مهمترین اخبار و رویدادهای بورس چهارشنبه 6 اسفندماه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 474 واحد کاهش یافت و به رقم 64،051 واحد رسید . نمادهای فولاد، اخابر و مپنا هر کدام به ترتیب با 69 واحد، 59 واحد و 55 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 208.9 میلیارد تومان رسید که خودرو با 5.3 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص ایفکس نسبت به روز گذشته تغییری نداشت و به رقم 716 واحد رسید .  نمادهای بمپنا و سمگا بیشترین تاثیر منفی و نماد جم بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشت. ارزش معاملات در این بازار به رقم 154.5 میلیراد تومان رسید که نماد سمگا با 1.6 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی قیمت مس به 5715 دلار و آلومنیوم 1792 دلار برای هر تن رسید . سکه در محدوده قیمتی 990 هزار تومان معامله شد و دلار به قیمت 3438 تومان رسید .

مهم ترین اخبار سیاسی

روزنامه واشنگتن پست جزئیات بیشتری درباره توافق هسته ای احتمالی بین ایران و کشورهای 1+5 منتشر کرد . دیوید ایگناتیوس خبرنگار ارشد این روزنامه نوشت: توافقی که در حال شکل گیری است به احتمال زیاد به ایران استفاده از 6 هزار سانتریفویژ نسل IR-1 را در تاسیسات نطنز می دهد. ظاهرا ایرانی ها قصد نصب IR-2 را ندارند و آنها تحقیق درباره مدلهای بالاتر را در حد IR-8s محدود می‌کنند . اینکه چگونه این تحقیق محدود و مورد نظارت قرار گیرد یک موضوع چانه زنی کلیدی است.

موضوع حساس و متغیر دیگر حجم ذخیره (اورانیوم غنی شده) ای است که ایران می تواند نگه دارد، مقامات آمریکایی خواستار میزان بسیار کمی هستند، بعلاوه مواد غنی شده اضافی به خارج از ایران منتقل شود . یک مقام رسمی استدلال می کند آمریکا با 9 هزار سانتریفوژ نسل IR-1s و یک ذخیره کوچک راحت تر کنار می آید تا هزار دستگاه IR-2s و حجم ذخیره زیاد . موضوع دیگر کلیدی درباره نحوه برچیده شدن سانتریفیوژهای غیرمجاز است. طیفی از گزینه‌ها از غیرفعال کردن تجهیزات تا نابودی کامل آنها وجود دارد . آمریکا سازوکاری را می خواهد تا فعال سازی دوباره تجهیزات کنارگذاشته شده دست کم یک سال طول بکشد .

مهم ترین اخبار اقتصادی

امروز در خبری مطلع شدیم که قرار است نرخ بهره در امریکا افزایش یابد در همین راستا ، نورالدین الهموری تحلیلگر اقتصادی بر این باور است که افزایش نرخ بهره بانکی باعث ورود اقتصاد آمریکا به دوره‌ای دیگر از رکود می شود؛ رکودی که احتمالا در سالهای 2017 و 2018 میلادی در اقتصاد آمریکا رخنه خواهد کرد. وی در مورد دلیل پیش‌بینی وقوع رکود اقتصادی در سالهای 2017 و 2018 میلادی در آمریکا گفت: «با وجود اینکه نرخ بهره بانکی نزدیک به صفر است ولی باز هم اقتصاد با سرعت زیادی رشد نکرده است و نرخ وام گیری برای توسعه فعالیتهای صنعتی و ایجاد کسب و کارهای کوچک قابل توجه نیست. حال تصور کنید روند رشد نرخ بهره بانکی آغاز شود. در آن زمان نرخ وام‌گیری کمتر هم خواهد شد و بدون شک رکود در اقتصاد ایجاد می شود .»

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

گروه خودرو و ساخت قطعات، امروز با جو منفی و پرعرضه ای همراه بود. خزامیا که با رد شدن شایعه افزایش سرمایه به صف فروش رسید و حجم معاملات آن به 18.7میلیون سهم رسید. معاملات منفی خبهمن نیز در نهایت به صف فروش رسید. خودرو با جابجایی 19.8 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. اکثر قطعه سازها نیز به صف فروش رسیدند. خریخت، خموتور و خلنت از نمادهای مثبت گروه بودند که در این بین خموتور به محدوده 3 درصد منفی رسید. نمادهای خگستر  و خنصیر به ترتیب با 10 درصد و 2 درصد کاهش در قیمت 255 و 444 تومان بازگشایی شدند.

دیروز، در این گروه از محول شدن قیمت گذاری خودروهای وارداتی به واردکنندگان خبر دادیم. در همین راستا، به گزارش تسنیم، نایب رئیس انجمن واردکنندگان خودرو با اشاره به این مطلب و بیان اینکه سه درصد ارزش CIF خودرو بابت گارانتی که در ضوابط قیمت‌گذاری خودروهای وارداتی تعیین شده مورد قبول انجمن واردکنندگان خودرو نیست، اظهار داشت: در قالب ضوابط قیمت‌گذاری خودرو دو دستورالعمل برای واردکنندگان رسمی ابلاغ شده که بر این اساس اگر واردکننده غیررسمی تمایل به واردات داشت باید با همکاری یک واردکننده رسمی ضمن رعایت ضوابط و پرداخت هزینه 3درصدی گارانتی اقدام نماید .

وی با اشاره به اینکه این 3 درصد به هیچ عنوان جوابگوی هزینه‌های واردکننده رسمی نیست، افزود: عدم پیش‌بینی سود مناسب در این دستورالعمل باعث می‌شود تا قیمت ماشین‌هایی که توسط واردکنندگان رسمی به کشور وارد می‌شود نسبت به ماشین‌های وارداتی شرکت‌های غیررسمی گران‌تر شود .

در خبری دیگر، رئیس شورای رقابت با تشریح جزئیات تخلف ۲ شرکت خودروساز در عدم رعایت شروط پنج گانه شورای رقابت،گفت: قرار است بخش حقوقی شورای رقابت تخلفات این دو شرکت را به صورت واضح به آنها اعلام کرده و منتظر دفاعیات آنها باشد . رضا شیوا در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در رابطه با جزئیات تخلفات دو شرکت خودروسازی که اخیراً گزارش آن منتشر شده بود، اظهارداشت: براساس یکی از شروط 5 گانه شورای رقابت، خودروسازان باید آپشن ها را مجزای قیمت خودرو در نظر بگیرند به نحوی که مشتری باید با مشاهده لیست قیمت خودرو بدون لحاظ آپشن ها با اختیار کامل و در صورت تمایل اقدام به نصب آپشن ها در خودرو نماید . 

وی با بیان اینکه متأسفانه ایران خودرو در برخی از موارد خرید آپشن ها را برای مصرف کننده الزامی کرده است، افزود: برای رفع این موضوع از این شرکت درخواست کرده ایم تا ادله خود را به شورای رقابت اعلام کند . رئیس شورای رقابت با اشاره به اینکه شرکت مدیران خودرو نیز علی رغم مخالفت شورا با افزایش قیمت خودروی ام وی ام 315 اقدام به افزایش قیمت این محصول کرده است، تصریح کرد: در کنار این موضوع مدیران خودرو باید ظرف یک ماه گذشته سایت فروش محصولات خود را راه اندازی می کرد که هنوز اقدامی برای این موضوع انجام نشده است .

اوایل تیرماه شورای رقابت در قالب دستور العمل قیمت گذاری خودرو شروط پنج گانه‌ای را برای شرکت های خودروساز تعیین کرده است که این 5 شرط عبارتند از :

1- میزان تولید خودرو در سطح قابل قبول ( مورد تأیید شورای رقابت) قرار گیرد .

2-   آپشن های نصب شده بر روی خودروها به هیچ وجه اجباری نباشد .

3- طرح های فروش به نحوی که دریافت کننده خودرو، مصرف کننده نهایی آن باشد، اجرا شود .

4- بازار حاشیه از میان برداشته شود .

5- فرمت قراردادها طبق نظر شورای رقابت (به نحوی منصفانه) اصلاح شود .

خبر دیگر اینکه، به گفته قائم مقام معاونت بازاریابی و فروش داخلی گروه خودروسازی سایپا، با مصوبه دولت مشکل جایگزینی خودروهای فرسوده سایپا حل می شود. به گزارش سایپا نیوز، رضا سبک روح با اعلام مساعدت دولت جهت دریافت مطالبات سایپا در خصوص طرح جایگزینی خودروهای فرسوده گفت: پس از چندین سال بلاتکلیفی موضوع مطالبات گروه خودروسازی سایپا از محل طرح جایگزینی خودروهای فرسوده سرانجام با پیگیری های انجام شده و مساعدت دولت تدبیر و امید در راستای سیاست های حمایت از تولید، بر اساس مصوبه هیات دولت مقرر شد مطالبات مورد اشاره به سایپا پرداخت شود. وی افزود: گروه خودروسازی سایپا بر اساس مسئولیت های اجتماعی و ملی خود از سال 84 به صورت کاملا فعالانه در انواع طرح های نوسازی خودروهای فرسوده که از سوی ستاد تبصره 13 ابلاغ شد مشارکت نموده و حجم وسیعی از خودروهای فرسوده در کشور را نوسازی کرده است.

قائم مقام معاونت بازار یابی و فروش داخلی گروه خودروسازی سایپا تصریح کرد: بر اساس رویه موجود، ارزش خودرو فرسوده متقاضیان که توسط ستاد مذکور تعیین و ابلاغ می‌شد توسط شرکت سایپا از قیمت خودرو کسر و متعاقباً بر اساس مصوبات و ضوابط موجود خودروساز این وجوه را در گمرک و از محل واردات مورد بهره برداری قرار می داد که این روند از یک تاریخ به بعد متوقف و عملاً بخشی از سرمایه شرکت بلوکه شده بود. وی افزود: بر اساس این مصوبه، شرکت سایپا پس از چندین سال بلاتکلیفی و بلوکه شدن حجم زیادی از هزینه‌های انجام شده خود نهایتاً قادر خواهد بود معادل این وجوه را به گواهی اسقاط با ارزش فعلی تبدیل نموده و در امر شماره گذاری خودروها مورد بهره برداری قرارداده و از این حیث نیازی به خرید مجدد گواهی اسقاط از بازار آزاد نخواهد داشت.

در گروه فلزات اساسی، فولاد منفی ساز شاخص امروز بود که با 6 سهم پس از حق تقدم وتوکا بیشترین حجم معاملات را داشت. فنوال که چند روز پیاپی با صف خرید همراه بود امروز بدون صف خرید کار خود را آغاز کرد و و در آخر در محدوده صفر تابلو به کار خود پایان داد. فزرین دیگر نماد مثبت گروه بود که در آخر به محدوده 3 درصد منفی رسید.

معاملات فلوله، فباهنر و فایرا با صف فروش پایان یافت. فباهنر در پایان بازار جهت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده به منظور تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه 100 درصدی متوقف شد. در این گروه همچنین شاهد بازگشایی نماد فاسمین بودیم که با 8 درصد منفی و در قیمت 291 تومان بازگشایی شد و در 11.5 درصد منفی به صف فروش رسید. نماد فروس با توجه به عدم کشف قیمت معامله نشد. اولین پیش بینی سال مالی 94 فسرب نیز بر روی کدال قرار گرفت، طبق این گزارش زیان هر سهم شرکت 214 ریال اعلام شده  که نسبت به سال مالی جاری 55 درصد به زیان هر سهم افزوده شده است.

به گزارش فولاد نیوز، با تامین مالی پروژه فاز اول شرکت مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب و حمایت های انجام شده از سوی سهامداران طرح (شرکت سرمایه گذاری غدیر و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران) گشایش اعتبار بزرگترین پروژه ملی صنایع معدنی کشور به انجام رسید و عملیات اجرایی آن طی روزهای آتی توسط پیمانکار طرح (شرکت NFC چین) بر اساس برنامه زمانبندی آغاز خواهد شد. این شرکت مجری احداث بزرگترین کارخانه تولید آلومینیوم اولیه و آلیاژی در کشور با ظرفیت 300 هزار تن در سال است که برای نخستین بار در کشور و منطقه خاور میانه با تکنولوژی پیشرفته 400 کیلو آمپر ظرف مدت 3 سال در منطقه ویژه صنایع انرژی بر لامرد ساخته خواهد شد.

بهره گیری از مزایای اقتصادی و زیر بنایی مناطق ویژه، مصرف بهینه مواد اولیه به ویژه انرژی برق، کاهش آلایندگی های زیست محیطی ، بهره گیری از زنجیره کامل تولید محصول و راندمان بالای تولید از دیگر شایستگی های کلیدی طرح به شمار می رود. در حال حاضر این شرکت با برنامه ریزی دقیق بلند مدت و عملیاتی در حوزه های مختلف، تشکیل سازمان پروژه و هماهنگی موثر با کلیه ذی نفعان پروژه به ویژه پیمانکار چینی ، بانک عامل و بانک مرکزی کلیه اقدامات لازم به منظور راهبری موثر پروژه را پیش بینی نموده است.

در پی خبر نرخ بهره مالکانه 25 درصدی برای معادن سنگ آهن، محمود رضا خواجه نصیری، مدیر نظارت بر بورس ها و بازارهای سازمان بورس اوراق بهادار اظهار داشت: در مصوبه قبلی، نرخ فروش 25 درصدی برای تمامی محصولات لحاظ می شد در صورتی که در راستای تشویق شرکت ها به ایجاد ارزش افزوده برای کالاها و جلوگیری از خام فروشی، هم اکنون سنگ آهن کنسانتره را 21.5 درصد، گندله 18 درصد و برای آهن اسفنجی 15 درصد در نظر گرفته شده است . به عبارت دیگر با توجه به این مصوبه، شرکت های سنگ آهنی گل گهر و چادرملو با توجه به طرح های توسعه، بخش عمده ای از آهن خود را به بخش فرآورده های نهایی تبدیل می کنند میانگین نرخ حق انتفاع پرداختی این شرکت ها بیشتر نزدیک به کف این کانال و  زیر 20 درصد خواهد بود و به این ترتیب می توان بیان داشت مصوبه جدید نرخ حق انتفاع، نسبت به مصوبه قبلی کاهش 5 درصدی خواهد داشت .

وی در ادامه افزود: در کنار این تبصره، مقرر شده است که معادل 10 درصد هزینه های سرمایه گذاری که شرکت ها در حوزه توسعه معادن انجام می دهند از پرداخت حق انتفاع معادل آن معاف شوند یا از تخفیف برخوردار شوند . با توجه به این که شرکت های سنگ آهنی در حال توسعه بوده و سرمایه گذاری توسعه ای هم دارند می توانند از این محل نیز، در حق انتفاع پرداختی تخفیف بگیرند که این موارد باعث می شود که در حق انتفاع سنگ آهنی ها نسبت به گذشته کاهش چشمگیری و خوبی را داشته باشیم.
 

در نفتی و پالایشی، تمامی نمادهای منفی معامله شدند. ونفت در دقایق پایانی بازار به صف فروش رسید که در نهایت با جمع آوری صف فروش و با 6 میلیون حجم معامله معاملاتش پایان یافت. شنفت امروز نیز صف فروش بود. شپاس نیز امروز در قیمت 1629 تومان بازگشایی شد.

به گزارش همشهري، در شرايطي كه مشكل كيفي‌سازي پالايشگاه‌ها با مصوبه هيأت وزيران برطرف شده اما همچنان بازار سرمايه از غيبت 6 پالايشگاه مطرح كشور رنج برده و سرمايه هزاران سهامدار در اين شركت‌ها بلوكه شده است، دلیل طولاني شدن بازگشت پالايشگاه‌ها به بورس این است كه اين شركت‌ها بايد پس از دريافت اطلاعات قيمت نفت خام، محاسبات لازم را انجام داده و پيش‌بيني سود خود را اعلام كنند . در طول چند روز گذشته 2 وزير اقتصاد و نفت وعده دادند نماد پالايشگاه‌ها به‌زودي در بورس باز شود. محمد رضا عربي معاون ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، در اين‌باره توضيح داد: براساس قولي كه وزارت نفت داده قرار است پالايشگاه‌ها پس از دريافت اطلاعات مربوطه از وزارت نفت حداكثر تا 2روز گزارش‌هاي مالي‌شان را به بورس ارائه دهند و سازمان بورس بلافاصله پس از دريافت گزارش‌هاي مالي پالايشگاه‌ها نماد آنها تا هفته آینده در بورس باز می شود.

در همین راستا، معاون وزير نفت با اعلام اينكه قيمت خوراك و فرآورده‌ها به پالايشگاه‌ها به‌زودي ابلاغ مي‌شود، برخي از جزئيات مهم اين ابلاغيه را توضيح داد. منصور معظمي در واكنش به اين سؤال كه ابلاغيه قيمت خوراك و فرآورده‌ها چه زماني به پالايشگاه‌ها صادر مي‌شود تا زمينه تهيه صورت‌هاي مالي و بازگشايي نماد 6شركت فراهم شود؟ توضيح داد: طبق برنامه‌ريزي‌هاي به عمل آمده اين ابلاغيه اين هفته با نگاهي حمايتي به همه پالايشگاه‌ها ارسال مي‌شود .

او درباره مهم‌ترين مفاد اين ابلاغيه هم گفت: درحالي قيمت خوراك براساس 95درصد فوب خليج‌فارس تعيين شده كه قيمت فرآورده‌ها هم براساس قيمت‌هاي صادراتي براي صادركنندگان و قيمت‌هاي وارداتي براي وارد‌كنندگان تعيين شده است. او بيان كرد شركت‌هاي پالايشگاهي در ابلاغيه قيمت‌ها متضرر نخواهند شد .

در گروه حمل ونقلی در این گروه بجز نمادها حسینا که مثبت معامله شد سایر نمادها شاهد معاملات منفی بودند بطوریکه نماد توریل با صف فروش بسته شد . به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی‌اکبر صفایی در مراسم تودیع و معارفه معاونان سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه شرکت ملی نفتکش ایران هم اکنون از نظر ظرفیت بزرگترین شرکت کشتیرانی نفتی دنیاست گفت: مقامات دولت های غربی بدانند با تحریم شرکت ملی نفتکش نه تنها مانع استفاده شرکت های بین المللی در استفاده از توانمندی های این شرکت ایرانی خواهند شد بلکه صنعت حمل و نقل دریایی بین المللی را نیز در بهره گیری از یک ظرفیت عظیم، مدرن و با استاندارد بسیار خوب محروم می کنند.

وی افزود: شرکت ملی نفتکش ایران با حضور دوباره در بازارهای بین المللی ضمن اینکه می تواند در ابعاد مختلفی مانند کیفیت خدمات حمل و نقل، قیمت ها و همچنین ارزش و توان نیروی انسانی خود در این بازار تاثیر گذار باشد، می تواند شرایط حمل و نقل دریایی را بهبود ببخشیده و سطح ارائه خدمات کیفی دراین بخش را نیز افزایش دهد .وی با اشاره به تحریم مجدد این شرکت از سوی اتحادیه اروپا، این اقدام این اتحادیه را کاملا سیاسی و  بدون دلیل فنی و حقوقی اعلام کرد و ادامه داد: شرکت ملی نفتکش ایران همواره با ارائه ادله حقوقی محکم به مجامع بین المللی،حقانیت خود و همچنین سیاسی بودن تحریم های اعمال شده از سوی دولت های غربی را اثبات کرده است و همچنان نیز این روش را برای اثبات مجدد حقانیت خود ادامه خواهد داد .

در گروه بانکی تمام نمادها در این گروه معاملات منفی ای را پشت سر گذاشتند بجز نماد ونوین که مثبت و کم حجم معامله شد

اسداله عسگراولادی در گفتگو با مهر در خصوص آخرین وضعیت گشایش فاینانس چین برای پروژه‌های ایرانی گفت: بخش عمده‌ای از فایناس چینی برای پروژه‌های ایرانی عملیاتی شده و یک ماه و نیم است که سه بانک به صورت جدی، مشغول گشایش فاینانس برای ایران هستند و تعهد خود عمل می‌کنند .رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین افزود: شرایط این فاینانس‌ها برای فعالان اقتصادی مناسب است و چین بهترین شرایط را برای ایران برقرار کرده است .وی با بیان اینکه علیرغم تمام تسهیلاتی که چین برای گشایش فاینانس به ایران داده است، اما بانک‌های ایرانی که باید ریال مورد نیاز پروژه‌ها را در گشایش این فاینانس‌ها تامین کنند، سخت‌گیری می‌کنند و به نوعی، برای ارائه این ریال، وقت‌کشی می‌‌کنند اما از طرف چین هیچ مشکلی وجود ندارد، پول ایران نزد چینی‌ها است و آنها این گشایش اعتبار را به راحتی انجام می‌دهند، به این معنا که چینی‌ها در تعهد خود با ایران، برخلاف بانک‌های ایرانی، کارشکنی نمی‌کنند.

به گزارش مهر، براساس توافق صورت گرفته میان ایران و چین، قرار است چین دو برابر پول بلوکه شده حاصل از فروش نفت از سوی ایران را به عنوان فاینانس در اختیار پروژه‌های ایرانی قرار دهد. بر این اساس سقف توافق شده برای گشایش فاینانس از سوی چین، ۴۴ میلیارد دلار یعنی دو برابر ۲۲ میلیارد دلار پول نفت بعد از شرایط تحریم است.

نایب رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت : به تازگی در جلسه‌ای که صادرکنندگان با معاون اول رئیس‌جمهور، وزرای اقتصادی و رئیس کل بانک مرکزی داشته‌اند، گویا قرار است مکانیزمی از سوی بانک مرکزی ایجاد شود که وجوه صادراتی صادرکنندگان، تنها به بانک‌های ایرانی غیرتحریمی که شامل شعب خارج از کشور نیز هستند، واریز شود اما نکته اصلی این جا است که شعب بانک‌های غیرتحریمی ایرانی، در تمام کشورهای طرف معامله صادرکنندگان ایرانی، وجود ندارد، و از همه مهمتر خریداران خارجی حاضر به ارتباط با بانک‌های ایرانی نیستند .به اعتقاد لاهوتی، این تصمیم می‌تواند مجددا نگرانی‌هایی برای صادرکنندگان ایجاد کند و احتمالا کاهش صادرات را به دنبال خواهد داشت .

کمیجانی قائم مقام بانک مرکزی گفته است که گزارش دریافت کارمزد از کارت‌خوان‌های فروشگاهی هم اکنون در بانک مرکزی نهایی شده و به‌زودی در شورای پول و اعتبار طرح خواهد شد .

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادهای این گروه در بازار امروز با معاملات منفی به کار خود پایان دادند که نمادهای پارسان و شکربن با صف فروش بسته شدند نماد پارسان جزء یکی از نمادهایی بود که بر شاخص تاثیر منفی گذاشت .

به گزارش خبرنگار مهر، سقوط آزاد قیمت نفت خام و به تبع آن کاهش ارزش و قیمت اکثر محصولات پتروشیمیایی در چهار گوشه جهان منجر به تعطیلی و یا حتی توقف ساخت طرح های جدید پتروشیمیایی شده است. بر این اساس گزارش رسانه های عربی حاکی از آن است که احداث چند طرح عظیم پتروشیمیایی در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و منطقه خاورمیانه همچون پروژه مشترک پتروشیمی ۶.۵ میلیارد دلاری الکرعانه قطر، که حاصل سرمایه گذاری مشترک قطر پترولیوم و شل بوده، به حالت تعلیق درآمده است.با این وجود سال آینده ایران بزرگترین مجتمع تولید کننده متانول جهان با ظرفیت تولید سالانه بیش از دو میلیون تن متانول را در مدار بهره برداری قرار خواهد داد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب