مهمترین رویدادها و اخبار بورس چهارشنبه 27 اسفند 93

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 999 واحد صعود کرد و به رقم 62،531 واحد رسید . نمادهای تاپیکو با 87 واحد ، ومعادن با 72 واحد و وبملت با 70 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 309.3 میلیارد تومان رسید که وبملت با 10.1 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس شاخص ایفکس 10 واحد صعود کرد و به رقم 668 واحد رسید . نمادهای جم و میدکو بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای سمایه و مارون بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 306.9 میلیارد تومان رسید .

آخرین روز کاری سال 93 ، بازار سرمایه با رشد نسبتا خوبی سهامداران را راهی سال 94 کرد . سال 93 به هیچ عنوان سالی خوب برای بازار سرمایه و شاید بتوان این گونه عنوان کرد که سال خوبی برای کل اقتصاد ایران نبود . در هر صورت امیدواریم در سالی که گذشت توانسته باشیم با اخبار و گزارشات تحلیلی دید نسبت خوبی به سهامداران جهت تصمیم گیری برای فعالیت در بازار سرمایه داده باشیم، هر چند که اعتقاد داریم در بسیاری از موارد کاستی هایی از جانب ما صورت گرفته است .

امیدواریم در سال جدید به کمک شما تمام نواقص مرتفع شود و بتوانیم خدمات بیشتر و تحلیل های با کیفیت تر را تهیه نماییم. فرصت را مغتنم می شمارم و از این طریق سال جدید را به شما و خانواده محترمتان تبریک می گویم و آرزوی سالی پر بار و پر برکت برایتان دارم.

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی مس به قیمت 5765 دلار ، آلومنیوم 1770 دلار ، روی 1958 دلار و سرب 1724 دلار برای هر تن معامله شدند . سکه به قیمت 930 هزار تومان معامله شد و دلار به قیمت 3341 تومان رسید.

مهم ترین اخبار اقتصادی

رییس‌ دفتر رئیس‌جمهور در حاشیه آخرین جلسه هیأت دولت اظهار کرد: هر دو محوری که دولت در سال 93 دنبال کرد یعنی مهار تورم و پیشبرد مذاکرات با هدف حراست از عزت ملت و رفع تحریم‌ها برآیندش رونق و اشتغال‌زایی بوده است . وی با بیان اینکه افزایش رونق و اشتغال‌زایی در کشور مستلزم کار جدی فرهنگی و توجه به نیازهای اجتماعی جامعه است، تصریح کرد: نگاه همه جانبه‌ای که دولت در آغاز کار خود داشت و آن را اعلام کرد، در مسیر نجات اقتصاد و تعامل سازنده با جهان و احیای اخلاق دنبال خواهد شد .

نهاوندیان با بیان اینکه در سال 93 گام‌های خوبی برداشتیم و از رکود خارج شدیم، خاطر نشان کرد: باید گام‌های بلند و محکم‌تری برداریم تا به شرایطی برسیم تا خانواده‌ها ایجاد فرصت شغلی را احساس کنند و امید به آینده جوانان افزایش یابد که این امر مستلزم سرمایه‌گذاری است که از ظرفیت‌های معطل‌مانده استفاده شود و همچنین سرمایه‌گذاری جدید اتفاق بیفتد .

مهم ترین اخبار سیاسی

صالحی عنوان کرد، توافق احتمالی باید همه امور را شامل شود، صالحی تاکید کرد: هیچ توافقی وجود نخواهد داشت مگر آنکه همه مسائل را در بر بگیرد و امکان ندارد که در مورد یک بند یا دو بند توافقنامه به توافق برسیم و بندها دیگر بدون توفق باقی مانده باشد . رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ضمن اعلام پیشرفت در امور فنی در مذاکرات هسته ای اخیر اعلام کرد که هرگونه توافقی باید همه مسائل را در بر بگیرد . وی که هم اکنون در مذاکرات جاری در لوزان سوئیس مشارکت دارد اعلام کرد که یک مورد مهم باقی مانده است که اعضا درحال رایزنی درمورد آن هستند . صالحی تاکید کرد: هیچ توافقی وجود نخواهد داشت مگر آنکه همه مسائل را در بر بگیرد و امکان ندارد که در مورد یک بند یا دو بند توافقنامه به توافق برسیم و بندها دیگر بدون توفق باقی مانده باشد .

در خبری دیگر شنیدیم که آلمان و موگرینی در ماه‌های آتی هدایت اروپا در مذاکرات ایران را به عهده دارند اندیشکده «شورای اروپا در روابط خارجی » روز سه‌شنبه ضمن گزارش این مطلب نوشت هر گونه نقش آشکار اروپا در ماه‌های آتی در مذاکرات ایران را آلمان و موگرینی به عهده خواهند داشت . کشور آلمان و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ماه‌های پیش رو اصلی‌ترین جریان‌های هدایت موضع اروپا در قبال مذاکرات هسته‌ای ایران خواهند بود .

در همین رابطه ، سخنگوی کاخ سفید گفت شانس توافق با ایران تغییر نکرده چرا که ایران باید اجازه بازرسی‌های سرزده از برنامه هسته‌ایش را بدهد . «جاش ارنست»، سخنگوی کاخ سفید روز سه‌شنبه در کنفرانس خبری گفت که شانس توافق با ایران کماکان 50 درصد است . سخنگوی کاخ سفید در ادامه گفت شانس توافق با ایران تغییر نکرده چرا که ایران باید اجازه بازرسی‌های سرزده از برنامه هسته‌ایش را بدهد . وی همچنین گفت توافق هسته‌ای با ایران تنها در صورتی که این کشور اجازه این بازرسی‌ها را بدهد محقق خواهد شد .

همچنین ، وزیر خارجه کشورمان در جمع خبرنگاران ایرانی حاضر در لوزان سوئیس احتمال حضور وزرای خارجه کشورهای 1+5 را در این دور از مذاکرات بعید دانست . محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان در خلال مذاکرات هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی در سوئیس در بین خبرنگاران ایرانی از پیشرفت قابل توجه در مسائل فنی خبر داد .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در نفتی و پالایشی، که روز گذشته با بازگشایی 6 نماد این گروه بخشی از ابهامات بازار سرمایه برطرف شد، امروز با حمایت هر چند کم حقوقی ها صف خرید شدند. شبندر پرحجمترین نماد گروه بود. شراز پس از عرضه صف خود مجدد به صف خرید رسید. شپنا با بیش از 50 میلیون صف خرید کار خود را آغاز کرد و تنها 1.4 میلیون سهم در این نماد جابجا شد. شنفت نیز تنها نماد صف فروش گروه بود که بدون معامله به کار خود پایان داد.

در گروه خودرو و ساخت قطعات، که بعد از بانکی ها بیشترین حجم معاملات بورسی را داشت با افزایش تقاضا مواجه بود. خودرو پس از معامله حدود 7 میلیون سهم صف خرید شد و حجم معامله آن به 36 میلیون رسید. در ورنا امروز بلوک 5 درصدی این سهم توسط سازمان خصوصی سازی عرضه شد اما در نهایت فروش این بلوک ناکام ماند. در میان قطعه سازها خکاوه بیشترین حجم معاملات را داشت. ختراک، خپویش و خچرخش نمادهای منفی گروه بودند.

گزارش بودجه 94 خپارس و خاذین نیز بر روی کدال قرار گرفت. خپارس در این گزارش بابت هر سهم مبلغ 21 ریال سود برای سال مالی 94 در نظر گرفته است، این در حالی است که پیش بینی شرکت برای سال مالی جاری 472 ریال زیان برای هر سهم می باشد.

این نماد در قیمت 89 تومان معادل 25 درصد مثبت بازگشایی شد و در نهایت حدود 96 میلیون سهم در این نماد معامله شد که عمده این رقم توسط سهامداران حقیقی جابه جا شد. اما خاذین در این گزارش 1.051 ریال زیان بابت هر سهم پیش بینی کرده ، زیان هر سهم شرکت برای سال مالی جاری 192 ریال در نظر گرفته شده است. در این نماد به دلیل عدم کشف قیمت معامله ای انجام نشد.

در اخبار این صنعت، یک عضو هیأت مدیره انجمن قطعه سازان از تصویب نهایی تعرفه ۴۵ درصدی واردات خودرو در جلسه امروز هیأت دولت خبرداد . به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمد رضا نجفی منش با اشاره به اینکه در بودجه امسال افزایش 5 درصدی تعرفه واردات مطرح شده است، اظهارداشت: قرار است این موضوع در جلسه امروز هیأت دولت بررسی و به تصویب نهایی برسد . وی با بیان اینکه در صورت تصویب؛ تعرفه واردات خودرو در سال آینده 45 درصد خواهد بود، افزود: این امر باعث می شود تا حجم واردات خودرو برای حمایت از تولید داخلی کاهش پیدا کند .

در گروه فلزات اساسی، 9 میلیون معامله فملی در قیمت های حداکثری تاثیر بسزایی در رشد شاخص داشت. فجر و فخاس دو نماد صف فروش گروه بودند. معاملات امروز فنوال نیز در بازه های منفی انجام شد.

در گروه کانه های فلزی، ومعادن پس از برگزاری مجمع عمومی فوق العاده و موافقیت با افزایش سرمایه 37 درصدی این شرکت با 13 درصد افزایش، در قیمت 1817 ریال بازگشایی شد و با جابجایی 14 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد؛ حدود 90 درصد خریدهای این نماد توسط حقوقی ها انجام شد. معاملات دو قلوهای سنگ آهنی کچاد و کگل نیز اغلب در محدوده صفر تابلو انجام شد. در کمنگنز نیز حدود 80 هزار سهم در صف خرید معامله شد.

در مواد و محصولات داروئی، اکثر نمادها با معاملات مثبتی روبرو هستند. معاملات دبالک بالاخره امروز وارد محدوده منفی شد اما همچنان بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.

در گروه حمل و نقلی تمامی نمادها شاهد معاملات مثبتی در بازار بودند و نمادهای توریل ، حکشتی با صف خرید بسته شدند

سعید نژاد رییس سازمان بنادر و دریانوردی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران با بیان اینکه بندر شهید رجایی بزرگترین بندر کشور به شمار می‌رود گفت: این بندر از لحاظ واردات قابلیتهای بسیار دارد و 75 درصد از کانتینرهای کشور از این بندر صورت می‌گیرد .وی در ادامه اظهار داشت: این بندر در دو بخش که فاز اول آن مربوط به تامین تجهیزات ترمینال شماره 2 بندر شهید رجایی است که ابلاغیه آن برای تامین تجهیزات از جمله جرثقیل‌ها در حال پیگیری است .معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه به فاز 3 بندر شهید رجایی اشاره کرد و گفت: عملیات اجرایی فاز 3 بندر شهید رجایی آغاز شده و ظرف سه سال آینده تکمیل می‌شود

در گروه بانکی بجز چند نماد سایر نمادها با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند و نمادهای وتجارت ، وانصار با صف خرید بسته شدند . بانک سرمایه که جهت برگزاري مجامع عمومي فوق العاده و عادي ساليانه صاحبان سهام بسته شده بود در معاملات امروز بازگشایی شد .

حمید تهرانفر معاون نظارتی بانک مرکزی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران در خصوص وضعیت موسسه میزان اظهار داشت: با توجه به اینکه موسسه میزان با مشکلاتی مواجه شده بود و سپرده گذاران این موسسه از وضعیت سپرده های خود نگران بودند، جلسه ای در استان خراسان با حضور استانداران خراسان شمالی و رضوی و جنوبی در خصوص تعیین تکلیف دو موسسه آرمان و میزان تشکیل شد .وی افزود: پس از بررسی های صورت گرفته به دلیل اینکه این دو موسسه نتوانستند به تعهدات خود عمل کنند و برای رفع نگرانی سپرده گذاران آن ها مقرر شد، این دو موسسه با بانک های بزرگ ادغام شوند.

تهرانفر در ادامه تاکید کرد: به همین دلیل موسسه میزان با بانک صادرات ادغام شد و حسابرسی های این موسسه در حال انجام است تا با روشی خاص، یا ملبغ سپرده گذاران پس داده شود و یا اگر مایل به سپرده گذاری در بانک صادرات هستند به حساب های آن ها رسیدگی و جز سپرده گذاران بانک صادرات محسوب شوند.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، جلسه رئیس کل و هیات عامل بانک مرکزی با مدیران عامل بانک‌ها روز گذشته برگزار و سیف ضمن مرور دستاوردهای بانک مرکزی در سال 1393، مهمترین اهداف و برنامه های این بانک در سال آتی را تشریح کرد .رئیس کل بانک مرکزی کنترل تورم را منوط به رعایت انضباط در نظام مالی و پولی کشور دانست و گفت: از جمله مواردی که به شدت نیازمند رعایت انضباط است، اعطای تسهیلات و رشد پایه پولی است .

سیف همچنین گفت: رشد نقدینگی در بهمن ماه سال جاری به 21.7 درصد رسیده است که در مقایسه با بهمن ماه سال گذشته که معادل 28.3 درصد بود، کاهش قابل قبولی داشته است و این موضوع نشان از کنترل مناسب و سیاست‌های درستی است که در بانک مرکزی اتخاذ شده است.البته همزمان ترکیب نقدینگی نیز بهبود یافته است

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها معاملات مثبتی را پشت سر گذاشتند بطوریکه نمادهای تاپیکو ، پارسان ، شکربن با صف خرید بسته شدند .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار روزانه بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب