران را تحریم کرد، تا «جاده مخصوصی‌ها» در شوکی بزرگ فرو رفته و ارتباط آنها با جهان، تقریبا قطع شود. طبق مصوبه کنگره آمریکا، هیچ شرکتی در دنیا اجازه تامین یا انتقال قطعات و خدمات فنی و مهندسی به خودروسازی ایران را نداشت و اگر مرتکب خلاف این مصوبه می‌شد، باید خود را برای تنبیه و جریمه سنگین آماده می‌کرد.

در گروه پالایشی، جز شنفت سایر نمادها سبز و با افزایش تقاضا همراه شدند . خبری شنیدیم مبنی بر توافق عربستان و ونزوئلا برای احیای قیمت نفت، مادورو در حال حاضر در تلاش برای کاهش تولید نفت سرگرم دیدار از برخی کشورهای تولیدکننده نفت است و علاوه بر ایران و عربستان قرار است از قطر و الجزایر نیز دیدن کند . وزیر دارایی ونزوئلا اعلام کرد که عربستان و ونزوئلا توافق کردند در زمینه احیای بازار و قیمت نفت همکاری کنند .

در مورد قیمت نفت ، تحلیلگران بانک گلدمن سچز پیش‌بینی 3 ماهه خود برای قیمت نفت برنت را از 80 دلار به 40 دلار در هر بشکه و برای نفت خام آمریکا از 70 دلار به 41 دلار در هر بشکه کاهش داده‌اند . قیمت نفت در بازارهای جهانی به دنبال کاهش پیش بینی‌ها برای قیمت نفت در سال جدید میلادی به 49.39 دلار در هر بشکه سقوط کرد،‌تحلیلگران پیش بینی کردند نفت آمریکا در نیمه نخست سال 2015 حدود 40 دلار خواهد بود .  همچنین پالایشگاه‌های اوهایو و پنسلویا در آخر هفته دچار آتش سوزی شدند که این امر تقاضا برای نفت خام در آمریکا را کاهش داد .

خبری شنیدیم در مورد احداث پالایشگاه دوم شیراز،  معاون برنامه‌ریزی و اشتغال استانداری فارس از ساخت و ساز پالایشگاه دوم میعانات گازی پارس در زمینی به مساحت 228 هکتار با سرمایه 3/1 میلیون یورو خبر داد.  مهندس علیرضا تاجگردون گفت: پالایشگاه میعانات گازی پارس به عنوان دومین پالایشگاه طراحی شده بر اساس خوراک میعانات گازی با ظرفیت 20 هزار بشکه در روز شامل واحدهای تقطیر، تصفیه گاز مایع، تبدیل کاتالیستی، تصفیه نفتا، ایزومریزاسیون، تصفیه نفت سفید و نفت گاز با هدف تولید بنزین، گازوئیل، گاز مایع و سوخت جت در کنار پالایشگاه فعلی ساخته می‌شود .

در گروه معدنی، شاهد معاملات متعادل بودیم ، برخی نمادها مثبت و برخی منفی بودند ، ومعادن به قیمت 205 تومان رسید . موجودی سنگ‌آهن در بنادر چین (بزرگ‌ترین‌ وارد‌كننده مواد اولیه فولادسازی در جهان) به پایین‌ترین سطح خود در 11 ماه اخیر رسید؛ كارخانه‌های فولادسازی قیمت‌ها و تولیداتشان را در فصل زمستان كاهش دادند، به همین دلیل موجودی انبارها با 9/0 درصد كاهش به 100.6 میلیون تن در دوم ژانویه رسید.

به گزارش متال بولتن این ششمین هفته متوالی كاهش موجودی محسوب می‌شود و پایین‌ترین سطح از 14 فوریه سال گذشته است .قیمت سنگ‌آهن در سال گذشته 47 درصد به دلیل افزایش تولید شركت‌های سنگ‌آهن كاهش پیدا كرد اما در ابتدای سال جدید قیمت این كالا بالاترین سطح افزایش هفتگی 18 ماهه را به ثبت رساند چون تصور بر این بود كه چین گام‌های بلندتری را در جهت رشد اقتصادی خود برخواهد داشت.

در گروه فولادی و فلزی ، شاهد معاملات مثبت در اکثر نمادها بودیم ، فاسمین در حدود 3 میلیون از سهامش معامله شد و به قیمت 357 تومان رسید .

پنجمین دوره همایش چشم‌انداز صنعت فولاد و معدن با نگاهی به بازار، قرار است بار دیگر شاهد حضور غول‌های فولادسازی جهان، در ایران باشد. یکی از شرکت‌های مطرح در صنعت فولاد اروپا، شرکت «دانیلی» ایتالیا است که بار دیگر در این دوره همایش حضور دارد و مدیرعامل این شرکت یعنی «جیانپترو بندیتی » (Gianpietro Benedetti) در مورد الزامات و نیازهای توسعه فولاد در ایران سخنرانی می‌کند .

این شرکت که فعالیت خود را از سال 1914 میلادی شروع کرده، بین سه شرکت بزرگ دنیا در حوزه ساخت کارخانه‌ها و ماشین‌آلات صنعت فولاد قرار می‌گیرد. سال گذشته مدیرعامل این شرکت در توصیه‌هایش به مسوولان ایرانی از آنان خواسته بود تا با انجام برخی اصلاحات برای کاستن بوروکراسی حاکم بر فضای کسب و کار، حکمرانی فولاد منطقه را به دست آورند.

در گروه غذایی و لبنی، بیشتر نمادها مثبت و با صف خرید همراه شدند ،  وبشهر به قیمت 230 تومان رسید و غمینو در محدوده قیمتی 689 تومان معامله شد . در خبری ، مدیرعامل بهپاک از پذیرش این شرکت در بازار دوم فرابورس در آینده نزدیک خبر داد .
علیرضا شریفی اشاره به اینکه خوشبختانه پرونده بهپاک در فرابورس پیشرفت خوبی داشته است، افزود: به‌زودی در بازار دوم فرابورس پذیرش خواهیم شد و بعد از این پذیرش، سهام این شرکت در بازار دوم فرابورس قابل معامله خواهد بود . وی افزود: پیش‌بینی ما این است که تا پایان اردیبهشت‌ماه این امر صورت گیرد .وی همچنین در بیان پیش‌بینی خود از شرایط بهپاک در روز بازگشایی نماد در بازار دوم فرابورس، گفت: به اعتقاد من تا آن زمان جامعه سهامداری خبرهای بهتر و مثبت‌تری از بهپاک خواهد شنید و امیدوارم در زمان عرضه، خریداران سهام بهپاک، بیش از امروز باشند .

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب