آخر سال بهترین زمان بازگشایی پالایشگاه ها بود

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مسئول

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در این گفت و گو از بازگشایی پالایشگاه ها دفاع کرد و گفت: تحلیلگران افت شاخص را در زمان بازگشایی نماد ها در حدود 8 تا 11هزار واحد پیش بینی کرده بودند اما، با توجه به مصوبات مختلف در کمیته ثبات بازار ، دامنه این نوسان کاهش یافت.

به گزارش بورسینس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) و به نقل از بورس 24؛ حضور محمد فطانت در پست ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار به 4 ماه نمی رسد، اما اقدامات بنیادین او در نهاد ناظر بازار سرمایه بر هیچ کس پوشیده نیست.هر چند او نتوانست پیکره بی جان بورس را زنده کند اما زیرساخت های رشد را آماده کرد و توانست به وظیفه ذاتی سازمان بورس یعنی شفاف سازی فضای معاملاتی به درستی عمل کند؛ در هر حال هنوز برای قضاوت در خصوص عملکرد او زود است و باید بیشتر تامل کرد.

اما روز گذشته برای فطانت و همکاران جدیدش یک روز تاریخی بود، تا بازار سهام ورود شفاف تری به سال 94 داشته باشد و اگر همه متغیرها یاری کند، زمین بورس آماده تیک آف قیمت سهام و رشد شاخص باشد. اما در روز بازگشایی نماد پالایشگاه ها محمد فطانت رئیس خوش اخلاق سازمان بورس و اوراق بهادار ما را به حضور پذیرفت و با تنی چند از اعضای هیات تحریریه پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی بورس 24 به گفت و گو پرداخت.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در این گفت و گو از بازگشایی پالایشگاه ها دفاع کرد و گفت: تحلیل گران پیش بینی کرده بودند که در روز بازشدن نماد پالایشگاه ها شاخص بورس بیش از 10 هزار واحد ریزش داشته باشد… گفت و گوی بورس 24 با محمد فطانت را در ادامه بخوانید:

با توجه به بازگشایی نماد پالایشگاه ها ظاهرا دغدغه اصلی شما همین بوده است؟ تاجایی که شرط خود را برای حضور در پست ریاست سازمان بازگشایی نماد این شرکت ها قرار داده اید؟ حالا آیا این شرط عملی شده است!؟
 

البته شرط ورود به سازمان بازگشایی پالایشگاه ها نبوده، بلکه اولویت اصلی بنده رفع ابهام از شرکت های پالایشی بوده است . با توجه به این که شرکت های پالایشی ایجاد تنش در بازار داشتند مشکل این شرکت ها باید هرچه زودتر برطرف می شد. البته به دلیل ابهامات زیاد این شرکت ها بازگشایی این نماد ها در دوره مدیریت قبل انجام نشد و پس از آن زمان منتظر رفع ابهام و ارائه حداقل گزارش های لازم جهت ارائه به بازار بودیم که با ارائه اطلاعات توسط پالایشگاه ها قانونا زمان بازگشایی این نمادها بلافاصله پس از ارائه اطلاعات می بایست انجام می شد. تحلیلگران افت شاخص را در زمان بازگشایی نماد ها در حدود 8 تا 11هزار واحد پیش بینی کرده بودند اما ، با توجه به مصوبات مختلف در کمیته ثبات بازار ، دامنه این نوسان کاهش یافت.

چه میزان ابهامات برطرف شد؟ چه میزان نماد ها در شرایط شفاف بازگشایی شده اند؟

هنوز پیش داوری در این خصوص زود است و باید دو هفته سهام پالایشگاه ها در بازار معامله شوند و تحلیل اطلاعات این شرکت ها در بازار مورد بررسی قرار گیرد و نظرات بازیگران بازار ارائه شود . به هر حال بازگشایی نماد ها قدم اول است و باید قدم های دیگری برای رفع ابهام همه صنایع از جمله صنایع پالایشگاهی همواره برداشته شود. در مورد پالایشگاه ها نیاز به توجه و همکاری جمعی است تا در مسیر درست قرار بگیرند و به ارزش ذاتی سهم نزدیک شوند. هم اکنون ارزش بازاری سهام پالایشگاه ها بسیار پایین تر از ارزش ذاتی آن ها است.

بازگشایی نماد ها چه میزان به سهامداران کمک خواهد کرد؟

مهمترین نکته این است که باید پالایشگاه ها از حالت توقف خارج شده و به حالت معامله تبدیل می شدند. این که سهام شرکت های پالایشگاهی قابلیت معامله داشته باشد، حق سهامداران است. آنچه از توان ما بر می آمد تعویق کیفی سازی بود تا با یک برنامه پنج ساله به نقطه اوج و استاندارهای جهانی برسند البته آثار کاهشی قیمت نفت و تاثیر آن روی پالایشگاه ها ، قابل کنترل و مدیریت نیست و در این دوره اثر گذاری آن بر روی سود پالایشگاه ها بسیار معنا دار است.

تاثیرات کاهش قیمت نفت چگونه نمود داشته است؟

نرخ خوراک پالایشگاه ها براساس قیمت جهانی (95درصد فوب خلیج فارس) تسویه حساب می شود. حال اگر قیمت نفت 100دلار باشد 5درصد تخفیف معادل 5دلار، درصورتی که قیمت نفت 60دلار یا زیر 60دلار شود 5درصد تخفیف، معادل 3دلار و یا کمتر خواهد بود. بنابراین تاثیر بسیار مستقیمی روی درآمد های پالایشگاه ‌ها و متناسب با آن روی قیمت فرآورده ها دارد.

چه پیش بینی از ورود پالایشگاه ها به سال 94دارید؟

گمان می کنم که وظیفه تحلیلگران و کسانی که به صورت حرفه ای کار تحلیل انجام می دهند پیش بینی بازار است. اما به عنوان نظر شخصی و خارج از سمت رییس سازمان بورس ، با توجه به وضعیت تمام نمادها از جمله پالایشگاه ها و تعادل قیمت های نفت، فلزات، سنگ آهن و برداشت جامعه از فضای مثبت سیاسی روند به سمتی است که، ریسک سیستماتیک نسبت به سال گذشته کاهشی است و با اتفاقاتی درسیستم بانکی از جمله کاهش نرخ های سود سپرده بانکی 22درصد و بالاتر، تاثیر مستقیم خود را در کاهش ریسک سیستماتیک ، رشد P/Eبازار و افزایش سود آوری صنعت بانکی در بورس ، خواهد داشت.

در نتیجه برآیند پیش بینی ها برای سال 94 مثبت است؟

تلفیق این عوامل، کاهش تورم، شروع به فصل رونق در اقتصاد طبق آمار های موجود، نشانه های مثبتی است که به بازار می رسد. خصوصا این که قیمت سهام ، ارزش جایگزینی آن ها، بازده و مقایسه آن ها درمورد یک شرکت خاص در منطقه و دنیا و همه عواملی است که در تحلیل مورد توجه هستند و وضعیت ما را نسبت به سال 93 درشرایط بهتری قرار می دهند. در مجموع شرایط پیش رو می تواند انتظارات مثبتی را ایجاد کند.

مهمترین دستاورد سال 93 چه بوده است؟

مهمترین نکته ای که به عنوان یک درس از سال گذشته می توان گرفت، این است که جایگاه بازار سرمایه برای سیاست گذاران و بخش های مختلف کشور بسیار ارتقا پیدا کرده و به اهمیت این بازار و کارکرد های توسعه ای آن در کشور و جایگاه آن در انعکاس مستقیم آثار تصمیم گیری ها توجه بیشتری شود و در راس کانون توجهات مردم شاخص بورس قرار گرفت. سال 94 به لحاظ آماری سال سختی است کاهش قیمت نفت و تاثیرات آن روی بودجه نشان می دهد باید با درایت و تدبیر بیشتری سال 94 را در بخش های واقعی اقتصاد جلو ببریم.

جلسه ای که برای اولین بار با حضور 4 عضو ارشد اعضای کابینه دولت برگزارشد چه پیامی و دستاوردی داشت؟

بخش عمده تلاش هایی که توانستند بازار را به خوبی تشریح کنند و نقش آن را برای همه و حتی مسئولان تبیین کنند ، مرهون اصحاب رسانه هستیم. جلسه ای که با حضور اعضای کابینه و نمایندگان ارشد مجلس، از جمله حجت الاسلام ابوترابی نائب رییس اول مجلس ، دکتر سیف رییس کل بانک مرکزی، دکتر طیب نیا وزیر اقتصاد، مهندس نعمت زاده وزیر صنعت و معدن و تجارت، مهندس زنگنه وزیر نفت و نمایندگان محترم مجلس برگزارشد ، نشان داد که خود را در مقابل مطالبات مردم پاسخ گو می دانند و در عین حال برای رفع مشکلات آمادگی دارند. باید ازشخص وزیر نفت آقای زنگنه به صورت ویژه تشکر شود که علی رغم تمام مسائل امروز حوزه نفت توجه ایشان به بازار سرمایه زیاد است.

همچنین درصد اصلی دغدغه های وزیر اقتصاد بازار سرمایه است و بسیاری از رفع ابهامات و مشکلات نهان و آشکار،حاصل تلاش های شخص وزیر اقتصاد است و به وضوح می توان گفت، رییس کل بانک مرکزی در جلسات و محافل مختلف تلاش بسیاری در جهت بهبود فضای بازار سرمایه داشته اند و رابطه خوبی بین بازار سرمایه، سیستم بانکی و بانک مرکزی وجود دارد.در راس این حمایت ها نظر بسیار مثبت معاون اول رییس جمهور به بازار سرمایه است که همواره شاهدیم تمام اقدامات و کوشش های لازم را برای رفع موانع بازار سرمایه دارند.

درحال حاضر بورس رفتار هیجانی ندارد و به نوعی خود را با بخش واقعی اقتصاد تطبیق داده است. برای بازار فقط توافقات هسته ای کافی نیست به نظر شما سازمان باید چگونه برای جذابیت معاملات بورس ( از جمله کاهش کارمزد ها و …) اقدام کند؟

تلاش همه در راستای ارتقاء اهداف بازار است اما، این که این ارتقاء بازار در جهت بهبود قواعد معاملات چگونه همراه شود یک بحث دائمی و مستمر است. برای ارتقاء بلوغ بازار و برای جلوگیری از رفتار های هیجانی از هر فکری استفاده خواهیم کرد و در جهت رفع معایب و ایجاد مزایا برای بازار با کمک اصحاب رسانه فعالان بازار و همه صاحب نظران تمام تلاش خود را مصروف خواهیم کرد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب