سرانجام سوت پایان بورس 93 نواخته شد

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
کارت پستال عید 94

سوت پایان معاملات بازار سرمایه در سال 93 در حالی نواخته شد که این بازار نشان داد تمایل بسیار زیادی برای روند صعودی و جبران مافات سال جاری را در سال آینده دارد هرچند که سهامداران برنده بازی بورس در سال 93 نبودند.

بنابر گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، معاملات بورس در آخرین روز معاملات، به نحوی آغاز شد که اگرچه اغلب اهالی تالار پیش بینی مطلوب بودن معاملات امروز را کرده ودند اما کمتر سهامداری توقع ایجاد صف خرید برای نمادهای پالایشی که دیروز با آن حال به بورس بازگشتند را داشت.

پالایشی ها امروز نشان دادند که اگرچه پر از ابهام و حرف و حدیث هستند اما با همین وضعیت هم هستند سهامدارنی که همچنان به این شرکت ها اعتقاد دارند. به هر حال از بدو ورود این شرکت ها به بازار سرمایه یک دو دستگی خاصی در بین اهالی تالار ایجاد شده، آنهایی که سهام پالایشی دارند و آنهایی که پالایشی ندارند و انصافا هم که سهامداران دوستدار پالایشی در تمامی شرایط همراه این صنعت بوده اند که امروز نمونه ای از آن را دیدیم.

چراکه خرید سهام شرکتی که همچنان سود و پی بر ای آن در ابهام می باشد و حتی سایت مدیریت فن آوری بورس نیز در اعلام اعداد آن قاصر است کار هر سهامداری نیست و مرد کهن می خواهد.

در مجموع آخرین روز از معاملات سهام در سال 93 با طعم شیرینی همراه بود و هیچ سهامداری را دست خالی به استقبال سال 94 نفرستاد.

البته فراموش نکنیم که تمامی این اتفاقات و این خوش بینی ها به خاطر اخبار خوبی است که تا این لحظه از مذاکرات هسته ای به گوش رسیده است. اخباری که امیدها را برای رسیدن به توافق سیاسی تا پایان مهلت زمان تعیین شده افزایش داده و نوید رسیدن روزهای خوب اقتصادی را می دهد.

سال 93 برای اهالی تالارسالی بود که هرچه اتفاق افتاد بر خلاف آن چیزی بود که تصور می کردیم به عبارت ساده تر و به قول جملات پشت وانتی ” روزگار بر خلاف آرزوهایمان چرخید”.

امسال یک شباهت اساسی با سال 92 داشت و آن غافلگیری سهامداران بود. سال 92 همه بد می گفتند ما فقط رشد و خوبی میدیدیم و امسال همه خوب گفتند و ما فقط سقوط و بدی در بازار سرمایه دیدیم. نه آن سال فهمیدیم که کدام واقعیت است و نه امسال متوجه شدیم کدام درست است. اما سال 94 ظاهرا قراره واقعیت ها را آنگونه که هست ببینیم حداقل روند این روزهای بورس که این موضوع را نشان می دهد.

شاید بتوان گفت در حالی اهالی بازار سرمایه به استقبال سال 94 می روند که ریسک سیستماتیکی خاصی بازار را تهدید نمی کند و ما مانده ایم تنها یک ریسک مذاکرات که آن نیز امیدواری زیادی برای حلش وجود دارد به عبارت ساده تر در سال آینده همه چیز مهیای آغاز بهار بورس پس از یکسال خزان است.

جالب است که امسال اکثر اهالی تالار نیز در انتظار رسیدن پایان زمان تعیین شده برای مذاکرات هسته ای کشورمان با گروه 5+1 ترجیح داده اند تا مسافرت های نوروزی خود را به بعد از مشخص شدن نتیجه مذاکرات موکول نمایند و این یعنی حساسیت بالایی که در آغاز سال 94 برای بازار سرمایه وجود دارد که هیچ سالی اینگونه نبوده است.

البته این حساسیت بالا می تواند یک پیش زمینه ای به اهالی تالار برای پیش بینی جو بورس بعد از روشن شدن نتیجه مذاکرات بدهد که باید در این خصوص باکمی تامل بیشتر اقدام به اتخاذ تصمیم نمود.

به هر حال هرجور بود سال93 رفت سالی که خیلی از اهالی تالار انتظار چنین روزی را می کشیدند و برای آن لحظه شماری می کردند. حال سال 94 پشت در است صدای پای آن امروز بیش از دیروز نزیک تر شده شاید بد نباشد برای به استقبال رفتن این سال بدون هیچ پیش داوری و قضاوت عجولانه ای ابتدا در را بر روی آن باز کنیم.شاید بهتر باشد اجازه بدهیم خوش از آینده برایمان بگوید هرچند که ما بورسی ها خیلی سال است که با این گونه نگاه ها غریبه شده ایم.

دقت کرده اید که سال 93 سالی بود که آرزوی خیلی از سهامداران برآورده شد. یادتان است که سال 92 خصوصا مرداد و شهریور اغلب ما چه آرزوی مشترکی داشتیم؟ می گفتیم که می شود یکبار دیگر قیمت ها به سال قبل برگردند؟ به هرحال در دوران جیک جیک مستان آرزویی کردیم که از قضا برآورده شد. قیمت ها بعضا در سال 93 به رقم های سال 90 رسیدند ولی همه به آن با نگاه مصیبت نگاه کردند نه آرزویی که برآورده شد.

بیش از این سرتان را درد نمی آورم، با امید به فرداهای بهتر کنارتان باز خواهیم گشت.

پیشاپیش عید نوروز بر شما و خانواده محترمتان مبارک.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب