انتظار برای نتیجه مذاکرات هسته‌ای: اهالی بورس بر سر دوراهی ماندن یا رفتن

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مذاکرات هسته ای

امروز پایان ضرب الاجل رسیدن به یک توافق اولیه سیاسی و یکی از حساس ترین روزها برای فعالان بازار سرمایه است.امروز اهالی تالار بر سر دوراهی فروش یا نگهداری سهام بدنبال اتخاذ تصمیمی سخت هستند.

امروز سوال های بیشماری در ذهن فعالان بازار سرمایه نقش بسته که هیچکدام جواب قاطع و مشخصی ندارند چراکه رسیدن به جواب این سوالات تنها از راه لوزان می گذرد.

بنابر گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، پس از سوم آذر امروز یکی از اولین روزهای موعود بر سر دستیابی به یک نتیجه مشخص بر سر پرونده هسته ای ایران در ادامه مذاکرات فشرده و نفس گیر تیم مذاکره کننده با گروه 5+1 محسوب می شود.

گفتگو هایی که آنچان پیچیده و سخت شده که هرگونه امکان پیش بینی نتیجه را غیرممکن ساخته است. انتشار اخبار ضد و نقیض مثبت و منفی از مذاکرات و روند در حال انجام سبب شده تا اهالی تالار در حالتی سردر گم بسر ببرند و با نگاهی نگران اما امیدوار لحظه به لحظه مذاکرات را دنبال کنند.

براساس این گزارش طبق آخرین خبرهای رسیده قرار است 7 صبح امروز سه شنبه 11 فروردین ماه سال 94 نشست داخلی بین اعضای گروه 5+1 برگزار شود و در ساعت 7:30 هیات مذاکره کننده ایرانی به ریاست محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به این نشست بپیوندند و از این ساعت به بعد مذاکرات باحضور هیات ایرانی دنبال شود.

اما بزرگترین نقطه امید رسیدن به توافق اولیه در این مذاکرات برای اهالی تالار بازگشت مجدد لاوروف وزیر خارجه روسیه به محل مذاکرات است چراکه وی طی روز گذشته قبل از ترک لوزان اعلام کرده بود درصورتی مجددا به سوئیس و محل مذاکرات هسته ای باز خواهد گشت که امکان دستیابی به یک توافق اولیه در این مذاکرات به وجود آید حال قرار است لاوروف فردا در ساعت یک بعداز ظهر دوباره وارد لوزان شود.

براین اساس اهالی بازار سرمایه در معاملات امروز با بازار سرمایه ای پر از ترس امیدواری مواجه هستند بازاری که روند آن را تصمیم اهالی تالار برای انتخاب یکی از دوراه ماندن و رفتن مشخص خواهد کرد.

اما براستی کدام تصمیم انتخاب درست خواهد بود؟

قطعا در این لحظه پاسخ درست و قابل قبولی برای این سوال وجود ندارد اما شاید بتوان تحلیلی نزدیک به واقعیت برای آن متصور بود.

این مذاکرات دو نتیجه می تواند داشته باشد، یا توافق و تفاهم اولیه و یا تمدید ضرب الاجل رسیدن به یک توافق سیاسی تا قبل از تیر ماه سال جاری.

در حالت اول، این توافق به هر نحو و با هر شرایطی باشد تاثیر مثبت بر بازار سرمایه خواهد داشت که زمان تداوم و شدت آن به مفاد توافق باز می گردد که البته بارها در خصوص آن و اتفاقات احتمالی صحبت شده و به تکرار آن نیازی نیست هرچند که این موضوع خواسته تمام اهالی بازار سرمایه و در مجموع اغلب قریب به اتفاق مردم است.

اما در حالت دوم که فعلا مهمترین سوال و شاید بزرگ ترین ترس اهالی تالار است چه بر سر بازار سرمایه خواهد آمد؟

برای پاسخ به این سوال شاید بهترین جواب رجوع به اتفاقات رخ داده در بورس پس از سوم آذر باشد. به عبارت ساده تر فرداهای پس از تمدید ضرب الاجل رسیدن به یک توافق در لوزان احتمالا بسیار شبیه به فرداهای پس از سوم آذر در ژنو خواهد بود با این تفاوت که مدت زمان تمدید ضرب الاجل احتمالی بسیار تعیین کننده است.

ازهمین رو با توجه به امیدواری موجود بین فعالان بورس بر سر رسیدن به توافق اولیه در زمانی دیگر احتمالا دوره جو و هیجان منفی زیاد نخواهد بود و مجددا بورس با حضور همان نگاه بیم و امید به روند تعادلی خود و واکنش به اخبار و شایعات رسیده از شرکت ها ادامه خواهد داد.

گذشته از تمامی مطالب عنوان شده اهالی بازار سرمایه معتقدند که حال و هوای مذاکرات در لوزان رنگ و بویی دیگر و متفاوت از ژنو دارد.

شاید این بار یک شباهت بین مذاکرات ژنو با لوزان سرنوشت را آنگونه رقم بزند که همه انتظارش را می کشند، شاید تناقض بین اخبار و نتیجه نهایی مذاکرات اینبار به نفع اهالی تالار باشد. در ژنو نتیجه نامطلوب زمانی بدست آمد که همه اخبار و شواهد مثبت بود و اینبار شاید در بین اخبار و شایعات ضد ونقیض سراسر مبهم لوزان نتیجه همانی بشود که باید

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب