گزارش معاملات بورس در روز شنبه 7 مهرماه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل بورس در اولین روز کاری هفته رشد قابل توجه 1240 واحدی را تجربه کرد و وارد کانال 64 هزار واحدی شد و از نیمه های کانال نیز عبور کرد. نماد معاملاتی کچاد با 75 واحد ، وغدیر با 69 واحد و پارسان با 64 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر این نماگر مهم داشتند.

ارزش کل معاملات بورس به 283.6 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات مپنا با 23.6 میلیارد تومان و وبصادر با 20.8 میلیارد تومان اختصاص داشت.

در بازار فرابورس رشد حدودا 17 واحدی برای شاخص کل رقم خود و به بیش از 700 واحد رسید. ارزش معاملات آن نیز  به 150.5 میلیارد تومان رسید

اولین روز کاری هفته روزی خاطره انگیز برای بورس بود. گفتگوی تلفنی و  تاریخی رئیس جمهور ایران و آمریکا بعد از 34 سال نشان داد اراده ها برای رسیدن به توافقات سیاسی محکم می باشد و عزم جدی در این مورد وجود دارد.در حالی قبل از سفر دکتر روحانی به نیویورک گمانه زنی هایی مبنی بر گفتگوی مستقیم این دو رئیس جمهور قوت گرفته بود که اعلام شد برنامه ای در این مورد وجود ندارد ولی در دقیقه 90 گفتگوی 20 دقیقه ای این دو ، این سفر مثبت را مثبت تر کرد و برای هر دو طرف امیدوار کننده بود.

خبرها و اتفاقات سیاسی هفته گذشته را باید با دقت تحلیل کرد.تحولاتی که در این حوزه رخ داده ما را امیدوار کرد که در آینده نیز در عمل شاهد اتفاقات بسیار مثبت سیاسی باشیم.مهر ماه نیز می تواند آبستن رخدادهای مثبت سیاسی باشد جایی که شاید بشود گفت :می توان توافقاتی سازنده برای اولین بار با 5+1 داشت. اوباما معتقد است که می‌تواند با ایران به توافق هسته‌ای دست پیدا کند.اگر توافقاتی در عمل صورت پذیرد رفع تحریم ها نیز بی شک با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

سیاست دولتمردان کشورمان در پیش برد پرونده هسته ای و رسیدن به یک توافق مثبت بسیار هوشمندانه می باشد.دولمتردان ما نشان دادند با لحن تند کارها پیش نمی رود. محمد جواد ظریف تحولی در گفتگوهای سازنده ایجاد کرده است.این سیاستمدار با اخلاق و زیرک گفته: مذاکرات 1+5 شروع بسیار خوبی بود و اکنون باید با صبر و حوصله مسیر دشوار و پر فراز و نشیب بحث ها را تا رسیدن به نتیجه دنبال کنیم. انشاءالله یک روز همه صحبت های خودم را به شما گزارش خواهم داد تا همه ببینند که برای داشتن یک مذاکره خوب هیچ نیازی به عدول از مواضع نیست.

من صحبتم را با تأکید صریح و بی تعارف بر غیرقانونی بودن ارجاع پرونده هسته ای ایران به شورای امنیت و تحریم های بین المللی ناشی از آن و نامشروع و بی فایده بودن تحریم های یک جانبه شروع کردم. سپس گفتم که برای نشان دادن نرمش، بیشتر در مورد آینده و راه حل صحبت خواهم کرد بدون آنکه از این مواضع دست بکشیم. بعدهم توضیح دادم که چرا از منظر استراتژیک، هدف ایران هم اثبات صلح آمیز بودن برنامه هسته ای اش است و چرا آنها هم باید برای تضمین این هدف برنامه صلح آمیز غنی سازی ایران را تحت نظارت آژانس بپذیرند. در پایان هم چارچوب راه حل را مطرح کردم. همه وزرا از صحبت های این خدمتگزار کوچک شما استقبال کردند و تعهد خود را برای رسیدن به همین هدف بیان کردند. قرار شد مذاکرات به صورت فشرده در پایان مهر ادامه یابد.

در روزهای قبل از جلسه، با همه وزرای 1+5 به جز آقای کری به صورت مفصل ملاقات های جداگانه داشتم. لذا در پایان جلسه با همه دست دادیم و خداحافظی کردیم و در حاشیه، گفتگوی نیم ساعته ای هم با آقای کری داشتم. ایشان هم به تعهد رییس جمهور آمریکا برای رسیدن به راه حل بر اساس مذاکره و احترام متقابل تاکید کرد. البته صحبت ایشان در جلسه 1+5 هم مثبت بود و مصاحبه بعد از جلسه ایشان و سایر وزرا نیز مثبت و با امید به آینده بود

در گزارش های روزانه قبلی اشاره کردیم که شرایط در حال معکوس شدن می باشد.ا گر آنچه که امید داریم رخ دهد دیگر نباید به رشد سودهای دلاری دل ببنیدیم.سهامداران باید با دقت و تحلیل منطقی تری این تحولات و اثرات آن بر بازار سرمایه را دنبال کنند.افت دلار ( که به نظر نمی رسد فعلا شاهد افت زیاد آن باشیم) نباید نگرانی را برای سهامداران ایجاد کند ، آینده نگری و دید بلند مدت داشتن نتیجه ای بسیار مثبت خواهد داشت.شرایط صنایعی همچون پتروشیمی و معدنی با رفع تحریم ها و روابط اقتصادی بهتر از گذشته خواهد شد حتی اگر دلار به 2500 تومان برسد. بنابراین بدون هر گونه هیجان و جو روانی به سرمایه گذاری با دید بلند مدت در صنایع مختلف بورسی به ویژه صنایع بانکی ،خودرویی، خدماتی و دیگر صنایع مهم از جمله صنایع فلزی-معدنی و پتروشیمی بپردازید.

در اخبار حاشیه ای بازار، این روزها اخبار متعددی در مورد لغو تحریم سوئیفت به گوش می رسد.اول اینکه در مورد تحریم ها وزیر امور خارجه آمریکا تاکید دارد که تا زمانی که ایران ثابت نکند که به دنبال دستیابی به قابلیت تولید تسلیحات هسته‌ای نیست، تحریم‌ها علیه ایران لغو نمی‌شود.

در مورد تحریم سوئیفت نیز معاون اقتصادی بانک مرکزی در باره اخبار مربوط به لغو تحریم سوئیفت اعلام کرده: در هفته ‌های گذشته سوئیفت با درخواست بانک خاورمیانه برای ارتباط جهانی و واردات دارو و مواد غذایی موافقت کرده است.

وی همچنین درباره اخبار منتشر شده طی روزهای اخیر در برخی رسانه‌ها مبنی بر لغو تحریم سوئیفت اظهار داشته: خودشان طرح موضوع می کنند، تا آنجا که من می‌دانم اقدام خاصی انجام نشده است

در خبر سیاسی دیگر وزیر امور خارجه انگلیس اظهار داشته : فکر می‌کنم که می‌توانیم با ایران کار کنیم، تغییر لحن مهم است ولی کارهای زیادی باید انجام شود.ویلیام هیگ تصریح کرده که ما آماده این کار هستیم و من می‌خواهم مردم ایران این را بدانند که لندن ترجیح می‌دهد با تهران روابط بهتری داشته باشیم که این نفع مردم همه کشورهاست. وی با بیان اینکه بازگشایی سفارت انگلیس نیاز به اعتمادسازی در طول زمان است تاکید کرد که لازم است لندن اطمینان یابد که سفارت، می‌تواند به راحتی کارهای یک سفارت را انجام دهد

در بازارهای جهانی شاهد رشد نسبی قیمت ها هستیم. مس به 7300 دلار ،روی به بیش از 1900 دلار و سرب به 2100 دلار رسیده اند. کاهش ارزش دلار در آخرین ساعات مبادلات روز جمعه موجب افزایش قیمت جهانی طلا به 1337 دلار شد ولی نگرانی ها نسبت به توقف محرک پولی فدرال رزرو مانع از افزایش چشمگیر قیمت این فلز گرانبها شده است.

در بازار داخلی دلار در بازار آزاد مجددا به کمتر از 3000 تومان رسید.به نظر می رسد سیاست های اقتصادی دولت فعلا اجازه افت زیاد دلار را ندهد. اگر تحریم های بانکی و سوئیفت برداشته شود بیش از  80 میلیارد دلار  ارز بلوکه شده به داخل باز می گردد که مسلما فشار را برای کاهش بیشتر نرخ افزایش می دهد.بنابراین در یک بازه میان مدت اگر تحریم ها برداشته شود دلار روند نزولی و آرامی را در پی خواهد گرفت.

در معاملات بورس داخلی چه خبر بود؟

پتروشیمی ها بعد از افزایش نرخ دلار به بیش از 3000 تومان در روز چهارشنبه و پنج شنبه روند مثبتی را در پیش گرفتند. اگر دلار بین 2900 تومان و 3000 تومان نوسانی باشد و افت بیشتری نداشته باشد می توان به رشد آهسته نمادهای گروه امیدوار بود. گزارش های شش ماهه نیز به رشد آنها کمک خواهد کرد. به نظر می رسد با خبرهای مثبت سیاسی و رهایی از ریسک افزایش نرخ خوراک و در کل چشم اندازی مثبتی که برای این صنعت تصور می شود،p/e این گروه نیز افزایش یابد.

هلدینگی های این گروه به ویژه پارسان و فارس این روزها بیشتر مورد توجه هستند.ارزش خالص دارایی های پارسان به بیش از 1350 تومان رسیده و سهم در محدوده ی 77 درصدی آن معامله می شود.

فارس همچنان پر اقبال معاملات خود را دنبال می کند. شرکت در واقعی 12 ماهه منتهی به 31/3/92 مبلغ 733 ریال محقق کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی ( 817 ریال) افت 10 درصدی داشته است. سود هر سهم سال جاری شرکت به دلیل افت سود برخی زیر مجموعه ها از 118 تومان به 73 تومان کاهش داشته است .نکته مثبت شرکت این است که گفته می شود برای سال 93 با رشد سود زیر مجموعه ها سود خوبی خواهد داشت و به همین دلیل با اقبال روبرو شده است

اما علت تعدیل سود سال 92 شرکت کاهش بیش از 172 میلیارد تومانی سود زیر مجموعه ها می باشد.ضمن اینکه سایر درآمدهای عملیاتی شرکت 18 میلیارد تومان رشد داشته است. مجمع شرکت در پیش است و سود نقدی هر سهم پیشنهادی هیئت مدیره به مجمع عمومی عادی سال مالی 1392 را معادل 10 درصد سود هر سهم (مبلغ 73 ریال به ازای هر سهم) اعلام نموده است.

پتروشیمی جم روز نسبتا پر تقاضایی داشت اما نتوانست به قیمت های درصد مثبت کامل برسد.د ر مورد این شرکت باید عنوان کرد که افت دلار تعدیل منفی زیادی را برای آن رقم نخواهد زد و مشکل اصلی این شرکت همانطور که قبلا نیز در تحلیل اشاره کردیم مشکل تامین خوراک می باشد که این مشکل نیز در میان مدت و بلند مدت حل خواهد شد. اگر دلار نزولی باشد ممکن است بار دیگر معاملات سهم را تحت تاثیر قرار دهد.

شکربن سود هر سهم سال مالی جاری خود را از 721 ریال به 927 ریال تعدیل داده است( تعدیل مثبت 28.5 درصدی) سود تلفیقی نیز از 187 تومان به 254 تومان افزایش پیدا کرده است.به نظر می رسد سهم در 500 تا 550 تومان بازگشایی شود.قبلا در مورد مسائل بنیادی سهم در بخش اخبار ویژه توصیح دادیم که نرخ فروش محصولات در بودجه بالاتر از واقعی سه ماهه می باشد و نرخ مواد اولیه در بودجه نیز بالاتر از سه ماهه می باشد.

شرکت نرخ فروش محصولات را 10 درصد و نرخ مواد اولیه را 15 درصد کاهش داده است که این دو عامل در کنار افزایش 16 درصدی مقدار تولید و فروش محصولات باعث تعدیل مثبت شرکت شده است.در مورد خرید مواد اولیه بازهم نرخ خرید در بودجه تا حدودی از نرخ سه ماهه بیشتر می باشد که اگر به نرخ سه ماهه برسد بازهم یک تعدیل کمتر از 10 درصدی خواهد داشت.شرکت تولید 30 هزار تنی را برای دوده صنعتی در نظر گرفته بود که آن را به 35 هزار تن افزایش داده است

وپترو که امروز صف خرید داشت 39 درصد شکربن را در اختیار دارد. سیاست تقسیم سود شکربن توسط وپترو 10 درصد لحاظ شده است که از این محل تعدیل مثبت آنچنانی نخواهد داشت در سال های آینده سود تقسیمی شکربن نیز به نسبت زیاد تر خواهد شد و بر سود هر سهم اصلی وپترو نیز تاثیر خواهد داشت.شایان ذکر است شکربن سیاست تقسیم 1 ریالی در این گزارش اعلام کرده است.

در پالایشگاهی ها روند متعادل و مثبتی را شاهد بودیم.با اینکه شرکت های گروه آینده بنیادی خوبی دارند اما باید اذعان کرد که نقدینگی که قبلا در این گروه بود الان وجود ندارد. در این گروه شبریز همراه با فشار عرضه ها تا درصد های مثبت کامل نیز پیش رفت. طرح بهبود کیفیت و افزایش ظرفیت شرکت در روزهای ابتدایی مهر ماه راه اندازی شده به طوری که با راه اندازی این طرح تولید بنزین با استاندارد یورو4 این پالایشگاه به 5 تا 6 میلیون لیتر در روز رسید. همچنین با راه اندازی این طرح ظرفیت تولید گوگرد این پالایشگاه نیز به 20 تن در روز رسیده است.

در سرمایه گذاری ها با توجه به رشد زیر مجموعه ها شاهد معاملات مثبتی بودیم. وصنا صف خرید داشت. قبلا در مورد احتمال تعدیل مثبت سنگین شرکت صحبت کرده بودیم. شرکت در گزارش 9 ماهه مبلغ 653 ریال محقق کرده است.آخرین سود محقق شده 86 ریال بوده است که رشد بسیار خوبی داشته است

وبانک هم با رشد امروز خود نشان داد می تواند به بیش از 500 تومان برسد.عرضه احتمالی سیدکو در بازار می تواند جو روانی مثبتی برای رشد سهم باشد .

وصندوق با تحریک جم و دیگر زیر مجموعه ها رشد بیش از 3 درصدی داشت. وصندوق که سهمی بنیادی و خوب می باشد همراه عرضه کننده های زیادی داشته است . جم عرضه شد و خیلی رشد نکرد . سهم برای رشد به بیش از 600 تومان و تثبیت در این محدوده به اخبار مثبت تری یا رشد قیمت شرکت های زیر مجموعه نیاز دارد.

غدیر نیز که مدت ها بود رشد قیمتی خوبی را تجربه نکرده بود با بازگشت پارسان که عمده ارزش افزوده پرتفوی آن را تشکیل می دهد مورد توجه قرار گرفته است ناو غدیر حدوده 600 تومان می باشد که قیمت فعلی سهم در 82 درصدی آن معامله می شود بنابراین با توجه به نسبت معقول قیمت به nav ، سهم متناسب با رشد nav افزایش قیمت خواهد داشت.

وصنعت با توجه به رشد سیمانی ها و ایران خودرو در آستانه قیمتی 300 تومان قرار گرفته است و با رشد زیر مجموعه های مهم از جمله خودرو،سفارس ،شکلر و شیران می تواند در بیش از این قیمت ها تثبیت شود.

خودرویی ها همچنان در کانون توجه هستند. بازهم اشاره می کنیم فعلا دنبال سود سازی شرکت ها گروه در 6 ماهه و حتی برای سال جاری نباشید. مدت خیلی کمی ست که روند تولید در این گروه بهبود پیدا کرده است و اگر تحریم ها ی گروه رفع شود شرایط آنها بسیار بهتر هم خواهد شد.در خبری مهم برای گروه قرار شده با بهره گیری قطعه سازات از صندوق توسعه تولید خودرو در کشور افزایش یابد.

لیزینگی ها و قطعه سازان نیز پا به پای خودروسازان حرکت می کنند بنابراین نگاهی هم به سهام این دو گروه داشته باشید.امروز واغدر و ولساپا صف خرید داشتند.

در تجهیزاتی ها شاهد اقبال به حفاری و مپنا بودیم. فاذر متعادل بود و صدرا نیز به صف فروش رسید. رفع تحریم ها شرایط این گروه را نیز متحول خواهد کرد.

صنعت آی تی و الکترونیکی می توانند با بهبود شرایط اقتصادی و کاهش نرخ ارز آینده مثبتی داشته باشند بنابراین باید به این گروه نیز که این روزها بیش از گذشته مورد توجه هستند نیم نگاهی داشته باشیم.صنعتی که در سال های گذشته و شرایط بد اقتصادی و فشار تحریم ها گوشه نشین بازار بوده اند.امروز رکیش و رانفور مثل چند روز پیش با صف خرید همراه بودند.

ساختمانی ها در دو گروه جداگانه معاملات مثبت و منفی داشتند البته تمایل بازار در این گروه نیز بیشتر به خرید بود تا فروش. ثفارس در اطلاعیه ای گفته اتفاق خاصی در این شرکت رخ نداده و سود قبلی نیز مورد تایید می باشد. ثشاهد افت قیمت داشت که انتشار خبر احتمالی افزایش سرمایه 400 درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها می تواند سهم را با رشد خوبی همراه سازد.

در بیمه ای ها بیمه دانا همچنان در مسیر نزولی می باشد. سهم هم قبل از افزایش سرمایه و هم بعد از افزایش سرمایه رشد خیلی خوبی داشته است . برخی سوال می کنند علت افت سهم چیست که باید در جواب گفت هر رشد خوبی اصلاحی هم در پیش دارد.ضمن اینکه باید به سهم با دید بلند مدت نگاه کرد. سهمی با سود 55 ریال و پی برای 35 فعلا توانایی رشد زیادی را ندارد.

در بانکی ها شاهد معاملات پر حجمی بودیم. هر خبر رسمی از لغو تحریم سوئیفت و یا خبر رسمی از افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی رشد خوب دیگری را برای سهام گروه رقم خواهد زد.

در حمل و نقلی ها گره معاملاتی هم حتاید را متعادل نکرد. رفع احتمالی تحریم ها و حل مشکلات داخلی با سازمان بنادر نوید بخش رشد بسیار خوبی در سهم می باشد.در این گروه سایر نمادها نیز به جر حفارس صف خرید داشت.

سیمانی ها همچنان با توجه به گانه زنی ها مبنی بر تعدیل و پوشش خوب در شش ماهه با رشد قیمتی همراه هستند.

قندی ها و برخی غذایی ها از گروه های کم توجه بازار بودند. حرکت اقتصاد به سمت کاهش تورم توجه ها را از سهام این صنعت دور خواهد کرد و رشد قیمت محصولات آنها همانند سال قبل نخواهد بود.

معدنی ها که رشد قیمتی زیادی نداشته اند امروز را خوب و مثبت به پایان رساندند. ومعادن سهم مثبت و ارزنده گروه می باشد که از زمانی که سهم 600 تومان بود به ارزش بالای خالص دارایی های آن اشاره می کردیم.امروز در آخرین دقایق بازار فرصت خوبی برای خرید سهم بود.

 در شرکت های نفتی ظاهرا نفت سپاهان مهمان بعدی بازار خواهد بود. شرکتی که در حال ارسال گزارش های مالی خود می باشد تا برای عرضه آماده شود.این شرکت در 12 ماهه واقعی سال 91 مبلغ 111 تومان به ازای هر سهم محقق کرده است
پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: خلاصه اتفاقات بورس, گزارش معاملات روزانه در بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب