مهمترین اخبار و رویدادهای بورس شنبه 11 فروردین 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورسی

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 552 واحد صعود کرد و به رقم 65728 واحد رسید. نمادهای پارسان با 69 واحد و اخابر با 68 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 198.6 میلیارد تومان رسید.

در بازار فرابورس شاخص ایفکس نسبت به روز گذشته تغییری نداشت و به رقم 720 واحد رسید. مارون و جم بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 47.3 میلیارد تومان رسید.

مهم ترین اخبار اقتصادی

محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و سخنگوی دولت در گفت‌و‌گو با تسنیم، با تاکید بر عزم دولت در حمایت از واحدهای تولیدی گفت: ما در ادامه این بخش از سیاست‌هایمان مبلغ 5200 میلیارد تومان یارانه به بخش تولید در سال آینده اختصاص داده‌ایم. البته ذکر این نکته نیز ضروری است که این رقم در صورت تحقق 100 درصدی بودجه دریافتی که بخشی از آن به قیمت نفت بستگی دارد، پرداخت خواهد شد .

وی افزود: علاوه بر آن نیز ما حدود 30 هزار میلیارد تومان اعتبارات عمرانی را در این بخش سرمایه‌گذاری کردیم و علاقه‌مند بودیم این رقم به 40 هزار میلیارد تومان می‌رسید .رئیس سازمان برنامه‌ریزی در پاسخ به سوالی درخصوص پیش‌بینی دولت از وضعیت رشد اقتصادی در سال 94 نیز گفت : پیش‌بینی ما این است که در سال 94 حداقل 3 درصد رشد مثبت اقتصادی داشته باشیم .

مهم ترین اخبار سیاسی

اخبار بسیار زیادی در این باره شنیده می شود . هم اخبار مثبت و هم اخبار منفی ولی انچه اهمیت دارد آن است که تا این لحظه هیچ گونه خبر قطعی در این باره شنیده نشده است. ماری هارف» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که که ایران از موضع قبلی خود در خصوص ارسال اورانیوم به خارج از کشور عدول نکرده زیرا هیچ‌گاه چنین چیزی را قبول نکرده بود .

وی که با خبرنگار روزنامه نیویورک تایمز سخن می‌گفت، ضمن اشاره به این موضع همیشگی مذاکره‌کنندگان ایرانی گفت: «ذخیره اورانیوم ایرانیان، اتفاقی که بری آن می‌افتد و چگونگی خلاص شدن ایران از شر آن، همیشه یکی از نکات اصلی توافق هسته‌ای بوده ولی اینکه ما بر سر آ» به توافقی رسیده باشیم و ایرانیان ظرف 24 ساعت از توافق خود پا پس کشیده باشند، ناصحیح است .»

عضو ارشد تیم مذاکره کننده کشورمان می‌گوید امیدوار هستیم تا آخر وقت امروز یا فردا بتوانیم موضوعات را به جمع بندی برسانیم اما هیچ تضمینی وجود ندارد .سید عباس عراقچی ، عضو ارشد تیم مذاکره کننده در پاسخ به این پرسش که نشست های امروز در لوزان  چگونه بوده است ، گفت: امروز صبح جلسه وزرای امور خارجه ایران و 1+5 برگزار شد. تمام وزرا تا آخر شب روز گذشته  وارد شده بودند و جلسه بسیار مهمی بود و در آن بحث های بسیار ریزی صورت گرفت .

وی ادامه داد: این رویه برخلاف جلسات سابق وزرای امور خارجه ایران و گروه 1+5 بود که معمولا به بحث های کلی می گذشت. جلسه صبح جلسه کاری بسیار جدی بود. عراقچی تصریح کرد: موضوعاتی که هنوز برای آنها راه حلی پیدا نشده است به شکل جدی مورد بحث قرار گرفت.

وزیر خارجه روسیه می‌گوید در زمان‌های اخیر مواضع ایران و گروه ۱+۵ در مذاکرات هسته‌ای نزدیکی چشمگیری داشته است . سرگی لاوروف،‌ وزیر خارجه روسیه، می‌گوید که در زمان‌های اخیر مواضع طرفین مذاکرات هسته‌ای ایران در تمام مسائل مهم به میزان زیادی به یکدیگر نزدیک شده‌اند .وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای با اشاره به اظهارات لاوروف نوشت وی با تأکید بر اینکه دستیابی به یک توافق در صورت وجود اراده سیاسی ممکن است، خواهان ادامه مذاکرات فشرده در سطوح سیاسی و کارشناسی برای دستیابی به راه‌حل شد .

هیات آلمانی شرکت کننده در مذاکرات هسته ای در لوزان سوئیس هنوز نسبت به نتیجه بخش بودن مذاکرات تا ضرب الاجل تعیین شده 31 مارس (مصادف با 11 فروردین ماه) خوشبین است . به نقل از ایرنا به نقل از هفته نامه اشپیگل، هیات آلمانی می گوید که مذاکرات جاری سخت است اما مذاکرات همچنان در فضای سازنده ای در حال برگزاری است . در عین حال، فرانک والتر اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان گفت که مذاکره کنندگان آلمانی بیشترین سعی خود را خواهند کرد تا نتیجه بگیرند و به این خاطر است که مذاکرات تا دیر وقت ادامه خواهد یافت . اشتاین مایر تاکید کرد که مذاکرات هسته ای جاری در مرحله حساسی قرار دارد .

 لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه روز دوشنبه در مصاحبه با اسپوتنیک گفت وزیران امور خارجه گروه پنج به اضافه یک ( آمریکا ،‌ روسیه ، فرانسه ، چین ، انگلیس و آلمان ) به دومین نشست هماهنگی خود در چارچوب مذاکرات کنونی درباره برنامه هسته ای ایران پایان دادند و درباره مسائل مهم به پیشرفت هایی دست یافتند . فابیوس پس از این نشست که بدون حضور ایران برگزار شد به خبرنگار اسپوتنیک گفت :« مسائل مهم حل شده است. ما با جدیت در تلاش هستیم.»

در پایان لازم به ذکر است ، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران و معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه در گفتگو با پارس اظهار داشت: به مرحله‌ای از مذاکرات رسیده‌ایم که اگر واقعاً کشورهای 1+5 به‌دنبال تفاهم و توافق هستند بایستی یک تصمیم قاطع سیاسی اتخاذ کنند .

وی افزود: در صورت رسیدن به توافق، ما یک سند متنی و مکتوب خواهیم داشت که شامل جزئیات و کلیات خواهد بود که کاملاً روشن است و زمان آن تا دهم تیر ماه سال جاری خواهد بود .معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه درخصوص وضعیت تحریم‌ها در جریان مذاکرات لوزان گفت : تحریم‌ها برای تیم مذاکره کننده ایرانی اهمیت بسیار بالا و مهمی دارد و به طرف مقابل هم رسماً اعلام کرده‌ایم: اگر این موضوع حل نشود، ما هیچ توافقی با شما نخواهیم داشت .

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران در مورد حضور دکتر صالحی در مذاکرات اظهار داشت: تیم مذاکره کننده کشورمان تقاضا داشت تا مذاکرات از جنبه فنی تقویت شود و لذا دکتر صالحی و تیم فنی طرف مقابل نیز در مذاکرات حضور داشته باشند که البته هر دو طرف از این موضوع استقبال کردند .

تخت‌روانچی افزود: البته یک نکته مهم این است که تیم کارشناسی هسته‌ای ما از ابتدا یک تیم قوی بود، یعنی از روز نخست مذاکره یک یا دو نفر و حتی سه الی چهار نفر، تیم کارشناسی سازمان انرژی اتمی، همراه ما بود .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه پالایشی، روند مثبت این گروه همچنان ادامه دارد . ولی سوال که اکثر سهامدارن این گروه را به خود مشغول کرده است این است که چرا سازمان در اقدامی ناجوان مردانه و غیر حرفه ای با ارائه گزارشی ناقص در سال گذشته در قیمت های پایین اقدام به بازگشایی کردند و بسیاری از سهامداران این گروه با ضرر زیادی از این سهام خارج شدند حال سهامدارانی که سهام خود را بعد از یک سال فروخته اند باید روز هایی را مشاهده کنند که سهم آن ها به ندرت معامله می شود و روزانه شاهد افزایش قیمت این سهام می باشند.

حال آیا مسئول و رئیسی پاسخ گویه این خرابکاری و ضرر و زیان عده ای از مردم عادی که قسمتی از سرمایه ای که سال ها برای آن زحمت کشیده اند هستند؟! واقعا ای کاش یک مسئول به صراحت در این مورد شفاف سازی می کرد !!!

هوشیار زیباری، وزیر اقتصاد عراق اعلام کرد که کشورش قصد دارد برای نخستین بار برای افزایش منابع مالی اضطراری خود اقدام به پیش فروش ذخیره‌های نفت کند . هوشیار زیباری، وزیر اقتصاد عراق اعلام کرد قرار است تحولی اقتصادی در قراردادهای نفتی با شرکت‌های خارجی ایجاد شود.زیباری در مصاحبه با رویترز اعلام کرد که جزئیات مقدار و ارزش فروش نفت از ذخیره‌های نفتی عراق هنوز مشخص نیست اما این کشور از یکسو برای تأمین مالی مبارزه با داعش به پول نیاز دارد و از سوی دیگر باید کاهش افت قیمت جهانی نفت را جبران کند .

در خبری شنیدیم که، هند واردات نفت را کاهش می‌دهد، نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند در یک همایش انرژی در شهر دهلی نو گفت: «هند باید تلاش کند که واردات نفت را از ٧٧ درصد کنونی به ١٠ درصد تا سال ٢٠٢٠ میلادی کاهش دهد .» هند حدود ٨٠ درصد از نیازهای روزانه نفت خام خود را با واردات تأمین می‌کند و این موضوع، عامل اصلی افزایش صورتحساب‌های وارداتی این کشور است .

 هند که چهارمین مصرف‌کننده بزرگ انرژی در دنیا پس از آمریکا، چین و روسیه است، درحال ساخت سه مخزن ذخیره‌سازی انرژی است که از مجموع ظرفیتی بالغ بر پنج میلیون تن برخوردار است و برنامه‌ریزی کرده است که چهار مخزن ذخیره‌سازی دیگر به ظرفیت 12.5 میلیون تن بسازد .

در گروه معدنی، حجم معاملات پایین بود و اکثر نمادها در محدوده مثبت معامله شدند. بر اساس آمار متال بولتن قیمت سنگ‌آهن برای تحویل فوری در بندر کینگ‌دائو چین در روز جمعه با 4 درصد افت به 53 دلار و 14 سنت در هر تن رسید. این قیمت کمترین میزان طی 6 سال اخیر است . طی آخرین معاملات انجام شده قیمت سنگ‌آهن به کمترین میزان خود در 6سال اخیر سقوط کرده است .

 به نقل از ساندی مورنینگ هرالد، بر اساس آمار متال بولتن قیمت سنگ‌آهن برای تحویل فوری در بندر کینگ‌دائو چین در روز جمعه با 4 درصد افت به 53 دلار و 14 سنت در هر تن رسید. این قیمت کمترین میزان طی 6 سال اخیر است .دانیل هاینس تحلیل‌گر ارشد ANZ می گوید این کاهش قیمت قطعا نشان دهنده آن است که هنوز صنایع فولاد چین در وضعیت خوبی به سر نمی برند. او اضافه می‌کند اگر بخواهم صادق باشم باید بگویم هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که نشان دهنده آن باشد که روند سقوط قیمت تمام شده است .

در گروه تجهیزاتی، نماد فاذر در محدوده منفی معامله شد . در نماد مپنا نیز شاهد افزایش فشار فروش بودیم ولی در محدوده مثبت معامله شد .

 وزیر نیرو یکی از موفق ترین اقدامات این وزارتخانه در دولت یازدهم را واگذاری امور به بخش خصوصی در راستای تحقق اصل 44 قانون اساسی دانست و گفت: تاکنون 55 درصد از نیروگاه های حرارتی کشور به بخش خصوصی واگذار شده اند .حمید چیت چیان دوشنبه شب در مشهد طی گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: وزارت نیرو برق تولیدی نیروگاه های حرارتی بخش خصوصی را برای استفاده مشترکین خریداری می کند .

وی در پاسخ به سوالی در باره صادرات برق کشور در سال گذشته گفت: در این سال با اندکی کاهش در صادرات برق نسبت به سال 1392 به میزان 12 میلیارد کیلووات ساعت مواجه شدیم .وزیر نیرو اظهار کرد: دلیل اصلی کاهش صادرات برق کشور در سال گذشته شرایط سیاسی عراق بود زیرا یکی از خطوط انتقال برق به عراق در منطقه ای قرار داشت که داعش بر آن تسلط یافته بود اما اکنون این منطقه از محاصره گروه داعش خارج شده و صادرات برق به این کشور مانند گذشته انجام می شود .

در گروه خودرویی، روند معاملات این گروه تحت تاثیر اخبار مذاکرات قرار داشت. طوری که اکثر نمادها در محدوده صفر تابلو معامله شدند .

در گروه ساختمانی، اکثر نمادهای این معاملات قرمز رنگی را تجربه کردند . کرمان در این گروه با افزایش تقاضا همراه شد و به قیمت 716 تومان رسید.

در گروه بانکی، این گروه نیز به اخبار مذاکرات واکنش نشان می داد و با هر خبر خوب یا بدی نوسانات زیادی را تجربه کرد. وبملت در حدود 22 میلیون از سهامش معامله شد و به قیمت 227 تومان رسید.

در گروه حمل و نقلی روند معاملات متعادل بود تعدادی از نمادها مثبت و تعدادی معاملات منفی را تجربه کردند. حسینا در این گروه به قیمت 4200 تومان رسید.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار روزانه بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب