مهمترین رویدادهای بازار بورس یکشنبه 10 اسفندماه93

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورسی

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 91 واحد کاهش یافت و به رقم 63،860 واحد رسید . وصنوق با 30 واحد و فارس با 28 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 110.4 میلیارد تومان رسید وتوسم با 14.9 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در فرابورس شاخص ایفکس نسبت به روز گذشته تغییری نداشت و به رقم 715 واحد رسید . جم بیشترین تاثیر منفی و سمگا بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 159.4 میلیارد تومان رسید که سمگا با 2.9 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

فلزات اساسی ، دلار و سکه

قیمت فلزات اساسی در بازار های جهانی با توجه به تعطیلات آخر هفته تغییری نداشت. دلار به قیمت 3424 تومان رسید و سکه در محدوده 985 هزار تومان داد و ستد شد .

مهم ترین اخبار سیاسی

در مورد مذاکرات ، کاخ سفید اعلام کرد: باراک اوباما لایحه جدید مجلس سنا در خصوص توافق هسته‌ای با ایران را وتو خواهد کرد . به نقل از خبرگزاری رویترز کاخ سفید روز شنبه با اشاره به لایحه جدید چند سناتور جمهوری‌خواه و دموکرات آمریکایی در خصوص توافق هسته‌ای اعلام کرد: باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا این لایحه را وتو خواهد کرد .

برنادت میهان، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در این‌باره گفت: رئیس جمهور به روشنی مشخص کرده است که اکنون زمان آن نیست که کنگره بخواهد قوانین جدید علیه ایران صادر کند و اگر این لایحه برای رئیس‌جمهور فرستاده شود آن را وتو خواهد کرد . به گزارش رویترز، چند تن از سناتورهای آمریکا از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات عصر روز جمعه لایحه‌ای جدید ارائه کردند که کنگره را ملزم می‌کند هر توافق هسته‌ای با ایران را مورد بازبینی قرار دهد. این لایحه همچنین به کنگره اجازه می‌دهد با لغو تحریم‌های ایران در یک توافق هسته‌ای نهایی مخالفت کند .

در همین رابطه ، عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران با اشاره به تلاش ایران برای تسریع در روند مذاکرات گفت: روز دوشنبه برای ادامه جریان مذاکرات و گفت‌وگو با طرف مذاکره‌کننده به همراه علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشور راهی سوئیس می شویم . مجید تخت روانچی با بیان این مطلب که تمامی هم و غم تیم مذاکره کننده ایران مذاکراتی بر پایه تامین منافع ملی و مصالح کشور است، اظهار داشت: این شیوه، مبنای کار ما در تمامی ادوار مذاکراتی بوده است و همچنان نیز ادامه دارد . وی افزود: به دنبال آن هستیم تا ضمن تسریع در روند مذاکرات به گونه ای عمل کنیم که در زمان دستیابی به توافق جامع هسته ای شاهد لغو تحریم های کشور باشیم .

مهم ترین اخبار اقتصادی

خبری شنیدیم در مورد پیشنهاد نعمت زاده برای سپرده قانونی بانک ها ، محمدرضا نعمت زاده در حاشیه هفتمین کنفرانس توسعه نظام تامین مالی در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه بخشی از منابع بانک ها به عنوان سپرده قانونی نزد بانک مرکزی و قفل است، افزود: در حال بررسی هستیم تا بازار سرمایه را با روش های پذیره نویسی و با هدف خروج از سکون و هدایت آن به سمت رونق در تولید جذب نماییم . وی در خصوص برنامه های این وزارتخانه برای نظارت هرچه بیشتر بر بازار شب عید، اظهار داشت: برابر قانون نظام صنفی جدید مسوولیت نظارت عمدتا بر عهده اتحادیه ها و تشکل های صنفی است .

در مورد نرخ مالیت، رییس سازمان امور مالیاتی گفت: براساس برنامه ریزی های انجام شده امکان مدیریت 60 تا 70 درصد فرار مالیاتی را خواهیم داشت . علی عسکری در حاشیه نشست مشترک مقامات عالی قضایی و مسئولان سازمان مالیاتی در گفت و گو با خبرنگاران، در پاسخ به پرسشی در خصوص رقم فرار مالیاتی در کشور، اظهار داشت: براساس مطالعات انجام شده حدود 20 تا 25 درصد تولید ناخالص داخلی از پرداخت مالیات فرار می کنند که اگر این منابع را براساس قیمت جاری محاسبه کنیم، هزار میلیارد تومان از تولید ناخالص داخلی کشور که معادله 250 هزار میلیارد تومان است فرار مالیاتی داریم اما اگر این رقم را به قیمت ثابت محاسبه نماییم، بعنوان مثال 530 هزار میلیارد تومان و حدود یک چهارم این عدد می شود .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات، که با خبر نهایی شدن قرارداد خودرو با پژو با استقبال بازار روبرو شد، دو نماد خودرو و خساپا تاثیرگذارترین نمادهای مثبت بر روی شاخص بودند. خبر فوق نه تنها بر خودرویی ها بلکه بر کل بازار تاثیر مثبتی داشت اما در نهایت نتوانست نماد خودرو را به صف خرید برساند، خودرو پس از معامله حدود 3 میلیون سهم وارد بازه مثبت شد و تا محدوده 3.5 درصد نیز رشد کرد و در نهایت در قیمت 2621 ریال و با معامله 20 میلیون سهم معاملاتش پایان یافت. معاملات خساپا نیز با حجم معامله 8.4 میلیونی با صف خرید به پایان رسید. خزامیا، خکاوه، ورنا دیگر نمادهای صف خرید گروه بودند. خکمک نیز که پرتقاضاترین نماد بازار بود پس از عرضه صف خود مجددا صف خرید شد. خنصیر، خپویش و خمحرکه نمادهای صف فروش گروه بودند که در اواسط بازار صف فروش خمحرکه جمع شد.

همانطور که در بالا اشاره کردیم قرارداد ایران خودرو با پژو بالاخره نهایی شد؛ مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو با اشاره به این خبر گفت: به لحاظ مفاد این قرارداد که قابل مقایسه با قراردادهای همکاری پیشین خودروسازان نیست، مشارکت جوینت ونچر (joint venture ) صورت خواهد گرفت و این خودروساز موظف به صادرات ۳۰ درصد از تولیدات مشترک با ایران است.

وی افزود: در قرارداد ذکر شده که اگر طرف خارجی به این تعهد خود برای صادرات عمل نکند، فروش داخلی آن هم متوقف خواهد شد، بنابراین با عملیاتی شدن این همکاری میان ایران و فرانسه، جمهوری اسلامی ایران به هاب منطقه‌ای صادرات خودرو تبدیل خواهد شد. یکه‌زارع تصریح کرد: با شریک غیر آسیایی خود هم در حال مذاکره هستیم و در آینده نزدیک، نام آن را اعلام خواهیم کرد اما به هر حال منتظر مشخص شدن توافقات هسته‌ای هستیم تا قراردادهای خود را عملیاتی کنیم. وی در ادامه در خصوص آخرین وضعیت تولید خودروی دنا نیز گفت: تاکنون ۶۰۰۰ دستگاه از خودروی دنا را تولید کرده‌ایم و البته تا تحویل ۱۰ هزار دستگاه به مردم متعهد هستیم.

یکه‌زارع همچنین در خصوص قیمت خودرو در سال 94 با تاکید بر اینکه قیمت انواع خودرو تا پایان سال ثابت است، گفت: در سال ۹۴ با توجه به مجموعه شرایط مواد اولیه، ‌ حقوق و دستمزد و سایر هزینه‌های مترتب بر تولید ممکن است قیمت تغییر کند. وی در پاسخ به این سئوال که برخی مواد اولیه با کاهش قیمت روبرو بوده و بنابراین قیمت خودرو نیز باید تغییراتی داشته باشد؟ گفت: هزینه‌های سربار در گذشته تبدیل به زیان شرکت شده بود و هم‌اکنون با توجه به بالا رفتن تولید، ما از زیان‌دهی خارج شده‌ایم ولی سایر هزینه‌ها همچون حقوق و دستمزد و مواد اولیه در سال ۹۴ تغییر خواهد کرد که بر آن اساس، قیمت معین می‌شود.

در گروه فلزات اساسی، معاملات فولاد که با جابجایی 8.5 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت، در محدوده صفر تابلو با نوسان همراه بود. ارفع که روز گذشته معاملات پرعرضه ای داشت به صف خرید رسید. فلوله و زنگان نیز دیگر صف خریدهای گروه بودند. معاملات فاسمین با صف فروش آغاز شد و پس از معامله حدود 250 هزار سهم صف فروش این نماد جمع شد و در پایان حجم معامله آن به 5 میلیون سهم رسید.

در جلسه فوری انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن که امروز آغاز شده بود، بهرام شکوری- نائب رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن- با اشاره به اینکه سنگ آهنی ها و فولادی ها باید در کنار یکدیگر قرار گرفته و به تکمیل زنجیره تولید فولاد در کشور کمک کنند، افزود: زمانی از صادرات سنگ آهن کشور می نالیدند اما انصافا در همان زمان هم هیچ واحد کنسانتره سازی بدون سنگ آهن باقی نمی ماند.

اگر بخواهیم از هند سنگ آهن وارد کنیم هزینه بر خواهد بود و از سوی دیگر صادرات سنگ آهن نیز هزینه هایی دارد. بنابراین بهتر است در این شرایط هزینه حمل بین سنگ آهنی ها و فولادی ها تقسیم شود . وی با تاکید بر اینکه طرح جامع فولاد بدون دیدن سنگ آهن و برعکس بی معنا خواهد بود، توضیح داد: قطعا ذخایر سنگ آهن با اکتشافات بیشتر بسیار بالاتر خواهد رفت. بخش خصوصی نیز باید با تشکیل کنسرسیوم وارد پهنه بندی ها و اکتشافات پهنه ها شود .

قدیر قیافه- رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران- نیز در این نشست اظهار داشت: با توجه به پیش بینی کاهش قیمت سنگ آهن از چند ماه پیش با دو مجموعه چادرملو و گل گهر مذاکراتی شروع شد تا در این شرایط معادن کوچک بتوانند در تامین سنگ موردنیاز کنسانتره های این دو مجموعه شرکت کنند. در همین راستا خوشبختانه به ویژه با مجموعه گل گهر توافقاتی حاصل شد و قرار است به زودی براساس یک فرمول خاص معادن کوچک و بخش خصوصی سنگ آهن بتوانند سنگ موردنیاز کنسانتره سازی گل گهر را تامین کنند .

وی افزود: موضوع قیمت گذاری سنگ آهن ایران نیز در چند سال گذشته همواره بحث برانگیز بوده است و سایت یومتال همواره در این سالها به صورت نادعادلانه قیمت سنگ آهن ایران با شاخص نامناسبی تعیین کرده است. در سفری که هیات مدیره انجمن به چین داشت با یومتال توافق شد تا قیمت سنگ آهن ایران را اصلاح کند که این کار در دو مرحله انجام شد. همچنین قرار شد متال بولتن نیز شاخص مشخصی را برای قیمت سنگ آهن ایران تعیین کرده و اعلام کند. قرار است آقای غرقی در سفر پیشروی خود به ابوظبی این موضوع را پیگیری کند.

در نفتی و پالایشی، ونفت امروز نیز با 6.2 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت و تنها نماد صف خرید گروه بود. شبهرن و شرانل دیگر نمادهای مثبت گروه بودند. معاملات شنفت نیز همچنان با صف فروش همراه بود.

در این حوزه، مدیر عامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون از تحقق ١٠٠,٣ درصدی برنامه تولید نفت در گستره عملیاتی این شرکت در ١١ ماه امسال خبر داد . سید عبدالله موسوی در جلسه پیش بینی بهره دهی چاههای نفت این شرکت که با حضور مدیر عامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب تشکیل شد، با بیان این مطلب، گفت: همچنین توانستیم امسال با تولید روزانه ٤٥ میلیون و ٥٠٠ هزار فوت مکعب گاز از مخزن پرفشار خامی مارون، برنامه تولید آن را ١٠٠,٦ درصد محقق سازیم . وی درباره تزریق گاز به مخزن آسماری کوپال توضیح داد: میانگین میزان تزریق گاز به این مخزن در مدت پیش گفته ٧٥ میلیون فوت مکعب در روز بوده  است که نسبت به برنامه رقم ١٠٥ درصد را نشان می دهد .

موسوی تصریح کرد: امیدواریم بتوانیم سال آینده با برگزاری جلسه هایی از این قبیل، شرایط مطلوبتری برای فرآیند تولید، سلامت تجهیزات و ماشین آلات و محیط زیست پیرامونی فراهم آوریم . شرکت نفت و گاز مارون یکی از شرکتهای بهره برداری تابع شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب است که راهبری تولید نفت، گاز و مایعات گازی از میدانهای ماورت، کوپال و شادگان را در استان خوزستان برعهده دارد .
 

در گروه حمل و نقل، حتوکا، توریل و حتاید به صف خرید رسیدند. حق تقدم توریل نیز صف خرید بود و با حجم معاملات 4 میلیونی در صدر گروه بود. معاملات حسینا نیز در رنج های مثبت انجام شد. حپترو و حفارس با صف فروش کم حجمی همراه بودند.

در خبرهای این گروه، نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه 10 اسفند) مجلس شورای اسلامی ضمن بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه 94 کل کشور، با بند (ل) تبصره 6 ماده واحده این لایحه موافقت کردند که بر اساس آن به وزارت راه و شهرسازی اجازه داده می‌شود نسبت به انتشار و فروش اوراق مشارکت به میزان پانزده هزار میلیارد ریال جهت اجرای طرحهای آزادراه ها و خطوط ریلی با تضمین بازپرداخت اصل و سود اوراق مزبور از محل عواید حاصل از طرحهای مذکور (حق دسترسی و عوارض آزادراه ها و خطوط ریلی احداث شده) با رعایت مفاد قانون نحوه انتشار اوراق مشارکت اقدام کند.

در محصولات شیمیایی، شفن همچنان پرعرضه ترین نماد بازار بود. تاپیکو با معامله 4 میلیون سهم در بازه های منفی بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد. شپلی و شکربن دو نماد صف خرید گروه بودند. وپترو با حجم معامله 1.5 میلیونی در بازه های مثبت معامله شد. معاملات مثبت پاکشو به صف خرید رسید، تمامی فروشهای امروز این نماد توسط حقیقی ها انجام شد و حدود 36 درصد حجم معاملات آن توسط حقوقی ها خریداری شد. معاملات منفی فارس بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشت و 300.740 سهم در این نماد جابجا شد. پارسان نیز در بازه های منفی معاملات کم حجمی داشت. شسینا که پس از ارائه پیش بینی درآمد خود امروز آماده بازگشایی بود با توجه به عدم کشف قیمت معامله نشد؛ این شرکت در اولین پیش بینی سال 94 خود، مبلغ 527 ریال بابت سود هر سهم در نظر گرفته که این مبلغ نسبت به پیش بینی سال 93 با 62 درصد افزایش همراه بوده است.

در اخبار مربوط به این گروه، مدیر کنترل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از افزایش 10 درصدی تولید محصولات پتروشیمی از ابتدای امسال تاکنون  نسبت به سال گذشته خبر داد. علی محمد بساق زاده درباره پتروشیمی کاویان به عنوان بزرگترین واحد تولید اتیلن در منطقه خاورمیانه با ظرفیت تولید سالانه بیش از ٢ میلیون تن گفت: فاز یک این پتروشیمی هم اکنون در سرویس بوده است و فاز دوم نیز در آینده نزدیک راه‌اندازی اولیه می شود . وی با بیان این که برای راه اندازی این فاز در شرایط معمول یک کمپرسور، یک توربین و پنج کوره نیاز است، گفت: پیش بینی می‌شود با اضافه شدن فازهای تازه میدان مشترک گازی پارس جنوبی و تامین خوراک اتان فاز دوم این پتروشیمی اواسط اسفند ماه امسال راه اندازی شود .

وی همچنین با اشاره به این که یکی از طرحهای که در سالهای گذشته در صنعت پتروشیمی ایران با هدف توسعه این صنعت و ایجاد اشتغال همراه با ارزش افزوده در حال انجام است، خط لوله اتیلن غرب است، گفت: فاز یک این خط لوله یک سال و نیم پیش از عسلویه تا کرمانشاه راه‌اندازی شد، از این رو هم اکنون با راه اندازی بخشی از این خط پتروشیمی منطقه ویژه بندر امام خمینی، پلیمر کرمانشاه، ایلام و نیز پتروشیمی لرستان از اوایل سال از اتیلن این خط لوله استفاده می‌کنند

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب