وضعیت صنایع بورسی بعد از گزارشهای شش ماهه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

با گذر از زمان ارائه گزارش های شش ماهه بسیاری از شرکت ها و مشخص شدن سوداوری آن ها در این دوره نوبت به آن رسیده که در سایت بورسینس به بررسی مختصری نسبت به وضعیت آن ها بپردازیم.
 مدیر عامل شرکت کارگزاری بانک آینده در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز، با اشاره به صنغت پالایشی عنوان کرد: با توجه به ارائه گزارش های شش ماهه از سوی شرکت های بورسی به نظر می رسد گزارش های گروه پالایشی ، با همه پتاسیل هایی که در این صنعت وجود دارد ، در حد انتظار نبود و سوداوری آن ها طی دوره مذکور کمتر از آن چیزی بود که بسیاری از تحلیلگران انتظار داشتند.
حسین خزلی خرازی ادامه داد: به نظر اینجانب با وجود تعدیل های مثبت اندک شرکت های پالایشی و اطلاعات منتشر شده پیرامون آن ها این صنعت می تواند به عنوان یکی از گروه های مدنظر فعالان بازار سرمایه در نیمه دوم سال جاری باشد.
همچنین بهره برداری از طرح های توسعه ای شرکت هایی همچون پالایش نفت اصفهان، بندرعباس و تبریز طی سال جاری می تواند به عنوان محرک مناسبی برای شروع حرکت دوباره شرکت های این گروه باشد.
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به صنعت سیمان به عنوان یکی دیگر از صنایعی که گزارش های محتاطانه ارائه دادند گفت: صنعت سیمان نیز در زمره صنایعی است که بسیاری از شرکت های فعال در آن می توانستند در دوره شش ماهه ابتدایی سال جاری گزارش های مناسبی را ارائه دهند اما به نظر می رسد آن چه در عمل اتفاق افتاد نگاه محتاطانه مدیران این شرکت ها در ارائه گزارش های شش ماهه بود چرا که به هر حال وضعیت نامشخص قیمت های فروش محصولات سیمانی می تواند به عنوان یکی از دلایل چنین اطلاعاتی باشد.

وی اضافه کرد : با همه این اوصاف به نظر می رسد شرکت های سیمانی طی گزارش های 9 ماهه و 12 ماهه خود می توانند انتظار سرمایه گذاران را بر آورده کنند و شاهد تعدیل های مناسب سود آوری از سوی آن ها باشیم.

خزلی خرازی پیرامون خودرویی ها نیز اظهار داشت: بسیاری از شرکت های خودریی با وجود شناسایی زیان های سنگین در گزارش های شش ماهه خود، به دلیل چشم انداز مناسب وضعیت آن ها مورد توجه و استقبال سرمایه گذاران بودند و سهام آن ها از رشد قیمتی خوبی برخوردار بوده است.
حال انکه به نظر می رسد در نیمه دوم سال جاری نیز شاهد رشد قیمتی این شرکت ها باشیم اما نه با سرعتی همانند نیمه ابتدایی امسال.
این کارگزار بورس در بیان وضعیت بانکی ها با ابراز امیدواری نسبت به آینده انها عنوان کرد بانکی ها نیز در زمره صنایعی بودند که توانست حرکت شگفت انگیزی را از خود به جای بگذارد و موضوع افزایش سرمایه آن ها اثرات مثبتی بر روند قیمتی سهام آن ها گذاشت.

به نظر می رسد با توجه به رونق اقتصادی پیش رو و با ازادسازی نرخ سود بانکی بتوان به بهبود وضعیت این شرکت ها امیدوار بود و این گروه در زمره صنایعی است که در شش ماهه دوم سال جاری نیز با رشد قیمتی و استقبال خوبی رو به رو است.

وی پیرامون بیمه ای ها و همچنین شرکتهای لیزینگی گفت: متاسفانه دوگروه بیمه و لیزینگ ها از جمله صنایعی بودند که گزارش های مناسبی نداشتند و به نظر می رسد به دلیل پایین بودن ضریب نفوذ بیمه در کشور به استثنای شرکت هایی که فعالیت خوبی در جذب بیمه های عمر داشتند، مابقی شرکت های این گروه وضعیت چندان خوبی نداشته باشند.

شرکت های لیزینگی نیز سال هاست که گزارش های مالی مناسبی ندارند و حتی اگر در پاره ای از موارد سودی شناسایی می کنند ، سودهای غیر عملیاتی است.

خزلی خرازی با اشاره به گروه دارویی ، حرکت این صنعت را آهسته و پیوسته خواند و بیان کرد:

شرکت های فعال در گروه دارویی همچون سال های گذشته از حرکت رو به رشد ، آهسته و پیوسته ای برخوردار بودند و به نظرمیرسد تا پایان سال جاری نیز باز هم شاهد تعدیل های مناسب از سوی آنها باشیم اما نه به صورت جهشی و به یکباره.
وی با بیان وضعیت شرکت های معدنی و فعالان گروه فولاد و سنگ آهن گفت: فعالان گروه فولاد و سنگ آهن نیز می توانند توانایی رشد سودآوری داشته باشند اما نه به صورت چشم گیر.

در این گروه اجرای طرح های توسعه ای بسیاری از شرکت های آنها همچون ” فملی” و “کگل” می تواند مهم ترین اتفاقات این صنعت باشد.
این کارشناس بازار سرمایه در ادامه پیرامون روند شاخص کل در نیمه دوم سال جاری عنوان کرد : به طور کلی حرکت شاخص تحت تاثیر دو موتور محرک می باشد ، یکی از آنها فضای روانی و احساسی سرمایه گذاران بوده و محرک بعدی گزارش های مالی شرکت های بورسی در آینده است.
وی ادامه داد: به نظر می رسد چنانچه اخبار منفی از روابط بین المللی و سیاست داخلی انتشار نیابد ، هیچ مانعی پیش روی حرکت شاخص کل وجود ندارد و از جنبه روانی تهدیدی برای بورس وجود نخواهد داشت و این نماگر اقتصادی می تواند به رشد آهسته خود ادامه دهد.

خزلی خرازی در خاتمه با بیان انتقادی از عملکرد مسئولان بازار سرمایه گفت: متاسفانه با وجود ورود تقاضای فراوان سرمایه گذاری که طی سال جاری به سمت بورس سوق پیدا کرده ، طرف عرضه عملکرد مناسبی را از خود به جای نگذاشته تا بتواند به خوبی حجم تقاضای مذکور پاسخگو باشد.

شرایط حال حاضر ، می طلبد تا از طرفی شاهد عرضه های اولیه فراوان در بورس باشیم و از سوی دیگر حقوقی ها و عرضه کنندگان اقدام به عرضه سهام جهت پاسخگویی به عطش خریداران کنند، تا با گسترده شدن بازار سرمایه و توزیع نقدینگی شاهد رشد فزاینده و حبابی شدن قیمتها نباشیم.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: خبرهای مهم بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب