خانه - آرشیو گزارش‌های روزانه - مهمترین اخبار بورسی شنبه 15 فروردین 94

مهمترین اخبار بورسی شنبه 15 فروردین 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 2099 واحد صعود کرد و به رقم 67،827 واحد رسید . نمادهای فارس با 232 واحد و همراه با 114 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 186.1 میلیارد تومان رسید . که نماد فایرا با 14.8 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش بود.

در بازار فرابورس شاخص ایفکس 45 واحد صعود کرد و به رقم 766 واحد رسید . زاگرس و مارون بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 97.4 میلیارد تومان رسید. که نماد دی با 4.2 میلیارد تومان داری بیشترین ارزش معامله بود.

بازار امروز در اولین روز هفته بعد از تعطیلات، با اعلام رسمی توافق هسته ای و رفع مهم ترین ابهام بازار سرمایه هر چند کم حجم ولی با رشد تقاضا و تشکیل صف خرید در اکثر گروه ها همراه بود؛.

مهم ترین اخبار اقتصادی

 قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با تشریح دورنمای تجارت خارجی ایران در سال ۹۴،  تغییر تبادلات تجاری ایران را برشمرد و گفت: تراز تجاری ایران مثبت می‌شود .مجتبی خسروتاج گفت: آماری که امروز از تجارت خارجی کشور در سال ۹۳ به دست آمده نشانگر حدود ۴۸.۵ میلیارد واردات و ۴۶.۵ میلیارد صادرات در یازده ماهه است، البته صادرات ایران امروز بر پایه میعانات گازی استوار است که فروش نفت خام به شمار نمی‌رود، بلکه میعانات گازی از پروژه‌های پارس‌جنوبی ایجاد می‌شود و در کنار بقیه محصولات غیرنفتی کشور، در حال صادرات است .قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: با توجه به اینکه هنوز آمار تجارت خارجی کشور در سال ۹۳ به صورت رسمی اعلام نشده است، اما پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۹۳، صادرات غیرنفتی کشور از مرز ۵۰ میلیارد دلار گذشته باشد و بر همین اساس با تراز منفی ۳ تا ۵ میلیارد دلاری، سال گذشته را به پایان رساندیم

وی اظهار داشت: با قطع تحریم‌ها، تغییراتی پیش روی تجارت خارجی ایران قرار خواهد داشت؛ اول آنکه فضای جهانی برای تجارت با ایران مهیاتر می شود و بنابراین ما در خرید کالا، دسترسی به منابع مختلف و بیشتری خواهیم داشت و می‌توانیم در شرایط رقابتی، کالای ارزانتر و با کیفیت‌تری بخریم، چراکه هم اکنون مجبور به خرید از کشورهای خاص هستیم؛ ولی اگر تحریم برداشته شود، می توانیم کالا را از منابع مختلف بخریم و در فضای رقابتی، کالا ارزانتر تولید کنیم .

حسن خسروجردی در خصوص تاثیر تفاهم لوزان بر نوسانات قیمت نفت، گفت: بیشترین تاثیری که تفاهم اخیر هسته‌ای می‌تواند روی بازار نفت بگذارد، در قالب یک شوک روانی به بازار است. در حقیقت این تفاهم نمی‌تواند تاثیر عمیق و ماندگاری بر بازار نفت داشته باشد .به گفته وی، بخش خصوصی تلاش می‌کند برای همکاری‌هایی که هنوز به سرانجان نرسیده قدری با احتیاط عمل کند و فعلا به همان رویه قبلی خود پایبند باشد . این کارشناس نفتی عنوان کرد: تا زمان قطعی نشدن تفاهم‌، نباید قدمی برداشت، چرا که پیش از این و در زمان روی کار آمدن دولت یازدهم نیز، مسئله ورود شرکای جدید نفتی مطرح شد اما هیچ کدام پای قرارداد با ایران نیامدند .

در حوزه اخبار جهانی ، تحلیلگران بازار جهانی طلا انتظار دارند جهت حرکت طلا هفته جاری از آمار اشتغال آمریکا که کمتر از حد مطلوب بود، تاثیر بگیرد .تحلیلگران به این نکته اشاره کرده اند که بازار طلا بیش از اندازه تحت تاثیر آمار اقتصادی قرار دارد به طوریکه با انتشار اخبار بد که انتظارات را نسبت به افزایش نرخ‌های بهتر کمتر می‌کند، صعود کرده و با انتشار اخبار اقتصادی مثبت که انتظارات را نسبت به افزایش نرخ‌ها در ژوئن بالاتر می‌برد، نزول می‌کند .اداره آمار کار آمریکا صبح جمعه اعلام کرد 126 هزار شغل جدید در مارس ایجاد شده که بسیار کمتر از 246 هزار شغل پیش بینی شده بود.

مهم ترین اخبار سیاسی

همان طور که در جریانید بالاخره بعد از حدود 18 ماه تلاش و مذاکرات هسته ای شاهد تفاهم نامه ای نامه ای بودیم براین اساس کلیه تحریم های هسته ای برچیده خواهد شد . اخبار و جزئیات این تفاهم نامه روی سایت قرار گرفت.

آقای مونیز که در برنامه «All Things Considered» حضور داشت در اظهاراتی آمیخته با ادعاهای غیرمستند گفت: «این توافقی خوب است چون نیاز ما برای بستن تمامی چهار مسیر دست‌یابی ایران به سلاح‌های اتمی را مسدود می‌کند .» وزیر انرژی آمریکا از چارچوب تفاهم ایجاد شده بین ایران و گروه ۱+۵ در شهر لوزان سوئیس دفاع کرد .کشورهای غربی به رهبری آمریکا برنامه هسته‌ای ایران را لفافه‌ای برای دست‌یابی به سلاح‌های اتمی می‌دانند اما تهران همواره قاطعانه این ادعاها را رد و بر مصارف صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای خود تأکید کرده است .

در همین رابطه ، معاون ظریف با اشاره به دستاوردهای تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان خاطرنشان کرد: دستاورد ما در طی شانزده ما گذشته این بوده است که در مقابل تمام زیاده خواهی های طرف قبل ایستادگی کردیم و بر روی خواسته های خود پافشاری کردیم . یکی از اعضا مذاکره کننده ایران گفت: در پیش نویس اخیری که در لوزان امضا شد تمام خطوط قرمز ما به ویژه برداشته شدن تحریم ها و آب سنگین باقی ماندن راکتور اراک مورد توجه قرار گرفته است .

عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده کشورمان با حضور در شبکه دوم سیما به توضیحاتی در خصوص مذاکرات هسته ای ایران با ۱+۵ و بیانیه اخیر در لوزان سوییس پرداخت .وی با تاکید براینکه تنها راه حل هایی بدست آمده و توافقی صورت نگرفته است، گفت: در حال حاضر باید این راه حل ها مکتوب شود. این کار را شروع کردیم و الان یک پیش نویسی را رو کاغذ آوردیم و مرتب بر روی آن کار می شود و تنها سند مکتوب ما همین پیش نویسی است که بروی آن کار می کنیم .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟
 در گروه نفتی و پالایشی

ونفت با 2 میلیون بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. شپنا که با 66 میلیون صف کار خود را آغاز کرد با عرضه تنها 11.143 سهم و با صف خرید 47 میلیونی به کار خود پایان داد. شنفت نیز که مدت ها صف فروش بود معاملات امروزش با صف خرید همراه بود. در شتران نماد فرابورسی این گروه نیز 504 سهم معامله شد؛ در این شرکت شنیده شده که افزایش سرمایه بیش از 100 درصدی را در طی سال جاری در دستور کار خود قرار خواهد داد.

در گروه خودرو و ساخت قطعات نیز تمامی نمادها در مثبت های کامل معامله شدند. در نماد خودرو که سنگین ترین صف خرید گروه را داشت حدود 3.5 میلیون سهم عرضه شد. خساپا با جابجایی 6 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. در ورنا نیز حجم مبنا عرضه شد. در خبهمن 3.8 میلیون سهم معامله شده توسط حقوقی عرضه و بوسیله حقیقی خریداری شد.

در اخبار این صنعت، فعالان بازار خودرو از احتمال ریزش قیمت ها در بازار خودرو بویژه خودروهای وارداتی خبر می دهند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اعلام دستیابی به تفاهم هسته‌ای پیش‌بینی فعالان بازار ارز از کاهش قیمت ارز در روزهای آینده را به دنبال داشت. در این شرایط در اولین روز کاری پس از پایان تعطیلات نوروزی فعالان بازار خودرو می‌گویند که قیمت این محصولات تحت تاثیر کاهش نرخ ارز، کاهش خواهد یافت .

نشریه فرانسوی اکسپرس نیز پس از اعلام پیش توافق هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 نوشت: خودروسازان فرانسوی آماده ورود به بازار ایران هستند و برداشته شدن تحریم‌های اقتصادی به آنها بویژه پژو سیتروئن و رنو اجازه می‌دهد دوباره در این کشور به فعالیت بپردازند .

معاون اقتصادی گروه بهمن ضمن اعلام اثر توافق هسته ایی بر بازارها، از عرضه اولیه ۱۰ درصد سهام بهمن دیزل در روزهای آینده خبر داد و برنامه های جدید گروه بهمن را بیان کرد. سعید موحدی در گفت وگو با پایگاه خبری بورس پرس گفت: گروه بهمن در حالی تحت شرایط تحریم موفق به جلب مشارکت یک شرکت چینی شده که برنامه همکاری با یکی دو شریک خارجی و ترجیحا” اروپایی را هم مدنظر دارد. موحدی ادامه داد: نوع شراکت و همکاری با حداقل یک شریک اروپایی درحال بررسی است و بسته به فضای سرمایه گذاری ، اقداماتی انجام خواهد شد. وی در رابطه با آخرین وضعیت افزایش سرمایه گروه بهمن و تغییر اساسنامه نیز گفت: درخواست مجوز افزایش سرمایه حدود 100 درصدی بعد از تایید حسابرس به سازمان بورس ارایه می شود تا سرمایه اسمی شرکت از دو محل آورده نقدی و سود انباشته از 507 به هزار میلیارد تومان برسد. همچنین، برنامه تغییر ساختار شرکت و تبدیل شدن به شرکتی هلدینگ هم تا یکی دو هفته آینده به سازمان بورس ارایه خواهد شد. موحدی در مورد عرضه اولیه 10 درصد سهام شرکت بهمن دیزل هم خاطر نشان کرد: مقدمات این عرضه فراهم شده و هفته  آینده جلسه معارفه ایی برگزار می شود تا در اولین فرصت و حداکثر تا هفته اول اردیبشهت 100 میلیون سهم آن در بازار اول فرابورس عرضه اولیه شود.

در گروه فلزات اساسی

فایرا با معامله 21 میلیون سهم بیشترین جابجایی را در این گروه داشت دارد. فملی  41 و فولاد  25 میلیون صف خرید دارند . فولاد نیز با معامله 10 میلیون سهم 91 واحد بر رشد شاخص تاثیر داشت. فمراد و فجر نمادهای منفی و صف فروش این گروه بودند. در فاسمین 11 میلیون سهم عرضه شد.

در معدنی ها نیز کدما تنها نماد صف فروش گروه بود. کنور پس از ماه ها معاملات منفی امروز صف خرید شد و حجم معاملات آن به 3.7 میلیون سهم رسید.

آرمان خالقی- عضو هیات مدیره خانه صنعت و معدن- رفع موانع جابه‌جایی منابع مالی و مراودات بانکی را از مهمترین تبعات مثبت توافق بر این گروه دانست و گفت: این امر در سال‌های گذشته منجر به افزایش هزینه در بخش صادرات مواد معدنی یا واردات مواداولیه موردنیاز و هرگونه جابه‌جایی پول می‌شد و باعث کاهش درآمدهای بخش معدن به کشور می‌شد و حاشیه سود فعالیت‌های معدنی را کاهش می‌داد  اما در شرایط کنونی و رفع تحریم‌ها، بازگشت درآمدهای این بخش افزایش می‌یابد و به سرمایه‌گذاران داخلی معدن قدرت مانور بیشتری می‌دهد .

در گروه دارویی، تیپیکو با 1 میلیون معامله در صدر حجم معاملات قرار گرفت. داروسازی ابوریحان پس از موافقت با افزایش سرمایه 80 درصدی در قیمت 1650 تومان بازگشایی شد و در قیمت 1716 تومان به صف خرید رسید.

در گروه حمل و نقلی  تمامی نمادها با معاملات مثبت و با صف خرید به کار خود پایان دادند

محمدحسین داجمر در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان این‌که با توجه به بحث تحریم، جهت و نوع تجارت ایران تغییر کرده است، اظهار کرد: وضعیت حمل و نقل ما متاثر از تجارت خارجی است و خط اروپایی ما به عنوان یکی از مهم ترین خطوط حمل و نقلی حدود 48 سال و از بدو تاسیس کشتیرانی فعال بوده که غیرفعال شده است و در کنار آن خط آمریکا نیز از دیگر خطوط مهم بود که تقریبا از اوایل پیروزی انقلاب غیر فعال شد .وی با بیان اینکه حجم بسیار زیادی از ترددها از طریق خط اروپایی صورت می گرفت، گفت: با لغو تحریم ها تجارت خارجی کشور به روال عادی برمی‌گردد و حجم آن نیز افزایش چشم گیری خواهد یافت .

در گروه بانکی شاهد معاملات مثبت در تمامی نمادها بودیم ضمنا تمام نمادها با صف خرید بسته شدند بانک ملت و بانک صادرات پر تقاضاترین نمادها در بازار امروز بودند معاملات این 2 نماد در در زمان شروع بازار با دقایقی تاخیر آغاز شد بانک صادرات که با تقاضای 1 میلیاردی در ساعات اولیه بازار مواجه بود توانست با 95 میلیون حجم بیشترین حجم معامله در گروه خود را به خود اختصاص دهد .

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران،”سیدعباس موسویان” با اشاره به لزوم تعیین نرخ سود سپرده‌های بانکی و تسهیلات مطابق با شرایط اقتصادی، اظهار داشت: بانک‌ها و موسسات اعتباری حلقه اتصال دو گروه سپرده‌گذاران و تولیدکنندگان هستند که منابع مالی سپرده‌گذارانی که توان سرمایه‌گذاری مستقیم ندارند را به صورت تسهیلات در اختیار فعالان اقتصادی و کارآفرینان قرار می‌دهند .وی افزود: هم اکنون در میزان نرخ سود سپرده‌های بانکی و تسهیلات هیچ ضابطه و منطق اقتصادی وجود ندارد،اما پیشنهاد می‌شود برای عدم خروج سرمایه‌ از بانک‌ها و ایجاد رضایت و انگیزه در بنگاه‌های اقتصادی نرخ‌ها طوری تعیین شود که در نهایت شاهد بی‌نظمی در نظام بانکی نباشیم .

به گزارش خبرنگار مهر، اصلاح نرخ سود بانکی متناسب با نرخ تورم از اقداماتی است که بانک مرکزی هر ساله در اسفندماه با بررسی و تصویب شورای پول و اعتبار انجام می دهد، اما سال گذشته با توجه به اینکه نرخ سود بانکی چندین بار توسط بانکها و بانک مرکزی مورد اصلاح قرار گرفت، از دستور کار پایان سال خارج شد و به سال ۹۴ موکول شد .بر این اساس اولین دستور کار جلسه آتی شورای پول واعتبار اصلاح نرخ سود تسهیلات بانکی است که رئیس کل بانک مرکزی از آن خبرداده و اعلام کرده است که پیشنهاد تعیین سقف سود تسهیلات بانکی توسط این بانک به شورای پول و اعتبار می رود و این پیشنهاد در نخستین جلسه شورای پول و اعتبار در سال ۹۴ مطرح می شود تا سقف سود تسهیلات بانکی با حفظ ویژگی‌های عقود اسلامی تعیین شود .

بانک مرکزی محدودیت دریافت چک‌های دو بانک از سوی بانک‌های دیگر را برداشت و در مقابل وصول چک‌های بالای 100 میلیون تومان یک موسسه مالی و اعتباری را محدود کرد .

در گروه محصولات شیمیایی بجز نماد شپمچا که منفی معامله شد سایر نمادها تمام معاملات مثبتی را پشت سر گذاشتند و با صف خرید بسته شدند نماد پترول بیشترین حجم معامله را در این گروه از آن خود کرد .

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از شرکت ملی صنایع پتروشیمی عباس شعری مقدم با بیان اینکه امسال با  توجه به فضای مثبت موجود در کشور به دنبال جذب سرمایه گذاری های جدید داخلی و خارجی  در صنعت پتروشیمی هستیم گقت:خوشبختانه ظرفیت های فراوانی برای توسعه صنعت پتروشیمی ایران موجود است و با همدلی و همکاری می توانیم جهش دوم این صنعت را با جذب سرمایه گذاری های جدید محقق کنیم . وی با بیان اینکه ساخت و تکمیل زیرساخت ها همگام با  افزایش تأمین منابع مالی طرح‌های توسعه‌ای می‌تواند جانی تازه به صنعت پتروشیمی کشور بدهد گفت: در این مسیر آماده همکاری و تعامل با علاقه مندان به سرمایه‌گذاری هستیم و زمینه برای حضور سرمایه گذاران فراهم است.

 

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار مهم بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب