مهمترین رویدادها و اخبار بورس شنبه 8 فروردین 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 740 واحد صعود کرد و به رقم 63625 واحد رسید . نمادهای تاپیکو با 82 واحد و وغدیر با 62 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 109.3 میلیارد تومان رسید که وبصادر با 14.2 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 17 واحد صعود کرد و به رقم 698 واحد رسید. مارون ، جم و شتران بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 41.9 میلیارد تومان رسید که نماد کپرور با 5.2 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

مهم ترین اخبار اقتصادی

در مورد نرخ سود، وزیر اقتصاد عنوان کرد: تعیین دستوری نرخ سود هم مخالف عقل است هم مخالف منطق اقتصادی و هم مخالف شرع. من معتقدم امروز نرخ سود اسمی با نرخ تورم همخوانی ندارد . علی طیب نیا وزیر اقتصاد، کنترل تورم ایران را معجزه عنوان می‌کند، البته از قول شخصیت‌های اقتصادی بین‌المللی. دلیلش را هم انضباط مالی در دولت می‌داند و بس.

در مورد قیمت نفت ، در حالی روز گذشته قیمت جهانی نفت با حمله عربستان و هم‌پیمانانش به یمن بالا رفت که امروز با این تحلیل که تنگه باب المندب بسته نمی‌شود و یمن سهم اندکی در صادرات نفت دارد، دوباره کاهش یافت . در بازارهای جهانی قیمت نفت برنت با 95 سنت کاهش به بشکه‌ای 58 دلار و 24 سنت خرید و فروش شد .نفت آمریکا هم کاهش 1 دلاری داشت و بشکه‌ای 50 دلار و 43 سنت به فروش رفت . قیمت بنزین هم با کاهش 2.82 دلار گالنی 185 دلار و 35 سنت خرید و فروش شد و گازوئیل هم کاهش 3.75 دلاری را تجربه کرد .  

مهم ترین اخبار سیاسی

مهم ترین خبری که این روزها بازار سرمایه و کل اقتصاد را فرا گرفته است اخبار مذاکرات است که تا بدین لحظه خبرهای خوشی به گوش می رسد این امر موجب شد تا بازار سرمایه در اولین شنبه کاری در اواسط بازار با اقبال سهامداران همراه شود و شاهد تشکیل صف خرید در اکثر نمادها باشیم.

در خبری، برنادت میهان، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا به پایگاه تحلیلی المانیتور گفت: تأیید می‌کنم که نامه‌ای از سوی رئیس جمهور ایران خطاب به باراک اوباما به تیم مذاکراتی در لوزان سوئیس تحویل داده شده است .

وزیر امور خارجه کشورمان درباره احتمال به نتیجه رسیدن مذاکرات گفت: مذاکرات می تواند تا یکشنبه تمام شود .محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه كشورمان در پايان ديدار با جان كري درباره احتمال گفتگو درباره حوادث يمن با وزیر خارجه آمریکا گفت : هر دو ديپلماتي كه يك جا بنشينند راجع به يمن صحبت مي شود. هميشه گفته ايم مذاكره ما محدود به بحث هسته اي است .
وي درباره پايان مذاكرات تا يكشنبه و يا احتمال تمديد تا سه شنبه گفت : مذاكرات مي تواند تمام شود يا تمديد شود در عين حال ما آمادگي مذاكرات را داريم .

وزیر خارجه فرانسه که کشورش به اتخاذ سخت‌گیرانه‌ترین مواضع در رایزنی‌های هسته‌ای متهم شده می‌گوید توافق با ایران تا آخر ماه مارس (۱۱ فروردین) امکان‌‌پذیر است . وی به رغم این با بیان اظهاراتی که به تلویح موید اختلافات پیشتر گزارش‌شده فرانسه با آمریکا در گفت‌وگوهای هسته‌ای بود، گفت آنچه اهمیت دارد محتوای توافق هسته‌ای است نه ضرب‌الاجل رسیدن به آن . رسانه‌های بین‌المللی پیش از این گزارش داده بودند واشنگتن و فرانسه در پاره‌ای موضوعات از جمله ضرب‌الاجل توافق هسته‌ای درگیر اختلاف هستند .

یک عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران اعلام کرد که برخی وزیران خارجه 1+5 روز شنبه و برخی یک‌شنبه به لوزان می‌آیند.سید عباس عراقچی پس از دیدار دوجانبه‌اش با همتای چینی خود با “خوب” توصیف کردن این دیدار گفت: مذاکرات با آمریکا در سطح وزیران خارجه عصر امروز از سر گرفته می‌شود . ، او درباره حل موضوعات باقی مانده به بیان این جمله اکتفا کرد که “ان‌شالله حل می‌شود “. در همین رابطه، به گزارش سي ان ان، اختلاف نظرهاي مهم ميان ايران و قدرت هاي بزرگ جهان بر سر برنامه هسته اي تهران که به سايت غني سازي فردو مربوط مي شود طي مذاکرات اخير به حل و فصل نزديک شده است.

بر اساس گزارش اخير اين شبکه خبري آمريکايي به نقل از يک ديپلمات بلندپايه غربي، در پيشنهادي که مطرح شده است ايران مي تواند چند صد سانتريفيوژ داشته باشد اما اين سانتريفيوژها بايد فقط در موارد تحقيقات پزشکي هسته اي استفاده شوند . سي ان ان افزود: هرچند ايران تاکنون اين پيشنهاد را نپذيرفته است، اما همين واقعيت که تهران مي تواند سايت فردو را فعال نگه دارد امتياز بزرگي براي جمهوري اسلامي محسوب مي شود .در خبری دیگر ، در حالي که به پايان مهلت تعيين شده يازدهم فروردين ماه براي رسيدن به توافق سياسي يا چارچوب اصلي توافق جامع و نهايي بر سر برنامه هسته اي ايران تنها چهار روز باقي مانده است، آلن اير در گفت وگوي اختصاصي با صداي آمريکا گفت، هنوز تا رسيدن به نتيجه مطلوب فاصله است؛ اما تلاش مي کنيم به يک چارچوب يا يک تفاهم سياسي قبل از پايان ضرب الاجل (پايان ماه مارس) برسيم که بر پايه آن بر سر تمام عناصر اصلي يک توافق جامع به توافق مشترک برسيم .

اما در مورد اتفاقات عربستان و یمن که موجب حمله موشکی بین دو کشور شده است اخباری را شنیدم . آنچه در این باره مهم است آن است که بازار سرمایه نسبت به این اخبار واکنش منفی نشان نداد و جو مثبت اخبار مذاکرات توانست بر سایر اخبار غلبه کند.

در خبری، “محمد البخیتی” عضو شورای سیاسی جنبش انصارالله یمن هرگونه حضور فرماندهان ایرانی در یمن برای کمک به این جنبش را تکذیب کرد .خبرگزاری انگلیسی بی بی سی مدعی حضور یکی از فرماندهان برجسته ایرانی در یمن برای ارائه مشاوره به جنبش انصارالله یمن شد .همچنین هیئت سازمان ملل در صنعا خودرا برای ترک یمن آماده می کند و با انصارالله برای انتقال افراد خود به جیبوتی هماهنگی کرده است .

با بالا گرفتن بحران در یمن در پی آغاز حملات هوایی عربستان سعودی به مواضع شیعیان حوثی در این کشور٬ عبد ربه منصور هادی٬ رئیس‌جمهور یمن از پناهگاه خود در عدن خارج و وارد عربستان شد . عبد ربه منصور هادی٬ رئیس‌جمهور یمن که در پی حملات شیعیان حوثی در پناهگاهی در شهر بندری عدن در جنوب این کشور پنهان شده بود٬ با پیش‌روی حوثی‌ها به سوی عدن همزمان با آغاز دومین روز حملات گسترده هوایی عربستان سعودی به مواضع شیعیان حوثی٬ در آخرین ساعات روز پنج‌شنبه ۶ فروردین برابر با ۲۶ مارس، وارد ریاض شد و مورد استقبال مقامات سعودی قرار گرفت .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه حمل و نقلی تمامی نمادها با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند و بیشتر نمادها با صف خرید همراه بوده است مانند نمادهای حکشتی ، حتاید که كشتيراني جمهوري اسلامي ايران جزء یکی از نمادهای تاثیر گذار بر شاخص کل بود که توانست 46 واحد تاثیر مثبت بر شاخص یگذارد.

در گروه بانکی نمادها تماما با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند بطوریکه نمادهای وسینا ، وانصار با صف خرید همراه بودند . نماد وبصادر جزء یکی از پرعرضه ترین نمادها در بازار امروز بود .این گروه جزء گروه هایی می باشد که از اخبار مذاکرات تاثیر مثبت می گیرد . شركت بانك پارسيان که برای تعديل پيش بيني درآمد هر سهم متوقف شده بود امروز بازگشایی شد . وتجارت نیز به علت تعدیل پیش بینی درآمد متوقف شد.

محمدضا نعمت زاده وزیر صنعت،معدن و تجارت درباره دلایل ضعیف شدن بانک ها و این که ظرفیت لازم را برای تامین مالی بنگاه ها ندارند، اظهار کرد: دلیل اصلی این است که هم بانک‌های خصوصی و هم بانک‌های دولتی کفایت سرمایه ندارند. نزدیک به 10 سال است که بانک‌های دولتی افزایش سرمایه نداشته و اگر داشته‌اند با توجه به تورم، مقادیر ناچیزی بوده است .وی ادامه داد: همچنین به‌رغم تغییر نرخ ارز در 10 سال گذشته، هیچ‌گونه سرمایه‌ای به این بانک‌ها اضافه نشده است. اگر بخواهیم بانک‌های فعلی را در حد و اندازه 10 سال گذشته ارزیابی کنیم، باید حداقل به میزان تورم اعلام‌شده، افزایش سرمایه می‌دادند اما می‌دانید که چنین اتفاقی رخ نداده و توان بانک‌ها به شدت پایین آمده است .نعمت زاده با بیان این که اگر بخواهیم رونق اقتصادی مورد نظر را ایجاد کنیم در اقتصاد به هر نحو ممکن باید سرمایه بانک‌ها را افزایش دهیم،تصریح کرد : برای افزایش کارایی بانک‌ها هم توصیه‌ام این است که بین نرخ سود بانکی و نرخ تورم تناسب برقرار باشد .

در گروه پتروشیمی اکثر نمادها معاملات مثبتی را پشت سر گذاشتند و نماد تاپیکو که با 82 واحد ، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص گذاشت و با 12 میلیون حجم دارای بیشترین ججم معامله در گروه خود بود . خبرهای مثبت مذاکرات و افزایش چند درصدی قیمت نفت براثر حمله عربستان توانست جو این گروه را مثبت کند.

 

در گروه خودرویی  بجز نماد خفنر سایر نمادها در این گروه با معاملات مثبت همراه بودند و  نمادهای خپارس ، خودرو ، خکاوه با صف خرید بسته شدند .

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، شرکت خودروسازی رنو فرانسه اعلام کرد عرضه محصولات این شرکت به ایران در دومین ماه سال جاری میلادی متوقف شده و به صفر رسیده است .این شرکت در نخستین ماه سال جاری میلادی 2050 دستگاه از محصولات خود را روانه بازار ایران کرده بود اما در ماه فوریه هیچ محصولی را روانه بازار ایران نکرده است. فروش رنو به ایران در ماه ژانویه نیز کاهش یافته و نسبت به ماه قبل از آن نصف شده بود.

در گروه پالایشی، همچنان شاهد روند مثبت معاملات در نمادهای این گروه هستیم. نمادها ی شبندر، شپنا ، شاوان و سایر نفتی ها با افزایش تقضا همراه شدند و با صف خرید به کار خود خاتمه دادند . ناآرامی های ایجاد شده در منطقه عربستان و یمن و افزایش قیمت نفت از جمله مهم ترین دلایلی است که باعث شده نمادها ی این گروه روند افزایش را تجربه کنند.

بیژن زنگنه با بیان اینکه تعطیلات طولانی نوروز سبب شده بخشی از پروژه های پارس جنوبی در منطقه عسلویه متوقف یا با کندی انجام شود، گفت: طرح توسعه فازهای ١٩ و ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی را فازهای اولویت دار جدید وزارت نفت برای توسعه در سال ٩٤ است .
، وزیر نفت افزود: این فازها به دلیل پیشرفت مناسب در بخش دریا در اولویت قرار دارند؛ در عین حال فازهایی که از سوی قرارگاه خاتم الانبیا در حال توسعه هستند به دلیل مشکلات شرکت صدرا در بخش دریا به شدت از برنامه زمان بندی عقب افتاده اند .
این عضو کابینه دولت تدبیر و امید تاکید کرد: براساس برنامه ریزی صورت گرفته، امسال بخشی از فازهای ١٩ و ٢٠ و ٢١ برای کاهش مشکلات ناشی از کمبود گاز در زمستان به تولید می رسند .
این مقام مسئول در مورد زمان کلنگ زنی پروژه هشت پالایشگاه کوچک میعانات گازی به ظرفیت ٤٨٠ هزار بشکه در منطقه سیراف افزود: پیش بینی می شود اواخر اردیبهشت یا خرداد ماه این مراسم برگزار شود .

زنگنه  با اشاره به مراحل نهایی توسعه فازهای ١٥ تا ١٨ پارس جنوبی خاطرنشان کرد کرد: تا پایان نیمه نخست امسال با راه اندازی واحدهای اتان زدایی در این فازها دو میلیون تن خوراک به پتروشیمی ها تحویل می شود .

در گروه تجهیزاتی، امروز نمادهای این گروه از جمله مپنا و فاذر با صف خرید همراه شدند . مپنا که چهت برگزاری جلسه افزایش سرمایه متوقف شده بود امروز با توجه به عدم تصمیم گیری در مورد افزایش سرمایه با صف خرید بازگشایی شد. این گروه نیز می تواند در اثر نتیجه مثبت مذاکرات روندی صعودی را تجربه کند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار روزانه بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب