بورس وارد چهل و هشتمین سال فعالیت خود شد

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورسی

چهارشنبه 15 بهمن، چهل و هشتمین زادروز بورس بود. بازاری که در این سال ها فراز و نشیب های زیادی را پشت سر گذاشته تا بتواند بر روی پای خود بایستد و در این مدت چه رشد قیمت ها و چه ریزش هایی را شاهد بوده است.

به گزارش بورسینس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، بورس اوراق بهادار در نخستین روز آبان ماه 1346 به صورت رسمی افتتاح شد و نبض بورس از صبح روز 15 بهمن ماه همان سال تپیدن گرفت تا  حاصل 5 سال مطالعه و بررسی مستمر به بار نشست.

بورس تهران نخستین روز حیات کاری خود را در جلسه معاملاتی با معامله 2192 سهم بانک توسعه صنعتی و معدنی ایران آغاز کرد. این جلسه معاملاتی با حضور دکتر فریدون مهدوی، دبیرکل وقت بورس در ساختمان بانک کارگشایی رسمیت یافت و سهام بانک توسعه صنعتی و معدنی ایران پس از تجربه افزایش نرخ‌های هفت و هشت درصدی سرانجام با 9 درصد افزایش نسبت به بهای اسمی در قیمت نهایی 1090 ریال معامله شد.

محدود بودن حجم معاملات سهام باعث شد تا حیات یک ساعته بورس در هر هفته دلیلی کافی برای آغاز فعالیت آن باشد. در اسفند ماه همان سال سهام شرکت سهامی نفت پارس نیز در بورس پذیرفته شد و مورد معامله قرار گرفت. در آن سال تعداد 13 کارگزار موفق به اخذ مجوز معاملاتی از بورس شده بودند.

 چهل و هشتمین زادروز بورس را در حالی با هم به جشن می‌نشینیم که می‌دانیم بورس در مسیر رشد و اعتلای خود تا کنون با چه فراز و فرودهایی مواجه بوده و در خلال تاریخ چگونه تا بدین‌جا رسیده است. با تاسیس بورس اوراق بهادار یکی از آرزوهای دیرین مقامات پولی و بانکی و اقتصادی ایران جامه عمل به خود گرفت و گام موثری در راه توسعه اقتصادی کشور از طریق به فعل درآوردن امکانات مالی بالقوه کشور برداشته شد.

در مسیر توسعه اقتصادی مرحله تاسیس واحدهای کوچک اقتصادی پشت سر نهاده شده بود و در مرحله شروع جهش و خیز اقتصادی ضرورت ایجاد واحدهای بزرگ اقتصادی در رشته‌های صنعتی حتمی به نظر می‌رسید. سرمایه‌گذاری عظیم مورد نیاز در این بخش ضرورت جلب پس‌اندازهای سرگردان جامعه را می‌طلبید و انجام این کار مستلزم ایجاد مکانیزمی نظیر بورس بود تا بتواند پس‌اندازهای کوچک و بزرگ مردم را جمع‌آوری و در راه توسعه اقتصادی کشور تجهیز و بسیج کند.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
1 نظر
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب