جزییات گزارش 6 ماهه “شراز”

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار شرکت های بورسی

شراز” گزارش شش ماهه خود را منتشر کرده است و از سود 3626 ریالی مبلغ  1866 ریال ( معادل 51 درصد) پوشش داده است که طبق نظر حسابرس و بازرس قانونی شرکت در خصوص پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29/12/1392، بخش عمده این سود (مبلغ 459ر1 ریال به ازای هر سهم) حاصل از تفاوت نرخ ارز مبناي محاسبات فروش موجودي هاي ابتداي سال بوده است که قابل تسری و تکرار در 6 ماهه دوم سال نخواهد بود. لذا سود ناشی از عملیات شرکت در 6 ماهه نخست، مبلغ 407 ریال به ازای هر سهم بوده است.

شرکت همراه با گزارش شش ماهه نکات مهمی را نیز ارائه کرده است:

شرکت پالایشگاه شیراز اعلام کرده مقرر شده شاخص های کیفی محصولات در ارزش گذاری قیمت فروش فرآورده ها لحاظ و مبنای تعیین و تخصیص یارانه به 5 فرآورده اصلی قرار گیرد ولی تا کنون اعلامیه ای در این خصوص ابلاغ نشده و کماکان شناسایی درآمد فروش شرکت های گروه در هاله ای از ابهام قرا ردارد.

همچنین به علت عدم وصول اطلاعات لازم مربوط به فروش فرآورده ها بخشی از بهای فروش فرآورده ها با اطلاعات مربوط به سه ماهه اول سال برآورد شده است.

مطابق بند 5 گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانوني در خصوص پيش بيني درآمد هر سهم سال مالي 1392: “موجودي هاي مواد اوليه ، در جريان ساخت و ساخته شده ابتداي سال 1392 برمبناي نرخ ارز مرجع قيمت گذاري شده است. طبق اعلام معاونت برنامه ريزي و نظارت بر منابع هيدروکربوري وزارت نفت ، درآمد حاصل از فروش موجودي هاي ياد شده متعلق به شرکت هاي پالايش نفت است ، درنتيجه فروش اين موجودي ها که در سال جاري برمبناي محاسبات ارز با نرخ ارز مبادله اي انجام شده به عنوان درآمد شرکت شناسايي شده است. بدين ترتيب سود پيش بيني شده سال 1392 به مبلغ 723ر3 ميليارد ريال شامل حدود 500ر1 ميليارد ريال سود حاصل از تفاوت نرخ ارز مبناي محاسبات فروش موجودي هاي ابتداي سال است

شرکت در سال 1392 توقف یکماهه خط تولید با ظرفیت 493ر149 متر مکعب در ماه را به دلیل تعمیرات اساسی پیش بینی نموده است.

با توجه به تاکید شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در خصوص ضرورت عدم شناسایی درآمد حاصل از مابه التفاوت (ناشی از تفاوت نرخ ارز مرجع و مبادلاتی) حاصل از فروش فرآورده هایی که از موجودی نفت خام سال 1391 تولید و در سال جاری به فروش رسیده؛ شرکت اعلام نموده هیچگونه ذخیره ای از این بابت در دفاتر خود منظور ننموده است.

مزید اطلاع در خصوص مجمع عمومی عادی سال 91 و صورتهای مالی حسابرسی شده سالیانه، مطابق مفاد بندهای 4 و 5 گزارش حسابرس نسبت به صورت¬های مالی سال91 به ترتیب یارانه معوق و تایید نشده سالهای 88 لغایت 90  به مبلغ 091ر2 میلیارد ریال تاکنون تعیین تکلیف نشده و کسری ذخیره مالیات عملکرد مربوط به سنوات 85 لغایت 90 مبلغ 065ر1 میلیارد ریال می باشد و تاکنون اطلاعاتی در خصوص رفع بندهای فوق الذکر به این سازمان ارائه نشده است.

با توجه به تاکید بازرس قانونی در خصوص در نظر داشتن بندهای 4 و 5 گزارش و تقسیم 800 ریال سود در مجمع عمومی سال مالی 1391 به ازای هر سهم، سهامدار عمده شرکت (گروه گسترش نفت و گاز پارسيان) متعهد شده است که در صورت عدم رفع موارد اشاره شده تا تاریخ مجمع سال 1392، حداقل به میزان 800 ریال به ازای هر سهم، از سود سال 1392 تقسیم نگردد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: شراز

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب