معاملات بازار سهام برعکس سال قبل / احتمال زیاد در حصول توافق هسته‌ای

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
دریافت کد بورسی

خوش بینی به نتایج مذاکرات هسته ای، مهمترین فاکتور ایجاد بازاری مثبت طی معاملات روز گذشته بوده و نبایستی انتظار لغو یکباره تمامی تحریم ها را داشته باشیم، بلکه رونمایی از فضای جایگزینی مباحث اقتصادی فعالین بازار به جای بحث های کنونی سیاسی، خود عاملی مهم برای بازگشت رونق به بازار سهام است.

مدیر عامل شرکت مشاوره سرمایه گذاری آوای آگاه در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز ضمن بیان مطالب فوق با اشاره به کنترل نرخ تورم سال جاری کشور و احتمال کاهش نرخ سود سپرده های بانکی در سال 94، اظهار داشت: در حال حاضر، سیستم بانکداری کشور با چالش های خاصی مواجه است که با حصول توافق هسته ای، انتظار می رود که لغو محدودیت های بانکی به عنوان اولین دست آورد مذاکرات باشد.

مهدی طحانی به سیاست های پولی انقباظی سال گذشته کشور و عرضه اوراق مشارکت بانک مرکزی با نرخ سود 23 درصدی اشاره کرد و افزود: در سال جاری، سازمان بورس عرضه اوراق صندوق های سرمایه گذاری با بازدهی 30 درصدی را در دستورکار قرار داده به گونه ای که این اتفاق عکس سال گذشته است.

وی، سال جاری را سالی برای کنترل نرخ تورم در کشور و سال 94 را سالی برای ایجاد فضایی در راستای فراهم شدن رونق و گشایش های سیاسی دانست و خاطر نشان کرد: کاهش قیمت ارز طی روزهای اخیر همراه با دستاوردهای مطلوبی خواهد بود زیرا فعالین بازار ارز همواره یک مرحله جلوتر از بازیگران بازارهای موازی هستند.

طحانی در ادامه به تأثیر کاهش نرخ جهانی نفت و ارز در اقتصاد کشور اشاره کرد و افزود: با توجه به ایجاد تورم منفی در اروپا، انتظار می رود که کاهش نرخ تورم در ایران نیز تشدید گردد به گونه ای که نرخ تورم سال جاری کشور، پایین تر از 14 درصد مدنظر دولت محاسبه می گردد.

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری آوای آگاه، ارزیابی خود از اولین پیش بینی بودجه سال آینده شرکت های بورسی را در شرایط فعلی کشور خوش بینانه دانست و گفت: در حال حاضر، شرکت های بورسی با فرض فعالیت گذشته خود اقدام به پیش بینی بودجه سال 94 کرده اند در حالیکه گذشته شرکت ها همراه با محدودیت ها بوده و با حصول توافق هسته ای و لغو تحریم ها، می توانیم آینده ای را متصور شویم که همراه با توسعه، بهینه سازی، افزایش بهره وری و دسترسی به بازارهای خارجی خواهد بود و می تواند به عنوان پیش بینی محافظه کارانه شرکت های بورسی تلقی گردد. به عبارت ساده تر برای پیش بینی ها با حصول توافق هسته ای می تواند در جهت مثبت تعدیل شود.

وی به سوء مدیریت شرکت ها و صنایع بورسی طی چند سال اخیر اشاره کرد و افزود: در سال های گذشته، اکثر شرکت های بورسی هیچگونه خلاقیتی را در راستای دور زدن تحریم ها در دستورکار قرار نداده اند و تنها با افزایش قیمت نفت و دلار توانستند ضعف مدیریتی خود را پوشش دهند.

طحانی، لغو تحریم ها را همراه با موفقیت شرکت هایی دانست که از وجود هیأت مدیره قوی بهره می برند و خاطر نشان کرد: وجود هیأت مدیره و مدیر عاملی متخصص در یک شرکت بورسی، خود به عنوان حداکثر 2 واحد افزایش پی بر ای برای آن شرکت لحاظ می گردد.

وی در پایان، چشم انداز خود از نتایج مذاکرات هسته ای را مثبت ارزیابی کرد و یادآور شد: اظهارنظرهای کشورهای مختلف در خصوص روند مذاکرات هسته ای، حاکی از احتمال زیاد موفقیت در حصول توافقنامه است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب