مهمترین اخبار و رویدادهای بورس سه شنبه 26 اسفندماه 93

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورسی

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 3590 واحد نزول کرد و به رقم 61،532 واحد رسید. نمادهای شپنا با 1447 واحد و شبندر با 1353 واحد و شبریز با 279 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 275.9 میلیارد تومان رسید که نماد شبندر با 15.6 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس شاخص ایفکس 62 واحد نزول کرد و به رقم 658 واحد رسید. شتران ، شاوان و شراز بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 227.4 میلیارد تومان رسید.

مهم ترین اخبار اقتصادی

بررسی‌های اقتصادنیوز از تازه‌ترین «گزارش تحولات اقتصادی ایران» که توسط بانک مرکزی منتشر شده است، نشان می‌دهد: در سومین فصل سال 93 سرانجام تمام زیربخش‌های مختلف اقتصاد ایران از رکود خارج شده و رشد مثبت را تجربه کرده‌اند . بر اساس این گزارش، اگرچه رشد کل اقتصاد ایران از بهار 93 مثبت شده و پاییز، سومین فصل پیاپی در سال 93 است که این رشد تجربه می‌شود، اما این فصل در عین حال نخستین فصلی بود که تمام زیربخش‌های اقتصاد ایران از رکود خارج شده‌اند .

 بر پایه گزارش بانک مرکزی، آخرین زیربخش اقتصاد ایران که در فصل پاییز سرانجام به رشد مثبت رسید، گروه «خدمات مستغلات و خدمات حرفه‌ای و تخصصی » از بخش «خدمات» بود. این گروه که بزرگ‌ترین زیربخش «خدمات» به حساب می‌آید، به‌تنهایی نزدیک به 15 درصد تولید ناخالص داخلی ایران را تامین می‌کند .

ارزش افزوده زیربخش «خدمات مستغلات و خدمات حرفه‌ای و تخصصی» پس از رشد منفی 0.4 و منفی 0.7 درصدی در بهار و تابستان 93، سرانجام در پاییز به رشد مثبت 0.7 درصدی رسیده است. البته رشد این بخش در دوره نه‌ماهه هنوز مثبت نشده و رقم 0.1- درصدی را به ثبت رسانده است .

مهم ترین اخبار سیاسی

دور جديد گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران و گروه 1+5 در فضایی خوش‌بینانه، از یکشنبه شب در لوزان سوئیس آغاز شد و شب گذشته نیز جان کری و محمد جواد ظریف، وزرای خارجه ایران و ايالات‌متحده با یکدیگر دیدار کردند؛ دیداری که بیش از چهار ساعت به طول انجامید. محمدجواد ظریف پس از پایان این مذاکرات که شامل گفت‌وگوی جداگانه‌ای با جان کری نیز می‌شد به خبرنگاران گفت : «بالاخره به نتیجه خواهیم رسید ».  

در همین رابطه، دامه رایزنی وزرای خارجه ایران و آمریکا به همراه معاونانشان بعد از ظهر امروز (سه شنبه) از سر گرفته می‌شود . دور جدید مذاکرات بین ظریف، کری، عراقچی، روانچی، شرمن و فریدون ساعت 11 صبح امروز به وقت تهران در لوزان سوئیس آغاز شد و پس از 2 ساعت به پایان رسید .

فلزات اساسی، دلار و سکه

مس و آلومنیوم هر کدام به ترتیب به قیمت های 5853 دلار و 1761 دلار برای هر تن معامله شدند . دلار به قیمت 3319 تومان رسید و سکه در محدوده قیمتی 930 هزار تومان معامله شد.

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در نفتی و پالایشی، بالاخره شب گذشته پیش بینی 6 نماد پالایشگاهی بر روی کدال قرار گرفت و پس از حدود 8 ماه توقف بازگشایی شدند. شاخص کل که تحت تاثیر نمادهای شفن و حفاری حدود 0.5 درصد کاهش یافته بود با بازگشایی این نمادها افت 3589 واحدی را تجربه کرد و وارد کانال 61 هزار واحدی شد.

شبندر با افت 47 درصدی در قیمت 4650 بازگشایی شد و در قیمت 4464 با بیش از 20 میلیون صف فروش مواجه شد، در نهایت پس از معامله حدود 28 میلیون سهم حجم فروش آن خریداری شد.

شاوان با 59 درصد کاهش، 7499 ریال قیمت خورد و با حجم معامله 4.7 میلیونی و قیمت 7678 ریال معاملاتش پایان یافت.

شبریز نیز در قیمت 880 تومان معادل 41 درصد منفی بازگشایی و در قیمت 8448 ریال صف فروش شد.

شتران، گرانترین سهم بازار با 56 درصد کاهش، 500 تومان بازگشایی شد و در نهایت با جابجایی حدود 10 میلیون سهم معاملاتش پایان یافت.

شراز نیز 600 تومان قیمت خورد که با کاهش 50 درصدی همراه بود. و در نهایت شپنا در قیمت 3165 معادل 67 درصد منفی بازگشایی شد و در قیمت 3291 حدود 12 میلیون صف خرید شد. معاملات دیگر نمادهای گروه نیز در حداقل قیمت ها انجام شد و شبهرن تنها نماد مثبت گروه بود.   

در گروه خودرو و ساخت قطعات نیز با هیجان منفی ناشی از گزارشات پالایشی ها، معاملات اکثر نمادها درصدهای منفی دنبال شد. خفنر، خریخت و خکمک از نمادهای صف خرید گروه بودند. معاملات منفی خکاوه در اواسط بازار به درصدهای بازار رسید و حدود 18 میلیون سهم در این نماد معامله شد.

در اخبار این گروه،خبرگزاری ایسنا از رکود موجود در بازار خودرو خبر داد. به گزارش این خبرگزاری، با وجود آنکه پیش‌بینی می‌شد در دو هفته پایانی سال با توجه به نزدیکی به ایام تعطیلات و مسافرت‌های نوروزی بازار خودرو از رکود خارج شود اما کاهش نرخ ارز و افزایش خوشبینی‌ها به امضای توافقنامه هسته‌ای، باعث تشدید رکود در این بازار شده است . به گفته فعالان بازار خودرو، افزایش خوشبینی به توافق هسته‌ای در کنار کاهش نرخ ارز موجب شده تا برخی خریداران به امید کاهش بیشتر نرخ ارز و در نتیجه کاهش قیمت خودروها، از خرید خودداری کرده و این کار را به روشن شدن نتیجه مذاکرات بین‌المللی موکول کنند .

گروه فلزات اساسی، با معاملات تقریبا متعادلی همراه بود. فملی با 2.6 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات داشت. فولاد، فاسمین، فولاژ و فسرب از نمادهای مثبت گروه بودند. فنوال که در محدوده صفر تابلو معامله میشد در اواخر بازار با حجم محدودی صف فروش شد و در قیمت 7466 معاملاتش پایان یافت. نماد فولاژ جهت تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه در پایان ساعت معاملات متوقف شد.

انجمن آهن و فولاد چین پیش بینی کرده که در سال جاری میلادی تولید فولادخام این کشور با 1.1 درصد کاهش به 814 میلیون تن برسد؛ این در حالی استکه دسامبر گذشته طبق پیش بینی این انجمن تولید فولاد چین 1.7 درصد بهبود یافته و به 834 میلیون تن برسید.

 علت پیش بینی افت تولید این است که امسال تقاضا وضعیت مطلوبی ندارد و بعید است بهبود یابد و اگر این روند ادامه یابد کارخانه های بیشتری مجبور خواهند شد تولید را کاهش دهند. سوددهی ناچیز کارخانه ها تعطیلی های خطوط تولید را بالا خواهد برد گرچه برخی معتقدند حمایت های دولتی مانع تعطیلی کامل کارخانه ها در سال جاری میلادی خواهد شد . به گزارش انجمن مذکور، هفته گذشته تولید فولاد خام در آمریکا نیز با 1.3 درصد افت همراه بود و به 1.623 هزار شورت تن رسید.

داروئی ها، اکثر نمادها در بازه های مثبت معامله شدند. دبالک پس از چهار روز متوالی که با صف خرید همراه بود، پس از عرضه صف خود مجدد تشکیل صف خرید داد و با معامله 9 میلیون سهم در صدر گروه قرار گرفت. معاملات تیپیکو در قیمت 4836 ریال به صف خرید رسید و از نمادهای تاثیر گذار بر شاخص بود.

در گروه حمل و نقلی شاهد معاملات منفی در تمامی نمادها بودیم و نماد حفارس با صف فروش بسته شد  .

شرکت حمل ونقل بين المللي خليج فارس در گزارش اولین پیش بینی منتهی به 94/12/29 خود زیان هر سهم شرکت را مبلغ 192 ریال پیش بینی نموده است که نسبت به سال مالی مشابه قبل با افزایش 6 درصدی همراه بوده است لازم به ذکر است که شرکت اقدام به انعقاد قرارداد با شرکت مادر تخصصي بازرگاني دولتي از تاريخ 01/11/93 لغايت 30/10/94 و اخذ حق مديريت 96/1 درصدي، نموده است.

در گروه بانکی اکثر نمادها منفی معامله شدند و نماد وبملت 62 واحد بر شاخص کل تاثیر منفی گذاشت . در خبری شنیدیم بانک مرکزی بانک آینده را در لیست بانک‌های مجاز خود قرار داد.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی به کار خود پایان دادند و نمادهای پارسان ، شیراز  با صف فروش بسته شدند .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار روزانه بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب