تداوم رونق در بازار سرمایه / علت عدم کاهش نرخ ارز

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بازار سرمایه ایران

بیانیه مشترک لوزان بخشی از ریسک سیستماتیک بازار سرمایه را کاهش داد و سهامداران نیز پاداش ریسک سرمایه گذاری خود را دریافت کردند.

مدیر عامل شرکت سبدگردانی سرمایه ایرانیان با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: بازار سرمایه تحت تأثیر جو روانی مثبت ناشی از نتایج مذاکرات اخیر هسته ای با روندی صعودی همراه شد و قیمت سهام شرکت های بورسی در پی شوک سیاسی ایجاد شده افزایش یافت.

مصطفی صفاری افزود: آثار مثبت ناشی از شوک سیاسی همواره طی بازه زمانی کوتاه مدت اعمال می شود، این در حالی است که باید دید تا آثار مثبت ناشی از بیانیه مشترک لوزان طی چه مدت زمانی تداوم خواهد داشت.

وی به صحبت های وزیر امور خارجه کشورمان اشاره کرد و گفت: با توجه به صحبت های وزیر امور خارجه کشورمان طی برنامه تلویزیونی دو شب گذشته انتظار می رود تا آثار عینی و واقعی ناشی از بهبود وضعیت سیاسی کشور طی سال آینده در وضعیت اقتصادی نمود پیدا کند. براین اساس انتظار می رود تا طی پنج ماه آتی شاهد رفتار هیجانی سرمایه گذاران در بورس باشیم.

این کارشناس بازار سرمایه به شوک اقتصادی به عنوان دیگر عامل اثرگذار بر وضعیت بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: شوک های اقتصادی همچون تغییر نرخ سود سپرده های بانکی، اعمال آثار کاهش تحریم های بین المللی بر وضعیت سودآوری صنایع و نیز اجرای سیاست های پولی و مالی طی بازه بلندمدت بر وضعیت اقتصادی و بازار سرمایه اثرگذار هستند به گونه ای که می توان گفت در صورتیکه شوک سیاسی انتشار بیانیه لوزان با اعمال برنامه هایی همچون کاهش نرخ بهره بانکی و سیاست های اقتصادی مناسب هم جهت شود، می تواند موجب رونق بازار سرمایه طی سال های آینده گردد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: در این بین نباید فراموش کنیم که بازار سرمایه طی ماه های اخیر به دلیل وجود ریسک سیاسی و عدم کسب نتایج مثبت از مذاکرات سیاسی روند نزولی متداومی را پشت سرگذاشت و قیمت سهام اکثر شرکت های بورسی کاهش یافتند. از این رو به نظر می رسد بازار سرمایه طی ماه های آینده به دلیل کاهش قابل توجه ارزش سهام و انتشار اخبار مثبت سیاسی از پتانسیل رشد برخوردار باشد.

با کنترل بانک مرکزی قیمت ارز کاهش محسوسی نیافت

مدیر عامل شرکت سبدگردانی سرمایه ایران در خصوص دلایل عدم کاهش نرخ ارز در پی ارایه بیانیه مشترک لوزان بیان کرد: ارز یک پارامتر اقتصادی به شمار می رود و تحت تأثیر جو روانی و اخبار سیاسی منتشر شده نمی باشد. چراکه همواره به منظور جلوگیری از ورود سفته بازان در این بازار تحت کنترل بانک مرکزی است. به گونه ای که به نظر می رسد سیاست بانک مرکزی بر کاهش نوسانات قیمت ارز پایه ریزی شده است.

علاوه بر این، اغلب شرکت های صادرات محور همچون پتروشیمی ها نرخ ارز را در بودجه سال مالی جاری خود در محدوده 3200 تا 3300 تومان در نظر گرفته اند که در بلندمدت دیدگاه مناسبی به نظر می رسد.

براین اساس برخلاف انتظار اغلب فعالان بازار سرمایه قیمت ارز نه تنها کاهش نیافت بلکه با رشد نیز همراه شد و این موضوع که قیمت ارز با انتشار اخبار مثبت سیاسی کاهش یابد، منطقی و صحیح تلقی نمی شود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آخرین اخبار بورس, اخبار روزانه بورس, اخبار مهم بورس, مهمترین اخبار بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب