بازار در انتظار تعدیل نرخ سود و تسهیلات بانکی است

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورسی

دلیل اصلی رکود بورس در سال 93 به ریسک های سیستماتیک بازار یعنی روند مذاکرات هسته ای و احتمال توافقات برمی گشت بر این اساس هر وقت شرایط مذاکرات مساعد به نظر می رسید و پیش بینی می شد توافق صورت می گیرد بورس سمت و سوی مثبت می گرفت و وقتی هم فعالان بر اساس اخبار منتشر شده از روند مذاکرات دلسرد می شدند، طبیعی بود که روند منفی تداوم پیدا می کرد.

به گزارش بورسینس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، مدیر عامل هلدینگ معدنی امید با بیان مطلب فوق گفت: هر گونه بهبود در بازار سرمایه در گروی رفع ریسک های سیستماتیک در بازار بود و عملاً بازار سرمایه بدون کاهش ریسک های سیستماتیک نمی توانست نسبت به هیچ خبر و اقدام مثبت واکنش مثبت و درخوری نشان دهد.

محمدعلی احمدزاده اصل در ادامه با اشاره به بیانیه مشترک ایران با گروه 1+5 افزود: با گشایش سیاسی پیش آمده شاهد رشد و شکوفایی بازار سرمایه و بهبود روند معاملاتی و جهش قابل توجه بازار سرمایه خواهیم بود.

وی درباره وضعیت شرکت های بورسی و فرابورسی به لحاظ بنیادی اظهار داشت: به لحاظ بنیادی در سال 93 افزایش سود تقسیمی شرکت ها (DPS) را داشتیم و عمدتاً این سود از سال 92 بهتر بود حتی بودجه هایی که برای سال 94 ارائه شده بودجه های قابل قبولی است و با توافقات صورت گرفته در سال جاری بین ایران با گروه 1+5 احتمال اعلام تعدیل های مثبت برای بسیارهای از شرکت هایی که بودجه های محتاطانه ای به بازار اعلام کردند، وجود دارد که این موضوع تأثیر مثبتی در روند قیمتی سهام این شرکت ها در بازار خواهد داشت.

این کارشناس بازار سرمایه درباره صنایع برتر بعد از توافقات هسته ای گفت: صنایعی که کشور مزیت نسبی در آن دارد، بیشترین تأثیر مثبت را با توافق هسته ای خواهند داشت که با برطرف شدن این ریسک، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی حرف اول را می زنند و بعد از آن شرکت های صادرات محور، بانکها و واسطه گریهای مالی می توانند جهش خیره کننده ای داشته باشند.

مدیرعامل هلدینگ معدنی امید درباره اقدامات موثر دیگر بعد از توافقات هسته ای گفت: انتظار می رود در فضای واقعی اقتصاد نرخ تسهیلات و بهره و نرخ تمام شده پول برای بانکها پایین بیاید تا آنها از شرایط فعلی خارج شوند.

وی درباره مزیت این اقدام اظهار داشت: بر این اساس هم مبادلات بین المللی شروع می شود هم در حوزه داخلی منابع ارزان قیمت از منابع خارجی تهیه می شود و در اختیار صنایع داخلی قرار می گیرد و طبیعتاً این اقدام بانک ها، صنایع را شکوفا می کند، تولید را افزایش می دهد و اشتغال را بهبود می بخشد، و باعث رشد شاخص های اقتصادی می شود و متقابلاً این چرخه ادامه پیدا می کند و بازار رونق مداوم و مستمر پیدا می کند.

احمد زاده اصل با بیان اینکه بورس به عنوان دماسنج اقتصادی سریعتر از تمام بازارها به توافقات هسته ای واکنش نشان می دهد، گفت: اولین اقدام بعد از توافق هسته ای ضرورت کاهش نرخ بهره و تسهیلات بانکی است. با بهبود فضای مراودات بین الملی جذب منابع ارزان قیمت پولی خارجی ایجاد می شود و بدین ترتیب قیمت تمام شده پول برای بانک ها به وضوح پایین می آید و از طرفی با تثبیت تورم در نرخ های پایین تر و خروج از رکود بدیهی ترین کار کاهش نرخ بهره و تسهیلات بانکی است.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان گفتگو با سنا افزود: این اقدام اقتصادی در پی گشایش سیاسی به بهبود شرایط صنایع و شرکت های تولیدی و صنعتی کمک شایانی می کند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار روزانه بورس, اخبار مهم بورس, مهمترین اخبار بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب