مهمترین اخبار و رویدادهای بورس دوشنبه 10 فروردین 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 75 واحد صعود کرد و به رقم 65175 واحد رسید. نمادهای پارسان با 75 واحد و شیندر با 63 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 138.9 میلیارد تومان رسید که وبصادر با 13.2 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس 6 واحد نزول کرد و به رقم 720 واحد رسید . نمادهای مارون و پترول بیشترین تاثیر منفی و نماد شتران بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 149.4 میلیارد تومان رسید که پترول با 4.2 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

مهم ترین اخبار اقتصادی

ولی الله سیف در برنامه گفتگوی وی‍ژه خبری شنبه شب شبکه دوم سیما تحرک در بازار مسکن را از اهداف جدی این بانک دانست و گفت: نظر اعضای شورای پول و اعتبار هم در این زمینه مثبت است .وی با اشاره به اینکه نظام بانکی همه توان تسهیلاتی خود را به صحنه آورده است گفت: موضوع مهار تورم به عنوان محور اصلی و همچنین خروج از رکود از سیاست گذاری های ابتدای سال 93 بود .وی افزود: بررسی ها‌ نشان داد که نظام بانکی می تواند 280 هزار میلیارد تومان تسهیلات را پرداخت کند که در آخر بهمن 292 هزار میلیارد تومان پرداخت شده است و با این روند پیش بینی می شود که این مبلغ تا آخر اسفند پارسال به 320 هزار میلیارد تومان برسد .سیف این روند را بسیار مثبت دانست و گفت: این سیاست نشان داد که دولت سیاست انقباضی در پیش نگرفته است و حتی می شود این سیاست را انبساطی نامید .

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از راه اندازی اولین «سامانه ملی مشاغل ایران» در سال 94 با هدف معرفی مشاغل، مشاوره های شغلی و حرفه ایی و تدوین فرهنگ ملی مشاغل کشور و در جهت کمک به کارجویان، کارفرمایان، کارآفرینان و برنامه ریزان نظام اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی خبر داد . علی ربیعی در دیدار با کارکنان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بررسی عملکرد این وزارتخانه در سال گذشته افزود : با نگاهی به عملکرد سال گذشته وضعیت این وزارتخانه در ارایه خدمات به ویژه در حوزه رفاهی و بیمه ای از  گذشته بهتر است .دکتر ربیعی خاطر نشان کرد: در حوزه مبارزه با فقر غذایی  نیز معاونت رفاه توانست در شیوه توزیع تحول بنیادین ایجاد کند و با شناسایی دقیق افراد مشمول در مراحل مختلف،  قریب به 30 میلیون نفر تحت پوشش سبد  حمایت غذایی قرار گرفتند و ادعا می کنیم امروز در مبازره با فقر غذایی و فقر درمان بسیار موفق عمل کرده ایم .

مهم ترین اخبار سیاسی

بازار امروز تحت تاثیر اخبار مذاکرات بود و با توجه به آنکه خبری دقیق از توافق و یا عدم توافق صورت نگرفته بود شاهد فشار فروش در اکثر نمادها و گروه ها بودیم .

وزرای خارجه ایران و روسیه در آخرین ساعت یکشنبه دیدار دوجانبه ای را برگزار کردند .محمد جواد ظریف بلافاصله پس از دیدار با وزیر خارجه انگلیس، دیداری نیز با همتای روس خود داشت .

فرانک والتر اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان گفت: حساسیت در مذاکرات بالاست و احتمال دارد شاهد مرحله بحرانی دیگری در مذاکرات هسته ای ایران باشیم .به نقل از رویترز، وی فضای حاکم بر مذاکرات را خوب توصیف کرد و گفت: تداوم این فضا منوط به این است که طرفین در ادامه بتوانند اختلافات را کاهش دهند . اشتاین مایر افزود: ما نه تنها در قبال خودمان بلکه درقبال کسانی که در مذاکرات حضور ندارند مسئول هستیم .

جان کری وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با ریانووستی در شهر لوزان سوییس، تصریح کرد که وی از این مساله مطمئن نیست که در این مرحله از مذاکرات بتوان به یک توافق بر سر برنامه هسته ای ایران دست یافت .عباس عراقچی معاون وزیر خارجه کشورمان تاکید کرده است که ایران خواستار لغو همه تحریم های اعمال شده از سوی سازمان ملل و آمریکا و اتحادیه اروپا است .
دیپلمات های غربی از ادامه اختلافات بر سر تحقیق و توسعه هسته ای و روند لغو تحریم ها در مذاکرات لوزان خبر می دهند .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه پالایشی، روند مثبت معاملات ادامه دارد . و فارغ از هر گونه حساسیت نسبت به اخبار مذاکرات نمادهای این گروه با اقبال خوبی از طرف سهامداران همراه شده است . شبندر امروز به قیمت 539 تومان رسید.

در گروه تجهیزاتی،با توجه به جو اخبار مذاکرات شاهد معاملات متعادل در این گروه بودیم . مپنا با افزایش تقاضا همراه شد و توانست در محدوده 3.5 درصد مثبت معامله شود. فاذر تا محدوده قیمتی صف فروش پیش رفت و به قیمت 313 تومان رسید.
 

در گروه دارویی، جو منفی بازار بر معاملات این گروه نیز تاثیر گذاشت و اکثر نمادها را قرمز رنگ مشاهده کردیم ، دبالک در این گروه حدود یک میلیون از سهامش داد و ستد شد و در محدوده قیمتی صف فروش به قیمت 552 تومان رسید.

در گروه حمل و نقلی اکثر نمادها معاملات منفی ای را پشت سر گذاشتند و نماد حتاید با صف فروش بسته شد .جو منفی اخبار مذاکرات بر روند معاملات این گروه نیز تاثیر گذاشت.

در گروه بانکی نمادها اکثر شاهد معاملات منفی در بازار امروز بودند و نمادهای وپارس و وپست با صف فروش به کار خود پایان دادند . نماد وبملت در بازار امروز منفی معامله شد که بر شاخص کل تاثیر منفی 38 واحدی گذاشت . بانک صادرات ایران ، بانک ملت ، بانک پارسیان جزء نمادهای پر عرضه در بازار امروز بودند .

ولی‌الله سیف، رئیس‌کل بانک مرکزی در ارتباط با مساله کارمزدها، اعلام کرده است که مساله کارمزد خدماتی که از بانکداری الکترونیک ارائه می‌شود، اجتناب‌‌ناپذیر است و اگر بخواهیم سیستم‌های ما به‌روز شود و استمرار پیدا کند، ناگزیر باید هزینه آن را استفاده‌کننده از این خدمات متقبل شود، لذا براساس بحثی که در دولت انجام شد این موضوع منتفی نشده و این کار عملیاتی خواهد شد. نظام بانکی، زیرساخت‌های الکترونیک و ابزارهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری نیاز به استمرار دارد تا بتواند بموقع تأمین هزینه شود، بنابراین این اقدام ناچارا صورت می‌گیرد .

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی به کار خود پایان دادند و نمادهای شمواد ، شفن با صف فروش بسته شدند . پارسان در این گروه با توجه به انکه در پرتفوی خود نمادهای پالایشگاهی دارد با اقبال خوبی همراه شد.

عباس شعری مقدم مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به فعالیتهای شرکت ملی نفت ایران در زمینه تامین خوراک واحدهای پتروشیمی گفت : در سال 94 ا تحقق برنامه های تامین خوراک حداقل 10 میلیون تن به ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور افزوده خواهد شد .

عباس شعری مقدم در حاشیه بازدید وزیر نفت از  طرح های پتروشیمی در فاز 2 عسلویه تدوین نقشه راه صنعت پتروشیمی برای توسعه این صنعت را مهمترین کار انجام شده شرکت npc در سال 93 دانست و گفت : این نقشه راه در 7 جلد و به صورت کاملا تفصیلی جزئیات توسعه این صنعت را در 8 سال آینده شرح داده است .

وی کمک های مقرراتی و مالی به طرح های پتروشیمی با پیشرفت بالای 90 درصد را یکی از اولویت های اصلی کاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی در سال 94 اعلام کرد و گفت به عنوان مثال : فاز 2 پتروشیمی کاویان، 3 طرح پتروشیمی در مسیر خط لوله اتیلن غرب و پتروشیمی مرودشت فارس هم اکنون در مراحل نهایی هستند .

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب