مهمترین اخبار و رویدادهای بورس دوشنبه 25 اسفند 93

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بازار بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 142 واحد صعود کرد و به رقم 65،122 واحد رسید . نمادهای فملی با 65 واحد و وبصادر با 36 واحد بیشترین تاثیر مثبت  و نماد پارسان با 38 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 515 میلیارد تومان رسید که وبصادر با 27.7 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معاملات بود .

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس نسبت به روز گذشته تغییری نداشت و به رقم 720 واحد رسید . مارون و ذوب بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 529.9 میلیارد تومان رسید .
 

مهم ترین اخبار اقتصادی

خبری شنیدیم از موجودی منفی صندوق توسعه، صفدر حسینی با تاکید بر ثبات در سیاست‌های اقتصادی گفت: فرض کنیم بر اساس سیاست کلی، اساسنامه‌ای برای صندوق توسعه ملی نوشته شده است، ظرف چهار ماه بعد آن اساسنامه را تغییر می‌دهند و هر سال در قانون بودجه تقریبا آن تغییر می‌کند. وقتی وفور درآمد نفت وجود دارد، درآمدها بالا می‌رود، وقتی هم که کمبود درآمدهای نفتی است، درآمدها صرف بودجه جاری می‌شود. زمانی که قیمت نفت 140 دلار است، در حقیقت حساب ذخیره ارزی کشورمان صفر است، وقتی هم که قیمت نفت 40 دلار است، وضعیت بدتر و دارایی صندوق منفی می‌شود. اگر سیاست کلی تصویب می‌شود، باید این سیاست کلی را اجرا کنیم و هر روز نباید اصلاح شود.

مطلع گشتیم که ، شورای نگهبان قانون بودجه ۹۴ را تایید کرد، ،حمیدرضا فولادگر گفت: مصوبات مجلس در قانون بودجه 94 به تایید شورای نگهبان رسیده است .نمایندگان مجلس از 26 بهمن تا 13 اسفند لایحه بودجه 94 را مورد بررسی قرار دادند و در جلسه دیروز (یکشنبه) نیز ایرادات شورای نگهبان به مصوبات مجلس در بودجه 94 را با اعمال اصلاحاتی رفع کردند .
 

مهم ترین اخبار سیاسی

رئیس کمیته هسته‌ای مجلس از بیانیه ۲۲۶ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیرامون مذاکرات هسته‌ای خبر داد.ابراهیم کارخانه‌ای نماینده مردم همدان در مجلس و رئیس کمیته هسته‌ای پارلمان از تهیه و تدوین بیانیه نمایندگان پیرامون مذاکرات هسته‌ای با 226 امضا خبر داد. به گفته او در این بیانیه بر لزوم حفظ اقتدار جمهوری اسلامی ایران که حاصل 36 سال مقاومت و ایستادگی قهرمانانه ملت ایران برابر سلطه‌گران بوده، تاکید شده است. کارخانه‌ای در بیان جزئیات دیگری از بیانیه مذکور گفت که در بیانیه نمایندگان ضمن تاکید بر مصوبات قبلی مجلس شورای اسلامی بر لزوم حفظ دستاوردها و حقوق هسته‌ای ملت برابر خدعه‌ها و زیاده‌خواهی‌های آمریکا و همدستانش تاکید شده است .

از حوزه مذاکرات، دیپلمات‌های ایران و آمریکا از روز یک‌شنبه بار دیگر برای رسیدن به تفاهم سیاسی و حل اختلافات سیاسی و فنی باقیمانده در شهر لوزان سوییس گرد آمدند . در مذاکرات امروز علاوه بر ظریف و کری از طرف ایران علی‌اکبر صالحی و معاونان ظریف و نیز حسین فریدون، دستیار ویژه رییس‌جمهور حضور داشتند. هم‌چنین وندی شرمن معاون کری و ارنست مونیز، وزیر انرژی از طرف آمریکا در این مذاکرات حضور داشتند . در پایان مذاکرات امروز ظریف و کری برای دقایقی خصوصی با یکدیگر گفت‌وگو کردند . قرار است در ادامه مذاکرات محمد جواد ظریف بعد از ظهر روز دوشنبه برای دیدار با همتایان اروپایی‌اش در گروه 1+5 به میزبانی فدریکا موگرینی، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به بروکسل برود .

فلزات اساسی، دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3300 تومان نوسان کرد و سکه با افزایش قیمت به 918 هزار تومان رسید . مس و آلومنیوم به قیمت 5860 و 1744 دلار برای هر تن رسید .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات، شاهد معاملاتی مثبت و متعادلی بودیم. خکاوه با 41.8 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات امروز این گروه را داشت و با افزایش تقاضا همراه بود. خساپا با بهبود روند معاملات مواجه بود و تا آستانه صف خرید نیز پیش رفت، در این نماد 25 میلیون سهم در بازه های مثبت معامله شد.  خفنر تا انتهای بازار صف خرید خود را حفظ کرد. در معاملات همراه با نوسان خودرو نیز 12.8 میلیون سهم جابجا شد. ختراک  و خمحور با صف فروش به کار خود پایان دادند.

در این گروه، دبیرشورای عالی مناطق آزاد از درخواست جدی دو سرمایه گذار خارجی برای راه اندازی قطب سوم خودروسازی ایران خبر داد و گفت: با توجه به این‌که ایران در آستانه شرایط جدید بین‌المللی به سر می‌برد، سرمایه‌گذاران قطب سوم خودروسازی در ایران، منتظر روشن‌ شدن فضای جدید هستند؛ بنابراین باید منتظر نتیجه مذاکرات بود. چون اگر مذاکرات در شرایط گذشته به سر می‌برد سرمایه‌گذاران مجبور بودند با شرکای خارجی کار کنند اما اگر فضا باز باشد، قدرت آنها بیشتر خواهد شد .

در گروه فلزات اساسی، فملی پرتقاضا بود و معاملات مثبت آن بیشترین تاثیر را بر رشد شاخص داشت. نماد ذوب که روز گذشته پس از اعلام تعدیل منفی 78 درصدی در محدوده 4 درصد منفی بازگشایی شده بود امروز پس از معامله حدود 4 میلیون سهم در قیمت 1549 ریال به صف خرید رسید. فولاد و میدکو در محدوده صفر تابلو معامله شدند. معاملات فخوز نیز در کف قیمت بر شاخص تاثیر منفی داشت. فززین تنها نماد صف خرید گروه بود.

در نفتی و پالایشی، تمامی نمادهای گروه در رنج های منفی معامله شدند. معاملات پرعرضه ونفت در قیمت 2891 ریال به صف فروش رسید و حجم معاملاتش به 5.5 میلیون سهم رسید.

این روزها، اخبار مربوط به بازگشایی نمادهای پالایشگاهی از مهمترین خبرهای این گروه است؛ در این رابطه، مدیرمالی پالایشگاه شیراز در گفت وگو با پایگاه خبری بورس پرس، با اشاره به اتمام جلسه امروز مدیران و نمایندگان پالایشگاه های کشور با مسئولان وزارت نفت و شرکت ملی پالایش و پخش ، گفت: بعد از پایان این جلسه مقرر شد تا پایان وقت اداری امروز هر 6 پالایشگاه اطلاعات لازم را در دو سناریو به بورس ارایه دهند. وی در ادامه افزود: جلسه امروز بیشتر جنبه کارشناسی داشت و وضعیت شرکت ها در صورت های مالی ارایه شده به سازمان بورس مشخص خواهد شد. تنگستانی ادامه داد: این اطلاعات در دو سناریو و با اتکا به قیمت های ابلاغی و قیمت های فوب خلیج فارس به سازمان بورس ارایه می شود تا در مورد بازگشایی نماد پالایشگاه ها تصمیم گیری شود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه و در ادامه بررسی مواد لایحه یک فوریتی رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور (خروج از رکود) اعاده شده شورای نگهبان ،صدر ماده الحاقی (22) را به این شرح اصلاح کردند: کلیه پالایشگاه های کشور مشروط به پرداخت و تسویه وجوه نفت خام و میعانات گازی خریداری شده تحویلی به قیمت هر بشکه 95 درصد تحویل روی کشتی (فوب) خلیج فارس و به صورت نقدی یا اعتبار اسنادی یک ماهه به شرکت دولتی ذی ربط تابعه وزارت نفت، مجازند فرآورده های نفتی مازاد بر نیاز داخلی را رأسا صادر کنند و دولت مکلف است سالانه سهم صندوق توسعه ملی را پرداخت کند .

داروئی ها، امروز با افزایش تقاضا همراه بودند. دبالک برای چهارمین روز متوالی پس از عرضه اولیه با صف خرید همراه بود و با حجم معامله 1.3 میلیونی در صدر گروه بود. دروز، شتهران از نمادهای صف خرید گروه بودند. تیپیکو، دجابر و دکیمی در حداکثر قیمت معامله شدند. نماد دابور نیز در پایان ساعت معاملات جهت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده به منظور تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه متوقف شد.

در گروه حمل و نقلی  شاهد معاملاتی منفی ای در اکثر نمادها بودیم نماد حتاید با 1,6 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را در گروه خود داشت .

در گروه بانکی بیشتر نمادها مثبت معامله شدند نمادهای وانصار ، وخاور ، وسینا با صف خرید به کار خود پایان دادند . بانک خاورمیانه پس از انتقال از بازار فرابورس به بازار بورس امروز  بازگشایی شد . بانک صادرات ، بانک تجارت ، بانک پاسارگاد از جمله نمادهایی بودند که تاثیر مثبت قابل توجهی بر شاخص کل امروز گذاشتند .  بانک سینا در بازار امروز جزء یکی از پرتقاضاترین نمادها بود .

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها معاملات منفی ای را پیش رو داشتند بطوریکه نمادهای وپترو ، شکربن ، شفارس با صف فروش بسته شدند .

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: اقتصاد مقاومتی در صنعت نفت تنها از طریق صنعت پتروشیمی شکل می‌گیرد . به گزارش شانا، عباس شعری مقدم با تاکید بر توسعه صنعت پتروشیمی به عنوان تنها راه تحقق اقتصاد مقاومتی، افزود: باید به جای خام فروشی نفت و گاز، باید سعی کنیم از این فرآورده ها در تولید محصولات متنوع پتروشیمی بهره مند شویم زیرا این موضوع سبب اشتغالزایی و پاسخگوی نیازهای روزمره مردم می شود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب